www.kazior5.pl

Nieżyt żołądka i jelit

Przyczyną choroby jelit, może być nieprawidłowe żywienie, przeziębienie, przeładowanie żołądka, podanie paszy pęczniejącej lub fermentującej w przewodzie pokarmowym, paszy zmarzniętej, źle umytej , nie dosuszonego siana, niedojrzałego owsa. Króliczek wykazuje wyraźny brak apetytu, zmniejszenie ruchliwości. Często zdarza się, że powłoki brzuszka są napięte, a obmacywanie ich sprawia zwierzęciu ból. Po 1-2 dniach pojawia się biegunka, papkowaty wodnisty kał o nieprzyjemnym zapachu. Zwierzę nie czyści futerka. Sierść jest nastroszona bez połysku. W kale może pojawić się śluz, pasemka lub skrzepy krwi ( kolor kału przy dużej ilości krwi przybiera zabarwienie smoły), taki stan jest już bardzo ciężki i należy udać się do lekarza. Przewlekły nieżyt błon śluzowych powoduje na przemian biegunkę i zaparcia.

Właściwie to na nieżyt żołądka mój Trunio nie chorował do końca czwartego roku życia. Od tego okresu zapada na tą przypadłość co roku, choroba występuje późną jesienią i zimą, stąd moje podejrzenie że dobrze żywiony królik w młodym wieku nie powinien mieć klopotów z żołądkiem. Widocznie wraz z wiekiem zmniejsza się odporność organizmu, podobnie jak u człowieka. U mojego Trunia dostrzegam związek z pojawieniem się dolegliwości z jego nadmiernym łakomstwem tapet, tylko czeka żeby coś skubnąć. Mój sposób leczenie po pierwszych objawach udaję się do lekarza, seria zastrzyków przez dwa dni a później picie rumianku i doźywianie strzykawką gotowanymi płatkami owsianymi. Choroba jest długotrwała, nie raz dochodzi do czterech tygodni zanim królik wróci do normy.

Domowe leczenie

Podajemy w karmie dobrze wysuszone siano z niekwaśnych łąk, kleik z siemienia lnianego lub rozgotowane płatki owsiane. Konieczne jest podawanie dużej ilości przegotowanej wody lub naparu z rumianku do picia. Zwierzęciu należy dać obfitą ściółkę i ciepłe miejsce do leżenia, zapewnić mu spokój. Gdy nastąpi poprawa stanu zdrowia, podajemy bardzo małe ilości karmy i ostrożnie przechodzimy do pełnego składu żywienia, unikając wszelkiej paszy ciężko strawnej. Pamiętajmy, że podając duże ilości buraków i ich liści powinniśmy podawać wapno lub kredę. Duże ilości chleba też mogą zaburzać trawienie.

A teraz dopiszę nowości jakie dostałem od internautki z Wawy, dr Milena Wojtyś na zapalenie jelit zaleca; BACTRIM oraz LAKCID.
Bactrim - podawać po pół łyżeczki rano i wieczorem przez pięć dni ( dawka dla królika o wadze ponad trzy kilogramy dla królika o wadze półtorej kilograma zmniejszyć o połowę ). Po pół godzinie po pierwszym leku podać Lakcid pół ampułki.
Oczywiście leki należy stosować tylko z przepisu lekarza, taką metodą został wyleczony Trunio i Misiu diagnoza i kuracja jest trafna.
Przyczyną choroby jest zaburzenie równowagi bakterii w przewodzie pokarmowym królika.

BACTRIM - Wskazania i zastosowania.


Zakażenie górnych i dolnych dróg oddechowych
Zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego
Ostre i przewlekłe zapalenie układu moczowego
Zakażenie przewodu pokarmowego

LAKCID - zawiesina żywych pałeczek kwasu mlekowego


W jednej ampułce znajduje się co najmniej 100 mln żywych pałeczek

Lek stosowany w trakcie leczenia antybiotykami, chroni przed skutkami zmiany flory bakteryjnej przewodu pokarmowego lub jako lek wspomagający w dysbakteriozie jelitowej, przez przywrócenie naturalnej flory bakteryjnej lek ten chroni przed wtórnym niedoborem witamin oraz rozwojem grzybów lub drożdżaków w przewodzie pokarmowym.

Zaparcie

Zaparcia - przyczyną choroby może być brak wody do picia, duże ilości suchej paszy, zwierzę ma kłopoty z wydalaniem kału. Odchody są wydalane rzadko i zlepione w duże grudki. Zwierzę przestaje jeść i niechętnie porusza się. Obmacywanie powłok brzusznych sprawia mu ból.

Domowe leczenie

Podajemy kilka razy dziennie po kilka kropel oleju parafinowego. Można podać rozpuszczoną w wodzie sól glauberską, lub kilka kropel oleju rycynowego. Po wypróżnieniu, przez 2 do 3 dni stosujemy lekkostrawną dietę: latem - delikatną zielona trawę i siano, wiosną - sałatę, jesienią - liście buraków. Zwiększamy ilość ruchu.

Biegunki

Biegunka - jest ona najczęstszym zaburzeniem pokarmowym u królików. Objawia się bardzo miękkim, wręcz płynnym kałem, czasem z domieszką krwi. Ma on nieprzyjemny zapach. Biegunka najczęściej wywołana jest błędami popełnionymi w trakcie żywienia. Najczęstszą przyczyną to nieświeża lub niewłaściwa karma. Także przeciągi i wilgotne pomieszczenie nie są tutaj bez winy.

Domowe leczenie

Pierwszą rzeczą jaką powinno się zrobić w takiej sytuacji to zapewnienie zwierzęciu ciepłego i suchego lokum. Należy także natychmiast zaprzestać podawania pasz soczystych, a zwiększyć ilość siana. Do picia podajemy wyłącznie rumianek ze szczyptą soli. Uwaga! Biegunka może być objawem bardzo groźnej choroby: kokcydiozy! Dlatego nigdy nie należy jej lekceważyć - jeśli trwa dłużej niż jeden dzień lub dotyczy młodego króliczka - skontaktujmy się natychmiast z lekarzem weterynarii.

