Poradnik wędkarza ABC


Haczyk

Haczyk to odpowiednio ukształtowany i zaostrzony kawałek metalowego drutu, najczęściej stali. Haczyki zwykłe (pojedyncze) stosuje się do połowu ryb spokojnego żeru. Do połowu ryb drapieżnych stosujemy zazwyczaj kotwiczki (podwójne lub potrójne).
Wielkość haczyka określana jest numerami. Im mniejszy haczyk tym liczba jest większa. Do oznaczenia haczyków większych od numeru 1 używa się zera na przykład 1/0, 2/0, 3/0.
Wielkość haczyka dobieramy biorąc pod uwagę wielkość oraz rodzaj łowionych ryb. Zbyt mały haczyk może być przyczyną braku zacinania lub wyhaczania się większych ryb, natomiast zbyt duży hak płoszy mniejsze ryby. Kolor haczyka należy dobierać odpowiednio do używanej przynęty. Do łowienia na ochotkę lub czerwone robaki używa się haczyków czerwonych. Haczyki złote i srebrne wspaniale sprawdzają się podczas połowu na białe robaki oraz ciasto. Haczyki powinny być dobrze zaostrzone. Aby zapobiec ich tępieniu należy przechowywać je w odpowiednich pudełkach lub woreczkach.

Rodzaje haczyków i ich zastosowanie:


- Do metody odległościowej z użyciem przynęt zwierzęcych- Do łowienia wyczynowego na ochotkę- Do metody odległościowej i "drgającej szczytówki" z użyciem przynęt roślinnych lub powierzchniowego łowienia na chleb i owady- Delikatny haczyk o szerokim łuku kolankowym. Doskonały do połowu leszczy metodą spławikową i gruntową.- Delikatny hak do delikatnych przynęt większych rozmiarów: pszenicy, pęczaku, płatków- Hak "samozacinający", idealny do metod "swing-tip" i "drgającej szczytówki"- Do połowu sandaczy, sumów i dużych węgorzy na rosówki i filety- Do połowów przy użyciu czerwonych robaków i rosówek


- Kotwiczka do uzbrajania sztucznych przynęt i połowu na żywą rybkę

 ROZMIARY HACZYKÓW

rozmiar_haczyka (7 kB)
1:Oczko/łopatka
2:Trzonek
3:Łuk kolankowy
4:Zadzior
5:Grot (ostrze)
6:Rozwarcie
7:Gardziel

Różne firmy różnie produkują i wymiary nieznacznie mogą się różnić od siebie. Ale mniej więcej tak to wygląda:

Haczyk nr 26 - ma szerokość łuku: 1,8mm
24 - 2,1mm
22 - 2,4mm
20 - 2,7mm
18 - 3,0mm
16 - 3,5mm
14 - 4,0mm
12 - 4,5mm
10 - 5,5mm
8 - 6,5mm
6 - 7,5mm
4 - 9,0mm
2 - 10,5mm
1 - 11mm
1/0 - 12mm
2/0 - 13mm

Główna