www.kazior5.com
Wybieramy naszego uszatka - NIE KUPUJCIE ZA MŁODYCH KRÓLICZKÓW !

Nabycie zwierzątka do domu, wszystko jedno jakiego, powinno być głęboko przemyślane. Gdzie można kupić miniaturowe króliki ?. We wszystkich większych miastach, w których są sklepy zoologiczne sprzedające zwierzęta, odpowiednią paszę oraz sprzęt potrzebny do hodowli. Długość ciała królika dochodzi do 35 - 45 cm, długość ogona to 4 - 7 cm, waga ciała od 1 do 5 kg. Uszy królika do 7 cm. Królik ma wspaniale rozwinięty zmysł słuchu i węchu. Na świecie istnieje aż trudno w to uwierzyć ponad 100 ras królików. ARBA (American Rabbit Breeders Associacion) uznaje ponad 40 ras królików, a inne organizacje uznają jeszcze większą ich liczbę, np. w Wielkiej Brytanii obecnie uznaje się 61 ras. Oczywiście różnych odmian w kolorach ubarwienia jest kilkakroć więcej. Pamiętajmy że plusem zakupu zwierzątka rasowego jest pewność, jaki wygląd i wielkość będzie miał nasz milusiński. Młode króliczki stają się w pełni samodzielne w wieku około ośmiu tygodni życia i dopiero nadają się do sprzedaży. W sklepach zdarzają się młodsze, jednak zakup królik 5 - cio tygodniowego nie jest zalecany. Królik w tym wieku jest wrażliwy na przenoszenie z miejsca na miejsce. Taki stres może wywołać wiele skutków ubocznych, a przede wszystkim osłabić system odpornościowy.

Jeżeli chcemy mieć czystorasową miniaturkę, powinniśmy dokonać zakupu od hodowcy. Związki hodowców istnieją w wielu ośrodkach i obejmują swym zasięgiem obszar całego kraju. Króliki nabyte od hodowców mają na obu uszach tatuaż. Na lewym uchu znajduje sie duża litera informująca, skąd pochodzi zwierzę i jakie terytorium obejmuje dany związek hodowców królików. Występująca za nią liczba dwucyfrowa (lub czasem jednocyfrowa) to numer rejestracyjny fermy. Na prawym uchu jest wytatuowana liczba ledno lub dwucyfrowa, która informuje o miesiącu urodzenia królika. Kolejna liczba (zawsze dwucyfrowa) określa rok urodzenia. Można więc na podstawie tatuażu rozpoznać pochodzenia królika.

Jaki ma być, mały a może duży?

Wielkość jeśli mamy mieć króliczka w mieszkaniu odgrywa zasadniczą rolę. Od tego uzależnimy zakup klatki. Małe rasy królików takie jak: malutki Netherland dwarf ważący ( 1-1,5 kg) , Himalayan ( himalajski), Doutch (holenderski) mają wagę około 2 kg. Kupując króliczka miniaturowego musimy się zdecydować, czy chcemy mieć samca czy samicę. Samiec ma silniej woniejące gruczoły zapachowe, umieszczone pod brodą, którymi znaczy meble i wystające przedmioty w domu. Niektórym osobom może to przeszkadzać. Samiczka jest bardziej przywiązana do gniazda, dlatego nie mając odpowiednich warunków do jego budowy, będzie sama organizowała swój dom wydrapując przydatne, jej zdaniem materiały do budowy. Samiczka jest większą indywidualistką, niełatwą we współżyciu. Jeżeli w domu mieszkają namiętni palacze lub osoby słuchające godzinami muzyki dyskotekowej, to nie należy oczekiwać że zwierzę będzie się wśród domowników dobrze czuło. Królik wprawdzie lubi pieszczoty, ale na pewno nie jest zabawką. Do ciągłego przytulania lepiej nadaje się pluszowy zajączek. Jeśli króliczek ma być prezentem dla naszego dziecka to zaleca się aby nowy opiekun miał co najmniej 9 - 10 lat. Mniejszym dzieciom lub nie wykazującym dłuższego zainteresowania otrzymanymi rzeczami należy jednak kupić dla dobra dziecka pluszowego króliczka. Zazwyczaj kupujemy młode, ale nie za młode króliczki, pamiętajmy, wybierzmy sztukę najsilniejszą z rodzeństwa, najbardziej żywotną. Więcej informacji o budowie wewnętrznej , układzie pokarmowym i rozrodczym znajdziesz w dziale "opieka"

Dobre efekty daje chowanie króliczka ze świnką morską, mimo, że różnią się one zasadniczo pod względem zachowania, pielęgnacji i odżywiania. Można je trzymać razem we wspólnym domku. Ze względu na mocno wyostrzony słuch króliki nie czują się dobrze przebywając w jednym pokoju z papużkami. Zwierzęta przeznaczone do wspólnego utrzymania należy wychowywać razem lub uprzednio sprawdzić czy żyły one w zgodzie w sklepie zoologicznym. Samiczki mogą być razem tylko wówczas, jeśli się już znają. Do dorosłej samicy nie dołączamy raczej drugiej, pochodzącej z innego stada, ponieważ króliki rozpoznają się po zapachu. Samice akceptują również wykastrowanego samca, zwłaszcza gdy znają go od małego. Nie zaleca się trzymać razem dwóch samców, gdyż po osiągnięciu dojrzałości płciowej nie da się uniknąć walk o hierarchię i teren. Mają one zwyczaj wydzielania substancji zapachowych z gruczołów podbródkowych oraz spryskiwania moczem granic swego terytorium, co w mieszkaniu jest raczej nieprzyjemne. Oczywiście wszystkie te związki są raczej trudne do przewidzenia, znam przypadki gdzie dwa kastrowane samce żyją w idealnej zgodzie, oraz samica która po sterylizacji bije każdego samca i nie ma zamiaru zmienić swoich upodobań. Jak w życiu od reguły są wyjątki.

Zwracamy uwagę na ruch i reakcję zwierzątka:

  • czy królik porusza się lekko i swobodnie,
  • czy jego zainteresowanie objawia się grą uszu,
  • czy obwąchuje wszystko dookoła,
  • czy ma bystre spojrzenie, oczy przejrzyste, żywo błyszczące,
  • czy posiada uzębienie bez żadnych anomalii,
  • czy ma suchy nosek,
  • czy pachnie świeżym sianem lub słomą,
  • czy posiada czyste okolice odbytu, a sierść nie jest posklejana,
  • czy podeszwy tylnych łapek nie są popękane lub silnie zażółcone od moczu,
  • czy reaguje na gwałtowne stukanie.

    Króliki żywo reagują na otoczenie, obserwują dokładnie teren, obwąchują wszystko, co jest im obce. Poruszanie ma być swobodne i lekkie, na wszelkie zmiany żywo reaguje,nastawia uszy i na wszystkie strony nimi porusza. Okrywa włosowa ma być czysta, gęsta i gładka, u chorego królika nastroszona i rzadka. Skóra miękka i elastyczna, zebrana w fałd szybko się rozprostowuje. Uszy, wnętrze ucha ma być czyste. Błony śluzowe jamy ustnej i spojówek są wilgotne. Nos ma być suchy i czysty. Oddech ma być równomierny i regularny, u zdrowego dorosłego królika wynosi 50-60/min, u młodych nieco więcej.

    Rozmnażanie

    Należy bardzo starannie przemyśleć czy zdecydujemy się na powiększenie króliczej rodziny. Sama radość z narodzin to tylko początek wychowywania młodych królików. Czy posiadamy warunki do hodowli gromadki króliczków, czy zdajemy sobie sprawę że króliczki żyją od 7 do 10 lat. Jeżeli nie,to czy mamy przyjaciół którzy chcą hodować króliki a jeżeli za tymi pytaniami jest brak konkretnej odpowiedzi to może lepiej zrezygnuj z rozrodu królików. Co jakiś czas na forum pojawia się post o pomoc w wychowaniu królika, ktoś chce oddać króliczka z różnych przyczyn,oczywiście wykluczam że przyjaciel zwierząt pozbywa się króliczka dlatego że mu się z nudził.