Wzdęcia

Wzdęcie może się rozwijać bardzo szybko i doprowadzić do śmierci królika. Przyczyną może być zjedzenie świeżej koniczyny przed kwitnieniem, zagrzanej zielonki lub siana, dużej ilości chleba, ziemniaków, grochu, kapusty, kukurydzy. Pasożyty wewnętrzne jelit. Objawia się z zwiększoną objętością brzucha, przy opukiwaniu daje dźwięk bębenka. Pojawiają się duszności. Może dojść do pęknięć jelit lub żołądka.

Leczenie domowe

Podajemy węgiel leczniczy lub drzewny. Lekko masujemy brzuch. Węgiel podajemy również po ustąpieniu objawów.

>Zakaźne zapalenie błony śluzowej jamy ustnej

Jest to choroba wirusowa, w przebiegu której powstają pęcherzyki na błonie śluzowej jamy ustnej. Choroba występuje częściej u młodych królików niż u dorosłych. Zakażenie przenosi się od innych zwierząt lub wirusy przedostają się z pokarmem. Pierwsze objawy występują od 3 do 17 dni po zakażeniu. Początkowo występuje gorączka, posmutnienie i brak apetytu. Następnie na wargach, języku i podniebieniu powstają pęcherzyki wypełnione wodnistym płynem, które następnie pękają. W miejscach pęknięcia powstają owrzodzenia. Dolegliwość jest bolesna, wskutek tego z pyszczka wypływa obficie ślina. Zwierzę bierze w pyszczek jedzenie i rozmyśla się, zostawia kęs nie zjedzony. Wypływ śliny skleja okolice pyszczka.


Domowe leczenie

Podajemy do picia napar rumianku. Przepłukujemy jamę ustną słabym roztworem szałwii, 0,1% nadmaganianu potasu lub 1% kwasem borowym, roztworem riwanolu (1 tabletka na 1/2 l wody) Sprawdzamy uzębienie, przy wadach uzębienia musimy udać się do lekarza weterynarii w celu korekcji źle wyrośniętych zębów. Chorym królikom podajemy pasze miękkie, papkowate, co ułatwia im połykanie i szybszy powrót do zdrowia (moczenie granulatu)

Niezakaźny katar


Lekkie przeziębienie, wdychanie pyłów, wdychanie szkodliwych gazów czy też pyłków kwiatowych może doprowadzić do wzmożonego wyciekania płynu surowiczego z nosa. Świszczące dźwięki przy oddychaniu, prychanie i kichanie, okresowa ospałość i brak apetytu.

Domowe leczenie

Należy usunąć przyczynę przeciągów i wilgoci. Położyć zwierzątko w wygrzanym miejscu. Do nosa wkraplamy zakraplaczem olej parafinowy z 1% mentolem. Smarujemy uszy "Amolem". Jednak należy zdawać sobie sprawę, że nasza ocena dolegliwości może być nieprawidłowa, wyciek z nosa to również objawy poważnego zagrożenia dla królika. Jako przykład podam jak przyjaciel Trunia mając takie objawy trafił do weterynarza, po przeprowadzonym badaniu laboratoryjnym okazało się że w organiźmie króliczka jest gronkowiec, niebezpieczna bakteria. Lekarz zastosował antybiotyk. Wniosek jaki się nasuwa to nie lekceważmy żadnego sygnału, warunkiem ustalenia przyczyny dolegliwości jest wizyta lekarska.

Zatrucia pokarmowe


Przeazotowanie, zatrucia środkami chemicznymi, spalinami.

Przyczyny - źle nawożone rośliny, owadobójcze opryski, nie uwzględniające karencji preparatów chemicznych. Siano zbierane na poboczach szos i w pobliżu fabryk.
Objawy - ślinienie się, wymioty lub odruchy wymiotne, biegunka, bolesne skurcze jelit i żołądka, zaparcia i kolki. Osłabienie pracy serca, zaburzenia w krążeniu krwi. Porażenia mięśni. Spadek temperatury i śmierć.
Leczenie - Usunięcie zatrutej karmy. Podawanie węgla leczniczego, dużej ilości wody, podawanie surowego białka kurzego, rozgotowanego siemienia lnianego.


Zatrucia roślinami


Zatrucie sporyszem (Secale comutuiri)

Przyczyny - spożycie zboża zakażonego sporyszem, jest to przetrwalnik grzyba Claviceps purpurea porastającego ziarno żyta (czasami innych zbóż). Zawiera liczne alkaloidy ; ergotaminę, ergozynę, ergotoksynę, ergometynę i inne. U królików zatrucie sporyszem występuje bardzo rzadko.
Objawy - ślinotok. zapalenie błony śluzowej (pęcherze). Skurcze macicy, poronienia. Śpiączka, zataczanie się, brak czucia skórnego, porażenia, skurcze mięśni, biegunka. Zaciskanie naczyń krwionośnych powoduje gorsze ukrwienie pazurów i uszu, początkowo występuje obrzęk, potem wysuszenie i odpadanie. Objawy zatrucia mogą trwać tygodniami.
Leczenie - Tylko według wskazań lekarza weterynarii. Chorym królikom podaje się środki przeczyszczające i pobudzające krążenie. Przy nadmiernym pobudzeniu nerwowym podaje się środki uspokajające.


Zatrucie łubinem gorzkim czyli łubinem żółtym.

Przyczyny - spożycie roślin, które zawierają liczne alkaloidy ; lupinina, lupanina, hydroksylupinina.
Objawy - zmiany w wątrobie (zwyrodnienie), zażółcenie skóry, błon śluzowych, wychudzenie.
Leczenie - Tylko według wskazań lekarza weterynarii. Ponieważ przy silnym zatruciu zmiany wątrobie są rozległe, rokowania są wątpliwe. Nie wolno stosować soli glauberskiej ani środków zasadowych (ułatwiają wchłanianie alkaloidów). Można stosować olej rycynowy, węgiel lekarski i środki nasercowe.

