Domowy Zwierzyniec
Home  |  Królik  |  Papuga  |  Kanarek  |  Owczarek  | Kot  |  Redakcja  |  Klub  | Kontakt      

PORADY

Zegarki jakie wybrać czy te nowoczesne kwarcowe bardzo dokładne a może zegar antyczny lecz musimy pamiętać, że stary zegar nigdy nie był i nie będzie tak dokładny jak obecne zegarki. Przez całe dziesięciolecia nikomu nie były potrzebne zegarki chodzące z dokładnością do 1 sekundy na miesiąc. Zegarki cylindrowe miały prawo nawet prosto po wyjściu z fabryki wykazywać różnice do kilku minut na dobę! Były to bowiem zegarki dla uboższych i mniej wymagających klientów. Dlatego teraz żaden zegarmistrz nie może poprawić fabryki sprzed stu lat. Te zegarki z założenia miały być niedokładne. Dlatego też producenci cylindraków nie brali pod uwagę wygórowanych oczekiwań niektórych osób. Nieco dokładniejsze były zegarki kotwicowe, lecz różnica rzędu 1-2 minut na dobę również jest tu na porządku dziennym.

Jednak odmienne będą zegary duże (ścienne, bufetowe itd.) należy je regulować samodzielnie. Do regulacji zegarów wahadłowych służy oczywiście wahadło, na dole którego znajduje się mała nakrętka. Producenci tak je zbudowali, aby regulacja była prosta i łatwa. Każdy może i powinien sam regulować duży zegar wahadłowy. Wyjątek stanowią zegary duże bez wahadeł, ale z tzw. przystawką. Tu obowiązują zasady takie same jak przy zegarkach ręcznych i kieszonkowych. Regulacji dokonuje się nakrętką na samym dole wahadła. Patrząc od spodu możemy określić kierunek jej obrotu zgodnie z ruchem wskazówek zegara, lub w kierunku odwrotnym. Jeśli zegar się spóźnia, należy nakrętkę przekręcić w prawo, czyli zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Spowoduje to realne skrócenie długości wahadła na odcinku soczewka - zawieszenie i będzie powodować przyspieszenie chodu zegara. Jeśli natomiast zegar spieszy, to należy zwiększyć odległość soczewki od zawieszenia i w tym celu odkręcić nakrętkę w kierunku odwrotnym niż ruch wskazówek zegara. Spowoduje to spowolnienie chodu.

Ważne jest aby nie przesadzić z kręceniem. Nie każdy zegar reaguje tak samo na ruch nakrętki, ponieważ mechanizmy są bardzo różnie zbudowane. Najczęściej jednak jeden pełny obrót nakrętki = jednej minucie. Tak więc zaczynając regulację zegara np. spieszącego 3 minuty na dobę należy najpierw obrócić nakrętkę w lewo czyli odwrotnie do ruchu wskazówek zegara, najlepiej o dwa pełne obroty i obserwować reakcje mechanizmu przez następną dobę. Ważne jest aby sprawdzać czas dokładnie po 24 godzinach, a nie np. po 6, 10 czy 35. Tylko kontrola raz na dobę może dać dobre efekty przy regulacji. Jeśli po dokonaniu powyższej regulacji zegar nadal wykazuje jakąś niedokładność, ale dużo mniejszą, należy ponownie obracać nakrętką, ale o wiele mniej, np. pół obrotu. Potem ponownie odczekać dobę dla dokładnego sprawdzenia. Jeśli dokonujemy regulacji zegara, który nie był w ostatnich latach remontowany u zegarmistrza, to nie należy spodziewać się, że regulacja cokolwiek da. Ewentualne spóźnianie lub spieszenie ma wówczas przyczynę gdzie indziej - nie na wahadle. Przeważnie problem leży głębiej w mechanizmie: wyrobione łożyska, zatarte czopy, uszkodzone palety kotwicy itd.

