Poradnik wędkarza ABC - dla Maciusia i Michałka. Początek spotkania z rybą to sierpień 2016 łowisko komercyjne pstrąg potokowy.     (Do użytku wewnętrznego)
                                                                        maciek_1 Maciek na łowisku komercyjnym.
Wyróżnia się sześć rodzajów wędkarstwa – w każdym z nich używa się innej, odpowiedniej metody wędkowania i przystosowanej do wybranej techniki łowienia wędki: wędkarstwo morskie, wędkarstwo muchowe, wędkarstwo podlodowe, wędkarstwo spinningowe, wędkarstwo spławikowo-gruntowe, trolling. mc Wędkarz powinien posługiwać się sprzętem o określonych parametrach oraz posiadać licencję (kartę wędkarską). Wędkarstwo mogą uprawiać osoby w każdym wieku. Od 14 roku życia można zapisać się do Polskiego Związku Wędkarskiego (PZW), który powstał w 1950 r. Jest to organizacja nadzorująca działania wszystkich kół wędkarskich, istniejących w większości dużych i średnich miejscowości. Można wędkować na łowiskach komercyjnych gdzie płacimy za łowienie a następnie za ryby jakie wyłowimy bez karty wędkarskiej i opłat na rzecz PZW.
Barwa ryby nie jest przypadkowa na stronie grzbietowej przeważają kolory szarozielonkawe, czyniąc ryby słabo widoczne od góry. Od spodu chroni je przed wzrokiem drapieżników białawe ubarwienie brzucha. W skórze ryby są cztery rodzaje komórek barwnikowych, melanofory, lipofory, allofory - odpowiadają za kolory: żółte, niebieskie, czerwone, zielone. Komórki o nazwie gaunofory odpowiadają za barwę białą łusek brzucha matową lub połyskującą.
Kryjówki ryb Szukając dobrego miejsca do łowienia nie zapominaj o podstawowych zasadach. Liny i karpie lubią muliste dno. Inne gatunki, np. sandacz i okoń, wolą dno twarde, gliniaste lub żwirowe. Szukaj też miejsc, gdzie ryby mogą się schronić - starych pniaków, kęp trzcin, grzybieni lub rdestnic. W ich pobliżu zawsze będą ryby. Jednak zawsze pamiętaj iż stosuje się podział wód według według tzw. rybich krain.
Kraina pstrąga. Jej podstawowym atrybutem jest czysta i chłodna woda, dobrze nasycona tlenem. Woda w potoku poza chwilami gwałtownych przyborów jest krystalicznie czysta jej niska temperatura czyni nasycenie tlenem trwałym i wysokim. Kraina tworzy się na terenie górskim i podgórskim. Spadek, bystrzyce powodują spienianie wody oraz uformowanie twardego dna - żwirowego, kamiennego, rzadziej piaszczystego lub ilastego. W górnych partiach w tak trudnych warunkach może zamieszkiwać drapieżny pstrąg potokowy razem z z nim jest śliz, dwa gatunki głowaczy i strzebla potokowa (ostatnia ukleja górskiej rzeki) odgrywa ważną rolę w zestawie pokarmowym pstrąga. W dolnych partiach do niego dołącza lipień, kleń, kiełb,jelec czasem świnka, brzana, miętus. Za pana górskiego potoku uznali ludzie rybę piękną i niebywale dzielną "pstrąg potokowy" który przystosował się do surowych warunków swej krainy. Podgórska kraina pstrąga w zaskakujący sposób objawia się po raz drugi na całej szerokości przybałtyckich równin.
Kraina lipienia. Wraz z przejściem z górskich do podgórskich okolic pstrągowe bystrzyny stają się powoli rzeczkami bardziej zasobnymi w wodę nurt ich stopniowo uspokaja się a skaliste odcinki zastępowane są przez partie bardziej spójne o umiarkowanym szerokim nurcie. Lekko podnosi się temperatura wody. Dno pozostaje twarde pokryte drobnym gładkim żwirem. Ryby towarzyszące lipieniowi kleń, jelec, świnka w niektórych większych ciekach brzanka a nawet ukleja i płoć. W dolnych sektorach krainy lipienia w większych ciekach głowacica w niektórych miejscach szczupak, karp a nawet sandacz.
Kraina Brzany. Na pograniczu strefy podgórskiej i nizinnej zaczyna się formować kraina brzany. Bogata rzeźba łożyska rzeki na przemian z dołami są tu dobre warunki do schowania i żerowania. Dno piaszczyste, żwirowate, ilaste. W tych wodach dominują brzana, kleń, świnka. Spośród innych ryb typowych dla tego pasma wysuwa się szczupak, certa, okoń, krąp.
Kraina leszcza. Dolne partie rzek nizinnych odpowiadają wyznacznikom krainy leszcza. Wody tego pasma są spokojne, mają bardzo mały spadek są przestronne i głębokie. Przy nieznacznym spadku i znacznym nanoszeniu namułu z otoczenia ich dno jest przeważnie miękkie i muliste. Do najbardziej typowych ryb krainy leszcza zaliczamy: karpia, lina, leszcza, suma, szczupaka, sandacza, płoć, wzdręgę, karasia, jazia, a także klenia i świnkę. Często pojawia się tutaj brzana, lecz tylko na odcinkach o twardym dnie.
                                                                        Maciek oczekiwanie na pstrąga.
Przynęty wędkarskie - Bez nich, nasze wyprawy na ryby byłyby bezowocne. Pełno ich na sklepowych pólkach. Producenci stawiają nas, przed nie małym " problemem" umożliwiając nam wybór w niemalże w każdym rozmiarze, kolorze, smaku czy zapachu. Wachlarz jest naprawdę szeroki przy czym zapominamy o skuteczności innych przynęt, które z ogromna satysfakcją możemy sami przygotować i tu pokuszę się o stwierdzenie wcale nie mniej skutecznych. a co ważniejsze atrakcyjność ich jest o wiele większa ze względu na brak możliwości kupienia np. larw chruścika czy pijawek, po które to zwyczajnie musimy wybrać się sami. Zachęcam do testowania i dzielenia się własnymi opiniami. Pływające przynęty : Łowienie powierzchniowe jest fascynujące, ponieważ zdobycz widać jak na dłoni. Jeśli będziesz się cicho i ostrożnie zachowywał, podejdziesz do żerujących ryb bardzo blisko. Tylko jaką zastosować przynętę?
Zanęta gruntowa jest mieszanką różnorodnych składników, których zadaniem jest zwabić i utrzymać ryby jak najdłużej w danym łowisku. Podstawowym składnikiem jest najczęściej rozdrobniony chleb, buła bądż inne pieczywo cukiernicze takie jak biszkopty. W odróżnieniu od luźnej zanęty, którą podaje się w łowisko w postaci oddzielnych cząsteczek, zanętę gruntową stosuje się w postaci kul zanętowych.

