Domowy Zwierzyniec królik - Ustaw jako stronę startową; królik - Dodaj do ulubionych królik - Kontakt z redakcją                  Home  |  Królik  |  Papuga  |  Kanarek  |  Owczarek  |  Redakcja  |  Klub  | Kontakt       królik - lapin Królik - kaninchen Królik - Rabbit
Powrót            Aphtae epizooticae - łac.


Pryszczyca - jest to choroba wysoce zaraźliwa, występuje najczęściej u zwierząt racicowych, niebezpieczna z powodu epizootii i dużych strat gospodarczych w hodowli bydła, owiec, świń. Charakteryzuje się wysypką pęcherzykową, nadżerkami i owrzodzeniami na błonie śluzowej jamy ustnej.

Występowanie. Choroba jest bardzo rzadko występującą u królików lecz napiszę o niej z racji, że kiedyś była notowana a jak wiemy różne wirusy lubią się co jakiś czas odradzać. W literaturze opisano spontaniczne zachorowania tych zwierząt (1894 rok Schmidt, 1911 rok Becker), w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami domowymi. Zarazek atakuje głównie młode króliki (dorosłe są odporne)

Etiologia. Chorobą wywołuje jeden z najmniejszych wirusów zawierający RNA i zaliczany do rodziny Picornaviridae i rodzaju Aphtovirus, nazywany wirusem FMD. Wirus jest stosunkowo odporny na zewnętrzne czynniki środowiskowe. Niskie temperatury i wysuszenia sprzyjają jego przetrwaniu. W wodach ściekowych w zimie wykazano wirus złośliwy po 3,5 miesiącach, a na powierzchni pryzmy nawozu po 2 miesiącach.

Źródła zakażenia i patogeneza. Źródłem zakażenia dla królików są chorujące zwierzęta domowe.Podczas epizootii tej choroby u bydła mogą również zachorować króliki. Dlatego w trakcie przeglądów epizootycznych należy również o tym pamiętać (chorują również nutrie). Zakażenie może nastąpić w wyniku dokarmiania królicząt mlekiem pochodzącym od chorujących krów. Wirus wnika do organizmu przez błony śluzowe, namnaża się w tak znacznych ilościach, że jedno chore zwierzę może być źródłem zakażenia wyniszczającym hodowlę zwierząt domowych w całym kraju. Przebieg choroby i obraz kliniczny. U królików początkowo występuje posmutnienie i podwyższenie temperatury ciała. Pojawiają się zaczerwienienia na błonie Śluzowej jamy ustnej, przechodzące w pęcherze i nadżerki. Choroba jest zwalczana z urzędu i dlatego o podejrzeniu jej niezwłocznie należy powiadomić miejscową lecznicę dla zwierząt.

Rozpoznanie. Z chwilą podejrzenia choroby, ognisko należy zabezpieczyć przed innymi zwierzętami i osobami postronnymi. Lekarz weterynarii (epizootiolog) pobiera próbki z miejsc chorobowo zmienionych i przesyła je (posłaniec) do Zakładu Badania Pryszczycy w Zduńskiej Woli. (Książka jest z 1989 roku jakie obecnie obowiązują przepisy nie wiadomo) Badania laboratoryjne opierają się na odczynie wiązania dopełniacza, odczynie seroneutralizacji, próbie biologicznej i hodowli komórkowej. W rozpoznaniu różnicowym należy uwzględnić zakaźne zapalenie błony śluzowej jamy ustnej pęcherzyki znacznie mniejsze niż przy pryszczycy.

Leczenie. Zabronione.

Zapobieganie. Ścisła izolacja ogniska choroby, likwidacja zwierząt chorych i podejrzanych oraz dokładna dezynfekcja. Po 14 dniach od ostatniego zachorowania i końcowej dezynfekcji, ognisko uznaje się za wygasłe.


(opis "Choroby królików" Włodzimierz A. Gibasiewicz)


Alfabetyczny wykaz chorób jakie mogą zagrażać naszemu królikowi:
Aspergiloza Bąblowica Białaczka Brodawczakowatość Bruceloza Cheyletieloza Choroba Bornaska Choroba kleszczowa
Choroba motylicza Choroba motyliczkowa Choroby nie zaraźliwe Echinostomatoza E - cuniculi Enterotoksemia Fibromatoza
Gruźlica Grzybica drobnozarodnikowa Grzybica narządowa Grzybica strzygąca Grzybica woszczynowa  Inwazja pcheł
Kamienica nerkowa Kokcydioza Kolibakterioza Komary Listerioza Myksomatoza Niedobór witamin Nużyca Oczy Ospa
Pasożyty Pastereloza Pleśniawka Pomór  Pryszczyca Robaczyce nicienie  Robaczyce przywry Robaczyce tasiemce Rodencjoza
Ropnie Salmonelloza Skóra Stafylokokoza Streptokokoza Tasiemczyce Tężec  Toksoplazmoza Tularemia Wągrzyca Wirus PEDV Wścieklizna Wszawica Zakażenie adenowirusem RA - 1 Zapalenie jamy ustnej Zapalenie jelit  Zapalenie nosa