Home  |  Królik  |  Papuga  |  Kanarek  |  Owczarek  |  Redakcja  |  Klub  |  Kontakt       królik - lapin Królik - kaninchen Królik - Rabbit

  • Home
  • Królik
  • Papuga
  • Kanarek
  • Gryzonie
  • Działka
  • Co nowego
  • Galeria  I
  • Galeria  II
  • Galeria  III
  • Mapa strony
  • Forum Trunia
  • Serwis Trunia
  • Zrób stronę
  • Przyjaciele
  • Literatura
  • Webcam
  • Zapytania
  • Redakcja
  • Lekarze
  • Ustawy
  • Banery
  • Humor
  • Ebook
  • Quiz
  • Linki
  • E-mail
  •    
    Hodowla       Pożywienie       Słownik       Kalendarz      

    Choroby

    Chciałbym podkreślić, że informacje zaprezentowane tutaj są wyłącznie do celów edukacyjnych. Korzystasz z zawartości tej strony tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność, twórcy tej strony nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za skutki wywołane leczeniem na podstawie treści tej strony. Wszystkie objawy które niepokoją Was o stan zdrowia kanarka należy niezwłocznie konsultować z lekarzem weterynarii.

    Od wczesnego rozpoznania choroby zależy pozytywny wynik leczenia. Ptak chory zwraca na siebie uwagę ospałością, nastroszonymi piórami, matowymi oczami, zabrudzonym w okolicy otworów nosowych dziobem, sklejonymi, nie czyszczonymi na podbrzuszu piórkami. Najczęściej chory ptak siedzi nawet podczas dnia na pręcie, ukrywając głowę pod skrzydłem. Gdy odchody kanarka odbiegają od stanu normalnego, a więc kał jest wodnisty, śluzowaty, mazisty, koloru brunatnego lub ciemnozielonego, gdy znajduje się w nim krew lub gdy ptak wypróżniając się potrząsa ogonem, są to symptomy rozpoczynającej się choroby, nawet wówczas gdy nie ma w danej chwili żadnych innych oznak chorobowych. Podejrzanego o chorobę ptaka należy oddzielić, ulokować w cieplejszym pomieszczeniu, zastosować zmianę pokarmu, dbać o czystość w klatce i obserwować, a z chwilą ustalenia choroby odpowiednio leczyć.

    Bardzo często na choroby przewodu pokarmowego zapadają młode kanarki po oddzieleniu ich od samicy. Przyczyną powstawania tych chorób może być nieświeża woda, stęchły rzepik, zbyt obfity pokarm jajeczny, przeziębienie może być spowodowane nagłą zmianą temperatury, za zimna woda, zanieczyszczony pokarm, mokra zielonka. Oznaki: brzuch chorego ptaka jest wzdęty i czerwony, kał wodnisty, bladozielony, a ptak przy wypróżnianiu kręci ogonem. Ptaki chore przestają śpiewać, oddech mają przyspieszony. Siedzą napuszone, a w cięższych przypadkach chowają głowę pod skrzydło. Trzymać ptaka w temperaturze 18 *C. Jako pokarm podawać: owsik, mak, proso, kanar i suchary. Nie wolno w czasie trwania choroby podawać żadnych pokarmów zielonych ani jajecznych. Wodę należy podawać osłodzoną lub rumianek osłodzony miodem. Brzuch ptaka trzeba lekko smarować nie solonym świeżym smalcem wieprzowym. W czasie trwania choroby codziennie czyścimy klatkę.


    Zapasienie

    powstaje na skutek zbyt obfitego karmienia ziarnami oleistymi. Należy ptaka umieścić w dużej klatce, dawać tylko rzepik i owsik oraz odrobinę pokarmu zielonego. Aby ptak nie opadł z sił, trzeba mu podawać od czasu do czasu maleńkie dawki pokarmu jajecznego z dodatkiem biszkoptu i tartej marchwi. Gdyby ptaka czyściło, wówczas należy usunąć z pożywienia owsik, a w zamian dawać porcje maku.

    Przyczyną zaparcia

    jest zanieczyszczony lub popsuty pokarm, ewentualnie za tłusty, nie odpowiadający ptakowi. Przy obstrukcji podaje się owoce, zieleninę, nasiona sałaty, tartą marchew, owsiankę lub kawałek namoczonej w mleku suchej bułki.W podaanej mieszance należy zwiększyć o 50% dawkę owsiku. Do picia podajemy herbatę z nasion kopru lub przegotowaną wodę osłodzoną sokiem malinowym.

