Home  |  Królik  |  Papuga  |  Kanarek  |  Owczarek  |  Redakcja  |  Klub  |  Kontakt       królik - lapin Królik - kaninchen Królik - Rabbit

 • Home
 • Królik
 • Papuga
 • Kanarek
 • Gryzonie
 • Działka
 • Co nowego
 • Galeria  I
 • Galeria  II
 • Galeria  III
 • Mapa strony
 • Forum Trunia
 • Serwis Trunia
 • Zrób stronę
 • Przyjaciele
 • Literatura
 • Webcam
 • Zapytania
 • Redakcja
 • Lekarze
 • Ustawy
 • Banery
 • Humor
 • Ebook
 • Quiz
 • Linki
 • E-mail
 •  

       Masz już własną stronę szukasz nowych scryptów - klikaj

  Wirusy w internecie - co warto przeczytać.


  Co to jest Dialer? Wiele stron w Internecie dostępnych jest przez bardzo drogie numery 0-700. Niestety, twórcy tych stron, głównie erotycznych, stosują często nieuczciwe metody. Umieszczają na stronach podstępnie nazwane programy, które bez wiedzy użytkownika przełączają go na drogi numer 0-700. Programy te nazywane są dialerami.

  Najczęściej użytkownicy instalują dialery niechcący, nie rozumiejąc mylących i nieuczciwych komunikatów. Wiele z tych programów wykorzystuje też luki w bezpieczeństwie przeglądarek i instaluje się bez pytania.

  Fatalne konsekwencje. Połączenia z numerami 0-700 kosztują nawet kilkadziesiąt razy więcej, niż połączenie z normalnym numerem dostępowym takim, jak numer OnetKonekt Modem albo numer TPSA. Wielu użytkowników orientuje się o zainstalowaniu dialera dopiero gdy otrzymają rachunek telefoniczny w wysokości kilku tysięcy złotych. Niestety, wtedy jest już za póĽno.


  Masz już własną stronę i co dalej, co należy zrobić aby strona była w wyszukiwarce.


  Aby strona po wpisaniu do okienka wyszukiwarki znalazła się w pierwszej dziesiątce należy nad tym popracować i jest to zajęcie na kilka miesięcy, określane jest to jako pozycjonowanie strony.

  Pozycjonowanie, optymalizacja stron internetowych.

  Być może wielu nie wie jeszcze co to jest pozycjonowanie stron i jakie korzyści może przynieść. Pozycjonowanie polega na ustawianiu stron w wyszukiwarkach na wysokich pozycjach aby po wpisaniu słów kluczowych związanych z tematem jaki ma strona internetowa znalazła się ona na wyświetlonej liście stron. Ma to na celu ułatwienie internautom w dotarciu do Twojej strony poprzez wyszukiwarkę lub katalog. Skuteczna optymalizacja stron i ich rejestracja w wyszukiwarkach jest najlepszą metodą zaistnienia strony w sieci. W porównaniu z płatnymi linkami, pozycjonowanie strony www to metoda bardzo tania.

  Roboty wyszukiwarek - zwane popularnie crawlerami, pająkami, spiderami mają za zadanie przeszukiwanie internetu, przemierzając go za linkami szukając na stronach a href= zbierają informacje do baz danych. W bazie informacja o każdej stronie jest obrabiana specjalnymi algorytmami a następnie w wynik tych działań jest przedstawiany w wyszukiwarkach internetowych. Jak widać rola ich jest bardzo ważna. Wszelkie utrudnienia dla robota wyszukiwarek powodują, że nie dostarcza on pełnych informacji na temat danej strony, to natomiast ma wpływ na obróbkę algorytmem - a to z kolei ma wpływ na nasze wyniki w wyszukiwarkach. Dlatego im lepiej współżyjemy z robotami wyszukiwarek tym lepsze rezultaty osiągamy w rankingach wyszukiwarek. Nie jest to oczywiście jedyny czynnik który ma wpływ na pozycje w wyszukiwarce. Odpowiednie przygotowanie strony, aby była ona przyjazna dla robotów wyszukiwarek, określa się fachowo jako optymalizację stron internetowych, natomiast branżą która prócz optymalizacji stron zajmuje się wpływem na ranking w wyszukiwarkach nazywa się pozycjonowaniem. Kompleksowa usługa nazywana pozycjonowanie stron i optymalizacja (ang. Search engine Optimization).

