Domowy Zwierzyniec królik - Ustaw jako stronę startową; królik - Dodaj do ulubionych królik - Kontakt z redakcją                  Home  |  Królik  |  Papuga  |  Kanarek  |  Owczarek  |  Redakcja  |  Klub  | Kontakt       królik - lapin Królik - kaninchen Królik - Rabbit
Powrót            Ospa Variola - łac. rabbit pox - ang. variola du lapin - franc. Kaninchenpocken - niem.

Ospa jest wysoce zakaźną chorobą królików, występuje sporadycznie i charakteryzującą się wysypką grudkową. Ospę po raz pierwszy opisał C. Weigert w 1874 roku. Choroba występuje bardzo rzadko, chociaż znane są epizootie tej choroby. Została stwierdzona i opisana w Rosji, Holandii, Francji. W Polsce zachorowania spontanicznego nie opisano. Chorobę wywołuje wirus zawierający DNA. Charakteryzuje się znaczną wytrzymałością na czynniki zawnetrzne w temperaturze 55 stopni ginie po 20 minutach. W zakażonych komórkach powoduje powstanie hemaglutynin. Żródłem zakażenia są chore króliki, które wydalają wirus ze śliną, moczem i kałem. Chorują króliki we wszystkich grupach wiekowych. Zarazek może być przenoszony przez ptaki, gryzonie, pasożyty zewnętrzne i ludzi. Kolejnym żródłem zakażenia mogą być także krowy. Okres wylęgania chroby wynosi od 2 do 20 dni.

Choroba przebiega w trzech postaciach : nadostrej, ostrej i przewlekłej. W postaci ostrej trwa 7 - 14 dni, obserwuje się utratę apetytu, niekiedy pojawia sie biegunka. Występuje wzrost temperatury ciała, przyspieszenie tętna i oddechów. Spotyka się zapalenie spojówek u brzegu powiek, zapalenie rogówki i ślinotok. Zmiany na skórze obserwuje się w ciągu 7 dni w okolicy nosa, brzucha, grzbietu,które występują w formie plamek przekształcających się w w twarde, czerwone grudki wielkości nasiona grochu. Wysypka grudkowa nie przekształca się w pęcherze i krosty, tylko na błonach śluzowych można zaobserwować owrzodzenia. W przebiegu przewlekłym ospy, wymienione objawy są słabo zaznaczone.

Początkowo króliki chudną, po pewnym czasie stwierdza się poprawę zdrowia, później ponownie chudną. Rozpoznanie choroby opiera się na objawach klinicznych oraz badaniach laboratoryjnych. W celu odróżnienia wirusa krowianki od podwirusa królików wykonuje się próbę Paula, polegającą na wprowadzeniu na skaryfikowaną rogówkę kropli podejrzanego materiału. Po 36 - 48 godzinach w rogówce występują zmiany ospowe. W diagnozie różnicowej ospę należy odróżnić od zapalenia spojówek, zapalenia jamy ustnej i zapalenia nosa. Wykonuje się szczepienia profilaktyczne, w wyniku których królik uzyskuje odporność po 3 dniach utrzymującą się przez 3 lata.

(opis "Choroby królików" Włodzimierz A. Gibasiewicz)


Alfabetyczny wykaz chorób jakie mogą zagrażać naszemu królikowi:
Aspergiloza Bąblowica Białaczka Brodawczakowatość Bruceloza Cheyletieloza Choroba Bornaska Choroba kleszczowa
Choroba motylicza Choroba motyliczkowa Choroby nie zaraźliwe Echinostomatoza E - cuniculi Enterotoksemia Fibromatoza
Gruźlica Grzybica drobnozarodnikowa Grzybica narządowa Grzybica strzygąca Grzybica woszczynowa  Inwazja pcheł
Kamienica nerkowa Kokcydioza Kolibakterioza Komary Listerioza Myksomatoza Niedobór witamin Nużyca Oczy Ospa
Pasożyty Pastereloza Pleśniawka Pomór  Pryszczyca Robaczyce nicienie  Robaczyce przywry Robaczyce tasiemce Rodencjoza
Ropnie Salmonelloza Skóra Stafylokokoza Streptokokoza Tasiemczyce Tężec  Toksoplazmoza Tularemia Wągrzyca Wirus PEDV Wścieklizna Wszawica Zakażenie adenowirusem RA - 1 Zapalenie jamy ustnej Zapalenie jelit  Zapalenie nosa