Poradnik wędkarza ABC


Wędka

Dawniej kije wędkarskie wykonywano z naturalnych materiałów takich jak bambus. Współczesne wędziska wykonuje się z włókien szklanych lub mieszanek włókien szklanych z węglowymi. Są one lekkie, elastyczne i bardzo czułe.

Wędziska możemy podzielić na:

  • kilkuczęściowe wędki nasadowe;
  • wędki teleskopowe.

Ogólnie wymaga się od wędziska dobrej klasy, by jego waga w gramach nie była wyższa niż jego długość w centymetrach i jest to w większości wyrobów nie tylko przestrzegane, lecz najbardziej klasowe wytwory są nawet o 30-40% lżejsze w stosunku do wymagań.
Do najważniejszych właściwości wędki należy akcja kija, czyli to jak wędka zachowuje się podczas rzutu, zacięcia oraz holu. Nowoczesne wędziska można podzielić na kije o akcji: szczytowej, medialnej i parabolicznej.

Wędki o akcji szczytowej używane są głównie w wędkarstwie wyczynowym. Pod wpływem obciążenia wygina się tylko górna część kija, co umożliwia natychmiastowe poderwanie żyłki z wody i nawiązanie bezpośredniego kontaktu z biorącą rybą. Tego typu wędzisk używa się głównie podczas łowienia w wodzie stojącej lub w rzekach i kanałach o bardzo słabym prądzie.

Wędzisko o akcji medialnej wygina się od szczytówki do mniej więcej połowy swojej długości. Umożliwia ono skuteczne zacięcie na większą odległość. Kije tego rodzaju są bardzo uniwersalne i nadają się do łowienia zarówno małych, jak i trochę większych ryb.

Wędzisko o akcji parabolicznej wygina się na całej swej długości, od szczytówki aż po rękojeść. Są to bardzo mocne kije skonstruowane z myślą o zarzucaniu ciężkich zestawów i przynęt. Stosuje się je do połowów dużych i silnych ryb takich jak sumy, szczupaki, karpie lub głowacice.

Do łowienia ryb spokojnego żeru niedaleko od brzegu stosuje się bezprzelotkowe wędki nasadowe zwane tyczkami. Kije te mają długość od 10 do nawet 16 metrów. Żyłkę jest niewiele krótsza od wędziska i wiąże się ją bezpośrednio do szczytówki. Sprawia to, że wędkarz ma ograniczone pole manewru podczas holu i wyciągnięcie większej ryby wymaga dużej wprawy.

Do łowienia ryb na dużych odległościach od brzegu używa się przelotkowych wędzisk o długości od 3 do 5 metrów. Użycie kołowrotka umożliwia nie tylko dalsze zarzucanie przynęty, ale także skuteczne umęczenie większej ryby, bez ryzykowania zerwania żyłki. Do tego typu wędek możemy zaliczyć także tak zwane kije szczupakowe lub karpiowe. Są one znacznie krótsze i mocniejsze. Są to zazwyczaj kije dwuczęściowe, których długość waha się od 2 do 3,5 metra. Wędek tych używa się do łowienia z gruntu oraz do łowienia drapieżników na żywca lub martwą rybkę. Większość krótszych modeli (pomiędzy 1,7 a 2,4 m) znajduje zastosowanie podczas spinningowania, czyli łowienia ryb drapieżnych na sztuczne przynęty.

Przy kupnie dowolnego wędziska należy zwrócić uwagę czy jest ono starannie wykonane i czy nie brakuje gdzieś lakieru, a w przypadku kijów z przelotkami na nienaganne wykonanie wodoodpornych omotek. Długość, wytrzymałość oraz ciężar rzutowy wędziska muszą być w miarę możliwości jak najdokładniej dobrane do sposobu łowienia.


Przykładowy wygląd wędek:





Główna