  Określenia występujące przy pozycjonowaniu.

  Content - Zawartość stron / witryn: tekst, obrazki. Kiedyś obowiązywała zasada "Content is King" - czyli najważniejsza dla pozycjonowania na stronie jest jej zawartość / treść - content

  Duplicate Content Penalties - Tworzenie kilku kopii jednego dokumentu lub strony, w przypadku kopii strony mówi się o mirrors strony

  IBL - Inbound Links - Ilość linków wskazujących na dany adres pliku / strony www, najlepiej z odpowiednim anchor text-em

  Index/indeks stron - Zbiór stron dostępnych w danej wyszukiwarce - stron zindeksowanych przez robota wyszukiwarki

  Link exchange - Wymiana linków jest stosowana do podniesienia IBL pomiędzy stronami o wysokim PR

  Link popularity - Wartość otrzymana dla zapytania (link:adres strony)

  Naturalne linkowanie - Polega na rozpowszechnianiu w sieci linków do strony bez budowania specjalnych do tego celu stworzonych stron

  OBL - Outbound Links - Ilość linków wskazujących na zewnętrzne adresy plików / stron www

  TBPR Update - Toolbar PageRank Update - inaczej update PageRank

  Update PageRank - Zmiana wartości publicznie dostępnej PR wskazywanej przez Toolbar Google

  TB Program Update - Zmiana w oprogramowaniu odpowiadającym za sposób obliczania PR
  Największe wyszukiwarki i katalogi z polskimi zasobami to:
  Google
  Onet
  WP
  Netspring


  Generują one około 95 % zasobów polskich stron.

  Dlatego właśnie pozycjonowanie kompleksowe, czyli wysokie pozycje we wszystkich najważniejszych polskich wyszukiwarkach i katalogach może przynieść zwiększony ruch na Twojej stronie.

  Strona którą oglądasz jest w wyszukiwarkach Google, Onet, WP na hasła - królik - papuga - kanarek, w pierwszej dziesiątce. Pozycjonowanie od lipca 2005 roku zajęło mi trzy miesiące, wcześniej nową domenę uruchomiłem w lipcu 2004 roku. Nie była poza Onetem nigdzie w wykazie w wyszukiwarkach. Najważniejsze to wykonać prawidłowo kod HTML strony, właściwie opisany wstęp w znacznikach HEAD, również ważne to dobór słów kluczowych oraz prawidłowy tytuł strony w TITLE, oczywiście posiadanie dużej ilości linków tekstowych na innych stronach ma też niebagatelne znaczenia.


  Galopujący rozwój internetu już od dawna, wyznacza trendy i wskazuje nowe kierunki. To ogromna szansa dla rozwoju firm. Dla wielu jednak, Internet wciąż kojarzy się z zapewnieniem rozrywki w czasie wolnym. Obecnie, spora ilość firm posiada już strony internetowe, ale traktuje je jako wizytówkę, nie upatrując w niej ogromnego potencjału jaki może mieć dla promocji czy rozwoju działalności gospodarczej.

  Obecność w internecie to możliwość dotarcia ze swoją ofertą do nowych odbiorców, do których z różnych powodów nie można dotrzeć poza internetem. A co najważniejsze, to klienci sami mogą nas znaleĽć! ale szczęściu trzeba trochę pomóc... O konieczności promocji stron internetowych w internecie przekonana jest chyba większość osób posiadających witryny.

  Narzędzia SEO

  www.linkvendor.com/seo-tools/keyword-density.html - Keyword Selector Tool - pomaga w doborze słów kluczowych, ale nie dotyczy słów zawierającycych polskie znaki

  www.linkvendor.com/seo-tools/keyword-density.html - Keyword density analyzer - analizuje słowa kluczowe

  www.widexl.com/remote/search-engines/metatag-analyzer.html - Metatag analyzer - analizuje metatagi

  http://webconfs.com/anchor-text-analysis.php - Anchor text analysis - analizuje anchor text linków które prowadzą do naszej strony

  www.iwebtool.com/backlink_checker - Backlink checker - sprawdza ilość linków(BL) bezpośrednich do naszej strony.  Charakterystyka wyszukiwarek zagranicznych

  http://www.google.com

  Google: jest unikalnym rozwiązaniem lączącym zaawansowana technologie z wyjątkowym softwarem. Aby osiągnąc wysoką wydajność systemu stworzony został superkomputer, który składa się z setek tanich komputerów połączonych w sieć. Sercem programu jest unikalne rozwiązanie PageRank (TM) określające ranking znalezionych stron. Najwyżej cenione są te dokumenty, do których jest najwięcej odnośników ze stron cenionych przez Googla. Google wspiera swoją technologią takie portale jak Yahoo czy Netscape.

