Domowy Zwierzyniec królik - Ustaw jako stronę startową; królik - Dodaj do ulubionych królik - Kontakt z redakcją                  Home  |  Królik  |  Papuga  |  Kanarek  |  Owczarek  |  Redakcja  |  Klub  | Kontakt       królik - lapin Królik - kaninchen Królik - Rabbit
Powrót            Trichphytiasis - łac.

Grzybica strzygąca - jest to choroba zakaźna występująca enzootycznie, charakteryzująca się powstawaniem okrągłych ognisk z "przystrzyżonymi" włosami. Chorobę wywołuje grzyb Trichophyton mentagrophytes, którego grzybnia zbudowana jest ze strzępek wielokomórkowych. Grzyb groźny jest dla wszystkich gatunków zwierząt i ludzi. W wyniku wzrostu grzyba włos traci połysk, barwę, elastyczność, staje się kruchy i łamie się tuż nad skórą, jakby został wystrzyżony. Żródłem zakażenia są króliki wprowadzone z ferm zakażonych, także przez ściółkę i karmę oraz przez gryzonie (myszy i szczury) będące bezobjawowymi nosicielami. W szerzeniu się tego schorzenia biorą udział również ektopasożyty.

Okres inkubacji choroby wynosi od 8 - 30 dni. Króliki są bardzo wrażliwe na zakażenie grzybem. W ostatnich latach notuje się wzrost występowania tego schorzenia o przebiegu enzootycznym. U królików dorosłych choroba występuje w postaci subklinicznej i klinicznej, zwykle jednak o przebiegu łagodnym. Natomiast u młodych królików schorzenie przebiega bardzo ciężko. Najbardziej podatne na grzybicę strzygącą są króliki o umaszczeniu ciemnym.

Zmiany lokalizują się najczęściej na głowie w okolicy oczu i nosa, na karku i nogach. Dochodzi do wypadania włosów i rogowacenia naskórka. Powstaje okrągła łysinka, zaczerwieniona i przekrwawiona. Następnie łysinki te pokrywają się zgrubiałym naskórkiem ze strupami, pod którymi wykazać można ropę, jako rezultat powikłania schorzenia bakteriami ropotwórczymi. U królików stwierdzono także grzybicę strzygącą w okolicy pazurków (onchomikoza) które wskutek zakażenia stają się łamliwe, ulegają rozwarstwieniu i przyjmują ciemne zabarwienie. Przylegająca do pazurków skóra jest przekrwawiona, obrzękła, a sierść przerzedzona. Pojawiają się strupy.

Leczenie grzybicy strzygącej jest trudne, kłopotliwe i długotrwałe. Decydując się na leczenie musimy pamiętać o następujących zasadach : grzybica jest chorobą zakaźną i może zarazić się nią człowiek. Przed przystąpieniem do leczenia należy włosy ostrzyc dookoła ognisk grzybiczych i usunąć strupy. Strupy pokrywa się papką mydlaną na kilka godzin i zmywa je ciepłą wodą. Rozmiękczone strupy usuwamy szpatułką drewnianą. Lek anależy wcierać nie tylko w miejsca chorobowo zmienione, lecz nieco poza nimi. Z leków zalecanych do miejscowego stosowania należy wymienić : Mycoderminę, Mycofix, oraz 10% nalewkę jodową, 10% roztwór Ectimaru, Undofen, Mycochlorin, Lactoderm. Leczenie ogólne polega na podaniu z karmą jodku potasowego i jodku sodowego oraz antybiotyków.


(opis "Choroby królików" Włodzimierz A. Gibasiewicz)


Alfabetyczny wykaz chorób jakie mogą zagrażać naszemu królikowi:
Aspergiloza Bąblowica Białaczka Brodawczakowatość Bruceloza Cheyletieloza Choroba Bornaska Choroba kleszczowa
Choroba motylicza Choroba motyliczkowa Choroby nie zaraźliwe Echinostomatoza E - cuniculi Enterotoksemia Fibromatoza
Gruźlica Grzybica drobnozarodnikowa Grzybica narządowa Grzybica strzygąca Grzybica woszczynowa  Inwazja pcheł
Kamienica nerkowa Kokcydioza Kolibakterioza Komary Listerioza Myksomatoza Niedobór witamin Nużyca Oczy Ospa
Pasożyty Pastereloza Pleśniawka Pomór  Pryszczyca Robaczyce nicienie  Robaczyce przywry Robaczyce tasiemce Rodencjoza
Ropnie Salmonelloza Skóra Stafylokokoza Streptokokoza Tasiemczyce Tężec  Toksoplazmoza Tularemia Wągrzyca Wirus PEDV Wścieklizna Wszawica Zakażenie adenowirusem RA - 1 Zapalenie jamy ustnej Zapalenie jelit  Zapalenie nosa