Zatrucie szalejem jadowitym.

Przyczyny - spożycie rośliny, rośnie on na terenach podmokłych i jest podobny do selera. Zawiera jad skurczowy - cykutotoksyne. Podaje się że jest to najbardziej trująca roślina z występujących u nas roślin. Objawy - po zjedzeniu objawy występują w ciągu godziny. Stwierdza się ślinienie, przyspieszenie oddechu, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, obniżenie temperatury ciała. Duża dawka cykutotoksyny powoduje natychmiastową śmierć.
Leczenie - tylko lekarz weterynarii, płukanie żołądka 0,1% roztworem nadmanganianu potasu i podanie środków nasercowych.

Nie sposób przytoczyć i omówić wszystkie przypadki zatruć szkodliwymi roślinami. W jadłospisie wymieniłem rośliny, które mogą wywołać zatrucia.


Ogólne zasady w postępowaniu przy zatruciach to:

- nie obciążanie uszkodzonych narządów,

- ochranianie wątroby i nerek,

- dieta lekkostrawna,

Ogólnie możemy powiedzieć, że króliki miniaturowe są nieodporne na choroby i wrażliwe na niedogodności warunków bytowych. Chorób inwazyjnych i zakaźnych czyhających na króliki jest bardzo dużo i nie sposób bodaj pobieżnie je omówić. Na szczęście w domu nie hodujemy króliczków miniaturowych masowo, lecz pojedynczo lub w parach, co pozwala uniknąć wzajemnego zarażania się pasożytami, grzybicami, bakteriami czy wirusami. Pocieszające też jest że choroby królików są dokładnie poznane i medycyna weterynaryjna ma na nie skuteczne leki. Polecam więc wizyty z chorymi zwierzętami w lecznicach weterynaryjnych, gdzie, mam nadzieję, każdy uzyska skuteczną pomoc.

Pchły i robaki

Pchły - mogą dręczyć nie tylko zwierzęta ale również nas zasiedlając dywany, szpary w podłodze meble itp. oczekują na swoją ofiarę nawet przez kilka lat. Pamiętajmy zatem że tylko 1/10 populacji pcheł bytuje na żywicielu, reszta zaś czeka na następny posiłek w postaci naszego ulubieńca. Niestety nasi pupile mają bardzo małe szanse na uniknięcie kontaktu z pchłami ponieważ gatunki takie jak np. pchła kocia są kosmopolityczne i atakują każdy gatunek ssaka wybierając na jadłodajnie tego najcieplejszego w okolicy.


Co może zagrażać naszemu zwierzakowi ze strony pcheł:

Pchły są żywicielem pośrednim tasiemca "pchlego" i jeżeli nasz królik lub my sami zjemy taką pchłę możemy dorobić się takiego lokatora. Wiele zwierząt jest uczulonych na jad pcheł co objawia się zapaleniem skóry, czasem właściciele myślą że jest to grzybica. Przy bardzo dużych inwazjach mogą bardzo osłabić organizm naszego zwierzaka. Mogą przenosić choroby zakaźne - myksomatoza.

Jak zapobiegać:


Obroże przeciwpchelne - dobre ale ich jakość jest niestety wprost proporcjonalna do ceny, godne uwagi są produkty oparte na preparatach nowoczesnych np Bolfo, obroże tzw ekologiczne raczej nie działają.
Preparaty w aerosolu - te możemy podzielić na tańsze działające krótko i bardziej toksyczne lub droższe o działaniu długotrwałym tu występuje często lek Frontline dostępny w lecznicach weterynarii,
skonsultuj ze swoim lekarzem weterynarii.
Spotkałem opinie że powyższe specyfiki są szkodliwe dla królika.

Preparaty w kroplach - dobre , łatwo zaaplikować , działają długotrwale n.p Advantage firmy Bayer ,skonsultuj ze swoim lekarzem weterynarii.
Wszystkie podane tu środki można stosować w zwalczaniu innych pasożytów zewnętrznych n.p. wszoły. I jeszcze ważna rzecz wszystkie środki które tutaj są wymienione stosuje się najczęściej dla psów i kotów, jednak waga tych zwierząt przekracza kilkakrotnie wagę królika i dlatego ważne aby lekarz który zapisuje taki środek miał pełną świadomość że nie zaszkodzi to naszemu królikowi. Dr Wojtyś zaleca środki sprawdzone na królikach są to następujące preparaty: Pularyl - zasypka, Insectin - zasypka, Biocyd - płyn. Pamiętajmy że musimy rozpocząć eliminację pcheł ze środowiska przez wysprzątanie i odkurzenie solidne domu. Należy wybić lub usunąć pchły z otoczenia zwierzęcia.

Kleszcze

Kleszcze - jak wyglądają większość z nas widziała je wczepione w skórę psa czy kota w postaci brązowego woreczka napełnionego krwią, jednak nie ich wygląd ale to co mogą wstrzyknąć naszemu pieszczoszkowi wraz ze śliną interesuje nas najbardziej a mogą to być bardzo przykre choroby często śmiertelne.

Pierwsze wzmianki ona temat "kleszczowej gorączki" u ludzi i zwierząt odnajdujemy już w egipskich papirusach z XVI w.p.n.e i w greckim oryginale "Odysei" Homera z IX w.p.n.e. Uwiecznił on psa Odyseusza, Argosa, zaatakowanego przez kleszcze. Kleszcze występują niemal na całym świecie z wyjątkiem pustyń i obszarów skutych lodem. Cykl życiowy kleszcza składa się z trzech faz, które mogą w zależności od klimatu trwać nawet do 5 lat. Larwa wylęga się z jaja i podobnie jak dojrzała forma wędruje w poszukiwaniu krwi gryzoni, najczęściej nornic i myszy.

