www.kazior5.pl

Co dawać a czego nie dawać

Dobre chętnie zjadane chwasty, warzywa i zioła:

babka, bylica, cykoria, endywia, jasnota, komosa, krwawnik lebioda, koniczyna biała (po kwitnieniu), koniczyna czerwona (po kwitnieniu), lucerna siewna, marchew, mniszek lekarski, mlecz pospolity, mięta pieprzowa, modra, oset, pokrzywa, pietruszka, rzeżucha, sałata rzymska, seler, zwykły brokuł, żółtlica,

zioła: mięta, bazylia, koper ogrodowy, rumianek, koper włoski, lubczyk, szałwia, bylica piołun, ogórecznik.

Skąd króliki wiedzą że ;

Babka (rozetkowaty lancetowaty liść) Ciemnozielony lancetowaty liść, z jaśniejszymi żyłkami, często występuje w pobliżu pastwisk, łąk i wszelkiego rodzaju przydroży. Roślina ta znana jest wśród ludności jako Babka koniczynowa, Babka wąskolistna lub Języczki polne, podczas gdy prawidlowa nazwa brzmi Babka lancetowata (Plantago lancolata). Przyłożona do rany powoduje ustanie krwawienia.

Mięta polna (okrągławy aromatyczny liść) Znane są liczne właściwości lecznicze Mentha arvensis - wdychanie jej zapachu przynosi ulgę zmęczonemu podróżnikowi, wcierana pomaga przy bólu glowy, a po przeżuciu wzmaga trawienie i leczy drobne dolegliwości żołądka.

Mniszek pospolity (złocistożółty kwiat) To ziele można często spotkać pod innymi nazwami np.: dmuchawiec, mniszek lekarski itd. Spożycie go powoduje zasklepienie się ran.

Nagietek (jasnopomarańczowy kwiat) Zioło to jest jednym z najbardziej uniwersalnych ziół, a zarazem często uprawianych jako kwiat ozdobny. Nagietek ma bardzo szerokie zastosowanie, lecz dobrze znany jest ze swych właściwości dezynfekujacych i gojących rany. Niektórzy uważają też, że jest to zioło odmładzające... i Trunio je uwielbia.

Szałwia lekarska (zaostrzony podłużny liść) Salvia officinalis to roślina wieloletnia, o liściach z długimi, zaostrzonymi wierzchołkami. Ma podlużne, kwiaty wargowe o kolorze niebieskim, przechodzącym w fioletowoczerwony, oraz silnie rozgałęziona łodycge. Liść jest podlugowaty, o silnie zaznaczonych nerwach, pokryty szarawym kutnerem. Rośnie na łąkach, stepach i zboczach. Wydziela lekki zapach. Ma dzialanie dezynfekujace.

Szczaw (strzałkowaty aromatyczny liść) Roślina ta wygląda na bardzo pospolitą, bowiem jest to zwyczajny szczaw tak bardzo ulubiony przez zające i króliki. Kwaśny smak jego liści i jest wręcz przysłowiowy.

Owoce, należy traktować je jako przysmaki bardzo dokładnie racjonowane.

pamiętajmy że nie każdy króliczek będzie jadł wszystkie;

kiwi, maliny, gruszka, ananas, truskawki, jagody, brzoskwinie, czereśnie, jabłka, melon, mango, żurawiny, grapefruity,


Wartościowe rośliny pastewne ;

babka, bylica, komosa, koniczyna biała, koniczyna czerwona, krwawnik, lucerna siewna, mięta pieprzowa, mniszek lekarski, podbiał, pokrzywa, rumianek,szałwia.


Chwasty zawierające trucizny jednak nieszkodliwe dla królika:

mak, jaskier, rumianek, szczawik zajęczy, jaskółcze ziele.

Trujące drzewa i krzewy ;

bluszcz, budleja, bukszpan, cis, dereń, dziki bez hebd, jałowiec, jałowiec sawina, laurowiśnia wschodnia, ligustr, moszenki południowe, oleander, ostrokrzew paragwajski, robina biała, słodlin japoński, suchodrzew, sumak octowiec, śnieguliczka, trzmielina, wawrzynek, wilcze łyko, wiciokrzew przewiercień, złotokap, żarnowiec miotlasty.