Zegary francuskie (kominkowe, bufetowe itd.) oprócz wahadła z pokrętłem na dole, posiadają też specjalne urządzenie do bardziej precyzyjnej regulacji. Przeważnie jest to kwadratowy trzpień wystający z tarczy zegara nad cyfrą 12. Do precyzyjnej regulacji służy malutki kluczyk, który każdy właściciel zegara francuskiego powinien posiadać. Przekręcenie trzpienia o jeden pełny obrót to już 2-3 minuty różnicy na dobę w zależności od modelu mechanizmu i ustawienia urządzenia do regulacji. Kierunek obrotu również jest różny w zależności od typu zegara, a więc należy dokonywać takiej regulacji bardzo ostrożnie i obserwować reakcje zegara. Najlepiej zacząć od przekręcenia trzpienia zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czyli w kierunku cyfry 1. W większości zegarów przekręcenie w stronę "jedynki" powoduje spowolnienie chodu. Jeśli zegar spieszy np. 1 minutę na dobę należy bardzo delikatnie przekręcić w/w kwadrat o pół obrotu w prawo i obserwować dokładność po upływie doby. W razie konieczności powtarzać zabieg aż do skutku.

Regulacja każdego zegara lub zegarka wymaga wiele czasu. W obecnej sytuacji, gdy życie zmusza wszystkich do pośpiechu, rosną też wymagania względem zegarmistrzów. Wiele osób nie dopuszcza myśli o tym, że naprawa ich ulubionego zegarka może zająć więcej niż 5 minut! Niestety, często uszkodzenia są poważne i naprawy zajmują długie godziny a nawet dni. Należy więc pogodzić się z tym, że średni czas oczekiwania na remont to prawie tydzień. Wykonujemy oczywiście na poczekaniu wszystko, co tylko można, ale niestety niektóre sprawy wymagają czasu. Zbytni pośpiech może zakończyć się klęską, a nie reperacją. Dokładna regulacja również wymaga dłuższego czasu. Sprawdzenie zegarka w różnym stopniu napięcia sprężyny, w różnym położeniu mechanizmu - to wszystko zajmuje dużo czasu. Nie można mieć więc do nas pretensji o to, że zegarek mechaniczny po naprawie trwającej tydzień może nadal wykazywać pewne różnice. Jeden tydzień to nieraz zbyt krótko na regulację. Przed laty terminy u zegarmistrza wynosiły co najmniej miesiąc i nikogo to nie dziwiło.

Musimy pamiętać, że wszystkie zegary sprężynowe posiadają również tolerancję dokładności chodu wyznaczoną przez stopień naciągnięcia sprężyny. Najdokładniejszy i stały (bez zmian) chód zegara jest możliwy tylko w przedziale od 2 dnia po nakręceniu do 2 dnia przed całkowitym rozwinięciem sprężyny. W tych "środkowych" dniach zegar utrzymuje stały rytm i dokładność chodu. Jeśli więc dokonujemy regulacji zegara, to najlepiej rozpocząć ją na drugi dzień po nakręceniu. Nakręcanie zresztą jest też bardzo istotne. Ważne jest aby nakręcać sprężynę (w zegarach z biciem lub z kurantami wszystkie sprężyny) zawsze do rzeczywistego i ostatecznego oporu. Niesłusznie panuje przekonanie, że "lepiej za mocno nie kręcić żeby nie przekręcić". Bez obaw. Sprężyna nigdy nie pęknie od nakręcania!

Przynosząc zegarek do regulacji należy podawać dokładne różnice, jakie on wykazuje. Zawsze oblicza się różnice w skali doby. Należy więc sprawdzić ile zegarek spieszy lub spóźnia na dobę. Niedobrze jest zawyżać różnice, bo może się okazać, że wtedy regulacja bardziej zaszkodzi niż pomoże. W przypadku najlepszych nawet zegarków mechanicznych różnica rzędu 30-45 sekund na dobę jest uznawana za NORMĘ i dlatego mniejszych niedokładności nie będziemy regulować. Zdarzają się naturalnie wyjątkowe egzemplarze, które chodzą z lepszą dokładnością, ale są to raczej dzieła przypadku, a nie efekt zamierzonej regulacji.