Prostszą i tanią zanętę gruntową możemy sobie sami przygotować z dobrze wysuszonego i przetartego pieczywa. Chleb suszymy w przewiewnym miejscu jak też, włożyć można do piekarnika wcześniej ustawionego na bardzo niską temperaturę by zwyczajnie nie spalić. Tak wysuszoną bazę zanętową zetrzeć możemy na tarce lub maszynką do mięsa. Na zachowywanie się zanęty w wodzie w dużym stopniu ma się jej zwilżeniem i odpowiednim rozdrobnieniu co zauważyć później możemy po wielkości cząsteczek wydobywających się z uformowanych kul..

Najważniejszą jednak sprawą jest kleistość zanęty. Drobna może być całkiem sucha lub delikatnie zwilżona, która tworzyć będzie w toni zwaną chmurę zanętową. Zaś bardziej zwilżona zanęta będzie nam się wolniej rozpadać. Zanęta nawilżona bardzo mocno, jest bardzo spoista i można nią formować kule, którymi da się rzucić na duże odległości i które docierać będą nam na samo dno w całości. Bardzo mocno zlepione kule zanętowe nie rozpadną się nawet w szybkim rzecznym nurcie ale tu już musimy wziąć pod uwagę i pamiętać o dodaniu kleju którym może być zwykły cukier, płatki....
                                                                          maciek_3 Moja pierwsza rybka 12 cm, sierpień 2016.

sprzet Macieja

Zbieramy wyposażenie na zdjęciu nie ma jeszcze maty karpiowej ale już jest kupiona. Co do skrzynki specjalne dla wędkarzy są dość drogie ta na zdjęciu to skrzynka na narzędzia za 17,20 zł. Sprzęt z najniższej półki cenowej lecz spełnia swoje zadanie.






Porady wędkarskie :