Dziko rosnące rośliny trujące które można spotkać w domu lub na działce ;

amarylis, dziurawiec pospolity, bluszczyk kurdybanek, bieluń, blekot pospolity, bukszpan, barwinek, bez hebd, blekot pospolity, ciemiernik, ciemiężyca biała, cis, dziurawiec pospolity, glistnik, grążel, grzybień, jałowiec, jaskier, jemioła, kanianka, kąkol, koniczyna szwedzka, konwalia majowa, konwalijka dwulistna, kaczaniec, kosaciec żółty, lulek czarny, łopian, mydlnica, mak polny, naparstnica, narcyz, ostrzeń pospolity, ostromlecz, szczawik zajęczy,szczyr, sasanka, szalej jadowity, szczawiół plamisty (pietraszak), sasanka, szalej jadowity, śnieżyczka, psinka słodkogórz, pszonak, psianka czarna, pierwiosnek, powojnik, tojad, tuja, tulipan, wilczomleczowate, widlak, wyka, zawilec, ziemowit jesienny, żabieniec (babka wodna), żarnowiec miotlasty, żmijowiec zwyczajny,życica.

Rośliny trujące (toksyczne) również doniczkowe :

alocasia (alokazja), agawa, aloes, amarylis, anturium, azalia, asparagus (szparag), araceae (obrazkowate), barwinek, bieluń dziędzierzawa, bieławinka czerwona (sporysz), bluszcz, chryzantema, ciemiernik, cis, difenbachia, dziędzierzawa, dracena, figowiec, fiołek alpejki, filodendron, fikus, geranium, gwiazda betlejemska, hiacynt, hortensja, hoja (woskownica), irga, jałowiec wirginijski, jemioła,jaskier pstry, jaśmin, kalia, kliwia, konwalia majowa, krokus, kroton, koniczyna białoróżowa, lawenda, ligustr, mahonia, męczennica, mirt, mango, naparstnica, narcyz, niecierpek balsamiczny, oleander, ostrokrzew, paproć, pierwiosnek, ponętlin, papirus, przypołudnik, pokrzyk wilcza jagoda, rafidofora, rododendron, rycynus, różanecznik, sansewieria, świbka, storczyki, tojad, wilczomlecz, woskownica, zantedeskia, zawilec narcyzowy, żywotnik.

UWAGA na rośliny ozdobne.

Rośliny zawierające nierozpuszczalne szczawiany. Jest to grupa popularnych doniczkowych roślin m.in. doifenbachia, kaladium, rafidofora złocista oraz filodendron. Rośliny z tej grupy wytwarzają sok o silnie drażniących właściwościach, który zawiera rozpuszczalne szczawiany wapnia w postaci igieł. Ból i pieczenie w jamie ustnej zapobiega z reguły połknięciu rośliny. Jeśli jednak sok dostanie się do dalszych części odcinków przewodu pokarmowego mogą wystąpić bóle brzucha, wymioty i czasem biegunka. Dochodzi do silnego obrzęku języka i podniebienia oraz ślinotoku. Obrzęk krtani może doprowadzić do zaburzeń oddychania.

Jeżeli sok dostanie się do worka spojówkowego wywołuje ból, pieczenie, łzawienie i obrzęk spojówek.Zatrucie filodendronem może doprowadzić do uszkodzenia nerek, drżenia mięśni i dużej gorączki. Leczenie polega na przemywaniu błony śluzowej zimną wodą lub roztworem dwuwęglanu sodu. W przypadku spożycia stosuje się typowe dla zatruć zabiegi.

CIS POSPOLITY (Taxus brevifolia) spotykany jest w parkach, ogrodach i lasach. Zawiera on alkaloidy bardzo toksyczne dla zwierząt. Najbardziej niebezpieczne są liście. Po ok. 15 min. Od spożycia pojawiają się wymioty, biegunka i ślinotok. Dochodzi do zaburzeń pracy serca, oddychania i funkcjonowania układu nerwowego. Szybka terapia może zapobiec śmierci zwierzęcia.

LILIE (Lilaceae) Do tej rodziny należy kilka gatunków takich jak: lilia długokwiatowa, lilia tygrysia czy lilia japońska. Są to rośliny niezwykle toksyczne. Spożycie powoduje ostre zatrucie kończące się zwykle śmiercią. Po 2 godzinach od zjedzenia pojawiają się pierwsze objawy, takie jak: wymioty i niechęć do jedzenia. Wymioty szybko ustępują, ale powracają po ok. 24-72 godzinach jako objaw uszkodzenia nerek. Zwiększone wydalanie moczu kończy się odwodnieniem organizmu. Śmierć następuje zwykle po 5 dniach od pojawienia się pierwszych objawów. Leczenie może być skuteczne jedynie wtedy, gdy zostanie rozpoczęte w ciągu pierwszych 18 godzin od spożycia. Postępowanie typowe dla zatruć. Konieczne jest również podawanie płynów w celu uniknięcia odwodnienia.