DZIESIĘĆ PRZYKAZAŃ UŻYWANIA CZASOMIERZA porada zegarmistrza z Białegostoku :
(http://www.salon-zegarmistrzowski.pl/porady.html)

Chroń zegarek przed upadkiem
Chroń zegarek przed wstrząsami
Chroń czasomierz przed wilgocią i silnym nasłonecznieniem
Chroń czasomierz przed nadmiernym zabrudzeniem
Nie zanurzaj czasomierza w wodzie, chyba że sprzedawca zagwarantował Ci wodoszczelność
Unikaj kontaktu z silnymi polami magnetycznymi
Zdejmij zegarek z ręki w przypadku wykonywania ciężkich prac fizycznych
Nie dopuszczaj do nadmiernego zużycia baterii
W przypadku uszkodzenia czasomierza nie naprawiaj go sam - powierz naprawę specjaliście.
Pamiętaj - używane urządzenie jest Twoją własnością - szanuj je, a unikniesz problemów


ZABIERAMY SIĘ DO PRAC ZEGARMISTRZOWSKICH

Pierwsze zdjęcie pokazuje co zostaje z zegarka jeśli nie mając doświadczenia zabieramy się do samodzielnej naprawy zegarka. Ważne aby był ktoś kto nam podpowie jak to zrobić lecz również istotne są narzędzia czym to zrobić. Sam zamierzam uzbrojony w sprzęt podstawowy rozebrać jakiś zegarek, oczywiście te które posiadam są przeznaczone do innego celu one mają trwać dalej po naprawie jako sprawne. Zbieram się do rozpuszczenia wiadomości po rodzinie i znajomych aby zegarki mechaniczne jeżeli ktoś posiada i ma zamiar to wyrzucić przynosić to do mnie. Na czymś muszę zacząć.

czesci (36 kB)

zestaw narzedzi (17 kB)
imag do mocowania zegarkow (9 kB)
klucz-zegarmistrzowski-do-otwierania-zegarkow-toolcraft-820 (23 kB)
prasa-zegarmistrzowska-toolcraft (27 kB)
przyrzad-zegarmistrzowski-do-wyciagania-teleskopow-toolcraft-profi-820967 (39 kB)

Ewentualnie potrzebny będzie jeszcze słusznej wagi młotek jeżeli coś nam nie wyjdzie zawsze możemy zrobić sobie placek metalowy z opornego zegarka.


Ważne nazwiska w zegarmistrzostwie

Airy George Biddell (1801-1892) — astronom angielski, dyrektor Obserwatorium Astronomicznego w Greenwich; autor opracowań o wychwytach, zaziębieniach i przekładniach zegarowych, o wpływie magnetyzmu na pracę chronometru oraz sławnego teorematu Airy o wpływie impulsu napadowego na okres wahań regulatora zegarowego.

Arnant — zegarmistrz francuski; pracował w Paryżu w latach 1730-1749; w roku 1741 wynalazł wychwyt nożycowy, do dużych zegarów wahadłowych.

Arnold John (1736-1799) — angielski wytwórca chronometrów; ulepszył konstrukcję chronometr6w dzięki kilku swoim wynalazkom. Najważniejsze to włos śrubowy (walcowy) z krzywa końcową oraz bimetalowy balans kompensacyjny.

Bain Alexander (1811-1877) — Szkot, zegarmistrz z Edynburga; w roku 1841 skonstruował elektryczny zegar wahadłowy bez napędu mechanicznego i bez przekładni chodu; wahadło otrzymywało impulsy od elektromagnesu i nadawało ruch obrotowy przekładni wskazań.

Becker Gustaw (1819-1885) — zegarmistrz z Oleśnicy; w roku 1850 założył w Świebodzicach pracownię zegarmistrzowską zatrudniającą kilku pracowników, wytwarzającą zegary wahadłowe ścienne i podłogowe; od roku 1892 pracownia ta przekształciła się w fabrykę.

