Poradnik wędkarza ABC


Łowimy na morzu

Łowienie ryb na pełnym morzu z kutra dostarcza niezapomnianych przeżyć. W Morzu Bałtyckim główną zdobyczą wędkarzy są dorsze. Często udaje się złowić nawet 10-kilogramowe sztuki, zacinane na głębokości nawet 50m. Takie okazy wymagaja używania specjalistycznego sprzętu. Niezbędne jest mocne i sztywne wędzisko długości od 2,7 do 3,6m o ciężarze wyrzutowym od 150 do nawet 300g. Duży, bardzo solidny kołowrotek z dobrym hamulcem i mocną przekładnią powinien mieścić przynajmniej 100 metrów żyłki o grubości 0,70mm. Tak gruba żyłka jest niezbędna ze względu na stosowanie ciężkich, nawet 200 gramowych przynęt oraz niesamowity opór, jaki stawia walczący dorsz we wzburzonym morzu. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie plecionki zamiast żyłki. Plecionka o grubości 0,20–0,25mm ma taką samą wytrzymałość jak żyłka 0,70–0,80mm.

Najpopularniejszą przynęta na dorsze są pilkery. Te metalowe, imitujące rybę błystki ważą często ponad 200g. Kolor, kształt oraz wielkość dobiera się doświadczalnie. Istnieją dwa sposoby prowadzenia pilkerów. Pierwszy to opuszczenie przynęty na odpowiednio głębokość i wykonywanie ruchów w górę i w dół. Drugi sposób to zarzucenie przynęty i ściąganie ruchami skokowymi. Branie najczęściej widać na szczytówce. Holowanie dużego dorsza odbywa się techniką pompowania. Należy pamiętać o tym, że rybę ciągnie się wędką, a nie kołowrotkiem.

Wybierając się na dorsze należy pamiętać o zapasowej wędce, kołowrotku, żyłce i przynętach. Brak dodatkowego sprzętu może spowodować, że przesiedzimy cała wyprawę pod pokładem. Ciepłe i wodoodporne ubranie zapewnia, że nie będzie nam zimno, a łowienie będzie dla nas przyjemnością.

Najczęściej stosowane przynęty dorszowe:
a) pilker kolorowany
b) pilker srebrny
c) mątewka
d) bombka ołowiana



Główna