  http://www.hotbot.com

  HotBot: wyróżnia się swoimi możliwościami spośród innych wyszukiwarek. W większości przypadków na pierwszej stronie wyświetlane są rezultaty z serwisu Direct Hit, następne pochodzą z wyszukiwarki Inktomi. Katalogi stron pochodzą z projektu Open Directory. HotBot wystartował w maju 1996 roku jako wejscie firmy Wired Digital na rynek wyszukiwarek internetowych. W paĽdzierniku 1998 roku HotBot został kupiony przez fimrę Lycos, lecz dalej funkcjonuje jako samodzielna wyszukiwarka.

  http://www.yahoo.com

  Yahoo: jest najpopularniejszym i najstarszym serwisem wyszukiwawczym. Został uruchomiony w 1994 roku. Sekretem popularności są ludzie. Yahoo jest największym, opracowywanym przez 150 redaktorów przewodnikiem po Internecie. W bazie danych serwisu istnieje ponad milion zaindeksowanych stron. Od czerwca 2000 rezultaty wyszukiwania uzupełniane są przez serwis wyszukiwawczy Google.

  http://www.opendirectory.org

  Projekt Otwartego Katalogu: (Open Directory Project - ODP) jest dzisiaj najczęściej odwiedzanym katalogiem w Internecie. Obecnie chlubi się 2,202,125 stronami, 31,943 redaktorami, 323,217 kategoriami (na dzień 28.11.2000). Baza danych ODP jest używana przez ponad 20 wyszukiwarek i katalogów, z których największe to : Google, Yahoo, Netscape, Lycos, Hotbot, Dogpile.

  http://www.excite.com

  Excite: jest jednym z serwisów z wielkiej szóstki wyszukiwarek internetowych. Oferuje dużą bazę indeksów oraz bogaty serwis informacyjny. Excite powstał w 1995 roku. W następnych latach rozpoczał przejmowanie serwisów konkurencyjnych - "Magellana" w czerwcu 1996 oraz WebCrawler w listopadzie 1996.

  http://www.altavista.com

  Alta Vista: jest jedną z największych wyszukiwarek intenretowych pod względem ilości zaindeksowanych stron. Jej uniwersalność i łatwość używania zapewnia popularność wsród osób poszukujących informacji w Internecie. AltaVista oferuje liczne rozwiązania dla początkujących internautów, takie jak: "Ask AltaVista", które pochodzi od Ask Jeeves. Wyszukiwanie wspierane jest przez katalogi internetowe Open directory oraz "LookSmart". Altavista została uruchomiona w grudniu 1995. Jej właścielem była firma Digital, przejęta w 1998 roku przez Compaqa. Następnie została wyodrębniona jako samodzielna firma, dzisiaj kontrolowana przez CMGI.

  Źródło: www.searchengines.pl


  Co to jest pozycjonowanie ?

  W Internecie istnieją już miliony stron www, ale zaledwie niewielki procent z nich przynosi adekwatne zyski swoim właścicielom... Dlaczego tak się dzieje? Dzieje się tak, ponieważ zaledwie niewielki procent spośród wielu milionów stron www znajduje się na szczytach popularnych wyszukiwarek internetowych. Na tym właśnie polega pozycjonowanie.

  Pozycjonowanie to zapewnienie Twojemu serwisowi www obecności w pierwszej 5, 10 wyników wyszukiwania takich wyszukiwarek jak Google, Onet, WP, Yahoo po słowach / frazach kluczowych związanych z Twoim produktem, usługą, ofertą.

  To pozycjonowanie sprawia, że Twoja strona (oferta) dociera, do grona najbardziej zainteresowanych osób,właśnie poszukujących Twoich produktów w Internecie. Bez pozycjonowania, lub innych skutecznych form promocji, nawet najciekawsza i najatrakcyjniejsza strona www, może cieszyć oko: ale tylko swojego właściciela.