Breguet Abraham Louis (1747-1823) —zegarmistrz szwajcarski, pracujący także w Paryżu; jego mechanizmy odznaczały się oryginalnością i doskonałością wykonania oraz wyjątkowym pięknem; w roku 1801 wynalazł urządzenie obiegowe wychwytu (tourbillon), wychwyt kotwicowy z podzieloną powierzchnią impulsu oraz „piętrowy” włos spiralny nazywany włosem bregetowskim, który do tej pory jest stosowany w zegarkach.

Czapek Franciszek — zegarmistrz, pierwszy wspólnik Antoniego Patka w Genewie, autor broszury: „Słów kilka o zegarmistrzostwie”, wydanej w Lipsku w języku polskim, w roku 1850.

Fatio Nicolas albo Facio de Duillier (1664-1753) — matematyk szwajcarski; od roku 1687 mieszkał w Londynie i pracował jako optyk; jest wynalazcą rubinowych kamieni łożyskowych do zegarków; w roku 1704 Fatio N. i J. Debaufre otrzymali patent na ten wynalazek.

Galileo Galilei (Galileusz) (1564-1642) —wielki fizyk i astronom włoski; dokonał wielu odkryć z dziedziny mechaniki i astronomii oraz odkrył i ogłosił prawa ruchu wahadła.

Gerbert z Aurillac — papież Sylwester II (935-1003), dawny mnich benedyktyński, znakomity uczony: fizyk, matematyk i mechanik; około roku 1000 zbudował pierwszy zegar mechaniczny z wychwytem.

Graham George (1673-1751) — sławny zegarmistrz angielski, uczeń, a następnie wspólnik Tompiona T.; ulepszył wynaleziony przez Tompiona w roku 1695 wychwyt cylindrowy do zegarków; w roku 1715 wynalazł wychwyt spoczynkowy do zegarów wahadłowych, nazwany od jego nazwiska wychwytem Grahama; w roku 1726 wynalazł rtęciowe wahadło kompensacyjne.

Gugenmus Michał (Mikołaj), jego syn Franciszek i wnuk Antoni — sławni zegarmistrze warszawscy; Michał przeprowadził oddzielenie cechu zegarmistrzowskiego od ślusarskiego w roku 1752; Franciszek (1740-1820) był nadwornym zegarmistrzem króla Stanisława Augusta; Antoni (1777-1850) wykonał zegar wieżowy do pałacu Kazimierzowskiego w roku 1820.

Guillaume Charles Edward (1861-1938) — fizyk szwajcarski, zdobywca nagrody Nobla, wynalazca inwaru i balansu kompensacyjnego; autor wielu opracowań z dziedziny fizyki i mechaniki precyzyjnej, wydanych w Paryżu.

Halin Philipp Matthaus (1739-1790) —duchowny niemiecki, sławny zegarmistrz i mechanik; w roku 1761 zbudował pierwszy zegar planetowy wskazujący ruch planet i ich satelitów; wprowadził wiele ulepszeń do zegarów.

Harrison John (1693-1776) — angielski konstruktor chronometrów; wprowadził wiele ulepszeń do zegarów; w roku 1726 skonstruował rusztowe wahadło kompensacyjne; w roku 1759 zbudował swój czwarty z kolei chronometr, za który po odbyciu próbnej podróży morskiej, w roku 1761 otrzymał nagrodę 20 000 funtów szterlingów od parlamentu angielskiego.

Hautefeuille Jean (1647-1724) — fizyk francuski, ksiądz; zajmował się problemem mierzenia czasu; wynalazł zegar wahadłowy z samoczynnym naciągiem oraz wychwyt kotwicowy połączony z balansem przez zębatkę łukową, zazębiającą się z zębnikiem osadzonym na osi balansu; zastosował do balansu sprężynkę śrubową zamiast szczeciny, jednak nie przyznano mu pierwszeństwa wynalazku włosa zegarkowego o kształcie spirali.

