Domowy Zwierzyniec królik - Ustaw jako stronę startową; królik - Dodaj do ulubionych królik - Kontakt z redakcją                  Home  |  Królik  |  Papuga  |  Kanarek  |  Owczarek  |  Redakcja  |  Klub  | Kontakt       królik - lapin Królik - kaninchen Królik - Rabbit
Powrót            Cheyletieloza


Inwazja roztoczy z rodzaju Cheyletiella wywołuje u człowieka różnego rodzaju zmiany skórne, którym towarzyszy świąd. Człowiek zaraża się najczęściej od królików, psów i kotów. Cheyletiella może być u człowieka przyczyną alergii. Chorobę wywołuje najczęściej Cheyletiella parasitovorax, która jest pasożytem królików, a także Ch. yasguri najczęściej porażająca psy oraz Ch. blakei porażająca z reguły koty. Zarówno Ch. yasguri]ak i Ch. blakei mogą pasożytować na królikach, które stają się źródłem zarażenia dla człowieka. Pasożyty usadawiają się na powierzchni skóry, zaś ich jajeczka są przytwierdzone do nasady włosów. Dorosłe postacie pasożyta mogą przeżyć poza organizmem (królika i człowieka) przez 2-14 dni. Człowiek zaraża się zarówno przez kontakt bezpośredni z królikiem zarażonym, jak i za pośrednictwem środowiska zanieczyszczonego przez pasożyty. Charakter i nasilenie zmian skórnych zależy od natężenia inwazji oraz od pojawienia się wtórnych zakażeń w miejscach żerowania pasożyta.

W miejscu ukłucia przez roztocze pojawia się drobne, swędzące, zabarwione na czerwono obrzmienie skóry, które utrzymuje się przez 48-72 godz. Zmiany skórne mogą pojawiać się w różnych częściach ciała. Czasami w miejscu żerowania Cheyletiella pojawiają się na skórze swędzące pęcherzyki. Podczas drapania tych zmian może dojść do ich zainfekowania przez bakterie. W przypadku masowej inwazji pasożyta dochodzi do zapalenia skóry i jej łuszczenia się, powstają krosty i grudki. Niekiedy obserwuje się tzw. wędrujący łupież - duże ilości roztoczy poruszają płatki łuszczącej się skóry. Po likwidacji zarażenia zmiany skórne ustępują w ciągu 3 tygodni. Rozpoznanie choroby stawia się na podstawie obecności pasożyta lub jego jaj w zeskrobinie skóry lub na taśmie przylepnej oglądanej pod mikroskopem. Likwidacja roztoczy preparatami stosowanymi zewnętrznie, najczęściej są to szampony zawierające siarkę, powoduje całkowite wyleczenie. Preparaty te stosuje się w odstępach tygodniowych przez 3 - 4 tyg. Ważnym czynnikiem ograniczającym rozprzestrzenianie się choroby jest likwidacja inwazji Cheyletiella u królików oraz zniszczenie pasożytów w środowisku. Stosowanie ubrań ochronnych oraz przestrzeganie zasad higieny osobistej zmniejsza ryzyko zarażenia się człowieka.

Strup biały na uchu to może być cheyletiella (skóra pod strupem niezmieniona) lub grzybica (zaczerwieniona). Oczywiście leczenie należy prowadzić pod nadzorem weterynarza.



Alfabetyczny wykaz chorób jakie mogą zagrażać naszemu królikowi:
Aspergiloza Bąblowica Białaczka Brodawczakowatość Bruceloza Cheyletieloza Choroba Bornaska Choroba kleszczowa
Choroba motylicza Choroba motyliczkowa Choroby nie zaraźliwe Echinostomatoza E - cuniculi Enterotoksemia Fibromatoza
Gruźlica Grzybica drobnozarodnikowa Grzybica narządowa Grzybica strzygąca Grzybica woszczynowa  Inwazja pcheł
Kamienica nerkowa Kokcydioza Kolibakterioza Komary Listerioza Myksomatoza Niedobór witamin Nużyca Oczy Ospa
Pasożyty Pastereloza Pleśniawka Pomór  Pryszczyca Robaczyce nicienie  Robaczyce przywry Robaczyce tasiemce Rodencjoza
Ropnie Salmonelloza Skóra Stafylokokoza Streptokokoza Tasiemczyce Tężec  Toksoplazmoza Tularemia Wągrzyca Wirus PEDV Wścieklizna Wszawica Zakażenie adenowirusem RA - 1 Zapalenie jamy ustnej Zapalenie jelit  Zapalenie nosa