    Jeżeli jednak dalej decydujesz się na powiększenie króliczej rodzinki to w sposób opisany w części "jaki ma być nasz milusiński" postępujemy dobierając partnera dla naszego króliczka. Jeżeli zdecydujemy się na chowanie pary króliczków musimy liczyć się z powiększeniem naszej rodzinki. Króliki dojrzałość płciową osiągają w wieku 18 - 26 tygodni (uzależnione to jest od rasy). Króliki należą do zwierząt poliestrycznych, czyli wielorujowych i rozród ich może odbywać się w ciągu całego roku. Ruja samic może być przyspieszona obecnością samca i trwa od 12 do 36 godzin. Ruję u samicy rozpoznaje się po lekkim obrzmieniu i zaczerwienieniu narządów płciowych oraz nerwowym, niespokojnym zachowaniu. Obserwuje się też u samic charakterystyczne pokładanie się i wyginanie grzbietu podczas głaskania oraz utratę apetytu. Należy pamiętać że do pokrycie samicy dopuszczamy wtedy gdy osiągnie wiek powyżej 9 miesięcy. Jeśli zauważymy te objawy u naszej samiczki, możemy zanieść ją do samca, nigdy odwrotnie, samica na obcym terenie jest bardziej uległa i chętniej dopuszcza samca, "u siebie" natomiast może być agresywna mimo gotowości do pokrycia.

    Samica w szczytowym okresie rui nie ucieka, ale stoi nieruchomo umożliwiając pokrycie. Po pokryciu samiec upada na bok z piskliwym pomrukiem, poruszając szybko nogami. Może się okazać że samiec wita partnerkę w rui kicając wokół niej, liżąc, często także znacząc moczem. Samica gotowa do kopulacji przyjmuje charakterystyczną pozycję: kładzie się na brzuchu, wyciągając maksymalnie ciało i unosi zad. Samiec naskakuje na nią, podczas krycia trzymając się jej futra na karku.

    Sam akt trwa przeważnie bardzo krótko od 3 do 5 minut, co często niepokoi nie doświadczonych hodowców. Tymczasem jeśli samiec zsunie się z samicy i przewraca się na bok z charakterystycznym piskiem, to znaczy że wszystko jest w porządku. W tym czasie możemy zabrać króliczkę do jej klatki. Czasem zdarza się że samica nie dopuszcza samca. W takim wypadku należy ponowić próbę za 24 godziny. Bodziec, jakim była próba kontaktu płciowego powinien w tym czasie wywołać owulację.

    Krycie kontrolne wykonuje się po pięciu dniach. Samica która nie dopuszcza samca powtórnie uważana jest za pokrytą, jeśli jednak dojdzie do powtórnego krycia znów sprawdzamy po pięciu dniach. Są również przypadki kiedy samica nie przyjmuje samca przy kontrolnym kryciu a okazuje się że jest nie zapłodniona, dlatego należy sprawdzać kotność po 13 - 16 dniach po kryciu.

    Aby sprawdzić kotność, sadza się samicę na równej powierzchni przodem do sprawdzającego, lewą ręką podtrzymuje za skórę w okolicy krzyża, prawą zaś ostrożnie maca się brzuch, bez zbędnego nacisku, aby nie spowodować poronienia. Jeśli samica jest ciężarna, to jej macica jest znacznie powiększona, wypełniona płynem. Płody są rozlożone w dwóch równoległych łańcuszkach, w obu rogach macicy. Mają one kształt owalny, są miękkie w dotyku i mają długość 2 do 2,5 cm. Jeśli i w tym wypadku się nie powiedzie, samiczka nie jest kotna prawdopodobnie przyczyną jest nie dopasowanie partnerów, i powinniśmy poszukać innego samca dla naszej samiczki. Należy pamiętać także, żeby raczej nie łączyć małej samicy z dużo od niej większym samcem, gdyż może ona mieć później problemy z porodem.

    Ciąża, poród i opieka nad młodymi

    Ciężarna i karmiąca samica potrzebuje bardziej wartościowej, pożywnej paszy, a także więcej wody, co należy jej zapewnić. W kilka dni po skutecznym kryciu samica znów wykazuje niepokój, próbuje budować gniazdo, przekopuje ściółkę. Należy dostarczyć jej większe ilości siana i słomy, aby miała budulec, oraz zapewnić spokój. W czasie ciąży staramy się dostarczyć przyszłej matce jak najróżnorodniejszy pokarm.

    Podajemy pasze treściwe oraz produkty mlekopędne,jak; siemię lniane, otręby, lucernę. Unikamy wyki, ponieważ hamuje mleczność. Ciężarnej samicy podajemy również zielonkę która nie powoduje wzdęć. Unikamy grochu, kapusty, kalarepy. Dobrze jest podawać w tym okresie granulaty lub mieszanki witaminowo-mineralne. Łączna dzienna dawka pożywienia powinna wynosić około 250 g.(zielonka + pasza treściwa)

    Ciąża u królic trwa od 28 do 31 dni, a jej rozpoznanie jest możliwe dopiero w trzecim tygodniu, po stwierdzieniu płodów. Jeżeli objaw ścielenia gniazda i wyskubywnia sobie sierści z okolicy brzucha następuje po 14 - 17 dniach po kryciu, świadczy to o wystąpieniu tzw. ciąży rzekomej. Na kilka dni przed porodem samica wyrywa sobie sierść z brzucha aby wymościć nim gniazdo. Fakt porodu możemy poznać po odzyskaniu przez króliczkę dawnej "figury". Poród trwa na ogół od 20 do 30 minut. Nie powinien trwać więcej niż godzinę! (zdarzają się porody w dzień) Najczęściej samiczka rodzi w nocy lub wcześnie rano od 1 do 4 małych, po wydostaniu się na świat młodych samiczka zjada łożysko. Po porodzie odczuwa wzmożone pragnienie. Brak wody może doprowadzić do kanibalizmu. Czasami zdarzają się komplikacje. Gdy poród trwa zbyt długo, to drogi rodne stają się zbyt suche i wtedy należy samiczce pomóc.

    Trzeba zwilżyć olejem jadalnym okolice sromu. Gdy bóle porodowe są za słabe, podajemy nalewkę cynamonową; korę cynamonu zalewamy dziesięcioma częściami wody, odstawiamy na chwilę i podajemy samiczce do wypicia kilka łyżeczek nalewki. Już następnego dnia po porodzie pojawia się ruja i może dojść do zapłodnienia i kolejnej ciąży.

    Nie narodzony królik jest otoczony błonami płodowymi i ma własne łożysko, jak wspomniałem wcześniej samica po urodzeniu gryzie pępowinę w kierunku ciała noworodka i zjada łożysko. Zwierzęta przeważnie bardzo szybko się rodzą, jedno po drugim. Trudności porodowe u krolików są bardzo rzadkie. Samiczka karmi młode w zasadzie jeden raz w ciągu doby. Po urodzeniu kroliczki mają dobrze rozwinięte powonienie i czucie (orientacja w otoczeniu). Rozróżniają smak kwaśny i słodki.

