Poradnik wędkarza ABC


Kołowrotek

Kołowrotek to urządzenie umożliwiające wysuwanie i zwijanie żyłki. Dzięki niemu wędkarz może umieścić zestaw wraz z przynętą daleko od brzegu. Zadaniem kołowrotka jest także umożliwienie holowanej rybie wysunięcie odpowiedniej ilości żyłki w celu niedopuszczenia do jej zerwania.

Kołowrotek ma za zadanie przechowywanie żyłki, dzięki której możemy łatwo operować zestawem, nawet na dużych odległościach. Pomaga również podczas holowania ryb, nawet tych największych przy zastosowaniu relatywnie cienkich żyłek. Wybierając kołowrotek musimy zwrócić uwagę na jego wagę, gdyż dobrze dobrany powinien odpowiednio wyważać wędzisko.

Hamulec - zadaniem jego jest zabezpieczenie przed nagłym urwaniem się walczącej ryby. Do wyboru mamy kołowrotki z hamulcem umieszczonym z tyłu lub z przodu. W sytuacji kiedy może dojść do zerwania żyłki, mechanizm hamulca powoduje, że szpula obraca się samoczynnie i wypuszcza żyłkę. Niestety takie rozwiązanie posiada wadę. Hamulec oddając żyłkę powoduje jej skręcanie.

Blokada biegu wstecznego - praktycznie wszystkie kołowrotki posiadają taką blokadę. Zapobiega ona samoczynnemu kręceniu się korbki kołowrotka do tyłu.

Kabłąk - zadaniem jego jest zagarnianie żyłki. Powinien być wykonany z dobrej jakości materiału bez żadnych nierówności, które mogłyby uszkodzić żyłkę.

Wolny bieg szpuli - pozwala on na swobodne wypuszczanie żyłki, gdy kabłąk jest zamknięty. Rozwiązanie to przydaje się podczas połowu bardzo ostrożnych ryb jak węgorz, sandacz czy karp. Ryba biorąc przynętę nie wyczuwa żadnych nienaturalnych oporów i pewnie ją chwyta.

Rozróżniamy trzy rodzaje kołowrotków:

- Kołowrotek o szpuli stałej. Najbardziej popularny i najczęściej stosowany jest kołowrotek o szpuli stałej. Oś w takim kołowrotku ustawiona jest równolegle do kija, a nie pod kątem prostym. Kołowrotki tego typu dzielą się na: otwarte i zamknięte. Kołowrotki otwarte maja szpulę i kabłąk na wierzchu. Nie są one schowane pod żadną obudową jak to ma miejsce w kołowrotkach zamkniętych. W dobrym kołowrotku otwartym kabłąk można zamknąć na dwa sposoby: ruchem korbki lub ręką. Wybór kołowrotka zależy też od metody jaką będziemy łowić. Inny kołowrotek zastosujemy w metodzie odległościowej a inny podczas zasiadki z gruntówką denną. Większość producentów na szpuli kołowrotka podaje ile żyłki określonej grubości mieści dany model. Najczęściej wystarczy około 150 metrów żyłki. Jednak niektóre modele kołowrotków mieszczą więcej niż 150 metrów żyłki. W takiej sytuacji możemy zastosować podkład z żyłki gorszej jakości lub po prostu nawinąć taką ilość żyłki jaką zaleca producent. Dodatkową zaletą tych kołowrotków jest możliwość wymiany szpuli, dzięki czemu możemy bardzo szybko wybrać odpowiednią dla nas średnicę żyłki bez konieczności ponownego jej nawijania.

  • Porady dla kupujących kołowrotek:
    • Wybieraj zwykle produkty renomowanych firm, które zapewniają pełny serwis i gwarancję.
    • Kołowrotek powinien kręcić się swobodnie, obracając się parę razy po jednym ruchu korbką. Łożyska kulkowe zapewniają miękką pracę szczególnie w łowieniu dużych ryb.
    • Przyjrzyj się bardzo uważnie kabłąkowi. Powinien się łatwo odbierać i zamykać. Jeżeli posiada rolkę to sprawdź, czy dobrze się ona obraca.
    • Sprawdź czy hamulec pozwala płynnie wypuszczać żyłkę.
    • Przymocuj kołowrotek do wędki. Wszystko powinno być prawidłowo wyważone i z łatwością powinieneś dosięgnąć krawędzi szpuli końcem palca.
    • Sprawdź bardzo skrupulatnie szpule. Jeżeli są to szpule otwarte, to dobrze jest, gdy zaopatrzone są w osłonę. Sprawdź czy są szpule zamienne i czy są wliczone w cenę.











    - Kołowrotek o szpuli ruchomej (bez przełożenia). Tego typu kołowrotki stosowane są głownie w wędkarstwie muchowym, gdzie ze względu na grubość sznura nie wchodzi w grę kołowrotek o szpuli stałej.












    - Multiplikator. Jest to kołowrotek używany najczęściej do połowów morskich. Zastosowanie przekładni zębatej zwielokrotnia obroty szpuli w stosunku do korbki, co sprawia, że prędkość zwijania jest porównywalna z kołowrotkami o szpuli stałej. Kołowrotki tego typu mają zazwyczaj specjalny wodzik, układający równomiernie żyłkę na szpuli i bezpiecznie rozprowadzający ją podczas wyrzutu przynęty. Główną zaletą multiplikatora jest to, że zwijana żyłka nie trze o krawędź szpuli i nie ulega skręceniu, co znacznie wydłuża jej żywotność. Posługiwanie się tego typu kołowrotkiem wymaga jednak pewnej wprawy, co może stanowić problem dla początkującego wędkarza.






    Główna