Domowy Zwierzyniec królik - Ustaw jako stronę startową; królik - Dodaj do ulubionych królik - Kontakt z redakcją                  Home  |  Królik  |  Papuga  |  Kanarek  |  Owczarek  |  Redakcja  |  Klub  | Kontakt       królik - lapin Królik - kaninchen Królik - Rabbit
Powrót           

Pleśniawka - choroba wywołana jest przez drożdżak - Saccharomyces sp. i charakteryzujenie się zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego. Grzyb ten jest szeroko rozpowszechniony w przyrodzie i często stwierdzany w przewodzie pokarmowym zdrowych królików.

W wyniku zaburzenia równowagi w mikroflorze przewodu pokarmowego dochodzi do namnożenia się grzybów z rodzaju Sccharomyces i pojawiają się objawy kliniczne - biegunki, wzdęcia, niekiedy nawet pęknięcia żołądka. Jednym z podstawowych czynników sprzyjających wystąpieniu choroby jest stosowanie antybiotyków (profilaktycznie w żywieniu) oraz niedobory witaminowo - mineralne.

W leczeniu stosuje się środki przeczyszczające oraz witaminy z grupy B. W trakcie leczenia, podstawową paszą powinno być dobrej jakości siano.


(opis "Choroby królików" Włodzimierz A. Gibasiewicz)


Alfabetyczny wykaz chorób jakie mogą zagrażać naszemu królikowi:
Aspergiloza Bąblowica Białaczka Brodawczakowatość Bruceloza Cheyletieloza Choroba Bornaska Choroba kleszczowa
Choroba motylicza Choroba motyliczkowa Choroby nie zaraźliwe Echinostomatoza E - cuniculi Enterotoksemia Fibromatoza
Gruźlica Grzybica drobnozarodnikowa Grzybica narządowa Grzybica strzygąca Grzybica woszczynowa  Inwazja pcheł
Kamienica nerkowa Kokcydioza Kolibakterioza Komary Listerioza Myksomatoza Niedobór witamin Nużyca Oczy Ospa
Pasożyty Pastereloza Pleśniawka Pomór  Pryszczyca Robaczyce nicienie  Robaczyce przywry Robaczyce tasiemce Rodencjoza
Ropnie Salmonelloza Skóra Stafylokokoza Streptokokoza Tasiemczyce Tężec  Toksoplazmoza Tularemia Wągrzyca Wirus PEDV Wścieklizna Wszawica Zakażenie adenowirusem RA - 1 Zapalenie jamy ustnej Zapalenie jelit  Zapalenie nosa