    Po wykocie powinno się delikatnie przyciągnąć uwagę króliczki, najlepiej gdy znajduje się ona poza klatką i ostrożnie skontrolować zawartość gniazda, starannie myjemy i wysuszymy ręce. Nie wolno brać królicząt do ręki, tylko wyjąć ewentualne martwe zwierzęta i pozostałości łożyska. Młode króliczki policzymy, sprawdzimy ich stan odżywiania oraz oceniamy stan zdrowia. Zdrowe i dobrze odżywione młode mają na brzuszku gładka skórę, bez pofałdowań. Pofałdowana skóra świadczy o niewłaściwym żywienu i złym wyprowadzaniu płynów. Nie należy bez potrzeby zaglądać do gniazda, gdyż grozi to porzuceniem młodych przez matkę. Młode króliczęta ssą matkę tylko raz dziennie, ale za to dłużej. Zdarza się, że samica nie przygotowuje gniazda i rozrzuca młode po klatce, wówczas należy gniazdo poprawić oraz zebrać i ułożyć w nim oseski (przykryć). Przyczyną rozrzucenia miotu może być ciężki poród lub zapalenie gruczołu mlekowego.

    Występuje czasem u królików zjawisko kanibalizmu, tj. zjadanie młodych przez samicę, może być spowodowane brakiem wody do picia. U samicy po porodzie występuje wzmożone pragnienie. Do przyczyn kanibalizmu zalicza się także zaburzenia w przemianie materii, szok spowodowany bólami porodowymi, brak w paszy składników odżywczych oraz predyspozycje genetyczne.
    Króliczęta rodzą się ślepe, nagie i głuche.
    Masa noworodków wynosi 25-30 g.
    Zęby mleczne w okresie płodowym.
    W wieku 10-12 dni króliczętom otwierają się oczy.
    W wieku 15-21 dni króliczęta wychodzą z gniazda i zaczynają interesować się paszą.
    W wieku 20-21 dni samodzielnie pobierają paszę.
    Pierwsze włoski 1 dzień na głowie, 3-6 dni dziecięce włosy puchowe.
    Rozwój słuchu dzień ósmy.
    Usamodzielnienie młodych 28 - 30 dni.
    Odsadzenie od matki 5 - 7 tydzień.
    Rozsadzanie młodych 3,5 - 4 miesiące.
    Dojrzewanie płciowe 3,5 - 4 miesiące.
    Zdolność do rozpłodu około 8 miesiąca.
    Długość życia około 10 lat
    Mleko jest ich jedynym pokarmem przez 3 tygodnie, później zaczynają powoli pobierać pokarm stały. Rozwój młodych królików do wieku 20-21 dni zależy wyłącznie od mleczności samicy. Króliczęta otrzymujące dostateczną ilość mleka rozwijają się prawidłowo. Zdrowe oseski mają zaokrąglone kształty oraz gładką, błyszczącą, różową skórę. Samica karmi młode najczęściej w nocy, a także kilka minut w ciągu dnia. Laktacja u królicy utrzymuje się do 6 tygodni, niemniej szczyt przypada na okres pierwszych 20 dni. Króliki już w 5 dniu po urodzeniu podwajają swoją masę ciała (mysz - 7 dni, świnia - 16 dni, bydło - 47 dni, koń - 60 dni, człowiek - 180 dni). Króliczęta niedożywione mają pomarszczoną skórę, zapadnięte brzuszki i skłonność do rozłażenia się po całej skrzynce wykotowej.

    W takim przypadku należy obejrzeć gruczoły mleczne samicy. Silne nabrzmienie, zaczerwienienie sutek i brak mleka przy nacisku na sutki świadczy o stanie zapalnym tych gruczołów. Należy wówczas przeprowadzić ich lekki masaż, aby spowodować wypływ mleka i dosadzić do sutek króliczęta. Jeżeli samica ucieka, należy ją przytrzymać w pozycji skierowanej brzuchem do gniazda, dopóki nie nakarmi młodych. Ważne jest zapewnienie samicy spokoju oraz obfitego żywienia.

    Gdy młode mają 6-7 tygodni można je odsadzić od matki. Czasem zdarza się że samica ginie lub porzuca młode. Jeśli są jeszcze bardzo małe to szanse na ich uratowanie są znikome, chyba że mamy do dyspozycji mamkę. Jeśli jednak mają więcej niż tydzień to możemy spróbować wykarmić je samemu. Najpierw musimy zaopatrzyć się w małą buteleczkę, taką jak dla lalek, lub pipetę. Jako pokarm może służyć mleko dla niemowląt lub niesłodzone mleko skondensowane rozcieńczone przegotowaną woda w stosunku 1:1 wzbogacone preparatami witaminowymi. Podrośniętym młodym można podawać także kleik owsiany i sok z marchewki.


    Osierocone młode potrzebują dużo ciepła. Najlepszym jego źródłem będzie termofor napełniony wodą o temp. do 32 stopni. Po każdym karmieniu należy wszystkim maluchom masować brzuszki,co umożliwia im właściwe trawienie i wydalanie. Można robić to delikatnie palcem, wacikiem lub kawałkiem miękkiej tkaniny. Dobrze jest zawsze zasięgnąć rady lekarza weterynarii. Gdy maluchy zaczynają pobierać stały pokarm należy im podawać płatki owsiane i małe ilości zielonek, z czasem zwiększając ich ilość.

    Młode króliczki należy po odsadzeniu od matki utrzymywać w miarę możliwości w grupach rodzeństwa. Króliki rosną wyjątkowo szybko w pierwszych miesiącach życia, tabela pokazuje wagę w kilogramach w poszczególnych miesiącach życia:

    Grupa Rasa Wiek 3 m-ce Wiek 4 m-ce Wiek 5 m-cy Wiek 6 m-cy
    Miniatura hermelin 0,6 0,8 1,0 1,3
    Małe czarny podpalany 1,2 1,6 2,1 2,5
    Średnie reks (kastorreks) 1,4 1,9 2,4 2,8
      angorski biały 1,5 2,0 2,5 2,9
      niebieski wiedeński 2,2 2,8 3,4 3,8
    Duże baran francuski 2,5 3,5 4,0 4,5
      olbrzym belgijski 2,6 3,6 4,6 5,5

    A jak rozmnażają się zające?

    Parkoty zajęcy zaczynają się w zależności od pogody - od połowy stycznia lub początku lutego i trwają do sierpnia, najintensywniej w maju, czerwcu. W okresie parkotu za jedną samicą biega często kilka samców. Parkoty zajęcy odbywają się zarówno w nocy, jak i w ciągu całego dnia. W czasie parkotów gachy prowadzą często zażarte boje, które polegają na biciu się przednimi skokami i drapaniu pazurami, czego widomym znakiem jest czasami rozerwane ucho, a często wyrwana turzyca. Na ogół w łowiskach jest tylko nieznacznie więcej samców niż samic. Zapłodniona samica koci się po około 42 dniach, dając 2-4 młodych. Młode rodzą się dobrze wyrośnięte, owłosione i z otwartymi oczami. Żywią się przez okres 2-3 tygodni mlekiem matki. Matka nie troszczy się zbytnio o swoje maleństwa. Bardzo wcześnie pozostawia je same, przychodzi tylko je karmić, a po 2-3 tygodniach całkowicie przestaje opiekować się nimi. Młode do czasu wyrośnięcia żyją razem, a potem rozłączają się, nie odchodzą jednak zbytnio od miejsca urodzenia. Wykol zajęcy odbywa się na powierzchni ziemi, w osłoniętej kotlinie (pod krzakiem, w rowie itd.). Pierwszy wykot ma miejsce w marcu i dlatego młode te nazywa się marczakami. Ten miot bardzo często na skutek warunków atmosferycznych (mrozy i deszcze), które występują w marcu i są szkodliwe dla młodych zajączków, zostaje mocno przerzedzony. Samica powtórnie zapłodniona daje w maju drugi rzut, w lipcu-sierpniu - trzeci, czasem jeszcze we wrześniu - czwarty. Pełny rozwój fizyczny osiąga zając po 6 miesiącach. Rocznie jedna samica może dać przy sprzyjających okolicznościach 8-10 młodych w 2-4 miotach, ale znaczna część z nich ginie na skutek nieodpowiednich warunków pogodowych, zatruć karmą lub działania szkodników. Zając jest pochodzenia azjatyckiego, pustynnego i dlatego jest bardzo wrażliwy na wilgoć i deszcz, w szczególności w pierwszych tygodniach życia. Wtedy to ginie najwięcej sztuk, nieraz całe mioty.