Po napiciu się krwi swej ofiary zamienia się w tzw. ninfę, która by dojrzeć musi ponownie pożywić się krwią innego zwierzęcia. W ciągu kolejnych dwu trzech tygodni dorosła samica, aby rozmnożyć się musi napić się krwi dużego zwierzęcia lub człowieka. Wprawdzie średnio tylko jedno na 10 - 50 ukąszeń kleszcza kończy się zakażeniem, ale mimo to na całym świecie liczba przypadków chorób przenoszonych przez te pajęczaki zwiększa się.

Na terenie Polski występują kleszcze głównie z rodzaju Ixodes. Najczęstszym miejscem ich bytowania są tereny leśne. Kleszcze stanowią źródło dwóch niebezpiecznych chorób : kleszczowego zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych wywołanego zakażeniem wirusowym oraz boreliozy (krętkowicy kleszczowej) - choroby wywołanej przez bakterie (krętki Borrelia burgdorfieri). Choroba przebiega w trzech etapach. W pierwszym okresie choroby charakterystyczne jest wystąpienie zmian w miejscu, w którym doszło do ukąszenia przez kleszcza. Powstaje wtedy grudka, później plamka, która rozszerza się na kształt pierścienia (dlatego mówimy o tzw. rumieniu wędrującym). Zmianom skórnym towarzyszą objawy: gorączka, osłabienie, bóle mięśniowo-stawowe.

W drugim okresie choroby bakteria przedostaje się drogą krwionośną do różnych narządów ciała, powodując ich stan zapalny. Dochodzi między innymi do stanów zapalnych stawów, oczu, serca oraz do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. W trzecim okresie choroby pojawiają się ponownie objawy chorobowe ze strony stawów oraz symptomy charakterystyczne dla zajęcia ośrodkowego układu nerwowego (między innymi paraliż i zaburzenia psychiczne). Jedynym środkiem, który może pomóc po ukąszeniu przez kleszcze, a doszło do zarażenia krętkami, są odpowiednio dobrane antybiotyki. Leczenie boreliozy jest długotrwałe (w pierwszym okresie choroby podawanie antybiotyku trwa 10 dni, a nawet dłużej). Czas leczenia jest uzależniony od efektów kuracji. Jak najszybsze podanie odpowiednio dobranego antybiotyku może zapobiec niebezpiecznym powikłaniom tej choroby.

Borelioza - to bardzo groźna choroba i niestety zazwyczaj zwierzęta nią dotknięte trafiają do weterynarza w stadium bardzo zaawansowanym i trudno takiego pacjenta wyleczyć.

Tularemia - to zakażenie objawijące sie po kilku dniach od ukąszenia, objawy to ; gorączka, dreszcze, osłabienie a w końcu zapalenie płuc.

Erlichioza - jest rozpoznawana dopiero od kilku lat. Choroba często przebiega wraz z boleriozą, ponieważ kleszcze są zakażone dwoma gatunkami bakterii jednocześnie. Jeśli nie zostaną podane odpowiednio wcześniej leki może doprowadzić do niewydolności nerek i zaburzeń oddychania.

Jaki robak może zamieszkać w naszym króliczku:

Skupimy się na dwóch rodzajach pasożytów wewnętrznych to znaczy na robakach płaskich i obłych , które zatruwają naszego zwierzaka produktami swojej przemiany materii , uszkadzają narządy wewnętrzne w czasie migracji , uszkadzają mechanicznie przewód pokarmowy i oczywiście objadają naszego pupila.

Robaki płaskie - tasiemce mogą dostać się do organizmu naszego zwierza zależnie od gatunku różnymi drogami. - Tasiemiec pchli (dypylidium caninum ) jak sama nazwa wskazuje przenoszony jest przez pchły , aby doszło do zarażenia np. królik musiał by zjeść pchłę .
- Inne tasiemce to: Tenia ovis , Tenia pisiformis , Tenia hydatigena , Multiceps multiceps, Mesocystoides sp. mają one mniejsze znaczenie ze względu na rzadsze występowanie.

Robaki obłe czyli różne glisty , tęgoryjce , włosogłówki i owsiki. Najczęstszymi są toxocara canis, toxascaris leonina, ancylostoma caninum, uncinaria stenocephala, trichuris vulpis. Zakażenie robalem może nastąpić przez zjedzenie jaj pasożyta, bądź drogą poprzez łożysko w życiu płodowym lub razem z mlekiem matki przekazywane są inwazyjne stadia larwalne. W ziemi inwazyjne jaja pasożytów potrafią czekać na żywiciela ostatecznego nawet kilka lat. Tęgoryjce mogą aktywnie przechodzić przez skórę łap naszego pupila. Stadia larwalne glist są szczególnie niebezpieczne dla człowieka a w szczególności dla dzieci których tysiące każdego roku ulega zarażeni endopasożytami a około 7 % z nich ma upośledzony wzrok w następstwie uszkodzeń lub otorbienia się larwy w gałce ocznej.

Jak chronić się przed tym zagrożeniem :

1. Odrobaczamy PROFILAKTYCZNIE, a w uzasadnionych przypadkach częściej.
2. Środki przeciwrobacze są bezpieczne.
3. Twój Lekarz weterynarii dobierze lek i tylko po konsultacji możesz stosować jakiś środek.

Mam królika, czy go odrobaczyć ?

Odpowiedź brzmi tak można to zrobić, aby dostać odpowiedni preparat skontaktuj się z twoim lekarzem weterynarii .


Choroby wywołane nieodpowiednią pielęgnacja

Odgniecenia stóp skoków

Przyczyny - odgniecenia występują u dorosłych królików trzy manych w ciasnych klatkach, na źle urządzonej podłodze (zbyt wąskie pręty lub siatka). Czasem odgniecenia mogą wystąpić, gdy zwierzę przebywa na żwirowatym lub żużlowym wybiegu.
Objawy - zwierzę ma trudności z bieganiem, przestępuje z nogi na nogę. Pojawiają się wyłysienia na stopach, rany i ropnie.
Leczenie Królika należy przenieść do pomieszczenia o podłożu nie wywołującym urazów. Odstawić pasze treściwe, karmić zielonką i dobrym sianem, młodymi gałązkami drzew. Rany oczyszczamy i przemywamy 3% roztworem wody utlenionej, zasypujemy Pabiamidem, lub smarujemy wazeliną. Bandażujemy stopy.


