www.kazior5.pl


Pokarm

Podstawową karmą dla nimf są nasiona prosa, kanaru, owsika, słonecznika, konopi i różnych traw. Równie chętnie nimfy zjadają nasiona na pół dojrzałe oraz skiełkowane. Na co dzień nie można też zapomnieć o pokarmach witaminowych, które są niezbędne ptakom do normalnej egzystencji. Są to zielonki i owoce. Najlepszym pokarmem zawierającym składniki potrzebne naszej papudze jest mieszanka dla papużek falistych. Podstawą mieszanki jest kanar i proso należy dodać trochę słonecznika. W okresie zimowym i pierzenia dadajmy trochę ziaren konopi. Ptak powinien mieć stały dostęp do wody, najlepiej odstana woda przegotowana.

Przepis na wykonanie we własnym zakresie ptasich biszkoptów; 1 filżanka zmielonych granulatów dla papug 1 filiżanki mączki nie (mąki!) kukurydzianej 1 filiżanki mąki pszennej 1 filiżanki zmielonych migdałów 1-2 łyżek zmielonego perzu 2 łyżki zmielonych skorupek jaj 4 jajka 1 słoik marchewek dla niemowląt. Niesłodzony nektar z owoców -tak, że powstało dosyć sztywne ciasto. Za pomocą łyżeczki nabierz ciasto by zrobić kulki o średnicy 1.5-2 Cm. W zależności od wielkości powinno ich wyjść 90-100. Uformowane biszkopty kładziemy na posmarowanej tłuszczem metalowej folii i wsadź do piekarnika na 20-30min (190C).

Mieszanki różnych Firm.


Koliber - pokarm dla średnich i dużych papug -zawiera ;

1200 ml proso,owies,słonecznik bialy, słonecznik czarny, platki owsiane siemię lniane pestki dyni. Witaminy:A,B2,B6,C,D,Mg. Pokarmy firmy "Koliber" to pokarmy o wysokości jakości oparte na bazie naturalnych składników odżywczych co zapewnia utrzymanie zwierząt w dobrej kondycji i zdrowiu. Odpowiednie składniki zawarte w pokarmie są niezbędne do prawidłowego rozwoju zwierząt i spełniają wymogi najnowszych osiągnięć w dziedzinie hodowli zoologicznej.

Dako-Art Pełnowartościowy pokarm dla średnich i dużych papug

Kokino to nowy specjalny pokarm dla średnich i dużych papug takich jak nimfa, rozella, kakadu, aleksandreta i ara itp. Specjalny dobór składników powoduje że jest chętnie zjadany przez ptaki i gwarantuje ich prawidłowy rozwój. Ponadto zaleca się podawanie witamin dla papug: Art-Vit "Wapno dla ptaków" potrzebne do prawidłowego rozwoju układu kostnego oraz "Piasku z anyżem" niezbędnego w procesie rozrobionego trawienia pokarmu Specjalny pokarm dla średnich i dużych papug. Skład: pszenica owies, kukurydza, słonecznik, orzeszki arachidowe, biszkop ptasi,proso, witaminy A,B,C,D3,E,oraz składniki mineralne.

Jednak należy przyjąć, że jako wyłączny sposób karmienia papug stosowany w ich żywieniu od zawsze, są popularne mieszanki ziaren, które jak dotąd uznawane były za naturalne i optymalne źródło pokarmu dla ptaków. Przez wiele lat przeprowadzając badzania i obserwacje papug żyjących w swoich naturalnych środowisku oraz w niewoli dowiedziono, że w naturze przyswajają one wraz z pokarmem ponad 40 różnych składników, natomiast nawet w najlepszych mieszankach ziaren znajduje się ich jedynie ok. 20. Znacznym problemem jest często nieodpowiednia jakość oferowanych na rynku mieszanek ziaren.