    Instynkt jakże piękne to dla zwierzęcia, on ma w sobie to, że w okresie dojrzewania gdy woła go Matka Natura a wraz z nią przychodzi gwałtowny wzrost hormonów i przeżywa swą dojrzałość płciową szuka partnera aby spełnić swój obowiązek, który tkwi w jego genach - zwiększenie populacji. Gorzej jak nie ma partnera i Ty jesteś teraz obiektem jego zainteresowania. Zwiększanie ilości bobków na dywanie, znaczenie moczem swojego terenu, dywanów, mebli, kwiatów, dotyczy to i samców i samiczek.

    U dojrzewającej samiczka można zaobserwować widoczny wzrost agresji, jest to spowodowane ochroną swojego gniazda. Zdenerwowany, agresywny królik może stwarzać duży problem w domu, ludzie skaczą na najwyższe krzesła uciekając przed jego ząbkami. Dwa króliki które do tej pory przebywały ze sobą bardzo zgodnie w okresie dojrzewania zmieniają się nie do poznania, w tym wieku może zaczynać się pomiędzy nimi walka o dominację.

    Królice niekiedy mają wielką skłonność dla kopania. Kopanie może być szczególnie energiczne. Niestety, królica może kopać Twój dywan, nie rozumie że to perski i wydałeś tyle pieniędzy. Urojona ciąża to też jedna z przyczyn sterylizacji. Wszystkie te problemy mogą być usunięte, czyli wyeliminowane przez sterylizacje lub kastrację, oczywiście należy mieć świadomość że mogą one ustąpić lecz po pewnym okresie czasu. Można na zmianę zachowania naszego pupila poczekać i kilka tygodni.

    Według danych z prowadzonych badań na zachodzie bo u nas dotyczą one tylko suk i kotek, a zakres możliwości naszych wetów jest raczej skromny z uwagi na małą ilość środków finansowych, po drugie królik miniatura nie jest jeszcze tak obecny w naszych domach jak psy i koty, można powiedzieć że choroby związane z rakiem macicy dotyczą prawie 80% królic, ten wskaźnik przekonuje do wykonania zabiegu, fakt, zachorowalność dotyczy starszych samic lecz jak wiemy jesteśmy związani znaszymi milusińskimi na okres od 7 do 10 lat.

    Jak należy postąpić ?
    Czy nie zaszkodzi to jego zdrowiu?
    Kiedy mam iść z królikiem na zabieg ?
    Czy warto stosować zabiegi kastracji i sterylizacji?
    Czy jeśli jest starszy wiekiem mogę poddać go zabiegowi?

    Na wszystkie te pytania znajdziesz dokładne odpowiedzi wraz ze zdjęciami ;


    Układ rozrodczy samca składa się z dwóch jąder, najądrzy, przewodów wyprowadzających, gruczołów dodatkowych (pęcherzykowych, krokowego i opuszkowo - cewkowych) i narządu kopulacyjnego - prącia. Jądra są najważniejszym elementem układu rozrodczego samca. Zasadnicze funkcje ; produkcja plenników i hormonu męskiego. Jądra umieszczone są w mosznie, która stanowi zachyłek jamy brzusznej. U młodego królika jądra znajduja się w jamie brzusznej, a po osiągnięciu przez zwierzę dojrzałości płciowej schodzą do moszny. Główną masę jąder stanowią kanaliki nasienne wysłane błonkiem plemnikotwórczej, a otoczone błoną łączno - tkankową.

    Do każdego jądra przylega najądrze, które jest kłępkiem skręconych kanalików nasiennych. Z każdego najądrza wychodzi nasieniowód. Przed ujściem do przewodu moczopłciowego nasieniowód rozszerza się, tworząc bańkę nasieniowodu, która jest jego częścią gruczołową. Cewka moczowa, wychodząca od pęcherzyka moczowego, kończy się w prąciu. U królika wydzielina gruczołów pęcherzykowych wraz z wydzieliną gruczołu krokowego powoduje powstawanie śluzowatego czopu, który umożliwia wypłynięcie nasienia z dróg rodnych samca.

    Układ rozrodczy samicy składa się z jajników, jajowodów, macicy, pochwy oraz zewnętrznych narządów płciowych. Jajniki snajdują się w partii lędźwiowej, w pobliżu przednich rogów macicy. W pęcherzykach jajnikowych znajdują się nawiązki jaj, które otoczone są warstwą komórek pęcherzykowych. Jajowód po stronie jajnika jest rozszerzony, tworząc lejek. Brzegi lejka zakończone są strzępkowatymi zgrubieniami błony śluzowej, które ułatwiają skierowanie komórki jajowej do jajowodu. Dzięki skurczom warstwy mięśniowej jajowodu i ruchom rzęsek komórka jajowa dostaje się do macicy.

    Macica u królików jest podwójna jej prawa i lewa część samodzielnie uchodzą do pochwy. W obrębie macicy wyróznia się następujące odcinki : rogi macicy, trzon i szyjkę macicy. Szyjka macicy jest stale zamknięta, otwiera się jedynie w okresie rui i w czasie porodu. W macicy zapłodniona komórka jajowa rozwija się w płód. Pochwa znajduje się między szyjką macicy a przedsionkiem pochwy. W błonie śluzowej pochwy znajdują się liczne gruczoły śluzowe, których wydzielina ułatwia wprowadzenie prącia do pochwy. Zewnętrznym narządem płciowym żeńskim są wargi sromowe.

    Więcej na temat układu rozrodczego możesz znaleźć w dziale opieka.
    Opis ras


    Królik dziki

    Królik dziki (Oryctolagus cuniculus), ssak z rodziny zającowatych (Leporidae). Niegdyś zamieszkiwał południową Europę i część Afryki północnej, rozpowszechniony dla celów łowieckich w wielu krajach, m.in. w Australii i Nowej Zelandii, gdzie stał się plagą wskutek bardzo szybkiego rozmnożenia. Ubarwienie sierści szarobrązowe, spód ciała białawy. Długość ciała 45 cm, ogona 5-6 cm, ciężar ciała do 3 kg. Uszy stosunkowo długie, krótsze niż u zająca. Żyje stadami w norach. Żywi się pokarmem roślinnym. Ciąża trwa 28-33 dni, samica rodzi kilka razy w roku do 10 nagich, ślepych młodych. W Polsce królik dziki jest zwierzęciem łownym.

    Królik domowy

    Królik domowy, udomowiona przez Rzymian (ok. I w. p.n.e.) forma królika dzikiego (Oryctolagus cuniculus), użytkowana na mięso, skórę i wełnę. W trakcie hodowli, której rozwój przypadł na przełom XIX i XX w., powstało szereg ras. W trakcie hodowli uzyskuje się do 5 miotów rocznie, liczących 5-7 lub więcej młodych, które w zależności od rasy uzyskują zdolność rozrodczą pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia.

    Zajęczak, rasa królika domowego, typu futerkowo-mięsnego, wyhodowana w Belgii. Umaszczenie szare z rudawym odcieniem, końce włosów okrywowych czarne. Ciężar ciała ok. 3 kg.

    Wśród ras o znaczeniu gospodarczym rozróżniamy cztery grupy : rasy mięsne, rasy mięsno - futerkowe, rasy futerkowe i rasy wełniste. Różnią się one między sobą wielkością, wagą, długością włosa, maścią proporcjami uszu i kończyn. Najpopularniejsze są olbrzymy belgijskie, niemieckie, rosyjskie oraz francuskie.