Udar cieplny i słoneczny

Przyczyny - pozostawienie królika bez osłony na rozgrzanym balkonie lub w ciasnym pomieszczeniu, dusznej klatce.
Objawy - króliczek jest osłabiony i osowiały, ma silne pragnienie. Leży z wyciągniętymi łapkami, szybko i ciężko oddycha. Występuje wyraźne zaczerwienienie błon śluzowych.
Leczenie Zwierzę szybko przenosimy w chłodne miejsce. Na głowę i okolice serca kładziemy okłady z lodu lub zimnej wody.


Agresja wobec opiekuna


przyczyny - strach i nadpobudliwość, źle zbudowana i zbyt mała klatka.
Objawy - agresywność w stosunku do ludzi, unikanie kontaktów.
Leczenie Błędne jest surowe postępowanie, karanie czy bicie efekt jest wręcz odwrotny! Hodowca powinien zaopatrzyć się w grubą rękawicę i w niej obsługiwać zwierzę. Musi wykazać dużą cierpliwość i łagodność. Ruchy jego powinny być powolne i spokojne. Gdy królik usiłuje ugryźć, nie należy okazywać lęku i cofać ręki, przeczekać złość królika i powoli rękę cofnąć. Przemawiać łagodnie i pieszczotliwie, takie postępowanie uspokaja nawet bardzo nerwowe króliki.


Zjadanie kału dziennego

Przyczyny - klatka bez podwójnego dna, z obfitą ściółką, zwłaszcza z siana lub słomy. Brak odpowiedniej ilości jedzenia.
Objawy - królik chętnie wyjada spod siebie ściółkę, nawet z bobkami kału.
Leczenie Skorygować dzienne dawki paszy, przeanalizować ich skład i ilość. Najłatwiej oduczyć zwierzę przesadzając je do innej klatki, o podwójnym dnie. Smarować 10% nalewką z aloesu te miejsca, w których królik najczęściej oddaje kał.


Kanibalizm

Przyczyny - zmiana klatki tuż przed porodem. Ciężki poród. Gwałtowne podniecenie. Brak wody w czasie porodu i karmienia młodych. Niedobory składników pokarmowych: białka, witamin, mikroelementów. Kanibalizm może też okazać się skłonnością dziedziczną!
Objawy - zjadanie potomstwa.
Leczenie Częste uzupełnianie wody i wszystkich składników domowe pokarmowych. Spokój w okresie porodu i odchowu osesków. Jeśli przy kolejnych porodach powtarza się kanibalizm, samica taka nie nadaje się do rozpłodu i nie należy dopuszczać do jej krycia.


Moczenie gniazda

Przyczyny - przeziębienie i podrażnienie układu moczowego.
Objawy - samica nie wytrzymuje i oddaje mocz do gniazda podczas karmienia młodych.
Leczenie - Wstawienie wygodnych, suchych, wolnych od przeciągów kotników, wymoszczonych obficie ściółką.


Wygryzanie włosów

Przyczyny - nuda, mała klatka, niedobory paszowe, głównie białka i pierwiastków mineralnych. Złe warunki mokra ściółka, sierść zabrudzona sfilcowana. Występowanie pasożytów zewnętrznych: sierściojadów, świerzbu, wszy, pcheł.
Objawy - wygryzanie, wyjadanie włosów. Świąd skóry przy występowaniu pasożytów pobudza do lizania i gryzienia sierści.
Leczenie Szczotkowanie sierści, mycie i wycinanie zbitych włosów. Usunięcie ze skóry pasożytów.

Choroby spowodowane brakami pokarmowymi

Najczęściej występują braki witamin i związków mineralnych. Braki witamin powodują powstawanie chorób zwanych awitaminozami.

Awitaminoza - witamina A

Przyczyny - niedobór w paszy witaminy A lub prowitamimy A. Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy.
Objawy - uszkodzenie komórek nabłonkowych, zwłaszcza błon śluzowych układu oddechowego i pokarmowego. Katar u młodych królików. Zapalenie spojówek i, w następstwie, zapalenie rogówki, kurza ślepota, całkowity zanik widzenia. Zmiany w błonie śluzowej nerek, moczowodów i pęcherza moczowego i, w następstwie odkładanie soli moczanowych w postaci piasku i kamieni moczowych. U samic bezpłodność, poronienia i rodzenie martwych płodów. U młodych wolny wzrost, słaby rozwój, zaburzenia w przewodzie pokarmowym. Niedobór witaminy A może powodować drgawki i porażenia mięśni.
Leczenie - Od wiosny do jesieni podawać między innymi paszę zieloną, a zimą - marchew, zawierającą karoten. (prowitaminę A). Podawać dobre siano.


Awitaminoza - witaminy z grupy B

Przyczyny - u zdrowych królików witaminy B są wytwarzane w przewodzie pokarmowym, zwłaszcza w jelicie ślepym. Brak tych witamin może powstać w okresie stosowania antybiotyków i sulfonamidów.
Objawy - brak witaminy B: osłabiony apetyt, zmniejszenie wydzielania soków trawiennych, zaburzenia w wytwarzaniu moczu, wzrastająca wodnica, drgawki i porażenia jeśli dojdzie do uszkodzenia układu nerwowego. Młode króliki przestają rosnąć. Brak witaminy B: zaburzenia wzrostu (brak witaminy B występuje bardzo rzadko). W hodowli królików nie zauważono braków: wit. Bg, wit.B, kwasu pantotenowego, kwasu foliowego.
Brak witaminy H: zaburzenia wzrostu (do całkowitego zahamowania), zapalenia skóry, gruczołów łojowych, wypadanie włosów.
Leczenie Podawanie osłonowe i w celu przyspieszenia odnowy mikroorganizmów witaminy B-compositum należy stosować zawsze w okresie stosowania antybiotyków.
Niedobór kobaltu (Co)

Przyczyny - braki żywieniowe.
Objawy - zaburzenia w tworzeniu krwi, brak apetytu i lizawość, osłabienie pokrywy włosowej, wychudzenie, zmniejszenie mikroflory w przewodzie pokarmowym.
Leczenie - Podawanie mieszanek mineralnych zawierających kobalt.