Henlein albo Hele Peter (1479-1542) —zegarmistrz niemiecki; w roku 1510 wykonał pierwszy zegarek noszony, co dało początek rozwoju zegarków kieszonkowych.

Hipp Matthias (1813-1893) — szwajcarski konstruktor zegarów elektrycznych; w roku 1860 zbudował pierwszy zegar elektryczny; w roku 1865 skonstruował zegar z ulepszonym napędem elektrycznym wahadła.

Hooke Robert (1635-1703) — fizyki matematyk angielski, zajmujący się szczególnie problemem pomiaru czasu; w roku 1676 wynalazł wychwyt hakowy do zegara wahadłowego; odkrył prawo, które głosi, że odkształcenie sprężyste jest proporcjonalne do siły odkształcającej.

Huygens Christian (1629-1695) — holenderski fizyk i astronom; w roku 1656 opracował teorię wahadła na podstawie praw ruchu wahadłowego odkrytych przez Galileo G.; w roku 1657 skonstruował pierwszy zegar wahadłowy; w roku 1675 wynalazł regulator balansowy z włosem w kształcie spirali.

Ingold Pierre Frederic (1787-1878) —szwajcarski mechanik i zegarmistrz; wynalazca frezów I. do poprawiania zębów kół zegarkowych; wykonał zegarek nakręcany przez obracanie wieczka koperty oraz zegar figuralny ze śpiewającym ptaszkiem.

Jürgensen Urban (1776-1830) — zegarmistrz duński; w roku 1807 zbudował chronometr kieszonkowy.

Ketterer Franz Anton (1676-1750) — niemiecki wytwórca zegarów drewnianych w Schrambergu; wprowadził do nich wiele ulepszeń i wynalazł zegar kukułkowy.

Kochański, Adam Adamandy (1631-1700) — uczony polski, matematyk i fizyk, wykładowca w latach 1657-1660 w Moguncji i w roku 1667 we Florencji, późniejszy bibliotekarz i nadworny matematyk króla Jena III Sobieskiego, ksiądz T. J. (jezuita); napisał pierwszy ogólny wykład teorii zegara w języku łacińskim, wydany w roku 1664; opracował wiele projektów zastosowania wahadła do zegara oraz wiele ulepszeń mechanizmu zegarowego; w roku 1659 opracował nowy, nieznany jeszcze regulator do zegara, tzw. wahacz magnetyczny, podobny do balansu bez włosa; w roku 1672 zastosował włos w kształcie spirali (włos spiralny) do balansu zamiast szczecinek; w roku 1687 wynalazł sprężynkową zawieszkę wahadła zamiast niki; byt propagatorem heliocentrycznego układu naszego systemu planetarnego; skonstruował wraz z Heweliuszem zegar słoneczny na frontonie pałacu wilanowskiego.

Kopernik Mikołaj (1473-1543) — wybitny astronom polski, a także ekonomista, prawnik i medyk; urodził się w Toruniu, studia odbywał w Krakowie, Bolonii, Padwie i Ferrarze; od roku 1497 pracował we własnym obserwatorium we Fromborku; autor wielu prac z astronomii oraz słynnego dzieła: „De revolutionibus orbium coelestium” (,,0 obrotach sfer niebieskich”), w którym opisał stworzoną przez siebie nową, heliocentryczną teorię budowy naszego układu planetarnego; według tej teorii Słońce jest centrum, wokół którego krąży Ziemia i inne planety; zajmował się też teorią budowy zegara; jeden rozdział wspomnianego dzieła poświęcił zagadnieniom ruchu wahadłowego.

Korycki Piotr (1874-1940) — zegarmistrz amator, żyjący i pracujący w Warszawie, konstruktor i wykonawca zegarów skomplikowanych; ksiądz.