1. Zawsze chwytaj rybę mokrymi rękami lub przez wilgotną szmatkę. Wypuszczając ryby, nigdy nie rzucaj ryb do wody z dużej wysokości.
2. Przed przystąpieniem do łowienia dobrze jest sprawdzić głębokość łowiska.
3. Okulary polaryzacyjne bardzo ułatwiają wypatrywanie żerujących ryb, zwłaszcza w bardzo słoneczne dni.
4. Przetarcie zanęty przez sito sprawia, że zanęta nie skleja się i jest bardziej skuteczna.
5. Zwalone do wody drzewa i podwodne przeszkody, to wspaniałe kryjówki dla drapieżników. Łowiąc w takich miejscach trzeba liczyć się jednak z możliwością utraty przynęty.
6. Staranny wybór łowiska to połowa sukcesu.
7. Włóczka wełniana doskonale nadaje się do zrobienia podkładu pod żyłkę na szpuli kołowrotka.
8. Używanie pudełek do segregowania sprzętu wędkarskiego, pozwala na szybkie odnalezienie potrzebnej rzeczy.
9. Przynęta z pasty chlebowej lub ciasta powinna mieć kształt małej gruszki. Należy ją tak zakładać na haczyk, aby nie zasłaniała ostrza.
10. Aby żyłka bez problemu tonęła, można spryskać ją specjalnym płynem zakupionym w sklepie wędkarskim.
11. Przy dobieraniu grubości żyłki należy pamiętać, że węzeł obniża jej wytrzymałość o 20 %.
12. Poza kończeniu łowienia posprzątaj swoje stanowisko. Dzięki temu na łowiskach będzie panował porządek.
13. Stary, zmielony chleb doskonale nadaje się do wykonania własnej zanęty.
14. Nie wyrzucaj ciemnych poczwarek białych robaków. Czasem okazują się bardzo dobrą przynętą.
15. Aby mieć pewność, że przynętę zawsze zostanie umieszczona na tej samej odległości, dobrym sposobem jest zaznaczenie kolorowym pisakiem fragmentu żyłki. Przy kolejnych wyrzutach zwijamy żyłkę właśnie do tego zaznaczonego odcinka.
16. Zapach dodany do zanęt i przynęt zwiększa ich atrakcyjność. Niestety, jeśli doda się go zbyt dużo efekt może być zupełnie odwrotny.
17. Łowiąc w nocy bardzo przydatną rzeczą są świetliki. Te kilku centymetrowe pałeczki po złamaniu dają fluorescencyjne światło przez kilkanaście godzin. Za pomocą plastikowej koszulki można je założyć na spławik lub szczytówkę.
18. Leszcze żerują stadami. Jeśli złowisz jednego, masz duże szanse, że zaraz nastąpi kolejne branie. Nie zwlekaj z ponownym zarzuceniem przynęty.
19. Latem, kiedy jest upał, ryby najchętniej żerują rano i późnym wieczorem.
20. Będąc nad wodą należy zachowywać się bardzo cicho. Najmniejsze tupnięcie lub hałas może spłoszyć ryby.
21. Założenie świetlika na szczytówkę umożliwia wędkowanie w nocy metodą drgającej szczytówki.
22. Brak podbieraka może być przyczyną utraty medalowej ryby.
23. Przy połowach ryb drapieżnych takich jak sandacz lub szczupak warto zaopatrzyć się w szczypce chirurgiczne oraz rozwieracz. Dzięki nim łatwo i bezpiecznie usuniesz przynętę z pyska ryby.
24. Łowiąc na duże przynęty, takie jak dżdżownice lub rosówki nie spiesz się z zacinaniem. Odczekaj kilka sekund, aby ryba połknęła przynętę.
25. Wypychacz to narzędzie bardzo ułatwiające uwolnienie haczyka z pyszczka ryby. Nie zapomnij mieć go przy sobie.
26. Wygodne siedzenie sprawia, że odpoczywasz i nie liczysz godzin spędzonych nad wodą. Wędkowanie to przecież przyjemność.
27. Włożenia świetlika do lodówki po skończonym łowieniu przedłuża jego działanie.
28. Dobieraj żyłkę tak cienką jak tylko to możliwe, ale na tyle mocną, aby uniknąć zerwania.
29. Gumowa koszulka założona na koniec spławika zapobiega plątaniu się żyłki.
30. Wybierając się na ryby dobrze mieć ze sobą kolorowe wodoodporne flamastry. Można nimi zmieniać kolorystykę sztucznych przynęt, a nawet spławików.
31. Aby zapobiec przykrym niespodziankom wymieniaj żyłkę przed każdym sezonem. Wymiana jest też wskazana, gdy istnieje podejrzenie, że żyłka została nadmiernie naciągnięta lub uszkodzona.
32. Aby nie kaleczyć ryb warto jest używać haczyków bezzadziorowych.
33. Szukając dużych leszczy warto obserwować wodę. Wczesnym rankiem i o zmierzchu leszcze mają zwyczaj spławiać się na powierzchni wody.
34. Prawidłowo napełniony koszyczek zanętowy po kilku minutach od zarzucenia powinien być pusty.
35. Taśma izolacyjna lub klej mogą okazać się niezbędne do naprawienia spławika lub przelotki. Wybierając się nad wodę dobrze mieć je zawsze ze sobą.
36. Unoszenie zestawu spławikowego co kilkadziesiąt sekund to świetny sposób na sprowokowanie ryby do brania.
37. Po skończonym łowieniu należy poluzować hamulec kołowrotka. Zwiększa to jego wytrzymałość i nie prowadzi do przemęczenia mechanizmu.
38. Podczas połowu pod lodem jego warstwa powinna mieć co najmniej 15cm. Wchodzenie na cieńszy lód może być niebezpieczne.
39. Przy połowie ryb drapieżnych takich jak sandacz lub szczupak, użycie metalowego przyponu zabezpiecza przed przegryzieniem żyłki.
40. Jeżeli kołowrotek się zacina lub działa nieprawidłowo spróbuj go wyczyścić i nasmarować.
41. Zanęta na wody bieżące musi być mocno sklejona i obciążona. Płatki owsiane doskonale spełniają rolę kleju, a jako obciążenia można użyć żwiru.
42. Zaciśnięte śruciny można użyć kilkakrotnie. Wystarczy rozgiąć je ostrym narzędziem.