  Aby zrozumieć na czym polega pozycjonowanie strony należy poświęcić trochę czasu na przeszukanie internetu, na temat pozycjonowania jest forum, są różne strony na których można znaleĽć cenne uwagi i wskazówki jak należy przygotować swoją stronę i jakie należy wykonać czynności aby uzyskać wynik taki jaki podaje powyżej. Nie korzystałem z żadnej książki wszystko to dowiedziałem się z internetu a reszta to własne próby które raz przynosiły korzyści a nie raz porażki, był okres w jesieni 2004 gdzie robot google spakował mnie do "piaskownicy" czyli założył na mój adres filtr i strona znikła z listy wyszukiwarki Google.

  Pozycjonowanie właściwe rozpoczyna się gdy zasoby darmowych lub płatnych linków nie wystarczają na osiągnięcie najwyższych pozycji lub gdy przyrost linków w czasie jest zbyt wolny w stosunku do przyrostu linków u konkurencji. O ile na mniej popularne frazy można wypozycjonować stronę na wysokie pozycje tylko za pomocą dobrej optymalizacji i katalogowania linkami, to już w przypadku trudnych fraz wymaga dużo dalej idących zabiegów.

  Promocja strony przez wymianę linków z innymi stronami w internecie to dość pracochłonny proces, ale z pewnością jeden z najbardziej skutecznych. Właściciele stron szukając możliwości wymiany łączy mogą kontaktować się między sobą i oferować wzajemne zamieszczanie linków do swoich stron. Często nazywa się tę działalność cross-linking. Z reguły taka wymiana jest korzystna dla obu stron, należy jednak pamiętać zawsze o wartości łącza i starać się wybierać miejsca odpowiednie do jego umieszczenia.

  Co powinieneś robić :


  - Wykonaj własną stronę która będzie zawierać dużo wartościowej treści, czytelny i łatwy sposób nawigacji oraz przejrzystą strukturę dokumentów.

  - Umieść w kodzie strony znaczniki Meta (title, description and keywords) dokładnie odzwierciedlające treść Twojej strony.

  - Umieść na swojej stronie linki do innych serwisów tematycznie związanych z treścią Twojej strony i postaraj się, aby Twoja strona pojawiła się w jak największej liczbie katalogów WWW i innych serwisach.

  - Zachowuj jak największy stosunek ilości tekstu do kodu HTML.

  - Najlepiej indeksowane są strony w formacie HTML. Jeżeli budujesz swoją stronę np. we flashu, umieść również jej odpowiednik w HTMLu.

  - Unikaj wykorzystywania JavaScriptu w hiperłączach.

  - Staraj się nie używać ramek.

  - Często aktualizuj zawartość swojej strony.

  - Wykonaj mapę strony, niektóre roboty bardzo to lubią.

  Co jest niedozwolone :

  - Tworzenie grup stron o różnych adresach url zawierających tą samą lub bardzo zbliżoną treść.

  - Strony ze słowami kluczowymi niezwiązanymi z treścią strony.

  - Strony podsuwające robotowi wyszukiwarki treść zupełnie odmienną od tego, co widzi użytkownik.

  - Automatycznie generowane strony stworzone w celu zaśmiecenia wyników wyszukiwania.

  - Umieszczenie strony w farmach linków – sieciach stron wzajemnie linkujących się do siebie w celu podnoszenia popularności linku.

  - Umieszczanie niewidocznego tekstu

  - Nadmierne powtarzanie słów kluczowych w znacznikach META.

  - Budowanie stron automatycznie przekierowujących użytkownika na inną stronę.