    Ropienie gruczołów kuperkowych

    objawy tej choroby można zauważyć u kanarków w okresie pierzenia się. Przyczyną jest najczęściej przekarmienie ptaka w okresie pierzenia, brak dostępu powietrza i pozbawienie kanarka codziennej kąpieli. W przypadku stwierdzenia ropienia gruczołów kuperkowych należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Pierwsze objawy w postaci nagromadzenia i stwardnienia tłuszczu w gruczołach kuperkowych ustąpią, jeśli stworzymy ptakowi warunki do częstej kąpieli i usuniemy inne przyczyny powstania tej choroby.

    Przeziębienie

    spowodowane bywa nagłą zmianą temperatury, przeciągiem lub zimną kapielą. Należy je leczyć powolnym ogrzewaniem i umieszczeniem ptaka w stałej temperaturze około 18 stopni.

    Obżarstwo

    choroba ta panuje szczególnie wśród młodych ptaków, kończąc się przeważnie śmiercią. Ptak chory siedzi całe dnie nad pokarmem, ale nie łuska go, nie pobiera , a więc i nie trawi. Przyczyną choroby jest zbyt obfity pokarm jajeczny, pociągający za sobą niestrawność. Czasem powodem powstawania choroby mogą być kleszcze ptasie. Leczenie tej choroby polega na podawaniu kanarkowi łuskanego rzepiku pomieszanego z rozdrobnioną skórką chleba razowego lub bułką zwilżoną w gotowanej wodzie.

    Niechęć do jedzenia

    przyczyną jest najczęściej brak ruchu, za mała klatka lub nieodpowiedni pokarm. Ptak chory siedzi nieruchomo, wypróżnia się z trudem, a kał jest twardy, ciemny. Leczyć należy podając liście sałaty i jabłko. Do wody dodać parę kropli czerwonego wina. Trzeba usunąć przyczyny choroby, a więc przede wszystkim umieścić ptaka w większej klatce.

    Choroba głodowa

    mimo doświadczenia i ostrożności hodowców zdarza się, że młode kanarki chorują na tak zwaną chorobę głodową, która pociąga za sobą duże straty w przychówku. Przy tej chorobie decydujące znaczenie ma wczesne rozpoznania. Szybka pomoc może uratować ptaka. Choroba głodowa występuje w pierwszych dziesięciu tygodniach życia młodych, rzadko w wieku późniejszym. Objawy; ptak często ziewa, dużo śpi, jest wrażliwy, gdy mu się przeszkadza, przeciąga się, często biegnie po jedzenie i nic nie zjadłszy, wraca na uprzednio zajmowane miejsce. Gdy weźmie się go na ręce i rozdmucha pióra na brzuchu, można zauważyć duże rozdęcie dolnej części brzucha. Chore ptaki muszą być oddzielone, czysto utrzymywane i leczone. Należy podawać wyłącznie okruszki sucharów i w dużych ilościach płatki owsiane. Wodę przegotowaną podajemy chłodną, z dodatkiem 1-4 kropli kwasu solnego z pepsyną.

    W pierwszym dniu dawkuje się kroplę w drugim dwie a w trzecim trzy krople i.t.d. W następnych dniach pozostaje się już przy dawce 4 kropli. Wodę z kroplami należy podawać codziennie świeżą. Obserwuje się kał, który początkowo jest płynny, a po kilku dniach papkowaty i białawy bez innego zabarwienia. W tym stadium nie wolno podawać żadnych tłuszczów (np. ziarna)oraz pokarmów zawierających białko, gdyż w razie nieprzestrzegania diety ptak dostaje drgawek i ginie. Należy pozostawać przy 4 kroplach dawki dziennej do czasu aż kał będzie miał zabarwienie ciemnozielone. Leczenie trwa od 4 do 6 tygodni.

    Konwulsje - epilepsja

    choroba ta objawia się tym, że ptak nagle spada z żerdki i dostaje drgawek, które po pewnym czasie przechodzą, lecz ptak jeszcze jakiś czas siedzi na dnie klatki nieruchomo. Przyczyną tej choroby jest przestrach, przeciąg, za silne działanie wysokiej temperatury a czasem za cienkie żerdki w klatce. W czasie ataku nie należy brać ptaka do ręki. Bardzo pomocnym jest skropienie głowy wodą.