Wpływ pogody na brania

1. Temperatura wody
Czynnik, który wywiera największy wpływ na wyniki połowów (obojętnie jaką metodą), ponieważ zwierzęta zimnokrwiste nie mogąc przeciwstawić temperatury własnego ciała wahaniom temperatury wody, reagują natychmiast na każde ocieplenie lub. oziębienie środowiska.
a) Temperatura wody, w których ryby najlepiej żerują: 12-18°C dla łososiowatych, 24-28°C dla karpiowatych.
b) Stopniowy spadek temperatury wody poniżej normalnej 0 - ryby przestają brać; spadek po okresie upałów - ryby biorą lepiej.
c) Nagłe obniżenie temperatury wody powoduje „zamrożenie" otworu gębowego ryby na kilka dni.
d) Nagłe podwyższenie temperatury wody odbiera rybom apetyt.
e) Stopniowa zwyżka temperatury wody aż do normalnej - najlepsze brania.
2. Poziom wody
a) Nagły i duży przybór wody - słabe brania, ponieważ ryba zmuszona jest do częstej zmiany stanowiska.
b) Długotrwały wysoki stan wody - dobre rezultaty w miejscach spokojniejszych, gdzie ryba znajduje schronienie.
c) Nagły spadek poziomu wody - nie ma brań; stopniowy spadek, tuż przed osiągnięciem normalnego stanu - bardzo dobre połowy.
d) Niski stan wody - słabe wyniki ponieważ woda jest zbyt przezroczysta i podatna na wahania temperatury.
e) Stopniowy przybór po okresie posuchy - wymarzony czas do połowów każdą metodą.
f) Stałe wahania poziomu wody - najgorsze warunki, jakie można sobie wyobrazić.
3. Kolor wody
a) Mętna, słabe przenikanie promieni słonecznych - praktycznie żadne rezultaty na muchę i sztuczną przynętę; możliwość dużych niespodzianek metodą gruntową lub na przepływankę przy użyciu przynęty zwierzęcej.
b) Lekko zabarwiona - stan idealny, ponieważ ryba dostrzega przynętę, natomiast nie widzi, co się dzieje na powierzchni. Zabarwienie spowodowane topnieniem śniegów lub rozkładem glonów wpływa ujemnie na apetyty ryb.
c) Czysta - dobre połowy pod warunkiem niezdradzenia swej obecności nad wodą.
d) Przezroczysta - nie pomoże najlepsze nawet maskowanie się.
4. Temperatura powietrza
Nie wywiera wpływu na zachowanie się ryb, chyba, że powoduje wahania w temperaturze wody.
5. Ciśnienie atmosferyczne
a) Pęcherz ryby jest bardziej wrażliwy na zmiany ciśnienia niż najczulszy barometr.
b) Stabilizacja między „deszczem" a „pogodą" - doskonałe połowy.
c) Stabilizacja „piękna pogoda" - na ogół słabe wyniki.
d) Stabilizacja między „deszczem" a „burzą" - bardzo złe wyniki.
e) Barometr idzie powoli w górą - połowy dobre, zwłaszcza jeśli następuje ocieplenie wody.
f) Barometr skacze do góry - złe połowy.
g) Barometr spada powoli - połowy średnie lub słabe, jeśli woda ulega ochłodzeniu.
h) Barometr spada gwałtownie - ryba nie weźmie za nic w świecie.
6. Słońce, chmury
a) Ryby stronią od jaskrawego światła, zwłaszcza kiedy promienie słoneczne padają na powierzchnię wody tuż przed nimi.
b) Bardzo słonecznie - słabe połowy, najgorsze w miejscach gdzie promienie słoneczne odbijają się od skalnej ściany wysokiego, jasnego nadbrzeża.
c) Słonecznie - dobre wyniki w miejscach zacienionych rankiem lub wieczorem.
d) Lekkie zachmurzenie - połowy złe przy spadającym ciśnieniu, doskonałe przy wzrastającym.
e) Duże, ciemne, niskie chmury - złe wyniki.
f) Wysoki pułap wolno przemieszczających się szarych chmur - dobre połowy.
g) Słońce a co za tym idzie intensywność naświetlenia środowiska wodnego ma ogromny wpływ na wyniki wędkarskich łowów. Słońce dla ryb to naturalny wskaźnik pory dnia czy roku. Z tym związane są warunki panujące w wodnym świecie. Rozwój roślinności, glonów, skorupiaków i oczywiście ryb.
Miejsca mocno oświetlone zwykle mocno zarastają roślinnością podwodną wśród której schronienia szukają drobne rybki. Takie okolice stają się dla drapieżników swego rodzaju stołówką. Łowienie w miejscach o wodzie prześwietlonej często przynosi wiele sukcesów wędkarskich pod warunkiem jednak że my jako wędkarze będziemy potrafili słońce wykorzystać.
Zbiorniki z wodą stojącą.
Zwróć uwagę na to, że zwykle jedna część jeziora jest mocniej zarośnięta od drugiej. Taka sytuacja jest wynikiem intensywności i czasu w jakim dany brzeg jest oświetlany.
Na nieznanym łowisku, szczególnie wiosną i jesienią wybieraj zawsze te miejsca gdzie widzisz większą ilość roślinności. Staraj się łowić tuż przy samej roślinności. Większe ryby zajmują stanowiska na skraju podwodnych zarośli. Mniejsze ryby chowają się w największej gęstwinie. Zwróć uwagę na to aby podczas słonecznego dnia ustawiać się tak aby nie rzucać cienia na wodę. Podczas łowienia siadaj na łodzi. Postaraj się łowić siedząc.
Woda płynąca
Wybieraj miejsca zacienione. Rzeka rządzi się swoimi prawami. Znaczne prześwietlenie wody i niewielka głębokość nie tworzy dla ryb odpowiedniego schronienia. Ryby najczęściej wybierają miejsca o ciemnym dnie i małym nasłonecznieniu. W dni kiedy słońce pali bardzo intensywnie, szukaj spiętrzeń wody. Ryby w tym czasie poszukują tlenu i chłodniejszej wody. W prześwietlonej i czystej wodzie nigdy nie łów pod prąd. Będziesz doskonale widoczny dla ryby. Staraj się zawsze iść w górę rzeki. Ustawiaj się tak aby nie rzucać cienia na wodę.
Przynęty w słoneczne dni.
Zasada jaką wykorzystali już wiele lat temu znakomici pstrągarze polega na dobieraniu najbardziej błyszczących przynęt w najbardziej słoneczne dni. Ryby obserwując otaczający je świat widzą jedynie drobne lusterka odbijającego się światła. Wykorzystaj to i zastosuj w słoneczny dzień mocno błyszcząca, niklowaną przynęta. Doskonałe będą błystki obrotowe lub wahadłówki.
Staraj się jednak w nawet najbardziej słoneczny dzień szukać miejsc zacienionych a tam należy stosować przynęty wyjątkowo idealnie pracujące. Wykończone w najdrobniejszych szczegółach. Właśnie te warunki wymagają od wędkarza największej ostrożności i dbałości o szczegóły
7. Deszcz
a) Ciepły, regularny, pionowy - najlepszy czas na ryby.
b) Lodowaty, siekący - lepiej zostać w domu
c) Ciepły na zimną wodę i odwrotnie - bardzo dobre brania.
8. Wyładowania atmosferyczne
a) Przed burzą - możliwe nawet dobre połowy aż do pierwszych uderzeń gromów.
b) Po burzy - doskonałe połowy, zwłaszcza łososiowatych z powodu lekkiego przyboru wody.
9. Wiatry
a) Ogólnie biorąc północne i wschodnie są gorsze od południowych i zachodnich, chociaż np. zimny, północny wiatr wiejący na przegrzaną wodę raczej poprawi warunki, podczas gdy wiatr z południa na pewno by zaszkodził. Silne wiatry, obojętnie z jakiego kierunku, są niepomyślne, tak samo zresztą jak gwałtowne zmiany kierunku. Słabe wiatry, bez względu na ich kierunek, są lepsze niż absolutna cisza na czystej wodzie. Nad rzeką ważne jest, czy wiatr wieje w dół, czy w górę rzeki.
b) Jeśli wiatr wieje w dół rzeki — niepomyślny jeśli zimny, dość dobry jeśli ciepły.
c) Jeśli wieje w górę rzeki — dobry.
d) Jeśli wieje w poprzek rzeki — dobry do połowów na przynętę z owadów.

