Porady

7 naszych porad dla właścicieli zwierząt udających się do weterynarza :

Przed wizytą w poradni weterynaryjnej nie należy podawać jedzenia zwierzakowi, albowiem bardzo często zwierzęta pod wpływem stresu związanego z podróżą lub badaniem wymiotują. Najedzonego zwierzaka z pełnym żołądkiem ciężko jest badać. Czasami zachodzi potrzeba podania jakiegoś środka doustnego np. przeciwrobaczego, który podaje się na czczo.

Koty oraz inne małe zwierzęta typu królik należy przywozić wyłącznie w kontenerach transportowych lub klatkach. Często się zdarza, że bezmyślni właściciele przynoszą koty na rękach. Kot pod wpływem stresu związanego z ruchem ulicznym, bądź zabiegiem potrafi uciec właścicielowi.

Szczenięta, które nie mają ukończonego cyklu szczepień przed lecznicą i w lecznicy trzymać na rękach. Jest to związane z tym, że nigdy nie wiecie kto jest w lecznicy przed wami i na jaką chorobę jest chory. Lekarz zazwyczaj dezynfekuje stół natomiast podłogę nie zawsze. Niektóre wirusy utrzymują się ponad rok w środowisku (np.parwowiroza), w związku z czym teren wokół lecznicy zawsze jest zapowietrzony. Szczenięta będące w okresie kwarantanny nie mogą kontaktować się z innymi zwierzakami tego samego gatunku. Dotyczy to też kontaktu pośredniego (mam na myśli zapaskudzone trawniki w blokowiskach), gdzie wirus zbiera swoje żniwo. Szczenięta takie można zabierać na działkę, gdzie nie ma takiego zagrożenia.

W okresie kwarantanny musimy chronić nasze zwierzęta przed stresem, chłodem, wodą. Jest to związane z tzw.immunosupresją poszczepienną czyli obniżoną odpornością. Pies w tym okresie jest podatny na przeziębienia i inne choroby.

Zmieniając lecznicę weterynaryjną zabierzmy kartę choroby naszego pupila. Jest to niezwykle ważne gdyż lekarz musi wiedzieć czym dane zwierzę było leczone. Niektóre leki utrzymują się długo w organizmie. Między lekami istnieją różne interakcje chemiczne, które mogą zaszkodzić.

Przed wizytą spiszmy sobie wszelkie zapytania i wątpliwości. Stres związany z wizytą udziela się także właścicielom i często zapominają o co chcieli by się zapytać.

Nie zapomnij zabrać książeczki zdrowia. Są tam wpisane terminy szczepień i przebyte choroby.

Zabieg ze znieczuleniem ogólnym co powinien wiedzieć właściciel:

Przygotowanie pacjenta do zabiegu. Stan zdrowia Państwa ulubieńca często wymaga przeprowadzenia przez lekarza weterynarii badania, zabiegu kosmetycznego lub chirurgicznego w znieczuleniu ogólnym. Obecna fachowa wiedza i nowoczesne metody leczenia, w połączeniu z coraz bardziej dostępnym specjalistycznym sprzętem, pozwalają na zmniejszenie do minimum ryzyka związanego ze znieczuleniem ogólnym i zabiegiem operacyjnym.

Należy jednak pamiętać, że w każdym przypadku istnieje pewne ryzyko - podobnie jak w medycynie ludzkiej - związane z przeprowadzeniem nawet rutynowego zabiegu. Dlatego też ważne jest odpowiednie przygotowanie zwierzęcia do zabiegu przebiegającego w znieczuleniu ogólnym, w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia komplikacji.

Pełny żołądek stanowi dodatkowe obciążenie układu krążenia, może opóźniać efekty działania znieczulenia, a ponadto nasila wymioty, będące skutkiem ubocznym przy stosowaniu środków sedacyjnych. Może wtedy dojść do zaaspirowania zwróconej treści pokarmowej do płuc, co jest przyczyną ciężkich komplikacji.

Dlatego też zaleca się: przez ostatnie 24 godziny przed zabiegiem nie podawać zwierzęciu żadnego pokarmu ale zapewnić dostęp do świeżej wody.

W przypadku zwierząt poruszających się swobodnie (np. koty) należy przetrzymać je w zamkniętym pomieszczeniu i w razie potrzeby wyprowadzać na smyczy.

W dniu poprzedzającym zabieg i w dniu samego zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, natomiast o ile stan zdrowia na to pozwala, można wyprowadzić na krótkotrwałe spacery na smyczy. Takie postępowanie ułatwia przeprowadzenie zabiegu i zapobiega niekontrolowanemu oddawaniu kału i moczu w czasie trwania znieczulenia ogólnego.

Wybudzanie ze znieczulenia. Po przeprowadzonym zabiegu jeszcze przez kilka do kilkunastu godzin funkcjonowanie organizmu zwierzęcia jest upośledzone. W okresie wybudzania się, zwierzęta wykazują nadmierną wrażliwość na bodźce zewnętrzne np. hałas, dotyk, zbyt jaskrawe światło. Również temperatura ciała ulega obniżeniu. Z tych powodów bardzo ważne jest zapewnienie zwierzęciu spokoju, umieszczenie go w ciepłym, zacienionym miejscu i okrycie kocem.

Podczas wybudzania najpierw powraca świadomość, a dopiero później zwierzę zaczyna kontrolować swoje ruchy. Dlatego też zwierzęciu należy przygotować legowisko na podłodze, ponieważ niekontrolowane próby podnoszenia się np. z fotela mogą doprowadzić do urazów.

Wywołany zabiegiem stres powoduje, że przy wybudzaniu pacjent może skomleć i popiskiwać. Nie jest to jednak spowodowane bólem, gdyż po zabiegu zwierzę powinno otrzymać leki przeciwbólowe. W okresie wybudzania zwierzęciu należy zapewnić opiekę.

Żywienie i ruch pacjenta.

Po zabiegu należy stopniowo wprowadzać do żywienia płyny, a po kilkunastu godzinach pokarmy półpłynne i wreszcie stałe. Trwające jeszcze w tym czasie działanie środków znieczulających może powodować wymioty lub prowadzić do zaburzenia odruchu połykania co może być przyczyną zachłystu. Zastosowana głodówka nie ma niekorzystnego skutku dla pacjenta.

Po zabiegach na jamie brzusznej wskazane jest podawanie małych porcji łatwostrawnego pokarmu.

Po zabiegach w znieczuleniu ogólnym takich jak usuwanie kamienia nazębnego, należy ograniczyć ruch przez okres ok. 24 godzin, dopóki nie powróci prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Przy poważniejszych zabiegach okres rekonwalenscencji może trwać 2 tyg. a nawet dłużej. W tym czasie zwierze powinno być pod szczególnym nadzorem. Bardzo ważne jest unikanie jakichkolwiek gwałtownych ruchów lub wysiłku mogącego doprowadzić do urazów rany pooperacyjnej. U zwierząt starających się zerwać opatrunek lub szwy należy zastosować różne zabezpieczenia jak np. kołnierz lub ubranka pooperacyjne.

Opieka nad psem - polecam

bog 2

Usługi

 • Sterylizacja
 • Kastracja
 • Profilaktyka
 • Leczenie
 • Chirurgia
 • Stomatologia
 • Okulistyka
 • Pielęgnacja
 • Wizyty domowe
 • Porady
 • Akcesoria
 • Karmy

  bog 1
  bog 1

  bog 1


  bog 1

  bog 1


  Home