Niedobór jodu (J)

Przyczyny - braki żywieniowe.
Objawy - zaburzenia w pracy tarczycy, nadmierny rozrost wola i bezdech, powodowany uciskiem na tarczycę. Zwolnienie przemiany materii, zaburzenia w okresie ciąży. Chore i słabe potomstwo, rodzące się już z wolem tarczycznym. Uszkodzenia okrywy włosowej.
LeczeniePodawanie lizawek z soli jodowanej.


Niedobór żelaza (Fe)

Przyczyny - braki żywieniowe.
Objawy - anemia, blada i obwisła skóra, porcelanowo białe spojówki, senność, brak apetytu, zaburzenia trawienia.
Leczenie Podawanie w paszy preparatów: Ferrodeit-Polfa, Biodomowe ferron.

Na zakończenie podaję najczęściej występujące choroby zakaźne ich dokładniejszy opis znajduje się w dziale choroby.


WIRUSOWE



Myksomatoza - przez pasożyty zewnętrzne: komary, pchły, muchy

Wścieklizna - pokąsanie przez wściekłego psa

Choroba bomarsica - (wirusowe zapalenie mózgu i opon mózgowych) ze śliną i katarem - od królicy

CHOROBY BAKTERYJNE



Tularemia - przez kleszcze, wszy, muchy

Rodentioza - przez myszy, szczury, króliki

Gruźlica - od mleka grużlicznych krów i od innych chorych królików

Pastereloza - nosówka - królików od myszy, szczurów i od chorych zakatarzonych królików

Nekrobacyloza - od chorych królików

Salmonelloza - od innych zwierząt (gołębi, kur, myszy, szczurów itp.)

Listerioza - (monocytoza) od szczurów i nowo zakupionych królików

Kolibakterioza - od saprofitycznych bakterii coli, przy zaburzeniach odporności.

GRZYBICE



Strupień woszczynowy - od psów myszy ludzi

Liszaj strzygący - od wszystkich zwierząt

Grzybica drobnoziarnikowa - od kotów, psów, świnek morskich, chomików, owiec, świń - przenoszona przez pchły i roztocza

Aspergiloza - z zapleśnialego chleba, źle składowanego wilgotnego siana i słomy

Pleśniawka - od saprofitycznych mikroorganizmów bytujących w przewodzie pokarmowym, przy obniżeniu odporności osobnika


CHOROBY KTÓRYMI MOŻEMY SIĘ ZARAZIĆ OD KRÓLIKA I ODWROTNIE


    Wścieklizna
    Tularemia
    Gruźlica
    Pasteleroza - nosówka
      Salmonelloza
           Listerioza
            Grzybica - drobnoziarkowa




Króliki mogą cierpieć na wiele chorób.


Wykaz ten na pewno nie jest w pełni wyczerpujący , ale może pomagać przy identyfikacji problemów ze zdrowiem Twojego królika.

Tłumaczenie ze strony www.konijnem.be



Ropień : zgrubienie na skórze królika które jest wypełniane ropą. Ropień to symptom zakażania, które może rozwijać się w przecięciu lub zadraśnięcie na skórze. Ropień to poważny stan z powodu grubej, spoistej z natury rzeczy ropy, stan który może być trudny do usunięciu. W tych przypadkach jest to symptom bakteryjnego zakażanie takiego jak Pastereloza. Najlepiej udać się po pomoc do lekarza.
( O takich ropieniach pisałem wcześniej gdy występują w pyszczku futrzaka.)


Czerwony mocz : mocz który zawiera krew. Mocz taki może mieć " świeżą " krew - jedne lub więcej pasemek krwi. Krwawy mocz może to być symptom zakażanie pęcherza moczowego lub dróg moczowych. Często kolor moczu może mieć związek z żywieniem królika, n.p przy podaniu dużej ilości marchwi (Beta karoten) lub wapnia.


Rak : choroba w której rozmnażanie chorych komórek rośnie niepowstrzymanie, często kształtujące się guzy i rozciągające się na ciało przerzuty. Rak ogólnie prowadzi do śmierci, wcześnie wykryty daje duże szanse na wyleczenie. Symptomy raka mogą się zmieniać w zależności od osobnika, może wystąpić apatia, strata apetytu , znaczna strata wagi ciała.


Zakażenie kokcydiami : pierwotniak powodujący zakażanie u królika, atakuje obszar żołądkowo-jelitowy. Jednym z pierwszych symptomów zakażenia kokcydiami jest silna biegunka ( jest to często forma miękkich kupek ), może ona doprowadzić do odwodnienia organizmu , utraty wagi ciała. Zakażenie kokcydiami jest powodowane przez coccidia, pierwotniak pasożyt, który zwykle jest przenoszony od jednego królika na inne, poprzez odchody albo przez zabrudzoną żywność.


Katar : choroba górnych dróg oddechowych albo zatok z symptomami takimi jak kichanie i cieknący nos . Czasami, jednak co wydaje się ważne jest to poważna choroba prowadząca do zatkanie nosa albo Pasterelozy .


Biegunka : u królika , biegunka często bierze formę miękkiego kału, który skleja futerko w okolicy odbytu. Przyczyną biegunki może być zapalenie jelit i zakażenie kokcydiami.


Ucho: świerzb, drobny pasożyt który zakaża wnętrze ucha królika. Królik z chorym uchem często potrząsa głową i drapie swoje ucho. Wnętrze ucha posiada ciemną skorupę. Gdy nie jest leczone, będzie stawać się czerwone i powstanie w jego wnętrzu owrzodzenie.
(Co za straszna choroba ale o ile mi wiadomo najczęściej to wynik brudu! u nas jest to nie do pomyślenia.)


