Domowy Zwierzyniec królik - Ustaw jako stronę startową; królik - Dodaj do ulubionych królik - Kontakt z redakcją                  Home  |  Królik  |  Papuga  |  Kanarek  |  Owczarek  |  Redakcja  |  Klub  | Kontakt       królik - lapin Królik - kaninchen Królik - Rabbit
Powrót           

Grzybica drobnozarodnikowa - nazwa pochodzi od grzyba, który wytwarza drobne zarodniki, canis, M.grypseum i rzadko M. audouinii. Grzyby te atakują włosy i naskórek. Grzyb Microsporum, podobnie do przedstawionych wcześniej opisów, jest patogenny dla gryzoni, zwierząt futerkowych, zwierząt domowych i człowieka.

Szkodliwe działanie tego grzyba polega na otoczeniu podstawy włosa jakby białym płaszczem i włos ulega złamaniu. Jest to podstawowy objaw pojawienia się tej choroby, gdyż nie stwierdza się innych zmian, także zmian zapalnych skóry. Choroba umiejscawia się na głowie, dookoła uszu, na tułowiu i kończynach.

Obserwuje się wypadanie włosów, tworzenie owalnych lub okrągłych plam, które z czasem mogą pokryć się delikatnymi strupkami. Diagnozę stawia się na podstawie obrazu klinicznego, badań mikroskopowych, hodowli grzybów (pożywka Sabourauda) badań w świetle Wooda i histopatologicznych. Leczenie, zapobieganie tak jak przy grzybicy strzygącej.


(opis "Choroby królików" Włodzimierz A. Gibasiewicz)

grzybica


Alfabetyczny wykaz chorób jakie mogą zagrażać naszemu królikowi:
Aspergiloza Bąblowica Białaczka Brodawczakowatość Bruceloza Cheyletieloza Choroba Bornaska Choroba kleszczowa
Choroba motylicza Choroba motyliczkowa Choroby nie zaraźliwe Echinostomatoza E - cuniculi Enterotoksemia Fibromatoza
Gruźlica Grzybica drobnozarodnikowa Grzybica narządowa Grzybica strzygąca Grzybica woszczynowa  Inwazja pcheł
Kamienica nerkowa Kokcydioza Kolibakterioza Komary Listerioza Myksomatoza Niedobór witamin Nużyca Oczy Ospa
Pasożyty Pastereloza Pleśniawka Pomór  Pryszczyca Robaczyce nicienie  Robaczyce przywry Robaczyce tasiemce Rodencjoza
Ropnie Salmonelloza Skóra Stafylokokoza Streptokokoza Tasiemczyca Tężec  Toksoplazmoza Tularemia Wągrzyca Wirus PEDV Wścieklizna Wszawica Zakażenie adenowirusem RA - 1 Zapalenie jamy ustnej Zapalenie jelit  Zapalenie nosa