Obserwacje dotyczące warunków atmosferycznych korzystnych i niekorzystnych, wpływających na brania ryb spisane od doświadczonych wędkarzy:
wiatr z północy - niekorzystny wpływ na brania ryb
wiatr ze wschodu - niekorzystny wpływ na brania ryb
wiatr z południa - bardzo korzystny wpływ na brania ryb
wiatr z zachodu - korzystny wpływ na brania ryb
ciśnienie wysokie - korzystny wpływ na brania ryb
ciśnienie niskie - niekorzystny wpływ na brania ryb
bezpośrednio przed deszczem, w czasie deszczu i po deszczu - korzystny wpływ na brania ryb
Poza tym ważne są pory dnia, najczęściej doświadczeni wędkarze uważają, że pora o świcie i o zmierzchu jest najlepszą porą do połowu ryb, chociaż bywają dni, gdzie ryby biorą w ciągu dnia intensywnie. Niekorzystny wpływ na brania ryb mają przeciągające się upały, podczas upałów, przy słabym wietrze woda mocno się nagrzewa w skutek tego jest słabo natleniona, ryby wtedy zwalniają metabolizm i słabiej żerują. W takie dni lepsze rezultaty osiąga się łowiąc w rzekach, gdyż płynąca woda na ogół jest lepiej natleniona.

10. Księżyc
a) Nów — najlepszy okres połowów.
b) Pełnia — najgorszy okres, zwłaszcza gdy brak chmur.




GÓRA


Poradnik jest zbiorem informacji znalezionych na stronach internetowych oraz z książek opisujących wędkarstwo.

www.tajniki-wedkarstwa.pl  www.haczyk.pl   www.fishing.pl   www.moczykije.pl   www.pzw.org.pl    http://wedkarskiefilmy.pl    www.ww.media.pl   http://otobranie.pl    www.wedkarstwo.klodzko.pl  http://poradnik-wedkarski.pl/  http://www.wedkarz.pl/  www.spryciarze.pl/  www.wedkuje.pl/   www.przynety.pl/   www.pokazrybe.pl/
http://www.wedkarstwomojapasja.pl/   http://angloo.com   http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/    http://podbierak.pl/   http://www.wedkarstwomojapasja.pl/   



Biblioteczka :

"Wędkarstwo" - Alfredo Caligiani
"ABC wędkarza" - Jan Sedlar
"Wędkarstwo bez tajemnic" - Jacek Kolendowicz, Tadeusz Zalewski, Adam Sikora
"Wędkarstwo rzeczne" - Marek Szymański
"PORADNIK KALENDARZ WĘDKARSKI 2016 KRAKÓW"
"ENCYKLOPEDIA WĘDKARSTWA"
"WĘDKARSTWO POLSKIE" - Jerzy Paladino
"Nowoczesne wędkarstwo spławikowe" - J.Wróblewski
"Wędkarstwo muchowe" - Adam Sikora
"Rok wędkarza" - Karol Zacharczyk
"Poradnik wędkarza - Spławik i grunt" - Tadeusz Zalewski
"ABC wędkowania" - Jacek Stępień
"Atlas ryb polskich 140 gatunków" - Bogdan Wziątek
"Atlas wędkarski. Sprzęt, porady, opisy gatunków" - Łukasz Kolasa
"Wielki atlas ryb" - Stanislav Frank
"Wędkarstwo" - Alfredo Caligiani
"Anatomia ryb" - Wicenty Kilarski
"Wędkarstwo dla początkujących i zaawansowanych" - Gollner Almin
"Łowienie ryb" - Durantel Pascal, Joly Eric
"Wędkarstwo słodkowodne" - Wilson John
"Wędkarstwo bez tajemnic" - Wydawnictwo: Edipresse Polska
"Tajemnice wędkowania" - Andrzej Skarżyński
"O rybach dla wędkarzy" - Czesław Grudniewski
"1001 rad dla wędkarzy" - J. Riha
"Wędkarstwo rzeczne" - Wacław Strzelecki
"Wędkarskie ABC" - rok wydania 1995
"Jak złowić sandacza" - Mirosław Golański
"Łowimy na woblery" - praca zbiorowa
"Ryby i przynęty" - Jiri Vostradowsky
"Rybactwo jesiorowe i rzeczne" - Jan Szczerbowski
"Wędkarstwo dla każdego" - Stefan Krakowski
"Przewodnik wędkarski po jeziorach Warmii i Mazur" - Tadeusz Wojeński
"Jak złowić sandacza" - Mirosław Golański
"Przewodnik wędkarzy" - Jacek Jóźwiak
"Rok z wędką" - Tadeusz Barowicz
"Wędkarstwo jeziorowe" - Tadeusz Andrzejczyk
"Wędkarstwo polskie Podręczny poradnik" - Andrzej Paruzel
"Wędkarstwo i ryby" - Adam Tański