  ABC POZYCJONOWANIA.   (post z forum dyskusyjnego)

  Witam, w tym temacie postaram się Wam przekazać podstawowe informacje na temat pozycjonowania. Ogólnie większość ludzi uważa, iż pozycjonowanie wymaga dużej wiedzy, oraz czasu, a tak naprawdę to nie jest to takie trudne(zależy od frazy pod którą chcemy pozycjonować daną stronę.) To będzie skromny artykuł na temat pozycjonowania(czyt. Dla początkujących). Ok, więc do rzeczy:

  Spis treści:
  1.) Tytuł strony
  2.) Opis strony
  3.) Słowa kluczowe
  4.) Nagłówki
  5.) Dodanie wartości danym słowom
  6.) Opis obrazków
  7.) Anhor text w linkach do twojej strony
  8.) Mapa witryny
  9.)PageRank - Co to jest?
  10.) Tak ogólnie

  1.) Tytuł strony:
  TYTUŁ TWOJEJ STRONY

  Tytuł Twojej strony powinien być jak najbardziej dopracowany, ponieważ nie tylko służy on w rankingu wyszukiwarek, ale również większość osób przed wejściem na stronę go przeczyta. Powinien on zawierać nasze słowa kluczowe, pod którymi chcemy pozycjonować swoją stronę, najlepiej jakby one były na samym początku.

  < title > Witam wszystkich na najlepszej stronie w sieci [www.AdresMojejStrony] < /title >

  Na przykład taki tytuł nie jest wartościowy, słowa zawarte w nim mają małe szanse na jakiś sukces.

  < title > Domowy Zwierzyniec - królik papuga kanarek < /title >

  Taki tytuł rokuje dobrze, posiada w treści słowa kluczowe.

  2.) Opis strony:

  < meta name="description" content="Opis Twojej strony" >

  Jest to meta tag, który ma jeszcze duże znaczenie dla wyszukiwarek. Powinien on zawierać opis Twojej strony. Pamiętaj, aby był on jak najbardziej sprecyzowany (tak samo jak z title)

  3.) Słowa kluczowe:

  < meta name="keywords" content="Słowa kluczowe Twojej strony" >

  Ogólnie większość wyszukiwarek nie patrzy na słowa kluczowe, ale nie należy o tym tagu zapomnieć. Wyszkukiwarki traktują słowa kluczowe jako tekst na stronie. Na tą czynność również należy poświęcić trochę czasu.

  4.) Nagłówki:

  <h1> <h2c <h3> <h4> <h5> <h6>

  Są to "heading tags", czyli nagłówki. Określają one wielkość tekstu na Twojej stronie, od 1 do 6 (1 to największy). Powinien znajdować się jeden duży nagłówek (czyli <h1>NAGŁÓWEK</h1>), który będzie widoczny w "centrum" strony, a pod nim "mniejszy" tekst (Pamiętaj, iż wyszukiwarki, również patrzą na zawartość Twojej strony, więc postaraj wszystko dopracować)

  5.) Dodanie wartości danym słowom:

  TEST - podkreślony druk TEST - tłusty druk TEST - kursywa Pamiętaj o zamykaniu Tagów np. < / b>

  6.) Opis obrazków:

  <img src="obrazek.jpg" alt="OPIS OBRAZKA">

  Jeżeli wstawiasz na swoją stronę jakiś obraz, pamiętaj o tym, aby zawierał on tekst alternatywny, który powinien zawierać słowa kluczowe (wyszukiwarki również na to patrzą)

  7.) Anhor text w linkach do twojej strony:

  < a href="[http://www.TwojaStrona.pl" > ; Słowa kluczowe strony </a >

  Wymiana linkami, jest najskuteczniejszym czynnikiem pozycjonowania (jak katalogowanie, o tym póĽniej napisze). Możesz wymieniać się kodami z innymi stronami (im wyższy PageRank strony, tym jest ona bardziej wartościowa.) W polu "słowa kluczowe" strony wpisz słowa pod którymi chcesz, pozycjonować swoją stronę. (Max 20 linków wychodzących na stronie). Możesz również dodawać wpisy do katalogów stron WWW (to również podniesie wartość Twojej strony) Pamiętaj, aby dobrać odpowiednie kategorie, które będą pasować do Twojej strony. Możesz również dodać stronę do wyszukiwarek:

  8.) Mapa witryny:

  Twoja witryna powinna również zawierać "Mapę strony" . Mapa strony jest to strona, która zawiera Twoje wszystkie podstrony (podpisz każdą podstronę odpowiednio), roboty uwielbiają mapy witryn, więc warto nad tym również popracować.

  9.) PageRank - Co to jest?