    Olbrzym belgijski, olbrzym flandryjski, flandr, rasa królików o użytkowości mięsnej wyhodowana w Belgii prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX w., największa spośród ras królików hodowanych obecnie. Ciężar ciała dorosłych osobników dochodzi do 7 kg, długość ciała 70-72 cm, uszy stojące. Ubarwienie sierści głównie brązowoszare, spotykane są także odmiany szare, czarne, niebieskie, srokate lub albinotyczne. Osiągają dojrzałość płciową w wieku 10-12 miesięcy. Rasa wymagająca obfitego żywienia, dobrych warunków bytowania. Stał się rasą wyjściową dla in. ras królików typu mięsnego, m.in. olbrzyma srokacza niemieckiego oraz olbrzyma srokacza szwajcarskiego.

    Do grupy ras mięsno - futerkowych należą ; szynszylowe, wiedeńskie niebieskie, wiedeńskie białe, srebrzyste francuskie, średnie białe polskie, szroniaste niemieckie, czerwone nowozelandzkie a także barany angielskie, króliki kunowate, popielicowate i trójbarwne.

    Baran francuski, rasa królika domowego, typu mięsnego, odporna na upały, wyhodowana w wyniku kojarzenia królików normandzkich z rasami baran angielski i olbrzym belgijski. Ciężar 5-7 kg, uszy zwisające, profil garbonosy, u samic charakterystyczne wole. W miocie 5-6 młodych,dojrzałość płciowa w wieku 12 miesięcy. Ubarwienie zającowate (najbardziej typowe), albinotyczne, niebieskie i srokate (tzw. motyl), przy czym największą wartość mają futerka baranów francuskich srokatych o symetrycznie rozmieszczonych plamach.

    Reks, kastorreks, rasa królika domowego typu futerkowego, posiadająca okrywę włosową o gęstym podszyciu i krótkich włosach pokrywowych, uzyskana w wyniku mutacji olbrzyma belgijskiego. Reks osiąga ciężar ciała do 4 kg. Umaszczenie osobników dorosłych brązowe. Reks ma stojące uszy i charakterystyczne wypukłe oczy. Krzyżowany z wieloma innymi rasami dla uzyskania różnych odmian barwnych. Futra reksów dzięki zredukowanym częściowo włosom okrywowym są wykorzystywane do wyrobu imitacji skór innych gatunków zwierząt futerkowych.

    Rasy wybitnie futerkowe mają mniejszą wagę ciała. Są wsród nich dwie grupy. Pierwsza charakteryzuje się sierścią wykształconą normalnie, z włosami pokrywowymi o długości 3 - 4 cm i puchowymi dochodzącymi do 1,8 - 2,7 cm. Drugą stanowią króliki krótkowłose. Długość ich sierści 1,8 - 2,5 cn. Ich sieść przypomina plusz jest krótka i miękka.

    Angory hodowane były w różnych odmianach barwnych : czarne, niebieskie, brązowe. Obecnie utrzymała się tylko odmiana biała z czerwonymi oczami. Celem hodowli jest uzyskanie włosów. Przeciętny włos angora sięga od 8 do 15 cm, a u niektórych okazów nawet 20 cm. Co trzy miesiące strzyże się króliki. Z jednego królika można mieć od 150 do 350 g wełny rocznie. Pielęgnacja tej rasy wymaga specjalnej uwagi.

    Rasy amatorskie (miniatury)


    Rasy amatorskie z których wywodzi się królik miniaturowy nie mają użytkowego znaczenia, hodowane są dla przyjemności. Należą do nich : króliki rysie o futrze jasno srebrzysto - niebieskim, z rudym klinem na karku, ( tak właśnie wygląda mój Trunio ) japońskie króliki trójbarwne, o delikatnej biało - żółtej a miejscami czarnej maści. Są też króliki angielskie czarne i czarno - podpalane z pomarańczowo - brązowymi błyskami sierści i wiele jeszcze innych dziwnych ras.

    Waga królików ras amatorskich nie przekracza 3 kg, a często wynosi od 1,5 do 2 kg. Rasy amatorskie hodowane są często ze względu na ładną sylwetkę lub zaskakującą barwę futra. Króliki z ras amatorskich używane są do rozmaitych krzyżówek. Najpopularniejszą rasą używaną do krzyżówek jest jedna z najstarszych ras amatorskich wyhodowana w Holandii. Waga ciała królików holenderskich sięga 2 - 2,5 kg. Budowa ciała jest krępa, choć kości delikatne. Głowa i pyszczek okrągły. Sierść krótka o różnorodnym i ciemnym umaszczeniu. Wokół oczu i uszu często występują ciemne obwódki, zanotowano 9 odmian tej rasy.

    Na temat karzełka polskiego często dyskutuje się na forum.


    Do ras amatorskich należy również biały polski karzełek, najmniejszy wśród udomowionych królików. Jego waga wynosi zaledwie 1,25 - 1,5 kg. Pierwsze zmianki o naszym króliku są z XIII w. w kronikach napisano o polskim króliku biała rasa z czerwonymi oczami. Jeśli anglicy krzyżowali go z końcem XIX wieku to znaczy że z tym okresie zaczynał się jego rozwój. Polskie karzełki mają delikatne kości lecz krępą sylwetkę z dobrze rozwiniętą klatką piersiową. Głowa ich jest lekko wydłużona, szyja krótka i gruba, za to nos wyraźnie zaokrąglony. Jest to królik typowy albinos, sierść biała , oczy czerwone. Płodność karzełków jest mała, choć w zachowaniu uwidacznia się żywy temperament. Pod koniec XIX wieku rasa udoskonalona przez angielskich hodowców. Obecnie w Polsce rzadko spotykana.

    Można powiedzieć że nasi hodowcy są pionierami w tworzeniu miniaturowych ras. Po drugiej wojnie światowej krzyżowano karzełki polskie z innymi rasami. Uzyskano odmianę białą z czarnymi oczami, rasę nazwano karzełkiem mazurskim. Są dwie wersje odnośnie komu zawdzięczamy ojcostwo miniaturowych królików, pierwsza to niejaki pan Hoefman z Holandii któremu podobno udało się wyhodować pierwszego osobnika karłowatego w 1938 roku, powstał on ze skojarzenia królika gronostajowego (rasy powstałej w Anglii w 1904 r.) z królikiem dzikim. Druga wersja iż, po 1953 roku hodowcy holenderscy krzyżowali polskie karzełki z rasami średniej wielkości. Wyhodowano miniaturowego królika holenderskiego, o pokroju takim jak polski karzełek, lecz o różnorodnym umaszczeniu sierści. Jak by nie patrzeć wszystko zaczęło się od nas.

    Niewielkie rozmiary miniaturek nie są rezultatem mutacji jednego genu. Jest to wynik działania poligenicznego, w którym są obecnie zmodyfikowane geny ilościowe, odpowiadające za niewielkie rozmiary zwierzęcia. Jeżeli rasa miniaturowa lub karzełek jest skojarzona z królikiem większej rasy, to potomstwo będzie miało rozmiary w zakresie rozmiarów rodziców. Jeśli jeden z potomków zostanie połączony w parę z królikiem miniaturowym, pojawi się podobny zakres rozmiarów. Badania genetyczne królików pozostawiono badaczom - hodowcom, którzy często całe lata poświęcają eksperymentom mającym na celu wytworzenie nowych ras.

