Porady dla właścicieli zwierząt udających się do weterynarza :

Przed wizytą w poradni weterynaryjnej nie należy podawać jedzenia zwierzakowi, albowiem bardzo często zwierzęta pod wpływem stresu związanego z podróżą lub badaniem wymiotują. Kiedy pacjent jest na czczo możliwe jest wykonanie specjalistycznych badań - np. badania krwi oraz badania USG jeśli zajdzie taka potrzeba.

Koty oraz inne małe zwierzęta należy przewozić wyłącznie w kontenerach transportowych lub klatkach, aby zminimalizować ryzyko ucieczki bądź upadku zwierzęcia.

Szczenięta, które nie mają ukończonego cyklu szczepień przed lecznicą i w lecznicy trzymać na rękach. Jest to związane z tym, że nigdy nie wiecie kto jest w lecznicy przed wami i na jaką chorobę jest chory. Gabinet jest regularnie dezynfekowany, jednak nie jest to w pełni możliwe między wizytami. Szczenięta będące w okresie kwarantanny nie powinny kontaktować się bezpośrednio z innymi psami na terenie gabinetu.

W okresie kwarantanny musimy chronić nasze zwierzęta przed stresem, chłodem, wodą. Jest to związane z tzw.immunosupresją poszczepienną czyli obniżoną odpornością. Pies w tym okresie jest podatny na przeziębienia i inne choroby.

Zmieniając lecznicę weterynaryjną zabierzmy kartę choroby naszego pupila. Jest to niezwykle ważne, gdyż lekarz musi wiedzieć czym dane zwierzę było leczone. Niektóre leki utrzymują się długo w organizmie, a między lekami istnieją różne interakcje.

Przed wizytą spiszmy sobie wszelkie zapytania i wątpliwości. Stres związany z wizytą udziela się także właścicielom i często zapominają o co chcieli by się zapytać.

Nie zapomnij zabrać książeczki zdrowia. Są tam wpisane terminy szczepień i przebyte choroby.

Zabieg ze znieczuleniem ogólnym co powinien wiedzieć właściciel:
Zabiegi chirurgiczne wykonywane są w znieczuleniu ogólnym z użyciem nowoczesnych środków anestezjologicznych, jednak należy pamiętać, że w każdym przypadku istnieje pewne ryzyko - podobnie jak w medycynie ludzkiej - związane z przeprowadzeniem nawet rutynowego zabiegu. Dlatego też ważne jest odpowiednie przygotowanie zwierzęcia, aby zminimalizować komplikacje.

Zwierzak powinien być na czczo - czas głodówki ustalamy indywidualnie przed zabiegiem. W przypadku zwierząt poruszających się swobodnie (np. koty) należy przetrzymać je w zamkniętym pomieszczeniu.

Przed każdym zabiegiem chirurgicznym zalecane jest wykonanie profilaktycznego badania krwi oraz badania echa serca.

Zwierzęta wydawane są właścicielowi w pełni wybudzone, chodzące o własnych siłach. Po powrocie do domu należy umieścić je w cichym, ciemnym i ciepłym miejscu, bez ryzyka upadku.

Każdy pacjent dostaje indywidualne zalecenia co do przebiegu rekonwalescencji.