CZASOPISMA WĘDKARSKIE.

KARP MAX
kwartalnik wydawany przez Centrum Promocji Wędkarstwa Karpiowego.
http://www.karpmax.pl/


WĘDKARSKI ŚWIAT
pismo dla wędkarzy. Na stronie spis treści zawartości treściowej numeru bieżącego oraz numerów archiwalnych, info. o prenumeracie, sklepik WŚ, ogłoszenia kupie/sprzedam i inne.
http://www.wedkarskiswiat.pl


WĘDKARSTWO
ABC wędkarstwa, łowiska, ryby, techniki łowienia, brania, imprezy, dyskusje, aktualności, galeria, pogoda dla wędkarzy
http://www.wedkarstwo.onet.pl


WĘDKARSTWO MOJE HOBBY
magazyn wędkarski z dołączoną kasetą wideo z serii Sekrety Mistrzów. Artykuły z numeru bieżącego, numery archiwalne
http://www.wedkarstwomojehobby.pl


WĘDKARZ POLSKI
miesięcznik wędkarski drukujący wiadomości m.in. na temat sposobów łowienia, sprzęcie wędkarskim, wodnym i turystycznym. Na stronach kalendarz brań, zapowiedzi zawartości treściowej następnego numeru, warunki prenumeraty
http://www.wedkarz.pl


TYGODNIK WĘDKARSKI
magazyn wędkujących Internautów. Archiwum numerów, prezentacja numeru bieżącego
http://www.tygodnik.fishing.pl



ŁOWISKA KOMERCYJNE NIE WYMAGAJĄCE KARTY WĘDKARSKIEJ - MAŁOPOLSKA

1. http://www.lowisko-szuwar.pl/lowisko.html - Mucharz 299 pow. wadowicki - MAPA
2. http://www.naszaryba.pl - Kobylany ul. Jurajska 12, Bolechowice. tel.12 285 35 73. MAPA
3. http://www.ryby.przyborow.pl - koło Brzeska. MAPA
4. http://www.jura.turist.pl/nawojowag615 - Nawojowa Góra ul. Sportowa 615. MAPA
5. http://www.lowisko-podolsze.pl - Podolsze, Zator, tel. 509 465 914. Trasa Zator – Smolice.
6. http://www.bielsko.man.pl/fishrzd/lowisko.html - łowisko Podlipki, Zator
7.http://www.rokow.pl - Roków, koło Wadowic. MAPA
Linki nr. 8, 9, 10, NIE DZIAŁAJĄ.
11.Grojec k. Oświecimia ul. Leśna Grobel 15 Tel. kom.: 604297508. MAPA
12.http://poznajkrzeszowice.pl/pstragarnia-rozin Dubie, łowisko Rózin za Zabierzowem MAPA
13.http://gospodarstwotoporow.pl - Bosowice 83, 28-140 Tuczępy - okolice Buska Zdrój. MAPA
14.http://zlotestawy.pl - gm. Chmielnik okolice Buska Zdrój. MAPA
15.http://lowiskostryszow.pl.tl - okolice Kalwarii Zebrzydowskiej - MAPA
16.Rzeszówek koło Jędrzejowa - Gospodarstwo Rybne Wnuków - tel. 508187114, 510608821. MAPA
17.http://lowiskomlyn.pl - Zakrzów 64, 28-360 Oksa koło Jędrzejowa. tel. 502092613. MAPA
18.Słupów-Gospodarstwo Rybne Słupów 97 k/ Miechowa. tel. 413847183 tel.606956925 MAPA
19.http://www.stawyrybne.com.pl - Stawy 2A, 28-313 Imielno - okolica Jędrzejowa. MAPA
20.http://lowiskopaszkowka.pl - za Skawiną. MAPA
21.http://bobrowe-rozlewisko.pl/ - Bobrowe Rozlewisko, Zabierzów Bocheński 570. OPIS
22.http://www.lowiskorybka.pl - Zawada 236, Krzyszkowice. MAPA
23.Łowisko "Cicha Woda" w Drwini. tel. 501 683 738 koło Brzeska. MAPA
24.Łowisko "Na Owczarni" Nowa Wieś koło Kęt. Tel.512 437 269 (Karp) - MAPA
25.http://www.karpik.pl/ Graboszyce 192, dojazd drogą z Wadowic do Oświęcimia. MAPA
26.Masłomiąca koło Michałowic, jeden staw.  MAPA
27.http://www.lowisko-niepolomice.pl - Zabierzów Bocheński 570 Bobrowe Rozlewisko. MAPA
28.Matii - Prywatne łowisko komercyjne, Marchowice, 32-222 Racławice. Tel. 518537557. MAPA
29.http://www.orwspinning.pl - Frydman Żwirownia 10 km od N.Targu. Tel. 606881293. MAPA
30.http://lowisko.bialaprzemsza.pl Łowisko Biała Przemsza. Olkuska 20, 41-260 Sławków. Tel.600087768. MAPA
31.http://www.lowiskokamieniec.pl - łowisko "Kamieniec" Przyborów. Tel.695372245
32.http://www.wodneogrody.pl - Sieraków 223, okolice Dobczyc. Tel. 792040028. MAPA
33. http://osadajurajska.pl - Michałowice, Wilczkowice 49, Tel/Fax: 12 388 58 68. MAPA
34. http://www.agrogawlik.pl - Śladków Mały 99 k/ Chmielnika, Tel. 501 553 224




GÓRA

WODY PODLEGŁE PZW Okręg Kraków.