Rośliny które mogą zaszkodzić w nadmiarze

sałata, szpinak, szczaw, rabarbar, nać buraków, kapusta czerwona, kapusta biała, liście kalarepy, nasiona fasoli, liście pomidorów.

Odpadki kuchenne i ogrodowe:

wysuszony stary chleb, ( raczej należy z tym ostrożnie w zasadzie nie nadaje się on do karmienia ponieważ zawiera zbyt dużo przypraw i tłuszczu, a prawie nie ma witamin stąd jeśli podaję go Truniowi to jako przysmak a nie jako pokarm ) odpadki z warzyw - obierzyny, liście, głąby kapusty (muszą być zdrowe i dobrze wypłukane). liście fasoli, grochu, słonecznika, kalafiora, rzodkiewek, liście i łodygi roślin dyniowatych.

Do karmy możemy podawać rośliny o smaku korzennym:
anyż, koper, cebulę, pietruszkę, mięte pieprzową, kolendrę, lubczyk ogrodowy.

Pokarmy gotowe

Podstawowym pożywieniem królika jest gotowa mieszanka w postaci granulatu którą można kupić w sklepie zoologicznym. Składa się ona z ziaren zbóż oraz pokarmu granulowanego. Jest to sprasowana mieszanka różnych składników (zboża), zwykle o barwie zielonej lub zielonobrązowej. Zawiera ona między innymi witaminy i mikroelementy. O granulacie jego składzie oraz zaletach opisuję poniżej. Kupując króliczka należy od razu zakupić pokarm który dostawał w sklepie. Przechodzenie z jednego pokarmu na drugi musi być przeprowadzane w dłuższym okresie czasu, nie stosujemy gwałtownych zmian diety. Królik przyzwyczajony do jednego pokarmu potrafi zaprzestać jedzenia. Z kolei jego organizm wymaga podawania do żołądka w ciągu doby około 80 porcji pożywienia, (tak jada sobie zdrowy królik) zaprzestanie pobierania pokarmu powyżej jednej doby jest dla królika śmiertelnie niebezpieczne.


Nie należy podawać królikom słodyczy, ciastek a zwłaszcza czekolady, nie są to odpowiednie dla nich produkty żywnościowe, a mogą spowodować u królika próchnicę zębów. Bardzo tuczące są płatki owsiane (dlatego zalecam je jako sposób leczenia a nie żywienia) suchary dla psów suchary dla ludzi czy np. orzechy. (również orzechy podaję Trusiowi jako przysmak raz w tygodniu) Nasz królik nie potrzebuje przecież paszy do tuczu, lecz pozostać mały i nie otłuszczony. W zdrowym ciele zdrowy duch. To, że królikowi coś smakuje, wcale nie oznacza, ze wychodzi mu to na zdrowie.

Pokarm objętościowy;


to świeże siano, które trzeba stale podawać królikowi. W przeciwnym wypadku jego układ trawienny może nie funkcjonować prawidłowo. Oczywiście i od tej reguły są odstępstwa, znam króliki które siana nie jedzą. Takim okazem jest mój Trunio od pierwszych miesięcy swego życia nie interesował się sianem. Z kolei mój pierwszy królik Trunio nr. I zjadał duże ilości siana. Na króliczym forum jest kilka postów napisanych przez zaniepokojonych opiekunów obawiających się o zdrowie swoich pupuli które nie jedzą siana, każdy z nich ma swój smak i własne potrzeby, nie starajmy się zmuszać królika do jedzenia siana zabierając mu inny pokarm bo i takie głosy słyszałem "nauka poprzez głodówkę". Należy zwracać uwagę aby siano nie było spleśniałe, przechowujemy je w miejscu przewiewnym i suchym.



Pokarmy twarde:


są również niezbędne dla królika. Jakkolwiek królik nie należy do gryzoni, podobnie jak one poszukuje twardej paszy, aby ścierać swoje stale rosnące zęby. Jeżeli zwierzęciu nie stworzy się warunków do ścierania siekaczy, to wyrosną one tak, że będą wystawać mu z pyszczka i utrudniać pobieranie pożywienia.