E . Cuniculi : encephalitozoon cuniculi ( ecuniculi ) . Pierwotniakowy pasożyt który może powodować ciężką chorobę u królika. Symptomy E. Cuniculi; chory króliczek może mieć z krzywioną szyję ( nachylanie głowy do jednej strony ), rozbiegane oczy ( oczopląs ), chodzenie w koło, utrata równowagi, paraliż tylnych nóg. Często, E. Cuniculi kończy się śmiercią . Uważa się E. Cuniculi jest oddawany {transmitowany} w moczu którego opary są wdychane, lub jest to choroba przenoszona od matki do potomka przy urodzeniu.


Zapalenie jelit : zapalanie jelita , należy do bakteryjnego zakażania. Symptomy tej choroby to zaparcie albo biegunka, ospałość, brak apetytu i bolesny napięty brzuszek. Królik ma odwodniony organizm, choroba osłabia go i zwalnia ruchliwość trawiennego systemu. Przypuszcza się że przyczyną jest wirus E. Coli, jest on właśnie pierwotną przyczyną zapalenie jelit.


Muchy : muchy kładą swoje jajka w otwartych owrzodzeniach na króliku albo na skórze wilgotnej z kału albo moczu. Larwa w ciele produkuje toksyny które mogą doprowadzić do wstrząsu u króliku . Symptomy to apatyczność i swędzenie.
(Sądzę że nikt z naszych hodowców nie dopuszcza do tego aby króliczek miał jakiekolwiek rany, nie mówiąc już o tym że są one nie zabezpieczone opatrunkiem i muchy miałyby do nich dostęp. Ciężkie jest życie króliczków na zachodzie. Całe szczęście że Unia przyłączy się do Polski i będą miały gdzie uciec.)


Włosy : blokada w trawiennym systemie królika. Potocznie nazywany jest blokiem wełny lub kamień włosowy żołądka. Innymi słowy jest to blokada jelita która jest powodowana przez resztki sierści. Włosy w przewodzie pokarmowym mogą doprowadzić do spowolnienia lub zatrzymanie ruchu w jelitach królika, dobra rada to szczotkowanie futerka.


Udar cieplny : stan kiedy królik jest przegrzewany, zwykle spowodowany przez pogodę . Królik który cierpi od udaru cieplnego, często będzie dyszeć i ma wilgotny nos. Jeżeli królik nie jest wcześniej ochłodzony, to pozostawienie go w wysokiej temperaturze może doprowadzić do jego śmierci. Króliki ogólnie czują się lepiej w temperaturze do 20 stopni. Króliki, rasy Angory , oraz starsze króliki jak również bardzo młode, są najbardziej wrażliwe na ciepło.
(Unikajmy wystawiania klatki z króliczkiem na balkon oraz nie stawiajmy jej przy kaloryferze)


Nieprawidłowy zgryz : to stan uzębienia gdzie zęby nie rosną w szeregu. Często, królik ze zgryzem nieprawidłowym będzie się " ślinił", będzie miał zbite futro dookoła pyszczka albo na dole pod pyszczkiem , ponieważ nie może wtedy zamykać pyszczka. Z uwagi na to że królika zęby nieustannie rosną, jeżeli zęby nie ustawią się w równym rzędzie, to wtedy królik będzie miał kłopoty z prawidłowym ścieraniem tak jak ma to miejsce u zdrowego królika. Jeżeli zęby będą za długie, królik może być niezdolny do otwierania swojej szczęki i będzie miał kłopoty z jedzeniem. Nieprawidłowy zgryz może być powodowany urazem głowy , albo może to być wynik dziedziczności .
( I tutaj muszę się zgodzić z autorką tekstu, mój Trunio nigdy nie dostawał specjalnych środków do ścierania zębów, nie podawałem mu gałązek do gryzienia, nie miał żadnej korekcji uzębienia, ściera zęby w sposób naturalny a ma już ósmy rok życia (pisze ten teks w grudniu 2002) czyli jest to prawdopodobne że u królików krzywe rośnięcie zębów jest to wynik dziedziczenia tej wady).


Śluzowaty zapalenie jelit : jest to zapalenie jelit w którym odchody są pokrywane grubą warstwą śluzu. Inny symptomy to apatyczność, szorstkie futro, wytrzeszczone oczy, nadęty brzuch, głośne dźwięki w jelitach, występuje brak łaknienia, strata wagi ciała, zgrzytanie zębami, zgarbioną pozycja, odwodnienie i intensywne pragnienie. Często, śluzowate zapalenie jelit prowadzi do śmierci. Choroba najczęściej atakuje młodsze króliki, choć znane są przypadki choroby u starszych osobników.


Choroba u królików charakteryzuje się uszkodzeniem albo puchnięciem pod skórą , szczególnie na głowie, na genitaliach lub odbytnicy. Inne symptomy, mogą to być czerwone, spuchnięte powieki, zapalenie spojówek, i czerwona, miękka skóra. Ślepota to często wynik choroby, jak również zapalenie płuc. Choroba ta jest powodowana przez ospę wietrzną wirusa który często jest przenoszony przez owady , takie jak pchły, chociaż króliki mogą się zakazić przez kontakt z zanieczyszczaną klatką . W większości wypadków, króliki umierają w ciągu jednego do dwu tygodni od zakażenia. Choroba panuje w Australii i w części Europy, jest nie znana w Stanach Zjednoczonych.


Paraliż : niezdolność do poruszania. Czasami nazywany "starczą chorobą " ponieważ paraliż występuje najczęściej pośród starych królików.


Pastereloza : wysoce zaraźliwa choroba powodowana przez bakteryjne zakażanie, które może szybko doprowadzić do śmierci królika. Symptomy to białe albo żółte wydzieliny z nosa , cieknące oczy, częste kichanie , kaszel i trudności z oddychaniem. Często królik z Pasterelozą będzie mieć zbite , kruche futro na przednich łapach od próbowania wycierania i czyszczenia nosa. Pastereloza zwykle zaczyna się jak zakażanie w zatokach i może rozciągać się na oczy albo inne organy, często występuje zapalenie płuc, przyczyną mogą być ropnie, szczególnie w głowie lub w szczęce, ewentualnie zakażenie wewnętrzne ucha. Pastereloza jest powodowana przez Pasteurella Multocid bakterie, które są najczęściej usadowione zatokach, gdzie mogą mnożyć się pod pewnymi warunkami. Też jest nazywana Pasteurella albo Sapie.