Faktem jest, że za większość chorób naszych papug odpowiedzialny jest sposób ich żywienia. Rozwiązaniem tych problemów jest żywienie ptaków dobrymi granulatami. U papug karmionych stale granulatami nie stwierdzono schorzeń wywoływanych błędami żywieniowymi. Na rynku amerykańskim granulaty dla hodowanych ptaków egzotycznych znane są już od kilkunastu lat na początku były to zmielone składniki pokarmowe scalone w brązowe lub zielone grudki. Jednak postęp i w tej dziedzinie jest znaczny.

Pokarmy stosowane w żywieniu ptaków

Proso Jest to jedna z roślin najdłużej uprawianych przez ludzi. Obecnie odgrywa niewielką rolę w żywieniu człowieka, ale jest podstawowym składnikiem pokarmu wielu ptaków. Uzyskiwaną z prosa kaszę jaglaną spożywają diabetycy, więc można ją spotkać w sklepach z tzw. zdrową żywnością. Może ona służyć hodowcom ptaków do sporządzania tzw. prosa jajecznego. Wiechy prosa dojrzewają nierównomiernie: kiedy w górnej części nasiona są już dojrzałe i zaczynają się wysypywać, w dolnej mogą być zaledwie w dojrzałości mlecznej. Zbioru więc dokonuje się, gdy ziarno w środkowej części wiechy uzyska dojrzałość woskową. Hodowcy ptaków mający własny ogródek mogą zasiać sobie zagon prosa (wysiew pod koniec kwietnia lub na początku maja w rządkach co 30 cm, na głębokość 2-3 cm, do 20 kg ziarna na hektar). Mankamentem własnej uprawy prosa jest to, że przyciąga ono stada wróbli. Strachy na wróble nie zdają bynajmniej egzaminu, toteż rośliny trzeba chronić siatkami rozpiętymi nad uprawą. Jest to kłopotliwe, ale wiechy świeżego prosa są doskonałym pokarmem. Hodowcy mogą suszyć proso w wiechach i w takiej postaci podawać je ptakom niemal cały rok. Poza niewątpliwą smakowitością i wartością takiego pokarmu, sprawia on wiele radości ptakom, które lubią samodzielnie wyłuskiwać ziarno.

Kanar Kanar jest niezbędnym składnikiem mieszanek ziaren dla kanarków, papużek, oraz wszelkich innych drobnych ziarnojadów. W porównaniu z prosem zawiera więcej białka, tłuszczu i składników mineralnych. Łatwiej też radzą sobie z jego łuskaniem ptaki młode i o delikatnych dziobach. Wymagania dotyczące uprawy są podobne jak w przypadku prosa ale kanar jest bardziej ciepłolubny i potrzebuje dłuższego okresu wegetacyjnego, więc u nas nie można go uprawiać i niemal całe ziarno spotykane w handlu pochodzi z importu. Niestety dość często kupuje się kanar, którego ptaki nie chcą jeść. Prawdopodobnie jest to ziarno stare lub zepsute.

Murzynek Jest to dość drogie ziarno, pochodzące z importu. Charakterystyczne drobne, podłużne, czarne i błyszczące nasionka są doskonałym dodatkiem do mieszanek dla kanarków. Ptaki bardzo chętnie jedzą murzynek, ale zawiera on bardzo dużo tłuszczu (około 32% suchej masy, czyli o 1/3 więcej niż konopie).

Nasiona lnu (siemię lniane) Zawierają one stosunkowo dużo białka i tłuszczu, ale smakują w zasadzie tylko kanarkom i innym małym ziarnojadom. Siemię lniane powinno stanowić około 1% mieszanki ziaren, przy czym musi być bardzo dobrej jakości. Łatwo je kupić na bazarach, a nawet w aptekach, trzeba jednak dbać, by było nie zanieczyszczone, błyszczące i świeże. Kupowane na bazarach dość często jest zanieczyszczone odchodami gryzoni, więc warto je dokładnie obejrzeć przed zakupem. Nasiona lnu są pokarmem dietetycznym, zjadanym przez ptaki tylko w niewielkiej ilości i okresowo. Warto jednak, aby zawsze znajdowały się w mieszance. Hodowcy kanarków zwiększają ich udział w okresie pierzenia się ptaków i uważają, że ma, ono korzystny wpływ na jego przebieg i jakość nowego upierzenia ich podopiecznych.