    Hermelin po 1900 roku został sprowadzony z Anglii do Niemiec, gdzie się rozpowszechnił od czasów I wojny światowej. Królik ten miał walcowaty tułów, ważył od 1,1 do 1,35 kg, a jego uszy miały nie więcej niż 5,5 cm długości. W minionych dziesiątkach lat chowano karzełki o różnym umaszczeniu tzw. karzełki kolorowe. Oprócz wielkiej liczby ras królików o uszach stojących, są rasy o uszach wiszących. Wszystkie króliki zwisłouche nazywa się baranami. Miniaturyzm królików idzie w parze z małym miotem. Miniaturowy królik waży około 900 g. W wieku 3 - 5 miesięcy osiąga maksymalny wzrost i wagę ciała. W tym też czasie usamodzielnia się. Do rozpłodu jest gotów mając 8 miesięcy. Do królików miniaturowych naeżał pierwotnie tylko hermelin, z niepigmentowanymi włosami, skóra oraz pazurami, dlatego mówi się o nim potocznie "biały". Hermelin może być czerwono lub niebieskooki. Tęczówki hermelinów czerwonookich są bezbarwne i dość cienkie; prześwieca przez nie krew obecna w podstawie tylnej części oka i z tego powodu wydają się czerwone.Oczy hermelinów niebieskookich są wyraźnie niebieskie, tak jak wszystkch królików niealbinotycznych zaliczanych do ras średnich.

    Miniatura samiczka rodzi przeciętnie dwa małe w każdym miocie. I od tej pory królik miniatura robi zawrotna karierę, został uznany za zwierzątko które można hodować w mieszkaniu, mieszka wśród nas na prawach ukochanego psa lub kota.

    Za karzełki lub króliki miniaturowe zostały uznane następujące rasy
    (od najlżejszej do najcięższej) ;

  • karzełek niderlandzki,
  • mały brytyjski (polski w Wielkiej Brytanii),
  • karzełek hotot,
  • karzełek polski (amerykański),
  • jersey włochaty,
  • baran holenderski,
  • baran kędzierzawy (amerykański),
  • reks miniaturowy,
  • baran karzełek,
  • baran miniaturowy.


    Karzełek niderlandzki.

    Jest to królik bardzo popularny za granicami naszego kraju. powinien ważyć nie więcej niż kilogram i mieć krótkie, poniżej 5 cm długości, stojące uszy. Pochodzenie tej rasy jest mało znane. Przypuszcza się, ze powstała z rasy białej polskiej, która w połowie XIX wieku była przewożona do różnych krajów Europy i tam została nazwana rasą europejską polską. Niemiecka odmiana rasy polskiej była krzyżowana z holenderską i w ten sposób powstał hermelin.

    Rasa europejska polska rozwinęła się w Europie pod wieloma nazwami. Około 1948 roku została wyeksportowana z Holandii do Wielkiej Brytanii, gdzie nazwano ją karzełkiem niderlandzkim, ponieważ Wielka Brytania miała oryginalną rasę białą polską. Karzełek niderlandzki został w Wielkiej Brytanii skrzyżowany z wieloma innymi rasami, dając nowe umaszczenia barwne. W latach pięćdziesiątych rasa dotarła do Ameryki, ale aż do 1969 roku nie uznano jej tam oficjalnie za rasę.

    Karzełek niderlandzki we wczesnym okresie rozwoju miał złą reputację, króliki były agresywne, bardzo nerwowe, podatne na wady uzębienia i trudne do wyżywienia. W ciągu wielu lat zredukowano te problemy i karłowata rasa niderlandzka stała się podstawową w tworzeniu i rozwoju innych karzełków oraz ras miniaturowych. Króliki tej rasy są bardzo ładne. Występują prawie w każdym umaszczeniu i kombinacjach barwnych.

    Mały brytyjski.

    Jest oryginalna rasa miniaturowa. Przypuszcza się, że króliki tej rasy pojawiły się w Anglii w miocie bliżej nie określonej rasy jako albinosy, tzn. bez pigmentu w skórze. z białymi włosami i różowymi oczami. Pierwotnie rasa ta była tam nazywana rasą białą polska, nie wiadomo dlaczego. Z biegiem czasu rasa dostała się na kontynent europejski, gdzie stała się bardzo popularna. Rasa dotarła również do USA pod nazwą polskiej, co spowodowało kłopoty w nazewnictwie. Rasa znana jako polska w Wielkiej Brytanii zastała nazwana w USA małą brytyjską. Rasa polska w Wielkiej Brytanii występuje w wielu typach barwnych, podczas gdy mały brytyjski z USA ma tylko dwie odmiany barwne ; białą (czerwonooką) i czarną. Rasa mała brytyjska nie jest uznana w Wielkiej Brytanii. Maksymalna masa ciała i długość uszu jest taka sama jak karzełka niderlandzkiego. Uszy powinny się stykać na całej wysokości, tak jak u rasy polskiej.

    Karzełek hotot.

    Ten piękny i atrakcyjny karzełek jest cały biały, tylko okół oczu ma czarne owłosienie, co nadaje mu bardzo miły i dystyngowany wygląd. Maksymalna waga ciał wynosi 1,5 kg, a długość uszu nie przekracza 7 cm. Rasy które brały udział w wytworzeniu karzełka hotota, to ; hotot (Blanc de Hotot w Wielkiej Brytanii), królik francuski, biały królik czerwonooki i czarny karzełek niderlandzki.Rasa była utrzymywana równolegle w latach siedemdziesiątych we wschodnich i zachodnich Niemczech, a około 1983 roku została przewieziona do USA i tam zdobyła sobie wielkie uznanie. Na początku XIX wieku istniała w Niemczech rasa zwana husumer. Była podobna do hotota, ale oprócz czarnej obwódki wokół oczu miała jeszcze czarny ogon. Obecnie jest coraz większe zapotrzebowanie na małe króliki, być może karzełek hotot będzie używany do wprowadzania nowych ras karłowatych.

    Karzełek polski (amerykański).

    Rasa różni się nieco od odpowiednika brytyjskiego, w który w USA został nazwanym małym brytyjskim. Zwierzęta tej rasy mają mniej kolorów w umaszczeniu, choć ich zakres jest duży ; od czarnego, poprzez niebieski i brązowy do białego. Ważą do 1,5 kg, a długość ich uszu wynosi 7,5 cm. Można je porównać do karzełka niderlandzkiego. W ostatnich latach rasa ta stała się bardzo popularna i jest godna polecenie tym, którzy w przyszłości chcą się nią zajmować, choć królik ten jest mniej chętnie utrzymywany niż karzełek niderlandzki.

    Jersey włochaty.

    Są to króliki długowłose o masie ciała 1,7 kg i maksymalnej długości uszu 7,5 cm. Gęsta okrywa z włosami o wysokości 5 - 7,5 cm sprawia wrażenie, ze królik jest dużo większy niż w rzeczywistości. Rasa ta rozwinęła się w latach siedemdziesiątych dzięki hodowczyni Bonnie Seeley z New Jersey, która do jej wytworzenia użyła wielu innych ras. Oficjalnie rasa ta została uznana dopiero w 1988 roku i w krótkim czasie zdobyła zadziwiająca popularność. Obecnie należą do niej króliki wystawowe wielu odmian barwnych. Jedną z zalet królików tej rasy jest to, że mają one bardzo spokojny temperament. Mogą mieć kępki włosów na uszach, ale nie powinny to być ciężkie frędzle, jak to się obserwuje u zwierząt większych ras, np. angorskiej.

    Baran holenderski.

    Baran holenderski obecnie jest najlżejszym wśród baranów miniaturowych (króliki miniaturowe posiadające obwisłe uszy) nie powinien ważyć więcej niż 2 kg. Jego uszy, kiedy trzyma je w pozycji naturalnej, zwisają około 2,5 cm poniżej żuchwy, ale może je unieść je nawet do połowy głowy. Początki tej rasy wiążą się z hodowcą Adrienem de Cookiem z Holandii który w 1949 roku rozpoczął prace nad karłowatym baranem francuskim. Jego działania objęły liczne krzyżowania baranów francuskich i angielskich oraz rozpowszechnionego karzełka niderlandzkiego. Rezultatem wielu lat ciężkiej pracy był miniaturowy baran niderlandzki. Rasa ta, po sprowadzeniu do USA w 1976 roku i oficjalnym uznaniu jej w 1986 roku, uzyskała nazwę barana holenderskiego. Obecnie jest to najbardziej popularna rasa wśród miniaturek. Zwierzęta do niej należące maja krępą budowę ciała i wyrazisty pysk oraz żywy temperament. To spowodowało, że w ostatnich 20 latach uzyskały dużą popularność i opinie króliczej przytulanki. Okrywa włosowa królików tej rasy występuje w wielu kolorach i wzorach. Chociaż ich obwisłe uszy winny być przez opiekuna często sprawdzane, to jednak króliki te są bardzo łatwe w hodowli.