Symbol łowiska

Nazwa i granice wód udostępnionych do amatorskiego połowu ryb w roku 2013 Należy sprawdzić stan na dzień dzisiejszy.

Rodzaj

wody

przynęt dozwolonych do zastosowania na  wodzie

WG 2

Brodła - od źródeł do cofki zalewu „Skowronek"

górska

sztuczne i roślinne.

SG 1

Cedron - od źródeł do ujścia

górska

sztuczne i roślinne.

DG 1

Dłubnia - od mostu drogowego w m. Wysocice do północnej strony ogrodzenia strefy ochrony bezpośredniej ujęcia wody w Raciborowicach

górska

sztuczne

D 1

Dłubnia - od ogrodzenia strefy ujęcia wody w Raciborowicach do ujścia potoku Baranówka wraz z zalewem Zesławickim

z wyłączeniem;

- części lewego zbiornika zalewu Zesławickiego (od nasypu kolejowego) w terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca.

nizinna

naturalne i sztuczne

W 3

Dłubnia - od ujścia potoku Baranówka do ujścia

nizinna

naturalne i sztuczne

W 3

Drwinia Długa - od źródeł do ujścia

nizinna

naturalne i sztuczne

W 3

Drwinka - od źródeł do ujścia

nizinna

naturalne i sztuczne

SG 1

Głogoczówka - od źródeł do połączenia Głogoczówki z Harbutówką w miejscowości Wola Radziszowska

górska

sztuczne i roślinne.

SG 1

Harbutówka - od źródeł do połączenia Harbutówki z Głogoczówką w miejscowości Wola Radziszowska

górska

sztuczne i roślinne.

RDG 1

Krzeszówka - od ujścia Dulówki do połączenia z Racławką

górska

sztuczne

W 3

Potok Kościelnicki - od źródeł do ujścia

nizinna

naturalne i sztuczne

WG 3

Prądnik - od mostu drogowego na trasie Wielka Wieś - Przybysławice do ujścia

górska

sztuczne

RG 4

Raba - od mostu drogowego w Dobczycach do mostu drogowego w Gdowie

górska

sztuczna mucha

RG 4

Raba - od mostu drogowego w Gdowie do ujścia Stradomki

górska

sztuczne i roślinne.

WG 2

Regulka - od źródeł do nieczynnego stopnia wodnego w  miejscowości Okleśna

górska

sztuczne i roślinne.

W 2

Regulka - od nieczynnego stopnia wodnego w miejscowości Okleśna do ujścia

nizinna

naturalne i sztuczne

RDG 1

Rudawa - od połączenia Racławki z Krzeszówką do mostu kolejowego powyżej drogi Zabierzów-Bolechowice

górska

sztuczne

RDG 1

Rudawa - od mostu kolejowego powyżej drogi Zabierzów-Bolechowice do jazu w Szczyglicach

górska

sztuczne

RDG 1

Rudawa - od jazu w Szczyglicach do jazu w Mydlnikach

górska

sztuczne

W 2

Rudawa - od granicy strefy ochrony bezpośredniej ujęcia wody dla m. Krakowa na jazie  w Mydlnikach do ujścia

nizinna

naturalne i sztuczne

WG 2

Rudno - od mostu drogowego na trasie Zalas - Brodła do ujścia

górska

sztuczne i roślinne.

WG 2

Sanka - od granicy rezerwatu przyrody „Dolina Mnikowska" do mostu drogowego na trasie Kraków - Liszki

górska

sztuczne i roślinne.

W 2

Sanka - od mostu drogowego na trasie Kraków - Liszki do ujścia

nizinna

naturalne i sztuczne

W 3

Serafa - od źródeł do ujścia

nizinna

naturalne i sztuczne

SG 1

Skawinka - od połączenia potoków Głogoczówki z Harbutówką do ujścia potoku Cedron

górska

sztuczne i roślinne.

S 1

Skawinka - od połączenia Skawinki z Cedronem do wylotu kanału zrzutowego z Elektrociepłowni Skawina

nizinna

naturalne i sztuczne

W 2

Skawinka - od wylotu kanału zrzutowego Elektrociepłowni Skawina do ujścia

nizinna

naturalne i sztuczne

W 2

Sosnówka - od źródeł do ujścia

nizinna

naturalne i sztuczne

RG 4

Stradomka - od źródeł do ujścia

górska

sztuczne.

