Domowy Zwierzyniec królik - Ustaw jako stronę startową; królik - Dodaj do ulubionych królik - Kontakt z redakcją                  Home  |  Królik  |  Papuga  |  Kanarek  |  Owczarek  |  Redakcja  |  Klub  | Kontakt       królik - lapin Królik - kaninchen Królik - Rabbit
Powrót            fascioloza - łac.


Choroba motylicza -

Jest to choroba pasożytnicza wątroby, szeroko rozpowszechniona. Przyczyną choroby jest przywra kształtu liściastego. Umiejscawia się w przewodach żółciowych wątroby, gdzie składa jaja koloru żółtozłocistego, które wraz z żółcią przedostają się do jelit i stamtąd z kałem na zewnątrz. Są bardzo odporne na czynniki zewnątrzne i długo przeżywają w niskich temperaturach. Króliki ulegają inwazji w wyniku zjadania zaatakowanych larwami roślin zielonych lub siana z łąk zalewanych wodą albo pojenia wodą ze zbiorników wodnych zanieczyszczonych metacekariami.

Dorosła motylica może w wątrobie żyć 11 lat i produkowac miliony jaj. Szkodliwe działanie polega na uszkadzaniu tkanek i naczyń krwionośnych, uszkadzanie miąszu wątroby, zaczopowaniu przewodów żółciowych i zaleganiu żółci. Przy masowej inwazji stwierdza się zażółcenie błon śluzowych, zmatowienie i wypadanie włosów. Występują biegunki na przemian z zaparciami, wrażliwość wątroby na ucisk, wyniszczenie organizmu.

Objawy kliniczne nie są charakterystyczne dla fasciolozy, dlatego rozpoznanie przeżyciowe opiera się na badaniu kału metodą dakantacji. Badanie kału pozwala na stwierdzenie przewlekłej postaci choroby. Leczenie polega na stosowaniu preparatów z grupy pochodnych fenolu i anilidu kwasów aromatycznych. Autor książki stosował Zanil-Biowet w dawce 15 mg na kilogram masy ciała z dobrym skutkiem.


(opis "Choroby królików" Włodzimierz A. Gibasiewicz)

Alfabetyczny wykaz chorób jakie mogą zagrażać naszemu królikowi:
Aspergiloza Bąblowica Białaczka Brodawczakowatość Bruceloza Cheyletieloza Choroba Bornaska Choroba kleszczowa
Choroba motylicza Choroba motyliczkowa Choroby nie zaraźliwe Echinostomatoza E - cuniculi Enterotoksemia Fibromatoza
Gruźlica Grzybica drobnozarodnikowa Grzybica narządowa Grzybica strzygąca Grzybica woszczynowa  Inwazja pcheł
Kamienica nerkowa Kokcydioza Kolibakterioza Komary Listerioza Myksomatoza Niedobór witamin Nużyca Oczy Ospa
Pasożyty Pastereloza Pleśniawka Pomór  Pryszczyca Robaczyce nicienie  Robaczyce przywry Robaczyce tasiemce Rodencjoza
Ropnie Salmonelloza Skóra Stafylokokoza Streptokokoza Tasiemczyce Tężec  Toksoplazmoza Tularemia Wągrzyca Wirus PEDV Wścieklizna Wszawica Zakażenie adenowirusem RA - 1 Zapalenie jamy ustnej Zapalenie jelit  Zapalenie nosa