Domowy Zwierzyniec królik - Ustaw jako stronę startową; królik - Dodaj do ulubionych królik - Kontakt z redakcją                  Home  |  Królik  |  Papuga  |  Kanarek  |  Owczarek  |  Redakcja  |  Klub  | Kontakt       królik - lapin Królik - kaninchen Królik - Rabbit
Powrót           


Choroba kleszczowa.

Choroba kleszczowa rzadko występuje u zwierząt przebywających w zamknięciu, gdyż kleszcze prowadzą wolny tryb życia i atakują osobniki korzystające z otwartej przestrzeni, łąki, ogródki. Schorzenie wywołuje kleszcz pastwiskowy Ixodes ricinus . Ciało kleszcza nie segmentowane. Osobniki dojrzałe zaopatrzone w 4 pary odnóży, samiec wielkość 2,5 mm, samica głodna do 4,0 mm a po nassaniu do 11 mm długości. Samice po zapłodnieniu opuszczają żywiciela i w ciągu kilku dni składają na ziemi dużo jaj około 3,5 tysiąca sztuk.

Po 33 dniach z jaj wylęgają się larwy które wędrują na wierzchołki traw i krzewów i atakują małe zwierzęta domowe. Po nassaniu się krwi odpadają na ziemię i przekształcają się w nimfy które atakują już większe ssaki, dzikie króliki, zające. Po następnych 8 - 12 tygodniach linieją i przekształcają się w dorosłe kleszcze. Kleszcze bez pokarmu we wszystkich stadiach rozwoju mogą żyć około 500 dni a niekiedy nawet do 4 lat. Największą aktywność kleszczy obserwuje się w dwóch okresach: kwiecień - maj, sierpień - wrzesień.

Kleszcze wywołują świąd i miejscowy odczyn zapalny skóry. Kleszcze odżywiają się krwią i mogą przenosić różne zarazki np. tularemię, myksomatozę, piroplazmozę. Przy silnej inwazji może nastąpić porażenie kleszczowe objawiające się niedowładem kończyn.



Alfabetyczny wykaz chorób jakie mogą zagrażać naszemu królikowi:
Aspergiloza Bąblowica Białaczka Brodawczakowatość Bruceloza Cheyletieloza Choroba Bornaska Choroba kleszczowa
Choroba motylicza Choroba motyliczkowa Choroby nie zaraźliwe Echinostomatoza E - cuniculi Enterotoksemia Fibromatoza
Gruźlica Grzybica drobnozarodnikowa Grzybica narządowa Grzybica strzygąca Grzybica woszczynowa  Inwazja pcheł
Kamienica nerkowa Kokcydioza Kolibakterioza Komary Listerioza Myksomatoza Niedobór witamin Nużyca Oczy Ospa
Pasożyty Pastereloza Pleśniawka Pomór  Pryszczyca Robaczyce nicienie  Robaczyce przywry Robaczyce tasiemce Rodencjoza
Ropnie Salmonelloza Skóra Stafylokokoza Streptokokoza Tasiemczyce Tężec  Toksoplazmoza Tularemia Wągrzyca Wirus PEDV Wścieklizna Wszawica Zakażenie adenowirusem RA - 1 Zapalenie jamy ustnej Zapalenie jelit  Zapalenie nosa