Domowy Zwierzyniec królik - Ustaw jako stronę startową; królik - Dodaj do ulubionych królik - Kontakt z redakcją                  Home  |  Królik  |  Papuga  |  Kanarek  |  Owczarek  |  Redakcja  |  Klub  | Kontakt       królik - lapin Królik - kaninchen Królik - Rabbit
Powrót            dikrocciioza (dicrocoeliosis) - łac.


Choroba motyliczkowa -

Dikrocelioza jest chorobą pasożytniczą i podobnie do fasciolozy, dotyczy wątroby. Choroba występuje u królików znacznie rzadziej niż fascioloza. Przyczyną choroby jest motyliczka wątrobowa - Dicro coelium dendriticum (Rudolphi, 1819), kształtu lancetowatego, z charakterystycznym gładkim oskórkiem. Jest mniejszą przywrą od motylicy wątrobowej (4-14 x 1,5-2,5 mm). Wydalane przez nią jaja są ciemniejsze i mniejsze od jaj F. hepatica. Motyliczka wątrobowa w odróżnieniu od poprzednio omówionej ma dwóch żywicieli pośrednich. Pierwszym jest ślimak lądowy należący do rodzajów Zebriiia, Cionella, Helicella, Torąuilla i in., drugim natomiast mrówka - Formica fusca, F. gagates, F. rufibarbis i in. Mrówki chętnie zjadają cerkarie, które z jelita wędrują do odwłoka, gdzie incystują się i przekształcają w inwazyjne metacerkarie (po 38-56 dniach).

Okres prepatentny trwa od 64-69 dni. Źródło zarażenia. Zarażenie motyliczka następuje w wyniku zjedzenia trawy, na której przebywają mórwki zawierające metacerkarie. Dikrocelioza w przeciwieństwie do choroby motyliczej, występuje przede wszystkim w tych fermach, które korzystają z siana i trawy pochodzącej z łąk suchych. Przebieg choroby i obraz kliniczny. Objawy kliniczne są bardzo podobne do występujących w fasciolozie. Niekiedy w czasie wędrówki larw z krwią, mogą one zabłądzić do mięśni kończyn tylnych i wywołać ich porażenie. Natomiast Aliew i wsp. (Leontiuk, 1974) obserwowali poronienia u kotnych królic.

Rozpoznanie. Badanie kału metodą sedymentacji. Leczenie. Preparaty stosowane w leczeniu zarażenia motylicą wątrobową nie dają zadowalających rezultatów. Aliew i wsp. (Leontiuk, 1974) stosowali Hetolin per os w dawce 0,035-0,040 mg na kg masy ciała lub Hetol w dawce 0,2 g na kg m.c. Uzyskano 72-85% skuteczności. Można próbować podawać Helmintazol w dawce 15& mg/kg m.c.


(opis "Choroby królików" Włodzimierz A. Gibasiewicz)


Alfabetyczny wykaz chorób jakie mogą zagrażać naszemu królikowi:
Aspergiloza Bąblowica Białaczka Brodawczakowatość Bruceloza Cheyletieloza Choroba Bornaska Choroba kleszczowa
Choroba motylicza Choroba motyliczkowa Choroby nie zaraźliwe Echinostomatoza E - cuniculi Enterotoksemia Fibromatoza
Gruźlica Grzybica drobnozarodnikowa Grzybica narządowa Grzybica strzygąca Grzybica woszczynowa  Inwazja pcheł
Kamienica nerkowa Kokcydioza Kolibakterioza Komary Listerioza Myksomatoza Niedobór witamin Nużyca Oczy Ospa
Pasożyty Pastereloza Pleśniawka Pomór  Pryszczyca Robaczyce nicienie  Robaczyce przywry Robaczyce tasiemce Rodencjoza
Ropnie Salmonelloza Skóra Stafylokokoza Streptokokoza Tasiemczyce Tężec  Toksoplazmoza Tularemia Wągrzyca Wirus PEDV Wścieklizna Wszawica Zakażenie adenowirusem RA - 1 Zapalenie jamy ustnej Zapalenie jelit  Zapalenie nosa