Domowy Zwierzyniec królik - Ustaw jako stronę startową; królik - Dodaj do ulubionych królik - Kontakt z redakcją                  Home  |  Królik  |  Papuga  |  Kanarek  |  Owczarek  |  Redakcja  |  Klub  | Kontakt       królik - lapin Królik - kaninchen Królik - Rabbit
Powrót            (cestodoaey) - łac.


Tasiemczyce -

Są to schorzenia przewodu pokarmowego wywołane przez płazińce z gromady Cestoidea - Tasiemce, charakteryzują się członowanym, spłaszczonym grzbietobrzusznie ciałem, oraz brakiem układu pokarmowego, krwionośnego i oddechowego, o szczególnie dobrze rozwiniętym układzie rozrodczym. W rozwoju tasiemców występują dwie postacie larwalne - onkosfera (larwa rozwija się w jaju) i druga, cysticerkus, cenurus, echinokok, cysticerkoid (rozwijająca się w żywicielu pośrednim).

Występowanie. Cestodozy notuje się na calym świecie u kilku procent królików. W NRF stwierdzono zarażenie tasiemcami 2-3% królików (Kótsche i wsp., 1977). Etiologia. Schorzenia wywołują tasiemce z rodziny Anoplocephalidae: Andrya rhopalocephala (Riehm, 1881), Cittotaenia denticulata (Rudolphi, 1804), Ctenotaenia ctenoides (Railliot, lWO),Parano plocephala vimero: (Moniez, 1880), Mosgovoyia pectinata (Goeze, 1782) i inne.

Andrya rhopalocephala. Tasiemiec długości 100 cm i 0,8 cm szerokości. Otwór płciowy umieszczony jest w części środkowej bocznej krawędzi członów, pęcherzyków jądrowych - 40-60. Pochwa otwiera się tuż za torebką prącia. Jaja o średnicy 48-60 y-m. Cittotaenia denticulata. Jest to tasiemiec długości 4080 cm i 1,5 cm szerokości. Otwory płciowe umieszczone są w tylnej połowie bocznych krawędzi członów, pęcherzyki jądrowe w liczbie 100-150. Jaja o średnicy 50-60 y-m.

Ctenotaenia ctenoides. Tasiemiec o długości 80 cm i l cm szerokości. Otwory płciowe znajdują się w czwartej tylnej części krawędzi bocznych członów tasiemca, pęcherzyków jądrowych od 120-160. Jaja o średnicy 64 [/m.] Paranoplocephala yimero.ia. Tasiemiec o długości zaledwie l cm i 0,3 cm szerokości, pęcherzyków jądrowych - 30-40. Jaja o średnicy około 50 y m. Mosgovoyia pectinata s. cuniculi. Tasiemiec ten ma 5-18 cm długości i 1-1,5 cm szerokości. Otwory płciowe znajdują się pośrodku bocznych krawędzi członów, pęcherzyków jądrowych od 60 do 150. Jaja o średnicy 60 p m.

Przebieg choroby i obraz kliniczny. Tasiemczyca przy masowych inwazjach jest niebezpieczna dla królików, szczególnie dla osobników młodych i słabych. Intensywne zarażenie tasiemcami prowadzi do przewlekłego lub ostrego nieżytu jelit cienkich, który manifestuje się biegunką lub zaparciem, wzdęciem, stopniowym osłabieniem, anemią i ogólnym wychudzenim prowadzącycm do śmierci z wyczerpania.

Ponadto tasiemce wydzielają toksyczne produkty przemiany materii, które porażają układ nerwowy doprowadzając do napadów epileptycznych (drgawki). Niekiedy tasiemce mogą przedostawać się do jamy brzusznej. Zmiany anatomopatologiczne. Podczas badania sekcyjnego twierdza się tasiemce przyczepione główką do błony śluzowej jelit lub luźno leżące w ich świetle. Błona śluzowa jelit cienkich jest czasami zaczerwieniona i pokryta małymi guzkowatymi wzgórkami. Niekiedy obserwuje się rozrost kosmków itp.

Rozpoznanie. Opiera się na badaniu kału i stwierdzeniu w nim oderwanych członów tasiemca bądź jego jaj. Z reguły jednak rozpoznanie następuje podczas badania sekcyjnego. Leczenie. Zaleca się niklozamid - Savermin-Polfa, Yomesan- Bayer, Mansonil-Bayer w dawce 100 mg/kg m. c. (Christensson, 1986). Produkowany w Polsce Savermin-Polfa (kompleks niklozamidu i piperazyny) można podawać indywidualnie w tabletkach lub grupowo w postaci granulatu w paszy.

Zapobieganie. Ponieważ żywicielami pośrednimi tasiemców są mechowce (małe roztocza), występujące w ilości kilku tysięcy na l m2 powierzchni łąki, zapobieganie zarażeniu tymi pasożytami jest bardzo trudne.


(opis "Choroby królików" Włodzimierz A. Gibasiewicz)


Alfabetyczny wykaz chorób jakie mogą zagrażać naszemu królikowi:
Aspergiloza Bąblowica Białaczka Brodawczakowatość Bruceloza Cheyletieloza Choroba Bornaska Choroba kleszczowa
Choroba motylicza Choroba motyliczkowa Choroby nie zaraźliwe Echinostomatoza E - cuniculi Enterotoksemia Fibromatoza
Gruźlica Grzybica drobnozarodnikowa Grzybica narządowa Grzybica strzygąca Grzybica woszczynowa  Inwazja pcheł
Kamienica nerkowa Kokcydioza Kolibakterioza Komary Listerioza Myksomatoza Niedobór witamin Nużyca Oczy Ospa
Pasożyty Pastereloza Pleśniawka Pomór  Pryszczyca Robaczyce nicienie  Robaczyce przywry Robaczyce tasiemce Rodencjoza
Ropnie Salmonelloza Skóra Stafylokokoza Streptokokoza Tasiemczyce Tężec  Toksoplazmoza Tularemia Wągrzyca Wirus PEDV Wścieklizna Wszawica Zakażenie adenowirusem RA - 1 Zapalenie jamy ustnej Zapalenie jelit  Zapalenie nosa