Domowy Zwierzyniec królik - Ustaw jako stronę startową; królik - Dodaj do ulubionych królik - Kontakt z redakcją                  Home  |  Królik  |  Papuga  |  Kanarek  |  Owczarek  |  Redakcja  |  Klub  | Kontakt       królik - lapin Królik - kaninchen Królik - Rabbit
Powrót            Stomatitis vesiculosa infeciosa - łac. Ansteckende Mundschleimhautentzundung - niem.

Zakaźne zapalenie jamy ustnej - (zakażny ślinotok, śliniaczka) jest to choroba zakaźna i zaraźliwa, występująca enzootycznie u królików. Charakteryzuje się zapaleniem i powstawaniem pęcherzyków w jamie ustnej, na języku i przebiega ze ślinitokiem. Choroba została już opisana 1944 roku i występuje powszechnie w Europie i obu Amerykach.Chorobę wywołuje wirus przesączalny, jest on wrażliwy na wysoką temperaturę. Przechowywany w niskiej temperaturze w stanie suchym zachowuje długo zjadliwość.

Wirus wydalany jest ze śliną i moczem. Może być przenoszony z chorego zwierzęcia na zdrowe drogą pośrednią - pasza, sprzęt, człowiek. Zarazek namnaża się na błonie śluzowej przez okres 3-14 dni, następnie przenika do krwi. Najbardziej wrażliwe są króliki w wieku 25 - 90 dni. Dorosłe osobniki chorują rzadko. Początkowo stwierdza się posmutnienie, wzrost temperatury ciała i przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej. W dalszym etapie pojawiają się na wargach, języku i podniebieniu pęcherzyki wypełnione wodnistym płynem, które zlewają się i pękają. Po pęcherzykach powstają owrzodzenia, które stosunkowo szybko ulegają wyleczeniu. Wymienione zmiany są bardzo bolesne, co znacznie utrudnia pobieranie i połykanie pokarmu, wskutek czego z pyszczka obficie wypływa ślina.

Apetyt u królika jest najczęściej zachowany, królik podchodzi do karmy, jednak duża bolesność powoduje że pobiera małe porcje i często je wypluwa. Niekiedy zmiany pęcherzykowe obserwuje się na zewnętrznych narządów płciowych i w okolicy odbytu. Na podstawie omówionych objawów klinicznych rozpoznanie choroby jest bardzo trudne, gdyż w wielu innych chorobach występują podobne objawy. Wobec powyższego schorzenie należy odróżnić od : niezakażnego zapalenia jamy ustnej, wścieklizny, zatrucia (n.p. gorczyca polna, wilkomlecz, szczwół plamisty) schorzenia układu moczowego ( szczególnie nerek) Przy zatruciach, obok ślinotoku spotyka się zaburzenia ze strony układu nerwowego. Ślinotok u zwierząt chorych na wściekliznę jest wynikiem porażenia żuchwy. W celu postawienia ostatecznej diagnozy konieczne są badania uzupełniające.

(opis "Choroby królików" Włodzimierz A. Gibasiewicz)


Alfabetyczny wykaz chorób jakie mogą zagrażać naszemu królikowi:
Aspergiloza Bąblowica Białaczka Brodawczakowatość Bruceloza Cheyletieloza Choroba Bornaska Choroba kleszczowa
Choroba motylicza Choroba motyliczkowa Choroby nie zaraźliwe Echinostomatoza E - cuniculi Enterotoksemia Fibromatoza
Gruźlica Grzybica drobnozarodnikowa Grzybica narządowa Grzybica strzygąca Grzybica woszczynowa  Inwazja pcheł
Kamienica nerkowa Kokcydioza Kolibakterioza Komary Listerioza Myksomatoza Niedobór witamin Nużyca Oczy Ospa
Pasożyty Pastereloza Pleśniawka Pomór  Pryszczyca Robaczyce nicienie  Robaczyce przywry Robaczyce tasiemce Rodencjoza
Ropnie Salmonelloza Skóra Stafylokokoza Streptokokoza Tasiemczyce Tężec  Toksoplazmoza Tularemia Wągrzyca Wirus PEDV Wścieklizna Wszawica Zakażenie adenowirusem RA - 1 Zapalenie jamy ustnej Zapalenie jelit  Zapalenie nosa