Poradnik wędkarza ABC


Jak zakładać przynęte ? Jak ma wyglądać przypon? Jaki haczyk? - to podstawowe pytania dla początkującego wędkarza.

Przypon to najważniejsza część zestawu wędkarskiego. Jest to cienka żyłka, plecionka lub linka stalowa. Dzięki niej łączymy haczyk, kotwiczkę lub sztuczną przynętę z żyłką główną naszego zestawu wędkarskiego.

Dobieramy haczyki.

Najważniejszym elementem każdego zestawu wędkarskiego jest bez wątpienia haczyk. To od niego zależą nasze wyniki połowowe. Kupując zestaw haczyków, powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość, długość wieńczenia, ostrość oraz wielkość zadzioru i jego zakrzywienia. Ważny jest też jego kolor oraz materiał z jakiego jest wykonany.

Wielkość haczyka powinna być dobrana nie tylko do gatunku ryby jaką zamierzamy złowić, ale przede wszystkim do wielkości i rodzaju przynęty. Ich wielkość określa przyporządkowana numeracja. Zaczyna się od rozmiaru 2 (największy haczyk) i kolejno 4, 6, 8, aż do numeru 26 (najmniejszy haczyk). Kompletując nasz zestaw haczyków, nie powinniśmy się sztywno trzymać numeracji, ponieważ każda firma wędkarska ma swoje własne wielkości. Najważniejsze to dobierać do wielkości przynęty. Na duży haczyk nie można zakładać małej przynęty, np. larwę ochotki lub białego robaka. Uszkodzimy delikatną przynętę i w wodzie będzie się zachowywać nienaturalnie. Tak samo nie zakładamy dużej przynęty, np. rosówki na mały haczyk, ponieważ przysłonimy ostrze. Zacięcie ryby staje się wówczas niemożliwe. Haczyk z zestawem wędkarskim łączymy za pomocą tzw. przyponu, który powinien być dostosowany do wielkości haczyka.

Haczyki o rozmiarze 16-26 służą do połowu małych ryb. Jeżeli chcemy zapolować na większe okazy, należy użyć haczyków o rozmiarze od 2 do 14.

Haczyki różnią się przede wszystkim kształtem. W zasadzie wyróżniamy ich cztery rodzaje: • Haczyki typu Crystal – nadają się do łowienia małych ryb na pinkę lub białego robaka. Cechą charakterystyczną jest ściśnięte kolanko.

• Haczyki o okrągłym kolanku – przeznaczone są do dużych przynęt, tj. kukurydza lub czerwony robak. Specyficznym typem haków o okrągłym kolanku są haczyki z zadziorem. Nadają się do czerwonych robaków i rosówek.

• Haczyki o krótkim i średnim trzonku – uniwersalne haczyki i najczęściej stosowane przez wędkarzy.

• Haczyki z długim trzonkiem – długość trzonka to zaleta, która ułatwia wyhaczanie ryb.

Istotną sprawą jest kolor haczyka, ponieważ przyciąga uwagę ryb. Jeżeli łowimy ryby metodą gruntową, najlepiej sprawdzą się haczyki o barwie czarnej lub grafitowej. Doskonale maskują się na dnie zbiornika wodnego. Błyszczące o barwie złotej doskonale sprawdzają się przy łowieniu drapieżców. Kupując haczyki należy pamiętać, że powinny one być dobrej jakości. Najlepiej, jeżeli są wykonane ze stali hartowanej.

Jakie przypony stosować?

Głównym zadaniem przyponów wędkarskich jest chronienie naszego zestawu – spławika, ciężarków, przynęty oraz żyłki głównej przed ich utratą podczas zerwania. Tak się dzieje, kiedy łowimy w trudnych warunkach. Zerwanie przyponu może również nastąpić podczas brania, np. gdy zostanie przegryziony przez drapieżnika. Tracimy wówczas nie tylko rybę, ale również przynętę. Ze względu na swoje właściwości przypon spełnia jeszcze jedną ważną rolę. Jest on niewykrywalny przez rybę i pozwala na podanie przynęty naśladując warunki naturalne.

Najpopularniejsze są przypony żyłkowe. Tzw. gotowce możemy kupić w każdym sklepie wędkarskim. Są one dobre dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z wędkarstwem. Zapaleni wędkarze sami przygotowują przypony, wiążąc do nich haczyki. Czynność ta nie jest sprawą łatwą i niejednemu amatorowi sprawi wiele problemów.

Przypony żyłkowe o grubości 0,07-0,08 mm stosujemy przy łowieniu płoci, krąpi lub małych leszczy o wadze ok. 200 do 300 g. Przy łowieniu ryb powyżej pół kilograma, najlepiej zastosować przypon o grubości 0,10 mm. Łowiąc większe okazy, powyżej jednego kg najlepiej sprawdza się przypon o grubości od 0,12 do 0,14 mm. Powinniśmy pamiętać, że żyłka główna powinna zawsze być grubsza, przynajmniej o 0,02 mm. Stosując tego typu zasady mamy pewność, że nasz zestaw wędkarski będzie pracował harmonijnie i zmniejsza ryzyko zerwania. Kluczową sprawą jest również jego długość. Zbyt krótki narażony jest na zerwanie. Bezpieczna długość przyponu to od 30 do 50 cm. Ważną sprawą jest również dobranie odpowiedniego haka do grubości przyponu.

Przypony na drapieżniki.

Stosowanie ich to konieczność. Zabezpieczają linkę lub żyłkę przed przecięciem na zębach drapieżnika. Przypony na drapieżniki powinny być wytrzymałe. Wykonane są z linki stalowej lub plecionki wolframowej w koszulce igielitowej. Nowością jest żyłka fluorokarbonowa, która doskonale nadaje się na tego typu przypony.

Długość przyponu stosowanego na drapieżniki zależy od gatunku ryby oraz metody połowu. Im dłuższy tym istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zerwania. Tak, np. łowiąc metodą trollingu stosuje się przypony powyżej metra. W metodzie spinningowej stosujemy przypony krótkie do 25 cm.

Inny typ stanowią przypony karpiowe oraz stosowane w wędkarstwie muchowym. Wykonane są przeważnie z miękkiej plecionki. Często stosowany jest tzw. boczny trok.

Gotowe przypony z haczykami dla początkujących, którzy uczą się wiązania haków są sporym ułatwieniem – dobrze wiązane zadowolą niejednego wędkarza.



Białe robaki




Czerwone robaki




Ochotka




Kukurydza




Pęczak




Groch




Kasza




Ciasto




Żywa rybka




Główna