Pokarmy soczyste;


nazwą tą określamy owoce i warzywa. Jak ważna jest pasza soczysta dla królika, widać choćby po diecie dzikich królików, które przede wszystkim jedzą zieleninę a nie zboża. Pasza soczysta jest bogata w witaminy i różne składniki odżywcze, a w niektórych okresach roku może zastąpić paszę treściwą. ( dotyczy to maja i czerwca ). Dzięki dużemu wyborowi owoców i warzyw w handlu jadłospis naszego królika nie zależy od pory roku. Można go na wiosnę i latem wzbogacić o zrywane rośliny, zasiane na balkonie. Stale jednak należy pamiętać o indywidualnych upodobaniach naszego pupila.

Jadłospis na cały rok

Zima:

- pokarmy treściwe i więcej witaminizowanych granulatów,
- siano
- gałązki drzew - wykaz dział Żywienie
- warzywa okopowe
- jabłka
- duże ilości wody ( z uwagi na brak zielonek )


Wiosna:

Musimy ostrożnie i powoli przechodzić z pokarmu zimowego na wiosenny, zaczynamy od garstki zieloniny stopniowo dochodząc do większej ilości. Pokarm zielony musi być świeży nie wolno podawać zaparzonego!

- pokarm treściwy oraz siano podawać do woli
- mniszek lekarski, roślina ta jest zjadana przez króliczka w całości ( liść, łodyga, kwiat, korzeń )
- świeża trawa, pokrzywy, koniczyna ( po okwitnięciu!)
- inne rośliny zielone oraz gałęzie drzew owocowych.


Lato:

- pokarm treściwy w mniejszej ilości,
- zwiększona dawka zielonek,
młode warzywa, chwasty, i inne odpady z ogrodu, pisałem o moim Trunio który zjada wszystko co jest zielone na ogrodzie dla niego każdy nawet dla innego króliczka niesmaczny liść jest kąskiem. Zjada liście truskawek, grochu, malin, rzodkiewki, a nawet próbuje podgryzać cebule.


Jesień:

- liście dyni, natkę marchwi, słonecznika itp.
- inne okopowe (surowe)
- zielonki
- późną jesienią - siano i pokarm treściwy. Doradzam aby na okres zimy założyć "ogródek"na parapecie. W pojemniku już we wrześniu sadzę marchewkę, na początku jest na balkonie później w domu, mój mały uwielbia świeżą natkę z marchwi choć samej marchwi nie chce jeść. Jest jeszcze jedna możliwość stosowania suszonych pokarmów, w okresie lata zbieram na działce koniczynkę (po przekwitnięciu) suszę ją na słońcu, mam ją w jesieni i w zimie w domu i podaję garstkę dziennie na śniadanie.



Pamiętajmy!! królik w klatce ma bez przerwy świeżą wodę i siano.. Kryteria jakości siana ;

Dobre siano które podajemy naszemu królikowi powinno wykazywać następujące cechy:

a) powinny być w nim widoczne zioła, dużo traw z liśćmi, kwiatami i owocostanami.
b) łodygi liści powinny być długości co najmniej 22 - 35 cm.
c) barwa siana winna być zielona, nie szara.
d) przyjemny zapach.
e) pochodzenie - z łąk uprawianych ekologicznie.
f) suche, pozbawione kurzu i pleśni.
g) lużno ułożone w opakowaniu.

Zawartość białka w sianie ( % ) ;

siano    z   pokrzywy               12,8
siano    z   lucerny                    9,9
siano         łąkowe                    7,9
siano    z   koniczyny              7,8
słoma       owsiana                   0,7


Zawartość składników pokarmowych w mieszankach zbożowych:

-  pszenica
-  łuskany owies
-  suszone warzywa
-  słonecznik
-  len
-  sorgo
-  groch
-  peluszka

-woda        max.   12.0%
-białko        min.   15.0%
-włókno        max.   16.0%


Pokarm podstawowy firmy "ANIMALS" (mieszanka zbożowa)

Podstawowy witaminizowany pokarm dla królika, pokarm zawiera dodatek probiotyku "Probios" Składnikiem pokarmu są ; granulaty z zielonek, kukurydza, pszenica, jęczmień, owies, owies łuskany, suszone warzywa,słonecznik, len, sorgo, groch, peluszka. Ponadto, granulat, premix, kreda pastewna.