Krofitsch (1755-?) zegarmistrz amator, w roku 1820 ukończył budowę zegara planetarnego o 35 tarczach, nad którym pracował 40 lat; ksiądz.

Krosz Gotfryd (1729-1813) — zegarmistrz królewski, wieloletni tzw. starszy cechu zegarmistrzów w Krakowie; w roku 1797 utworzył osobny cech zegarmistrzów, oddzielając go od cechu ślusarzy.

Le Roy Pierre (1717-1785) — francuski konstruktor chronometrów; wynalazca wychwytu chronometrowego w roku 1748 oraz pierwszego balansu kompensacyjnego.

Mudge Thomas (1715-1794) — sławny zegarmistrz angielski, uczeń Grahama G.; w roku 1757 wynalazł swobodny wychwyt kotwicowy, tzw. wychwyt Mudge’a, oraz pierwszy zastosował rubinowe palety i palec przerzutowy.

Patek Antoni Norbert (1811-1877) — arystokrata polski, hrabia, zegarmistrz, uczestnik powstania listopadowego; po upadku powstania, w roku 1831, wyemigrował do Szwajcarii, gdzie wraz z Franciszkiem Czapkiem założył w Genewie zakład produkcji zegarków; od roku 1845 Patek i Czapek prowadzili osobne zakłady, a do firmy z Patkiem dołączył Philippe Adrien, późniejszy zięć Patka i wynalazca naciągu główkowego; firma PATEK-PHILIPPE istnieje do dziś i słynie z produkcji najkosztowniejszych zegarów i zegarków.

Perron L. (1779-1836) — zegarmistrz z Besanson; wykonawca dobrych zegarów i zegarków; wynalazca wychwytu kołkowego w 1798 r.; w 1819 r. wykonał pierwszy chronometr w Besanson; napisał i opublikował w 1834 r. „Historię zegarmistrzostwa” w języku francuskim.

Philippe Adrien (1815-1894) — zegarmistrz francuski, wspólnik i zięć Patka A. N., wynalazca naciągu główkowego zegarka w roku 1842.

Riefier Siegmund (1847-1912) — niemiecki konstruktor precyzyjnych zegarów astronomicznych; wynalazł trzy wychwyty noszące jego imię oraz rtęciowe wahadło kompensacyjne.

Roskopf Georg Friedrich (1813-1889) —wybitny zegarmistrz szwajcarski (La Chaux-de Fonds); z pochodzenia Niemiec, uzyskał obywatelstwo szwajcarskie; na przełomie lat 1867 i 1868 skonstruował tani zegarek kieszonkowy i rozwinął jego produkcję, nakręcany główką, odporny na uszkodzenia, nazywany od jego nazwiska zegarkiem roskopfowym.

Shortt W. H. – angielski konstruktor; w roku 1924 zbudował zegar zespolony o dwóch wahadłach: jedno, niezależne, waha się zupełnie swobodnie, a drugie, zależne, jest zsynchronizowane z pierwszym; zegary tego typu odznaczają się dużą dokładnością chodu.

Strasser Ludwig (1853-1917) — wykładowca i dyrektor szkoły zegarmistrzowskiej w Glashütte, wynalazca wychwytu swobodnego sprężynowego, stosowanego w precyzyjnych zegarach astronomicznych.

Tompion Thomas (1639-1713) — zegarmistrz angielski, jeden z najbardziej znanych producentów zegarów i zegarków balansowych; wynalazca wychwytu cylindrowego w roku 1695; wyuczył wielu zegarmistrzów, m. in. Grahama G., z którym później współpracował.


WARTO WSPOMNIEĆ NASZYCH RODAKÓW :

Ważną rolę w rozwoju polskiego zegarmistrzostwa odegrali też autorzy literatury fachowej. Omówiono zatem niektóre publikacje napisane przez polskich autorów, m.in. Adama Kochańskiego – autora pierwszego w świecie kompendium wiedzy o zegarach (1664 r.), Stanisława Solskiego, który w pierwszym polskim podręczniku mechaniki Architekt Polski opisał trzy rodzaje mechanizmów zegarowych (1690), Franciszka Czapka – autora pierwszego w języku polskim podręcznika dla zegarmistrzów (1850 r.) oraz braci zakonnych z Niepokalanowa: Wawrzyńca Podwapińskiego i Bernarda Bartnika – autorów 12-tomowej serii książek pod ogólnym tytułem ZEGARMISTRZOSTWO (lata 1948–1992).