Owsiki : małe pasożyty które mogą nawiedzać królika, znajdują się w jelicie grubym. Jeżeli królik ma owsiki, cienkie białe robaki czasami mogą być widziane u królika w odchodach albo dookoła odbytnicy. Króliki z owsikami mogą tracić wagę albo mają kłopoty z jej uzyskaniem. Jest to zaraźliwe pośród królików.


Królika kiła : weneryczna choroba która tworzy pęcherze , uszkodzenia , albo strupy na genitaliów i na odbytnicy królika. Choroba jest zaraźliwa i może być przechodzona w czasie łączenia zwierzęt a następnie z matki na jej potomstwo.


Obleniec : jelitowy pasożyt . Typ najbardziej częstej plagi u królików są nicienie , które są przewożone przez szopy pracze . Obleniec może być przenoszony na inne gatunki zwierząt , takie jak króliki, przez szopa pracza. Raz spożyte jajka pasożyta wylęgają się w jelicie gospodarza i wędrują przez ciało. Często, larwy będą wędrować do organu, n.p. do wątroby, mózgu, lub rdzenia kręgowego, i uczynią duże szkody. Symptomy nawiedzenia mogą ukazać się utratą równowagi, paraliżu, krzywej szyi, i ślepoty, często stan taki prowadzi do śmierci . Jednak są przypadki gdzie królik posiadający nicienie, nie będzie wykazywać żadnych oznak. Używane nazwy: nicień albo baylisascaris procyonis lub b . Procyonis.


Łzawiące oczy : stan w którym u królika jedno albo oba oczy ciągle łzawią. Futro na policzku poniżej łzawiącego oka często będzie zbite . Czasami to nie jest znak choroby, królik może mieć oczy podrażnione przez silny rozpuszczalnik w jego klatce, taki jak amoniak. W kilku przypadkach, ten stan jest spowodowany blokowaniem kanału, co może być spowodowane przez zanieczyszczenie a może to być dziedziczne. W innych przypadkach , łzawe oko jest symptomem alergii. Może też być to znak bakteryjnejnego zakażania, takiego jak Pastereloza . Stan ten nazywany jest również: zapalenie spojówek, epiphora, lub weepy oko.


Zwyrodnienie kręgosłupa : choroba w której kręgi kręgosłupa zmniejszają elastyczność i powodują ból. W wyniku czego mogą być trudności w skakaniu i niezdolność do poruszania się. To schorzenie występuje najczęściej u królików powyżej czwartego roku życia. Szczególnie często występuje u samic.


Moczowe kamienie : kamienie które u króliku występują w pęcherzyku moczowym albo drogach moczowych, i przyczyniają się do bólu oraz trudności podczas oddawania moczu, mogąc doprowadzić do blokady moczu. Symptomy moczowych kamieni mogą doprowadzić do utraty apetytu, natężanie się przy oddawaniu moczu, twardego brzucha, niechęci do poruszania się, zgarbiona pozycja. Kamienie, nazywamy też "calci" są kształtowane z piasku albo kryształów i sięgają w rozmiarze od drobnego ( rozmiar ziarna piasku ) do wielkiego ( więcej niż dwa cm ). Przypuszcza się że kamienie moczowe może to być wynik wysokiej diety wapniowej, zakażanie dróg moczowych, lub ciągłych trudności przy opróżnianiu pęcherza (wada wrodzona).


Vhd : wirusowa krwotoczna choroba królików. Infekcyjna wirusowa choroba która atakuje wewnętrzne organy oswojonych królików domowych, szczególnie atakuje wątrobę. Najczęściej króliki zakażane przez Vhd umierają w przeciągu 24 godzin. Symptomy to gorączka, utrata apetytu, wyciek z nozdrzy, śpiączka, nierówny oddech i krwawienie z jednego lub z więcej otworów. Vhd też jest nazywany króliczą Calcivirus choroba (Czerwona ) po calcivirus, który jest przypuszczalnie wirusem powodującym tę chorobę. Vhd panuje w Australii, Nowej Zelandii, Chiny, i w kilku europejskich krajach, takich jak Anglia, Hiszpania, Polska i Włochy, ma on ograniczaną obecność w Stanach Zjednoczonych.

Odchudzanie - odtłuszczanie


U naszych królików występują takie same problemy jak u wielu innych zwierząt, jest to nadwaga. Otyłość królika jest wywołana nie dostosowaniem jego zapotrzebowania energetycznego i poziomu aktywności do stosowanej diety, czyli inaczej mówiąc dajemy mu za dużo pokarmu a on nie umie sobie odmówić przyjemności jedzenia. A jeśli jeszcze podkładamy mu różne smakołyki no to o inny wynik trudno. Co robić aby pomóc naszemu tłuścioszkowi? Po pierwsze jeśli ważymy królika, o tym pisze na stronie jest to ważne i należy robić to regularnie, wtedy wiemy czy królik zwiększa wagę czy też nie. Jeśli jest cięższy i to znacznie niż przy poprzednim ważeniu musimy zredukować w dawce pokarmowej zawartość białka i węglowodanów. Nie można jednak gwałtownie wprowadzać królikowi diety odchudzającej. Stanowi to dla niego zagrożenie, ponieważ może spowodować utratę zdolności do syntetyzowania niezbędnych do życia witamin. Lepiej stopniowo ograniczać ilość podawanego pokarmu i starać się wydłużać czas w którym królik może się swobodnie wybiegać - jest to istotny czynnik w walce z nadwagą. Trzeba pamiętać, że paszą wysokokaloryczną jest granulat, ziarno oraz nasiona. Zwiększamy udział zieleniny w codziennej diecie oraz siano i woda bez przerwy.

www.kazior5.pl