  PageRank - metoda nadawania indeksowanym stronom internetowym określonej wartości liczbowej,oznaczającej jej jakość. Algorytm PageRank jest wykorzystywany przez popularną wyszukiwarkę internetową Google. Został opracowany przez założycieli firmy Google Larry''ego Page''a i Sergeya Brina podczas ich studiów na Uniwersytecie Stanforda w 1998 roku. Godnym uwagi faktem jest, iż nazwa algorytmu pochodzi nie od angielskiego wyrazu określającego stronę (ang. page), lecz od nazwiska twórcy, czyli Larry''ego Page''a.

  Źródło: [pl.wikipedia.org/wiki/PageRank]

  10.) Tak ogólnie:

  Jeżeli jeszcze nie masz swojej strony (czyt. Domeny i serwera) to najlepiej jak słowo kluczowe będzie zawarte w domenie: [www.słowokluczowe.pl] Im strona jest starsza tym lepiej, więc jeżeli już masz domenę i serwer, a pracujesz jeszcze nad skryptem, to warto wkleić tekst tematyczny na 'stronę' (Na okres pracy nad skryptem). Na stronie powinno być minimum 200 słów... to takie minimum, im więcej tym lepiej. Staraj się również w kodzie nie było błędów, nawet jeżeli ich nie widać gołym okiem to mogą one utrudniać pozycjonowanie. Jeżeli dostosujesz się do moich rad to w ciągu miesiąca powinny być efekty, musisz być cierpliwy i badać pozycje swojej strony.  Posiadamy na naszym komputerze wykonaną stronę teraz należy się zastanowić jaką wybrać nazwę domeny aby była ona pomocna w pozycjonowaniu naszej strony:

  Często zastanawia się osoba zakładająca stronę czy nazwa domeny ma znaczenie dla jej póĽniejszego wypozycjonowania. Nazwa domeny miała duże znaczenie lata temu, kiedy pozycjonowanie stron było mało znanym pojęciem i niewiele osób się na tym znało. Teraz to znaczenie zmniejszyło się, ja jednak często radzę stworzyć domeny pod słowa kluczowe na jakie będzie pozycjonowana.

  Ze względu słowo kluczowe dla mojej strony na adres www ze słowem krolik w domenie, powinienem założyć domenę dla niej www.krolik.pl oczywiście nie miałem szczęścia takiej wolnej już nie było.

  Można ominąć ten problem umieszczając dwie frazy kluczowe, powinniście oddzielić je myślnikiem. Nie jest to zbyt wygodne dla osób wpisujących adres www w przeglądarkę, jednak w ten sposób po wpisaniu w wyszukiwarkę „królik domowy” zostanie odnaleziona strona www.krolik-domowy.pl, co nie będzie możliwe, gdy nazwa domeny będzie : www.krolikdomowy.pl

  Jak zablokować roboty wyszukiwarek. Poniżej polecenia w meta tagach


  meta name="robots" content="noindex, nofollow"

  powyżej informacja dla robotów aby nie indeksowały i nie odwiedzały linków lub poniżej zostawić indeksowanie normalnie, ale kazać mu odwiedzać Twoją stronę np co 10 dni czyli:

  meta name="robots" content="index, follow"
  meta name="revisit-after" content="10 days"

  można też zakazać robienia kopii google:

  META name="googlebot" content="noarchive"

  tym wpisem można robotom polecić: indeksujcie moją stronę i linki, ale nie grafiki. Odwiedzajcie mnie co 14 dni. A ty google, nie rób kopii mojej strony.

  meta name="robots" content="all, noimageindex"
  meta name="revisit-after" content="14 days"
  meta name="googlebot" content="noarchive"

  Teraz dajesz informację robotom: zaindeksuj stronę, nie odwiedzaj linków na mojej stronie (czyli nie indeksuj stron linkowanych), nie indeksuj grafiki. Reszta bez zmian. Pamiętaj, że na podstronach powinno wyglądać podobnie.

  meta name="robots" content="index, nofollow, noimageindex"
  meta name="revisit-after" content="14 days"
  meta name="googlebot" content="noarchive"


  Można posłużyć się również plikiem robots.txt

  Robot czyli (zbieracz) wędruje po sieci www od witryny do witryny, korzystając z linków, na jakie trafia, i indeksuje zawartość stron, na które trafia. To jest wersja nieco uproszczona.