Mak W handlu spotyka się mak niebieski i biały. Zawiera on dużo tłuszczu, ale ptaki jedzą go niewiele powinien on stanowić 1-2% mieszanki. Zawarte w maku związki, wchodzące w skład opium, zwalniają pracę przewodu pokarmowego, więc w zbyt dużej ilości mogą powodować zaparcia. Wielu hodowców stosuje mak jako dodatek do mieszanki jajecznej używanej podczas wychowu piskląt, ale mogą go otrzymywać tylko pisklęta w wieku powyżej 7 dni i w małej ilości.

Nasiona traw Jest to niedoceniany i rzadko stosowany dodatek do mieszanek ziaren dla drobnych ziarnojadów (z małymi papugami włącznie). Wiele ptaków w naturalnych warunkach zjada nasiona traw, a hodowcy mogą je czerpać z mieszanek trawnikowych sprzedawanych w sklepach ogrodniczych. Koniecznie trzeba jednak sprawdzić, czy ziarno aby nie jest zaprawione środkami grzybobójczymi i nie zawiera dodatku np. nawozów (zdarza się to rzadko). Nasiona traw są ubogie w tłuszcz, ale bardzo bogate w węglowodany i składniki mineralne.

Konopie Konopie są bardzo chętnie zjadane przez większość ziarnojadów, ale tuczące, gdyż zawierają bardzo dużo tłuszczów. Są jednak również bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, toteż powinny znajdować się w mieszankach, zwłaszcza dla kanarków i mniejszych papug w okresie pierzenia oraz w sezonie jesienno-zimowym.

Ziarna zbóż Ziarno owsa, pszenicy, a. nawet żyta l ryżu jest dobrym dodatkiem do pokarmu papug. Jest też stałym składnikiem diety gołębi i drobiu. Ma jednak tę wadę, że suche jest bardzo twarde, więc ptaki niechętnie je jedzą. Żyto i ryż mogą być traktowane jako tzw. balast w okresie spoczynku ptaków, poza pierzeniem i lęgami. Owies i pszenica są bardzo bogate w węglowodany i ubogie w tłuszcze. Sporysz, spotykany w gorszej jakości ziarnach zwłaszcza żyta, jest bardzo niebezpieczny dla ptaków. Jego stale obecność w pokarmie może spowodować martwicę końców palców, grzebieni i inne dolegliwości, więc ziarno należy starannie sprawdzić pod tym kątem. Skiełkowano ziarna zbóż są jednak doskonałym dodatkiem do menu większości ptaków. Kiełki zawierają wiele witamin, a w porównaniu z suchym ziarnem więcej białka i składników mineralnych. Wpływają również stymulujące na aktywność płciową ptaków.

Słonecznik Jest to pokarm bardzo zmiennej jakości, ale zwykle zbyt bogaty hodowców uważa, że szlachetne odmiany słonecznika, tj. nasiona białe lub prążkowane, są lepsze dla papug niż pospolite drobne, czarne ziarna. W lepszych i droższych mieszankach dla papug, produkowanych przez renomowane firmy, prawie nie ma czarnego słonecznika. Jest on jednak dobrym składnikiem diety, jeśli jest podawany po skiełkowaniu. Bardzo chętnie jedzą go wówczas nie tylko papugi, ale też bażanty i pawie, a także gołębie ozdobne.

Orzeszki ziemne Nie łuskane, surowe orzeszki ziemne są stałym składnikiem mieszanek dla papug i w zasadzie tylko w tym charakterze mają znaczenie jako pokarm dla ptaków (stosuje się je też w pokarmach przeznaczonych do zimowego dokarmiania naszych, krajowych ptaków). Zawierają dużo białek i tłuszczów, a papugom wiele radości sprawia rozłupywanie ich osłon. Niektóre osobniki jednak wcale nie interesują się ziarnem, lecz tylko jego wydobywaniem. Takim ptakom warto dodawać do pokarmu chrupki kukurydziane, które dostarczą im zarówno zabawy, jak i nieco substancji odżywczych.

www.kazior5.pl