Jak nie posmarujesz nie pojedziesz, czy w zegarkach jest podobnie, jak nie jest właściwie przeprowadzona konserwacja mamy problem z pracą mechanizmu, zawsze było pytanie czym oliwimy :


Wykaz olejów stosowanych do konserwacji zegarków

Jak wyczyścić kopertę zegarka

Czyszczenie dokładne zegarka

Otrzymałem przesyłkę z budzikiem, w rodzinie po sprawdzeniu nikt już nie posiada budzika mechanicznego a na Allegro czy Olx za budzik z lat 70 cenią i po 30 zł. Ja szukałem sprzętu na którym można się uczyć i zakupiłem chiński budzik Diamont ładny i do tego działa, wydałem całe 24 zł za nowy. Więc jako pierwszy eksperyment poszukałem aplikacji do telefonu i Clock Tuner pokazuje BPH, częstotliwość oraz BPM ma wykres lecz nie pokazuje dokładności chodu nie wiem jak to włączyć a może to nie działa? Tickopront działa ale błąd chodu idzie w minuty? Wild Spectra Mobile Lite ładny wygląd wykres cyferki fruwają ale nie jestem pewien czy faktycznie to co myślę jest wskazaniem różnicy. Pierwszy błąd był około 6 sekund reszta spadała w miarę regulacji i oczekiwania na stabilizację. Wyniki pokazuję poniżej, pierwsze zdjęcie wskazuje według mnie 3,5 sek. druga 1,5 sek. a trzecia 0,5 sek. Nie natrafiłem na opis jak odczytać dokładnie wskazania na telefonie i nie jestem pewny czy wyniki interpretuje prawidłowo.

pomiary wynik 3,5 s wynik 1,5 s
0,5 s

Warto dodać zegarek ten nie jest za bardzo precyzyjny to widać na wykresie lecz zmienia się w czasie regulacji. Czy tego typu aplikacja dla celów amatorskich może być pomocą ustawienia zegarka n.p po czyszczeniu i oliwieniu, czytałem, że ktoś z forum o zegarkach na tej aplikacji ustawił zegarek lepiej niż na profesjonalnym sprzęcie zegarmistrz w zakładzie.Zbieram narzędzia mój skromny warsztacik na zdjęciach, oczywiście sprzęt łatwo dostępny z dolnej półki cenowej, jedynie olej Moebius 8000/4 gdzie 1 ml nie jest tani oraz dwa najmniejsze wkrętaki 0,50 mm i 0,80 mm. Obecnie czekam na dostawę 10 wkrętaków, 8 pęset, smarowniki 5, oliwiarki 4, szpilki do pasków i bransolet, przyrząd do pokryw. Obecnie oczekiwana dostawa zegarków do szkolenia. W zamyśle czyszczarka lub myjka jak zwał to zwał ultradźwiękowa. Raczej na forach dość informacja ogólna nie chcą się pochwalić co mają i jak czyszczenie wychodzi. Mam na oku produkt oryginał niemiecki ale leżakował w magazynie 6 lat... teoretycznie winien być dobry jedynie jeśli nie zadziała to nie ma gwarancji zakupu z czym wiąże się pewna strata.


3901    3901

3904    3905

3904    3905

Oczekuję również na przesyłkę zakupionego zestawu poniżej przedstawionego na zdjęciu w części na chodzie zegarkowego złomu dla celów szkoleniowych.

zegarki-zlom (43 kB)


GŁÓWNA    SŁOWNIK         HISTORIA MARKI CYMA

2018