  W rzeczywistosci zbieracz zapisuje ściągnięte strony (dokumenty) w swojej bazie danych. Z dokumentów tych wyjmuje linki i włącza je do bazy linków. Następnie losuje linki z tej bazy i ściąga dokumenty, do których one prowadzą. Archiwizuje je i wyjmuje linki - cykl się zamyka.

  Z dokumentów zebranych w bazie danych buduje wyszukiwarka kolekcję, którą można przeszukiwać za jej pomocą . Tę kolekcję buduje się co pewien czas, zwykle raz na dwa, trzy tygodnie. Codziennie do kolekcji dodajemy natomiast dokumenty zgłoszone przez użytkowników poprzez formularz Dodawanie witryn do kolekcji.

  Zdarza się, że robot podczas swojej wędrówki trafia na strony, których nie powinien ściągać (bo np. nie zawierają treści wartych indeksowania).

  Zdarza się też, że zbieracz zapętla się -- wielokrotnie ściąga tę samą stronę, uważając, że za każdym razem ściąga coś nowego. W ten sposób może obciążać witrynę, generując niepotrzebny ruch.

  Można robota w prosty sposób poinformować, żeby do danej witryny w ogóle nie wchodził lub żeby nie wchodził do niektórych katalogów, jakie się w niej znajdują. Można też zakazać mu czytania wybranych dokumentów w tych katalogach.

  Można to zrobić dwojako: globalnie, tworząc plik robots.txt, dotyczący całej witryny, lub lokalnie, zabraniając mu indeksowania poszczególnych dokumentów, za pomocą metatagu robots umieszczonego w tych dokumentach.

  Plik robots.txt
  Plik robots.txt powinien znajdować się w głównym katalogu witryny, tzn. w przypadku witryny o nazwie www.witryna.pl powinien mieć adres www.witryna.pl/robots.txt.

  W pliku robots.txt można zabronić wchodzenia do witryny wszystkim robotom lub tylko niektórym (w szczególności np. tylko GOOGLE). Można zabronić im wchodzenia w ogóle lub tylko do niektórych katalogów, jakie się w niej znajdują.

  Poniżej kilka najprostszych przykładów.

  Plik o poniższej treści POZWALA wszystkim robotom wchodzić do witryny i czytać wszystkie pliki, jakie w niej są:

  User-agent: *
  Disallow:

  Plik o poniższej treści ZABRANIA wszystkim robotom wchodzić do witryny i czytać cokolwiek:

  User-agent: *
  Disallow: /

  Plik o poniższej treści ZABRANIA robotowi o nazwie google wchodzić i czytać cokolwiek:

  User-agent: google
  Disallow: /

  Plik o poniższej treści ZABRANIA robotowi o nazwie google wchodzić do katalogu /tmp, /logs, /koszyk oraz czytać plik /foo.html, a wszystkim pozostałym robotom ZABRANIA tylko wchodzić do katalogów /tmp oraz /logs:

  User-agent: google
  Disallow: /tmp/
  Disallow: /logs/
  Disallow: /koszyk/
  Disallow: /foo.html

  User-agent: *
  Disallow: /tmp/
  Disallow: /logs/

  UWAGA! Kolejność, w jakiej wymienione są nazwy robotów, nie ma znaczenia. Równie dobrze można zdefiniować ten plik w poniższy sposób:

  User-agent: *
  Disallow: /tmp/
  Disallow: /logs/

  User-agent: google
  Disallow: /tmp/
  Disallow: /logs/
  Disallow: /koszyk/
  Disallow: /foo.html

  Plik o poniższej treści pozwala google wchodzić wszędzie, a ZABRANIA wszystkim pozostałym robotom wchodzić do katalogów /tmp oraz /logs:

  User-agent: google
  Disallow:

  User-agent: *
  Disallow: /tmp/
  Disallow: /logs/

  W ten sposób można dość dokładnie określić, co robotom wolno czytać, a czego nie.

  Jeśli w witrynie nie ma w ogóle pliku robots.txt, roboty stwierdzają, że wolno im wchodzić do witryny i czytać wszystkie pliki.

  Uwaga: Jeśli serwer www na pytanie naszego robota o plik robots.txt odpowiada, że nie ma on prawa dostępu do tego pliku (kod 403 oznaczający "Access forbiden"), nasz robot NIE WCHODZI do tej witryny i niczego z niej nie indeksuje.
  Słowniczek internetowych wyrażeń.