    Baran kędzierzawy (amerykański).

    Królik ten należy do miniaturek długowłosych. Masa jego ciała nie powinna przekraczać dwa kilogramy. Uszy mogą zwisać do tej samej wysokości co u barana holenderskiego, ale powinny być osadzone nieco wyżej na głowie. Rasa ta powstała ze skrzyżowania barana holenderskiego i królika angorskiego, oficjalnie uznano ją za rasę w 1988 roku. Baran kędzierzawy, dostępny w wielu kolorach i wzorach barwnych, ma puszystą i miłą w dotyku okrywę. Jest to bardzo popularna rasa wystawowa zwierząt o miłym usposobieniu. Należy jednak dokładnie rozważyć wybór królika tej rasy do chowu, ponieważ w ich pielęgnacji dużą wagę należy przykładać do czesania futerka.

    Reks miniaturowy.

    Obecnie również można zakupić króliczki miniaturowe rasy reks, ich okrywa włosowa jest krótsza niż u miniaturek normalnowłosych, ale kształt i masa ciała są podobne. Reks miniaturowy jest rasą niezwykłą w grupie niewielkich królików , nie ma on typowych kształtów ciała jak królik karłowaty - inny jest zwłaszcza kształt jego głowy. Jest to zwierzę bardzo małe w stosunku do swej macierzystej rasy - reksa. Jego maksymalna masa ciała wynosi 2,1 kg w USA i 2 kg w Wielkiej Brytanii. Uszy ma uniesione, dłuższe niż u karzełków z podniesionymi uszami, ale dość małe w stosunku do rozmiarów głowy i ciała. Rasa ta została oficjalnie uznana w USA w 1988 roku po rozpropagowaniu jej przez wielu zwolenników, zwłaszcza przez Mona Berryhilla z Teksasu. Rasa ta była planowana w celu wprowadzenia nowości do stad króliczych, lecz rozwinęła się po przypadkowym znalezieniu małego osobnika w miocie samicy rasy reks normalnej wielkości. Ten osobnik został następnie skojarzony z karzełkiem niderladzkim i wtedy narodził się pomysł wytworzenia miniaturowej rasy reks. Główną jej cechą, tak jak większego krewniaka jest piękne aksamitne futro.

    Baran karzełek.

    Powinien ważyć nie więcej niż 2,5 kg i mieć uszy wystające z tzw. "korony" w stylu przypominającym większego barana francuskiego. Rasa ta została wyhodowana w 1964 roku w Holandii, a jej autorstwo przypisuje się Adrienowi de Cookowi. Nie jest to jednak zbyt dobrze udokumentowane, które rasy zostały wykorzystane do jej wytworzenia. Mówi się, że jedną z nich był baran holenderski. Baran karzełek w latach sześćdziesiątych dotarł do Wielkiej Brytanii. kilka zwierząt tej rasy wyeksportowano do USA i tam często mylono je z baranami miniaturowymi, zresztą po obu stronach Atlantyku obie te rasy były traktowane przez długi czas jako jedna. Dzisiaj uważa się, że są one odległe od siebie ze względu na pochodzenie, nawet jeśli w rasach użytych do ich wyhodowania miały wspólnych przodków. Zwierzęta tej rasy są różnokolorowe, co sprawia, że znajdują uznanie w oczach hodowców.

    Baran miniaturowy.

    Są to najcięższe króliki wśród miniaturowych ras, mogą ważyć do 3 kg. Ich uszy są stosunkowo duże, podobne do uszu barana francuskiego. Rasa pochodzi z Niemiec, gdzie występowała pod nazwą mały baran. Po raz pierwszy zostały pokazane na wystawie w USA w 1974 roku, lecz nie zwróciła wtedy niczyjej uwagi. W końcu nazwę zmieniono na baran miniaturowy. Obecnie jest to rasa bardzo popularna. Oryginalne osobniki amerykańskie występują jako aguti i białe. Paleta kolorów tej rasy rozszerzyła się dzięki krzyżowaniu z rasami; baran francuski i szynszylowaty. Tak jak wszysstkie barany, również ten ma łagodny temperament, lecz jest bardziej aktywny niż jego cięższy kuzyn.

    Obecnie do opisanych powyżej ras naszych miniaturowych ulubienców pomalutku ale coraz częściej będziemy spotykać króliki miniaturowe angorskie. Już wśród hodowców zajmujących się krzyżowaniem królików coraz częściej mówi się o miniaturowych królikach satynowych.

    Opis historii powstawania ras

    Królik domowy różni się o swego dzikiego przodka rozmiarami, barwą i charakterem okrywy, a także niektórymi cechami morfologicznymi. Mimo że udomowienie królika dokonało się stosunkowo niedawno, bo około 1500 lat temu, można zaobserwować dużą różnorodność ras zwierząt tego gatunku. Przy zaliczaniu królików do ras sugerowano się najczęściej cechami umaszczenia, ich wielkością i budową, kształtem, ustawieniem i rozmiarami uszu. Spośród pokaźnej liczby ras królików utrzymywanych od dawna tylko niektóre okazały się zadawalające pod względem użytkowności i odporności. Wiele królików małych ras utrzymują tylko amatorzy - hobbyści.

    Rasy królików można klasyfikować według wielu kryteriów, np. według masy ciała lub jakości futerka (okrywy). Biorąc pod uwagę wielkość można króliki podzielić na rasy ; duże, średnie, małe i miniaturowe.

    Drugi podział ras królików może występować według określenia okrywy ;
  • rasy normalnowłosowe,
  • rasy długowłosowe,
  • rasy krótkowłosowe (reksy),

    Popularne rasy królików ;


    DUŻE;
    olbrzym belgijski szary
    olbrzym belgijski biały
    baran francuski szary
    baran francuski biały
    ŚREDNIE;
    szynszyl wielki
    srebrzysty francuski
    biały nowozelandzki
    czerwony nowozelandzki
    biały wiedeński
    niebieski wiedeński
    biały polski
    biały duński
    kalifornijski
    biały popielański
    satynowy
    angorski biały
    lisi
    reks (kastorreks)
    MAŁE;
    czarny podpalany
    MINIATUROWE;
    hermelin

    Nowozelandzkie białe - zaliczane do ras średnich. Zostały one wyhodowane w Kaliforni, w USA, przez American Rabbit Breeders Association. Wytworzono je drogą krzyżowania miejscowych ras królików białych z olbrzymem belgijskim i zajęczakiem. Jako rasa zostały uznane w 1910 roku. Z Ameryki zostały przewiezione do Europy zachodniej, gdzie stanowią podstawową rasę. Umaszczenie ich jest czystobiałe (albinotyczne), okrywa włosowa jest gęsta i wyrównana. Tułów mają walcowaty, dobrze umięśniony, nogi zaś krótkie. Znane są dwa typy tych królików; pierwszy cięższy o masie 5 - 6 kg drugi lżejszy 4 - 5 kg. Do Polski króliki te zostały sprowadzone po raz pierwszy 1964 roku z Anglii, dobrze przystosowały się do naszych warunków klimatycznych i zyskały uznanie hodowców.

    Czerwony nowozelandzki - króliki te mają umaszczenie rdzawobrunatne (płowe), są nieco lżejsze od białych i mają mniej zwartą sylwetkę. Rasa ta jest dotychczas mało rozpowszechniona w naszym kraju.

