Domowy Zwierzyniec królik - Ustaw jako stronę startową; królik - Dodaj do ulubionych królik - Kontakt z redakcją                  Home  |  Królik  |  Papuga  |  Kanarek  |  Owczarek  |  Redakcja  |  Klub  | Kontakt       królik - lapin Królik - kaninchen Królik - Rabbit
Powrót           

Choroby pasożytnicze - (inwazyjne) wywoływane są przez zorganizowane organizmy. Pasożyty te mogą przejściowo lub na stałe bytować na pojedyńczym króliku, żywić się jego pokarmem, tkankami lub wydzielinami i tym samym czynić szkody. Pasożyty mogą bytować na skórze swego gospodarza (pasożyty zewnętrzne, ektopasożyty) lub wewnątrz organizmu (pasożyty wewnętrzne, endopasożyty).

Pasożyty zewnętrzne - bytują na skórze lub w jej głębokich warstwach, a także osiedlają się w ujściach cebulek włosowych i porach skóry oraz pasożytują w przewodach nosowych, usznych, jamie ustnej bądź odbytnicy. Pasożyty królików należą do dwóch grup systematycznych : roztoczy i owadów.
Do roztoczy zaliczamy:
świerzbowce, nurzeńce, kleszcze.
Do owadów zaliczamy :
pchły, wszy i komary.

Świerzb uszny - wywoływany jest przez świerzbowca Psoroptes communis vor. cunicili. Pasożyt ten powoduje zapalenie zewnętrznych przewodów słuchowych. Odżywia się chłonką, krwią i płynem tkankowym. W miejscu inwazji powstają najpierw małe guzki. Następnie tworzą się pęcherzyki, które pękają, a wydzielający się wysięk koloru żółtego posiada nieprzyjemną woń i mazistą konsystensję. Wysuszona wydzielina może zablokować przewód słuchowy. Królik na skutek bólu oraz ruchu świerzbowców drapie uszy i potrząsa głową. Wskutek drapania pasożyty zmieniają miejsce, jeśli jest drugi królik zostaje również zarażony.

Przed rozpoczęciem leczenia należy z uszu królika usunąć strupy i złogi woszczyny i dopiero wprowadzić właściwe preparaty. Skutecznymi preparatami są Biodylon i Novoscabin. Zabieg należy powtarzać 2-, 3- krotnie co 6 - 7 dni, aby zniszczyć następne pokolenie świerzbowców. Usunięte strupy, woszczynę, a także waciki i patyczki używane do smarowania uszu starannie zbieramy i palimy, ponieważ zawierają one pasożyty i ich jaja. W ten sposób unikniemy dalszego rozprzestrzeniania się choroby.

OPINIE LEKARZY;
cytuję listy weterynarzy którzy odpisali na zadane pytanie nie mam ich autoryzacji więc nie podaję nazwisk.

Świerzb uszny u myszy to choroba tak trudna do wyleczenia jak opryszczka u ludzi... Zwykle, mimo leczenia, myszy tracą małżowiny uszne... Biocyd i Insectin zupełnie nie działają, można zastosować Ivermektynę ale bardzo, bardzo ostrożnie bo mysz jest tak maleńka, że trzeba będzie rozcieńczać preparat wielokrotnie. Można spróbować Crotamiton albo Novoscabin ale proszę pamiętać, że te preparaty stosuje się miejscowo a zwierzak na pewno je zliże. U kotów są przeciwskazane więc ostrożnie...

Preparat novoscabin nie nadaje się dla kota więc myślę że może być toksyczny również dla myszy, innym preparatem do stosowania jest Ivermectyna, ale ciężko ją dawkować ze względu na małą wagę myszy. Bezpiecznym preparatem jest crotamiton stosowany 1x w tygodniu....

Świerzb głowowy - to schorzenie wywołuje świerzbowiec Notoedres cuniculi, który osiedla się na głowie królika. W czasie rozwoju choroby pasożyt umiejscawia się na kończynach a następnie na innych częściach ciała. Podobnie jak inne świerzbowce drąży kanały w skórze. Pasożyt szczególnie chętnie osadza się na wargach i w okolicy oczu. Jako odczyn na drążenie kanałów powstają małe krostki a następnie liczne strupy. Wokół oczu wypadają włosy a na ich miejscu powstają strupy. W leczeniu stosuje się maści siarkowe lub preparaty kontaktowe. Przed nałożeniem maści celowe jest rozmiękczenie miejsc chorych poprzez przemycie wodą z mydlem, glicerolem lub wazeliną.