SZG1

Szreniawa - od źródeł do mostu drogowego na trasie Czaple Wielkie - Szczepanowice

górska

sztuczne

SZG1

Szreniawa - od mostu drogowego na trasie Czaple Wielkie - Szczepanowice do młyna w miejscowości Kacice.

górska

sztuczne

SZG1

Szreniawa - od młyna w miejscowości Kacice do ujścia pot. Ścieklec

górska

sztuczne

SZG1

Szreniawa - od ujścia pot. Ścieklec do mostu w miejscowości Stogniowice

górska

sztuczne i roślinne

SZ 2

Szreniawa - od mostu w miejscowości Stogniowice do ujścia

nizinna.

naturalne i sztuczne

SZG 1

Ścieklec - od źródeł do ujścia do rzeki Szreniawy w miejscowości Proszowice

górska

sztuczne

WG 2

Wilga -od źródeł do mostu na ul. Kąpielowej w Krakowie

górska

sztuczne i roślinne.

W 2

Wilga - od mostu na ul. Kąpielowej w Krakowie do ujścia

z wyłączeniem;

-  odcinka od jazu przy ul. Rydlówka do ujścia do rzeki Wisły w miejscowości Kraków w terminie  od 1 kwietnia do 31 maja

nizinna

naturalne i sztuczne

W 2

Wisła - od ujścia rzeki Skawy do korony stopnia wodnego „Dąbie", w tym starorzecza Wisły „Podgórki Tynieckie", „Wiślisko pod Skałą" i Kanał Łączany

z wyłączeniem:

- oznakowanego odcinka (stanowiącego OBRĘB OCHRONNY) poniżej stopnia wodnego Łączany i Kościuszko

- części dolnego zbiornika Podgórki Tynieckie na wysokości budynku przy ul. Kolna 2 w Krakowie i

-  odcinka kanału (od wrót śluzy do ujścia do Wisły) na kanale Łączany w miejscowości Borek Szlachecki w terminie od 1 kwietnia do 31 maja

nizinna

naturalne i sztuczne

W 3

Wisła - od korony stopnia wodnego „Dąbie" do ujścia rzeki Raby

z wyłączeniem:

- oznakowanego odcinka (stanowiącego OBRĘB OCHRONNY) poniżej stopnia wodnego Dąbie i Przewóz,

- zamkniętej części brzegu basenu portowego  Płaszów w miejscowości Kraków należącego do Przedsiębiorstwa  Namarol i

-  odcinka kanału (od wrót śluzy do ujścia do Wisły) na stopniu wodnym „Przewóz" w terminie od 1 kwietnia do 31 maja.

nizinna

naturalne i sztuczne

BAG

Zbiornik Bagry

nizinna, stojąca

naturalne i sztuczne

JE

Zbiornik Jeziorzany

nizinna, stojąca

naturalne i sztuczne

KR

Zbiornik Kryspinów

nizinna, stojąca

naturalne i sztuczne

BRZ

Zbiorniki Brzegi nr 1, 2, 3

nizinna, stojąca

naturalne i sztuczne

PRZ 1

Zbiorniki Przylasku Rusieckiego nr 1,7,12,13,14

nizinna, stojąca

naturalne i sztuczne

PRZ 2

Zbiorniki Przylasku Rusieckiego nr 2,3,9

nizinna, stojąca

naturalne i sztuczne

  

Zbiornik Zalew Budzyński - brzeg wspólnoty gruntowej Budzyń - według oznakowania

nizinna, stojąca

naturalne i sztuczne


przylasek rusiecki (57 kB)
Zbiorniki nie mają nazw, są jednak numerowane. Największym z nich jest akwen 1 na którego wschodnim brzegu znajduje się plaża i kąpielisko. Dzierżawione są przez krakowski Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego, którego członkowie dbają o ich zarybianie. Większość zbiorników (mianowicie: 1, 2, 3, 7, 9, 12 ,13, 14) jest ogólnodostępna dla wędkarzy po wykupieniu pakietu u gospodarza łowiska, Okręgu PZW Kraków, mającego siedzibę w Nowej Hucie na os. Szkolnym 39. Część zbiorników to łowiska specjalne: akwen 4 to łowisko specjalne Koła Ciepłownik, akweny 5 i 6 to łowisko specjalne Koła Niepołomice, akwen 8 to łowisko specjalne Koła HTS, akweny 10 oraz 11 to łowisko specjalne Krakowskiego Klubu Karpiowego przy Kole Nowa Huta.

brzegi (54 kB)
Brzegi to powierzchnia: 10-20 ha, głębokość: 8-12 metrów. 5 stawów powstałych po zalaniu dawnej kopalni żwiru. Akweny, zwane potocznie Żwirownią, przyciągają przede wszystkim wędkarzy – można tu złowić okonia, szczupaka, dużo karpi, leszcza, jazia i płocie.


Sprawdź jakie zapachy wabią ryby:

wanilia – leszcz, krąp, jaz, karaś;
karmel – lin, karaś, leszcz, krąp, płoć;
miód – karp, karaś, lin;
cynamon – leszcz, krąp, karaś, karp;
kokos – leszcz, krąp, płoć, karaś, lin;
tutti-frutti – karp, lin,
kozieradka – płoć, leszcz, lin, karaś;
nostrzyk – płoć, leszcz, lin, karaś;
kminek – płoć, krąp;
anyż – płoć, karaś, krąp;
kolendra – płoć, leszcz;
koper włoski – krąp, płoć;
zapach sera żółtego – brzana ,płoć;
czosnek -kleń,leszcz;

60 przepisów na ciasto : www    Ciasta 1    Ciasta 2


Sposób na :
Amury     Płocie     Karpie     Karasie     Leszcze     Krąpie     Liny

Okonie   Pstrągi   Sandacze   Sumy   Szczupaki   Węgorza   Wzdręgi



ATLAS RYB

                                            GÓRA