Zawartość składników pokarmowych w granulacie:

-  susz z zielonek i ziół
-  pszenica
-  kukurydza
-  śruta sojowa
-  koncentrat białka roślinnego
-  preparaty witaminowe
-  preparaty mineralne
-  dodatek probiotyku

-woda        max.   10.0%
-białko        min.   18.0%
-włókno        max.   18.0%


Granulat "FRYKAS"

Zalecany dla królików młodych jak i dorosłych. Granulat ten spełnia wymogi nowoczesnej karmy pełnoskładnikowej o prawidłowej czystości mikrobiologicznej.

Zawartość składników pokarmowych: woda - max. 10%, związki mineralne min. 5,5 %, włókno surowe max. 12 %, sól NaCi max. 0,8 %.
Aminokwasy ; Lizyna min. 0,6 %, Metionina min. o,3 %, Metionina + Cystyna max. 0,8%
Związki mineralne ; Ca min. 0,5 %, P min. 0,35 %, Na ok. 0,3 %.
Składniki granulatu, opis fabryczny firmy "ALEX";

Są produkowane trzy rodzaje tego granulatu: Królik 16%, Królik 16% z kokcydiostatykiem i Królik 18 Extra.

Królik 16% skład procentowy:

Białko 16%
Włókno 14-18%
Energia met. 2400 Kcal/kg
Lizyna 0,70%

do Królika 16% z kokcydiostatykiem dodany jest tylko ten dodatek.

Królik 18 Extra skład procentowy:

Białko 18%
Włókno 14-18%
Energia met. 2450 Kcal/kg
Lizyna 0,85%

Jeśli chodzi o żywienie, to jest to trochę jakoś dziwnie napisane, bo wygląda jakby wszystkie rodzaje wskazane były dla wszystkich królików... hmm... to po co te różnice? Instrukcja żywienia jest taka:

Królice karmiące - Królik 16% - żywienie do woli
Królik 18% Extra - żywienie do woli
Królice kotne - Królik 16% - 100-170 g/szt/dzień
Królik 18% Extra - 100-170 g/szt/dzień
Króliki odsadzone - Królik 16% - żywienie do woli
Królik 18% Extra - żywienie do woli

i jeszcze takie informacje - ale raczej dla hodowców na większą skalę niż kilka domowych pupilków... ale napiszę:

- Królice bezpośrednio po pokryciu żywimy w sposób ograniczony, poczynając od 50 - 80 g/szt/dzień, przechodząc na żywienie do woli w ciągu 4 - 5 dni
- Królicom kotnym ograniczamy dawki do 100 - 170 g/szt/dzień w zależności od kondycji
- Króliki odsadzone powinny otrzymywać paszę do woli
- Stosując żywienie dawkowane pamiętamy o podawaniu karmy kilka razy dziennie, w miarę mozliwości zawsze o tej samej porze
- Zawsze zabezpieczmy dostęp do czystej, świeżej wody
- Zaleca się stosowanie lizawek solnych
- Stosując mieszanki Królik 16%, Królik 18% nie ma konieczności podawania siana. Jeśli jest to niezbędne, możemy stosować wyłącznie siano dobrej jakości, pocięte na kawałki 8 - 10 cm. Zapobiega to niszczeniu siana.
- Mieszankę Królik 16% z kokcydiostatykiem stosujemy w żywieniu królików rosnących i samic karmiących

No i jeszcze są wymienione korzyści ze stosowania tych granulatów:

- Zbilansowany poziom białka i aminokwasów - optymalny rozwój i wzrost
- Dodatek witamin i minerałów - odporność na choroby, zdrowa okrywa włosowa
- Optymalny poziom energii - gwarancja dobrego rozrodu
- Dodatek kokcydiostatyku - ochrona przed kokcydiozą
- Postać granulowana - ograniczenie zapylenia pomieszczeń

Zalecana zawartość składników pokarmowych w 1 kg karmy.

Energia strawna (kcal) 2400 - 2450
SSO (g) 600
Składniki mineralne (%)  
wapń (%) 1,0
fosfor (%) 0,5
magnez (mg) 300
chlorek sodu (%) 0,5 - 0,7
potas (%) 1,0
miedź (mg) 10
żelazo (mg) 50
mangan (mg) 30
cynk (mg) 40
Składniki surowe (%)  
białko 16 - 18
tłuszcz 1 - 2
włókno 14 - 18
Witaminy  
A (jm) 8000
D (jm) 800
E (mg) 40
K (mg) 2
cholina (mg) 1500
kwas nikotynowy (mg) 50
pirydoksyna (mg) 300
Aminokwasy (%)   
lizyna 0,65 - 0,85
metionina i cystyna 0,7
arginina 0,6
www.kazior5.pl