    Choroby dróg oddechowych

    często spotykaną choroba dróg oddechowych jest grypa. W razie stwierdzenia tej choroby należy klatkę zaciemnić, tak aby ptak mniej śpiewał i podajemy mu świeżą słoninę, słodkie owoce, miód pszczeli, a zamiast wody rumianek osłodzony miodem. Należy go trzymać w cieple. Chrypa chroniczna jest nieuleczalna. Przyczyną grypy u kanarka jest najczęściej przeziębienie.

    Katar nosa, zmiany gardła i jamy ustnej u kanarka bywa spowodowane zimną wodą, przeciągami, przeziębieniem lub nagłym obniżeniem temperatury. Objawy ; kichanie, żółty i śluzowaty wyciek z otworów nosowych, rzucanie lub potrząsanie głową, wyrzucanie śluzu i dychawica. Ptaka należy umieścić w ciepłym i suchym pomieszczeniu, robić napary dziegciowe ( jedna część dziegciu na 100 części gorącej wody ) trzymając butelkę z roztworem pod dziobkiem. Smarujemy chore miejsca tłuszczem, a dziób i gardło roztworem nadmanganianu potasu.

    Zarażenie grzybkiem

    przyczyną tego zarażenia jest stęchły, nieświeży pokarm, najczęściej stęchły rzepik. Objawy ; ptak nie może jeść nasion, szuka pokarmu miękkiego, ale i ten odrzuca. Jamę ustną i język zaatakował grzybek (język jest opuchnięty), który przenosi się do przewodu pokarmowego powodując śmierć. Sposobu leczenia do tej pory nie wynaleziono. Można próbować smarować język i gardło roztworem nadmanganianu potasu, podając do popicia przegotowaną wodę z rozpuszczoną w niej tabletką penicyliny.

    Choroba piór

    choroba ta objawia się wypadaniem piór. Przyczyną jej powstawania są pasożyty atakujące ptaka. Dlatego klatkę, w której przebywał chory ptak należy wygotować i nasmarować dokładnie naftą. Miejsce gdzie przebywała klatka, trzeba zdezynfekować spirytusem denaturowym. Chore ptaki należy ostrożnie posmarować roztworem olejku anyżowego ze spirytusem, olejem jadalnym lub gliceryną z dodatkiem kilku kropli spirytusu. Chore ptaki smarujemy w pierwszym tygodniu co drugi dzień, następnie rzadziej, tak długo aż ukażą się nowe pióra. Dezynfekcję klatki przeprowadzać co tydzień, a patyki najlepiej spalić. W czasie tej kuracji ptakom należy zapewnić dostateczną ilość wapnia w postaci ossasepii i mielonych skorup z gotowanych jaj oraz piasku rzecznego.

    Reumatyzm

    przy reumatyzmie chore nogi ptaka smarujemy olejkiem salicynowym, a do picia dajemy roztwór kwasu salicynowego (1 : 500). Nogi można smarować wyciągiem spirytusowym z płatków białej lilii, owijając obrzęk płatkiem wyjętym ze spirytusu. Trzecim sposobem leczenia jest codzienne moczenie nóg przez okres tygodnia w płatkach mydlanych i zawijanie ich do wyschnięcia namoczoną w mydlanych płatkach szmatką.

    Cholera

    należy do chorób zaraźliwych, przebiega szybko i powoduje duże straty w hodowli. Kanarki zaatakowane przez cholerę są osowiałe, senne i przesiadują na prętach z nastroszonymi piórami. Odchody są płynne (biegunka) cuchnące i czasem można w nich zauważyć krew. Ptaki chore należy natychmiast odizolować. Podajemy do picia przegotowaną wodę z dodatkiem pepsyny (pięć kropli do naczynia zewnętrznego). W czasie choroby należy przestrzegać czystości klatek, poddająć je dezynfekcji co najmniej dwa razy w tygodniu. Resztki pokarmu palić, naczynka myć często.