    Kalifornijski - królik ten został wychodowany w Stanach Zjednoczonych w okolicy Kalifornii. Według źródeł amerykańskich króliki tej rasy otrzymano drogą krzyżowania międzyrasowego. Do krzyżowania użyto rasy nowozelandzkiej białej, szynszyl oraz rosyjskiej gronostajowej ( zwanej niekiedy himalajską ) Jako rasa króliki kalifornijskie zostały uznane w 1915 roku. Do Polski trafiły w 1964 roku z Anglii. Mają umaszczenie białe z ciemnym owłosieniem na końcu pyszczka, uszach i ogonie, oczy ich są czerwone. Są znane dwa ty[y tych królików: 1) cięższy, o masie 4 - 4,5 kg, 2) lżejszy, o masie 3,5 - 4 kg.

    Duńska biała - wychodowane zostały w Danii, w kopenhaskim ogrodzie zoologicznym w 1902 roku, w wyniku skrzyżowania rasy miejscowej z olbrzymem belgijskim oraz selekcji prowadzonej w kierunku uzyskania odpowiedniego typu. Charakteryzuje się krępą budową, dobrze umięśnionym tułowiem, głową lekko garbonosą, uszami krótkimi i cienkimi, oczami albinotycznie czerwonymi. Należą do ras średnich masa ciał wynosi około 4 kg. Do Polski króliki tej rasy trafiły w 1963 roku.

    Termondzkie białe - jest powszechnie rasa hodowana w Belgii. Tam też została wyprowadzona w wyniku wielu lat pracy selekcyjnej olbrzymów belgijskich białych. Ich budowa stanowi pośredni typ pomiędzy olbrzymem belgijskim a białym nowozeladzkim. Barwa okrywy włosowej śnieżnobiała. Do Polski zostały sprowadzone w 1978 roku.

    Francuskie srebrzyste - zwane jako króliki szampańskie, zaliczają się do ras normalno włosowych, średnich. Rasę wychodowano we Francji, w okręgu Szampania około 1730 roku. W Polsce króliki tej rasy były mało znane i dopiero ich import 1974 roku przyczynił się do znacznego zainteresowania tą rasą. Osobniki dorosłe osiągają wagę ciała około 4,5 kg. Uszy maja stojące, mięsiste, średnio długie. o wyraźnie zaokrąglonych końcach, oczy i pazurki brązowe. Efekt srebrzystości wywołują białe wierzchołki włosów pokrywowych na tle popielato-niebieskiego podszycia. Cecha ta może występoważ z każdym umaszczeniem zasadniczym; rozróżnia się np. króliki czarnosrebrzyste, niebieskosrebrzyste i żółtosrebrzyste.

    Wiedeńskie niebieskie - za twórcę tej rasy uważany jest urzędnik kolejowy Johann Konstantin Schulc, który pokazał je po raz pierwszy na wystawie w Wiedniu w 1895 roku. Rasa powstała w wyniku wielokrotnych krzyżówek olbrzymów belgijskich z olbrzymami holenderskimi oraz innymi rasami miejscowymi. Początkowo króliki były bardzo duże, ważyły 6-7 kg i były nazwane olbrzymami wiedeńskimi. Przez selekcję wytworzono typ o mniejszej masie ciała, odpowiadający wzorcom obowiązującym dla królików tej rasy. Podobny typ królika wyhodowano na Morawach i dlatego hodowcy czescy uważają się również za twórców rasy niebieskiej wiedeńskiej.

    Wiedeńskie białe - króliki tej rasy wyhodowano w 1907 roku w wyniku zmian dziedzicznych u hototów białych hodowanych w Prinzendorf, niedaleko Wiednia. Masz ciała zwierząt dorosłych mieści się w granicach od 3,5 do 4,5 kg. Odznaczają się zwięzłą budową i walcowatym tułowiem. Mają niebieskie oczy i śnieżnobiałe, lśniące, gęste futerko. Rasa ta jest w Polsce znana od dawna i chętnie utrzymywana.

    Szynszyl wielki - należy do królików ras średnich. Został wyhodowany w Anglii w 1920 roku. Swoją nazwę zawdzięcza on podobieństwu swojego futerka do futerek szynszyli. Rasę wyjściową stanowił królik szynszylowaty mały, wyhodowany przez inż. Dybowskiego we Francji w 1913 roku. Barwa okrywy włosowej jest srebrzystoszara, z ciemniejszymi odcieniami na stronie grzebietowej i ogonie. Podbrzusze i dolne partie nóg są jaśniejsze, a czasem nawet białe. Masa ciała dochodzi u osobników dorosłych do około 4,5 kg.

    Popielniański - króliki tej rasy zostały wytworzone w Polskiej Akademii Nauk w Popielnie, stąd ich nazwa. Pierwsze prace nad wytworzeniem tej rasy prowadził prof. Kamiński, krzyżując króliki białe polskie z olbrzymami belgijskimi białymi. Kontynuatorem tej pracy był dr Karłowicz. Jako rasa króliki te zostały uznane w połowie lat osiemdziesiątych. Największe zgrupowanie królików tej rasy występuje w fermie PAN w Jastrzębcu k/Warszawy.

    Belgijski olbrzym - należy do najbardziej rozpowszechnionych ras dużych królików. Pochodzi z okolic miasta Gent we Frandrii, w Belgii, gdzie znany jest od 1825 roku. Króliki tej rasy charakteryzują się dużą masą ciała. Osiągają w ciągu roku wagę ciała od 8 do 10 kg. Długość ciała dochodzi do 72 cm, uszy są stojące, mięsiste, o zaokrąglonych końcach, długości równej 1/4 długości ciała (t.j. 17-19 cm) oczy i pazurki ciemnobrązowe. ( dlatego wspominam powyżej że zakup rasowego królika pozwoli nam na uniknięcie niespodzianek takich, jak posiadanie belgijskiego olbrzyma, oczywiście uważam że jest on również przesympatycznym króliczkiem )

    Francuski baran - należy obok belgijskiego olbrzyma do najbardziej znanych i rozpowszechnionych. Wyhodowany we Francji około 1863 roku, przez krzyżowanie królików rasy baran angielski z belgijskimi olbrzymami i dużymi królikami normandzkimi. Szyja oraz nogi są krótkie i silne. Oczy i pazurki są brązowe. Włosy okrywowe o długości od 3,5-4,0 cm.

    Olbrzym srokacz - należy do dużych ras królików normalnowłosowych. Wyhodowany w Anglii jako rasa dekoracyjna, wytworzona poprzez skrzyżowanie białych olbrzymów belgijskich z różnymi rasami lokalnymi o umaszczeniu plamistym. Rasa wyhodowana w kilku odmianach barwnych. Barwa podstawowa okrywy włosowej jest biała z czarnymi plamkami. Zależnie od kraju w którym zostały wyhodowane, rozróżnia się olbrzymy srokacze niemieckie, szwajcarskie, angielskie. Oczy brązowe u odmian czarno-białej lub niebieskoszare u odmiany niebiesko-białej.

    Biały buskat - o umaszczeniu śnieżnobiałym i płowy burgundzki o umaszczeniu ceglastym - wyróżniają się krępym, dobrze umięśnionym tułowiem i stojącymi uszami. Masa ciała dorosłych krolików wynosi 4,5-5,5 kg.

    Rasy długowełniste - średnie odznaczają się długim delikatnym włosem. Głównym przedstawicielem tych ras hodowanych w Polsce jest królik angorski biały, o albinotycznym ubarwieniu oczu. Masa ciała wynosi 3,0-4,0 kg. Obfite, wysokie owłosienie stwarza wrażenie, że króliki są dużo większe, niż wskazuje ich masa ciała. Okrywa włosowa jest śnieżnobiała, delikatna. Zaleca się strzyżenie królików angorskich od 3 do 4 razy w ciągu roku, gdy włosy puchowe osiągają długość przynajmniej 6 cm.

    www.kazior5.com