Domowy Zwierzyniec królik - Ustaw jako stronę startową; królik - Dodaj do ulubionych królik - Kontakt z redakcją                  Home  |  Królik  |  Papuga  |  Kanarek  |  Owczarek  |  Redakcja  |  Klub  | Kontakt       królik - lapin Królik - kaninchen Królik - Rabbit
Powrót            Papillomatosis - łac.; papillomatose — ang.; Papillomatose


Brodawczakowatość - jest zakaźną wirusową chorobą skóry i błon śluzowych, charakteryzującą się powstawaniem guzków, które ulegają rogowaceniu. Choroba ma przebieg łagodny.

Występowanie. Choroba została opisana w 1873 r. przez Rawicza (ZSRR) i w 1933 r.przez R. Shope'a (USA). Mówiąc o brodawczakowatości należy pamiętać, że mamy do czynienia z dwiema jednostkami chorobowymi, różniącymi się typem wirusa je wywołującym oraz miejscem lokalizacji zmian chorobowych. Jest to brodawczakowatość skóry i błony śluzowej jamy ustnej. Brodawczakowatość skóry dotyczy przede wszystkim królików dzikich i wyjątkowo zajęcy oraz królików domowych, natomiast brodawczakowatość jamy ustnej występuje głównie u królików domowych. Choroba występuje rzadko. W niektórych jednak fermach przyjmuje charakter enzootii (Leontiuk, 1974).

Etiologia. Chorobę wywołuje wirus z rodziny Papovaviridae — są to małe DNA-wirusy (wielkość 40-50 nm), o właściwościach onkogennych. Oporne na działanie czynników zewnętrznych — temperaturę 50°C wytrzymują w ciągu 60 min, 60°C przez 30 min. Wirus wywołujący brodawczakowatość skóry (Shope'a) zaliczany jest do grupy pierwszej (typ l), a powodujący brodawczakowatość błon śluzowych jamy ustnej do grupy drugiej. Wirus Shope'a w hodowli komórkowej powoduje wytwarzanie arginazy, a wirus zaliczany do grupy drugiej — namnaża się w jądrze komórki i wywołuje zmiany cytopatyczne w postaci transformacji bądź lizy komórki.

Źródła zakażenia i patogeneza. Źródłem zakażenia są króliki chore. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu zwierząt chorych ze zdrowymi. Wirus mogą również przenosić komary i kleszcze oraz człowiek na drodze mechanicznej. Olson i wsp. (1962) wykazali, że choroba przenosi się w trakcie znakowania (tatuowania zwierząt). Zarazek po wniknięciu do komórki powoduje silny i atypowy wzrost oraz namnażanie komórek nabłonka, prowadząc do powstawania łagodnych nowotworów. Przebieg choroby i obraz kliniczny. Okres inkubacji choroby wynosi 30-90 dni. Brodawczakowatość skóry. Schorzenie w warunkach naturalnych występuje u dzikich królików i wyjątkowo u zajęcy. Opisano przypadek (Hagen, 1966) naturalnego zakażenia królików domowych, przy czym zmiany występowały głównie w okolicy uszu i powiek. Autor obserwował podobny przebieg papilomatozy w fermie spółdzielczej w 1984 r. Początkowo stwierdza się zgrubienie skóry, po 4-5 dniach pojawiają się małe guzki (3-4 mm), które później zlewają się z sąsiednimi i dochodzą do wielkości 10-16mm oraz ulegają znacznemu rogowaceniu. Oprócz przedstawionych zmian zewnętrznych innych objawów klinicznych nie stwierdza się. Brodawczakowatość błony śluzowej Jamy ustnej. Schorzenie opisane zostało u królików domowych. Brodawczaki wielkości 5 mm występują na dolnej powierzchni języka, dziąsłach i podniebieniu (rzadziej). Po okresie 14-dniowego rozwoju, brodawczaki zanikają dając odporność. Zmiany anatomopatologiczne. W badaniu histopatologicznym guzy wykazują utkanie łącznotkankowe i są pokryte nabłonkiem silnie rogowaciejącym.

Rozpoznanie. Rozpoznanie choroby u królików nie przedstawia żadnej trudności. Badania serologiczne surowicy krwi królików zakażonych mogą wykazać przeciwciała, ponieważ wirus wykazuje właściwości antygenowe.

Leczenie. Praktyczne postępowanie polega na odizolowaniu królików chorych, przeprowadzeniu dezynfekcji, a brodawczaki po pewnym czasie samoistnie ustępują. W tym okresie żywienie powinno być bogate w witaminy i sole mineralne (witamina A, D i sole kobaltu). Pojedyncze guzy można wyniszczać po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym (Lignokaina aerozol, chlorek etylu).Miejsca krwawiące należy przyżegać (Yagothyl). Można próbować sporządzać autoszczepionkę.


(opis "Choroby królików" Włodzimierz A. Gibasiewicz)

Alfabetyczny wykaz chorób jakie mogą zagrażać naszemu królikowi:
Aspergiloza Bąblowica Białaczka Brodawczakowatość Bruceloza Cheyletieloza Choroba Bornaska Choroba kleszczowa
Choroba motylicza Choroba motyliczkowa Choroby nie zaraźliwe Echinostomatoza E - cuniculi Enterotoksemia Fibromatoza
Gruźlica Grzybica drobnozarodnikowa Grzybica narządowa Grzybica strzygąca Grzybica woszczynowa  Inwazja pcheł
Kamienica nerkowa Kokcydioza Kolibakterioza Komary Listerioza Myksomatoza Niedobór witamin Nużyca Oczy Ospa
Pasożyty Pastereloza Pleśniawka Pomór  Pryszczyca Robaczyce nicienie  Robaczyce przywry Robaczyce tasiemce Rodencjoza
Ropnie Salmonelloza Skóra Stafylokokoza Streptokokoza Tasiemczyce Tężec  Toksoplazmoza Tularemia Wągrzyca Wirus PEDV Wścieklizna Wszawica Zakażenie adenowirusem RA - 1 Zapalenie jamy ustnej Zapalenie jelit  Zapalenie nosa