    Kłopoty z pierzeniem kanarków

    prawidłowe pierzenie kanarków odbywa się między lipcem a październikiem i trwa do miesiąca czasu, mogą się zdarzyć inne terminy w przypadku ptaków wyklutych poza sezonem lęgowym. Objawami złego pierzenia są: przeciągające się pierzenie na przykład 2-3 miesiące i dłużej, kilka razy do roku. Przyczynami są: niewłaściwe żywienie, przeciągi, nieodpowiednie oświetlenie, zła temperatura lub jej nagłe zmiany oraz odbiegająca od norm wilgotność powietrza. W ułatwieniu wymiany piór naszym pupilom możemy skutecznie pomóc. W klatce nie może zabraknąć basenika kąpielowego, gdy ptak nie chce się kąpać należy użyć spryskiwacza do kwiatów oczywiście z umiarem. Największy wpływ na pierzenie ma rodzaj spożywanej karmy, w tym okresie a szczególnie w czasie kłopotów należy wzmocnić i urozmaicić pokarm. Nie może zabraknąć mieszanki jajecznej, zmielonych skorupek jaj kurzych, wapna, zielonek, owoców i warzyw szczególnie pomocny jest ogórek.

    Złamanie kończyn

    złamania nóg i skrzydeł są łatwe do wyleczenia pod warunkiem, że ptakiem zaopiekuje się lekarz lub doświadczony hodowca. Urazy tego typu leczy się po przez unieruchamianie złamanej kończyny przy pomocy właściwie dopasowanej opaski usztywniającej. Założenie jej wymaga dużej zręczności i ostrożności a przy większych ptakach może się okazać niezbędna narkoza. Leczenie jest długotrwałe i może trwać do dwóch miesięcy, najgorzej goją się złamania kości ramieniowej i udowej, wynikają one z tego, że bardzo trudno je usztywnić. Po poprawnym założeniu opaski umieszczamy ptaka w osobnej klatce pozbawionej żerdek i innych przeszkód, które mogłyby narażać niesprawnego ptaka na dodatkowe urazy.

    Biegunka

    przyczyną może być np. nieświeży pokarm, wahania temperatury. Należy podać pokarm z odrobiną węgla i herbatkę rumiankową do picia, kategorycznie odstawić zielonki i owoce. Do lekarza udajemy się, jeżeli objawy nie ustępują w ciągu 48 godz.

    Zapalenie spojówek

    zapalenie spojówek u kanarka - przyczyną, której są przeciągi. Objawy to łzawienie obrzęk i sklejenie powiek. Należy przemywać herbatką rumiankową kanarkowi oczy kilka razy dziennie. Infekcję wirusową lub bakteryjną możemy podejrzewać, jeżeli objawy nie znikną po dwóch dniach, wymaga to wtedy porady u weterynarza.

    Kokcydioza

    chorobę tą wywołują pierwotniaki żyjące w jelitach ptaków. Objawy to słaba kondycja, złe samopoczucie, powiększenie wątroby i biegunka. Diagnozę może postawić lekarz po zbadaniu odchodów, bardzo ważne jest zebranie próbki kału wieczorem gdyż chore ptaki właśnie w tym czasie wydalają tak zwane oocysty kokcydiów. W czasie leczenia często czyścimy całą klatkę. Bardzo ważne jest zaprzestanie podawania mieszanki jajecznej i preparatów witaminowych zawierających witaminę B.

    Ptaszyńce

    Ptaszyńce (Dermanyssus gallinae) - są to małe roztocza (aktywne nocą) żywiące się krwią, najłatwiej je wykryć w nocy, gdy nagle oświecimy światło, innym sposobem jest zakrycie klatki białym prześcieradłem, rano zauważymy małe czerwone lub czarne punkciki, najczęściej ptaszyńce podczas dnia chowają się końcach żerdek, zdejmując je zauważymy ciemne punkty, które po rozgnieceniu zamieniają się w krew. Leczenie w warunkach domowych nie jest trudne, gorzej w zewnętrznych wolierach gdzie nasze ptaki mają kontakt z dziko żyjącymi, równie trudne zadanie mają hodowcy, którzy trzymają ptaki na strychach i w piwnicach. Najlepszymi środkami do zwalczania tych pasożytów są dostępne na rynku spraye, szczególnie polecam ARDAP i APARASIT, dezynfekując pomieszczenie raz dziennie ptaszyńce po upływie dwu tygodni zostają wytępione. Dużym plusem tych sprayów jest to, że nie trzeba przenosić ptaków do innego pomieszczenia, ale zaleca się ostrożność. Dostępne są również różnego rodzaju zasypki w pudrze, ale nie są już tak skuteczne.

    Świerzbowce

    Świerzbowce (Knemidocoptes) - pasożyty te atakują nogi, dziób i okolice kloaki, zauważyć można na nich porowate, wapniowate, gąbczaste ślady powodują one uporczywy świąd. Ptaka z takimi objawami należy odizolować od reszty. Najłatwiejszym leczeniem jest wcieranie w zaatakowane miejsce oleju parafinowego, codziennie przez około tydzień. Gdy to nie pomoże należy stosować specjalną maść przepisaną przez lekarza weterynarii.