Świerzb drążący - kolejny świerzbowiec pasożytujący na królikach jest to Sorcoptes cuniculi, który drąży głębokie kanały w skórze odżywiając się sokiem komórkowym. Świerzbowiec ten przyczepia się najpierw na skórze a następnie wędruje do miejsca swego bytowania. Osiedla się na wargach i grzbiecie nosa. W następstwie inwazji rozwija się proces zapalny. Tworzą się małe pęcherzyki wypełnione płynem, które następnie pękają. Skóra jest pokryta mazistą, klejowatą mazią. Od początku występuje silny świąd oraz odczyn zapalny. Leczenie prowadzimy preparatami kontaktowymi, powtarzając zabiegi kilkakrotnie.

(opis "Profilaktyka i choroby królików" Jan Zając)

Są oczywiście różne opinie na temat podawanych leków, ostatnia informacja na temat leków przeciwko świerzbowi;
NOVOSCABIN - nie podawać kotom.
BIODYLON - też nie za dobry podawać raz w tygodniu przez miesiąc.
IVERMECTYNA - dawkowanie według wagi ciała.
CROTAMITON - 1 raz w tygodniu, podobno dobry.

Pasożyty królików.

Żołądek
Obeliscoides cuniculi (N), Graphidium strigosum (N)

Jelito cienkie
Cryptosporidium parvum (P), Eimeria irresidua (P), Eimeria magna (P), Eimeria media (P), Eimeria perforans (P), Eimeria intestinalis (P), Cittotaenia ctenoides (C), Cittotaenia pectinata (C), Strongyloides papillosus (N), Trichostrongylus papilliosus (N), Trichostrongylus retortaeformis (N), Trichostrongylus spp (N)

Jelito ślepe i okrężnica
Eimeria coecicola (P), Eimeria flavescens (P), Eimeria intestinalis (P), Eimeria piriformis (P), Trichocephalus (Trichuris) lepotis (N), Passalurus ambiguus (N)

Wątroba
Eimeria stiedai (P), Fasciola hepatica (T), Dicrokoelium dendriticum (T), Larwy TaEchinococcus granulosus (C)

Płuca
Protostrongylus sp. (N)

Jama otrzewnowa
Larwy Taenia pisiformis (C), Larwy Taenia (Multiceps) serialis (C)

Mięśnie
Sarcocystis gibbus (A), Taenia (multiceps) serialis (C)

Centralny układ nerwowy
Encephalitozoon cuniculi (P), Coenurus cerebralis (C)

Skóra
Listrophorus gibbus (A), Sarcoptes scabiei (A), Notoedres cuniculi (A), Demodex cuniculi (A), Psorotes cuniculi (A), Cheyletielta parasitivorax (A), Haemodipsus ventricosus (A), Spilopsyllus cunuculi (A), Anopheles spp. (A), Culex spp. (A)

(P) - Protoza, pierwotniaki
(T) - Trematoda, przwry
(C) - Cestoda, tasiemce
(N) - Nematoda, nicienie
(Pe)- Pentastomida
(A) - Arthropoda, stawonogi



Alfabetyczny wykaz chorób jakie mogą zagrażać naszemu królikowi:
Aspergiloza Bąblowica Białaczka Brodawczakowatość Bruceloza Cheyletieloza Choroba Bornaska Choroba kleszczowa
Choroba motylicza Choroba motyliczkowa Choroby nie zaraźliwe Echinostomatoza E - cuniculi Enterotoksemia Fibromatoza
Gruźlica Grzybica drobnozarodnikowa Grzybica narządowa Grzybica strzygąca Grzybica woszczynowa  Inwazja pcheł
Kamienica nerkowa Kokcydioza Kolibakterioza Komary Listerioza Myksomatoza Niedobór witamin Nużyca Oczy Ospa
Pasożyty Pastereloza Pleśniawka Pomór  Pryszczyca Robaczyce nicienie  Robaczyce przywry Robaczyce tasiemce Rodencjoza
Ropnie Salmonelloza Skóra Stafylokokoza Streptokokoza Tasiemczyce Tężec  Toksoplazmoza Tularemia Wągrzyca Wirus PEDV Wścieklizna Wszawica Zakażenie adenowirusem RA - 1 Zapalenie jamy ustnej Zapalenie jelit  Zapalenie nosa