    Aspergiloza

    duszność, stale otwarty dziób, wyciek z nosa, chudnięcie są objawami tej choroby wywołanej przez grzyb Aspergillus. Przyczyną jest zwykle zagrzybiony, nieświeży pokarm. W płucach i jelitach grzyby te rozmnażają się w bardzo szybkim tempie i mogą doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego też powinniśmy dbać, by pożywienie naszego kanarka było świeże, niezbyt długo magazynowane i nie przechowywane w wilgotnym i ciepłym miejscu. Aspergiloza rozpoznana dostatecznie wcześnie jest uleczalna. Poza leczeniem pacjenta musimy też dokładnie zdezynfekować klatkę, by zapobiec powtórnemu zakażeniu grzybem.

    Białaczka

    Białaczka ( Leucosis; Leucosis ) Przyczyna choroby wirusy z podrodziny Oncovirinae. Gatunek kury, indyki, przepiórki japońskie. Wiek 16 tygodni do 2 lat. Odsetek śmiertelności 0,2 - 15. Drogi zakażenia - transowarialnie, układ oddechowy,przewód pokarmowy, przez skórę. Czynniki usposabiające :chów wielko stadny, nieodpowiednia selekcja genetyczna,wychów młodzieży z ptakami dorosłymi,niedobory mikroelementów. Objawy kliniczne : postępujące wychudzenie, bladość grzebienia, biegunka , niekiedy postawa pingwina. Zmiany antomopatologiczne: wielokrotne powiększenie narządów miąższowych lub obecność litych, błyszczących na przekroju słoninowatych guzów różnej wielkości zwłaszcza w wątrobie, śledzionie i nerkach. Nowotworowy rozrost i zniekształcenie jajnika. W białaczce czerwonokrwinkowej obecność wybroczyn pod błonami surowiczymi i w błonie śluzowej jelit cienkich. W białaczce szpikowej zmiany podobne do białaczki limfoidalnej ; wątroba śledziona, nerki o kolorze szarym lub szaroczerwonym .

    Leczenie: nie opracowane. Zapobieganie: selekcja genetyczna rodzin, w których wystąpiły przypadki zachorowań; eliminacja z rozrodu sztuk reagujących dodatnio w teście ElISA z antygenem grupowo swoistym ; do produkcji szczepionek używać jaj SPF lub z ferm wolnych od białaczek lub od niosek z drugiego lub trzeciego roku nieśności. Właściwa higiena lęgu. Jest to wirus zakaźny dla wszystkich ptaków bez żadnych wyjątków.




    Specjaliści z zakresu leczenia chorób ptaków.
    Weterynarz
    Telefon
    Adres
    dr Kruszewicz 0-22 6702207 (ZOO, ptasi azyl) Warszawa, ul. Ratuszowa 1/3
                                ( kontakt tylko telefonicznie )
    dr Kruszewicz 0-22 8429506 (prywatna klinika) Warszawa, "Salvet", ul. Kosiarzy 14
                                (czwartki godz.16 - 18)
    dr Szeleszczuk 0-22 8101471 Warszawa, Zakład Chorób Drobiu ul. Grochowska


    Lekarze
    Weterynarz
    Telefon
    Adres
    dr Lewin 0-22 7591004 7591869 Komorów - Granica, ul. Dębowa 17
    dr Gosławski 0-22 6194041w286 Warszawa, ul. Ratuszowa 1/3
    dr Trzciński 0-22 6299089 Warszawa, Piękna 64a      (pon - piąt 9-13)
    dr Miller 0-22 6362197 Warszawa, Bellottiego 1/8   LECZNICA OAZA
    dr Ledwoń 0-22 6783322 Warszawa, "A-Z" ul. Zamiejska 28
    dr Malecki 0-42 6322684 Łódź, "AS" ul. Sienkiewicza 25
    dr Krupa 032 6163939 Jaworzno, ul. Urzędnicza 16
    dr Zalewska 0-58 3019143 Gdańsk, ul. Elbląska 65
    Lecznia "Azorek" 0-81 5240903 Lublin, ul. B. Śmiałego 14
    dr Justyna Sikorska    605 55 28 57 Porady telefoniczne (kontakt tylko telefoniczny)


    Powrót