  Baner - najpopularniejsza forma reklamy internetowej, którą po raz pierwszy zaprezentowała firma LinkExchange w 1994 roku. Bannery są plikami (w postaci gif, jpg, flash, HTML lub Java Script) posiadającymi najczęściej odnośniki do strony reklamodawcy.

  CTR (Click Through Rate) - stosunek ilości kliknięć do wszystkich odsłon danej reklamy.

  CPA (Cost Per Action) - opłata za pożądane działanie użytkownika (np. rejestracja, złożenie zamówienia) wykonane w ramach prowadzonej kampanii reklamowej.

  CPC (Cost Per Click) - koszt jednego kliknięcia w reklamę.

  CPM (Cost Per Mille) - jeden z najpopularniejszych modeli cenowych stosowanych przez witryny. CPM określa wartość (cenę) wyświetlenia 1000 odsłon danej reklamy.

  CPP (Cost Per Point) - skrót oznacza koszty jednego GRP (całkowitego punktu oglądalności). To koszt jednorazowego dotarcia reklamy do 1 % grupy docelowej, który jest wyrażany w jednostkach pieniężnych. Wylicza się go dzieląc koszt cennikowy kampanii lub spotu reklamowego przez rating w danym bloku reklamowym.

  Frazy (słowa kluczowe, wyrażenia kluczowe) - słowa/wyrażenia wpisywane w wyszukiwarce internetowej.

  Interstitials - są reklamami, które pojawiają się na stronie WWW w momencie całkowitego załadowania się strony i porównywane są do spotu telewizyjnego. Obecnie możemy spotkać dwa główne rodzaje tego typu reklam: interstitials obowiązkowy (pojawia się przy każdym załadowaniu strony) oraz interstitials opt-in (pojawia się w momencie kliknięcia przez użytkownika w banner reklamowy).

  Katalogi stron www - serwisy internetowe zajmujące się zbieraniem i udostępnianiem usystematyzowanej informacji o stronach internetowych. Strony www zanim znajdą się w katalogu są oceniane przez redaktorów. Dodanie strony do katalogu jest zazwyczaj odpłatne.

  Optymalizacja - dopasowanie konstrukcji i treści serwisu internetowego do właściwego wyświetlania go na liście wyników wyszukiwania. W przypadku optymalizacji bardzo istotne jest aby tworzenie serwisu internetowego powierzyć firmie, w której ofercie znajduje się również usługa pozycjonowania. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że budowana witryna będzie miała budowę zgodną z wymaganiami wyszukiwarek.

  Przeglądarka - jest to program zainstalowany na Twoim komputerze, dzięki któremu przeglądasz strony internetowe. Najpopularniejsze przeglądarki to Internet Explorer, Firefox, Opera, Mozilla, Netscape.

  Pop-up - reklama pokazuje się w automatycznie otwieranym, samodzielnym oknie przeglądarki, zwykle bez pasków nawigacyjnych i możliwości skalowania. Istnieje wiele kombinacji wyświetlania reklamy pop-up.

  Pop-under - jest to odmiana reklamy typu pop-up. Różnica polega na tym, iż nowe okno zawierające przekaz reklamowy otwierane jest pod aktywnym oknem przeglądarki.

  Wyszukiwarki internetowe - to mechanizmy, które zbierają informacje o stronach internetowych.

  PageRank to metoda nadawania indeksowanym stronom internetowym określonej wartości liczbowej, oznaczającej jej jakość. Algorytm PageRank jest wykorzystywany przez najpopularniejszą i dającą najtrafniejsze wyniki wyszukiwarkę internetową Google. Został wynaleziony przez założycieli firmy Google Larry'ego Page'a i Sergeya Brina podczas ich studiów na Uniwersytecie Stanforda w 1998 roku.

  W jaki sposób można podnieść pozycję swojej strony w wynikach wyszukiwania?

  To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli stron internetowych, a odpowiedĽ nie jest trudna - trzeba zdobyć jak najwięcej linków (odnośników) prowadzących do naszej strony. Należy zwrócić uwagę że link linkowi nie jest równy. Wartość jednego linku z dobrej strony może być większa od kilkuset zwykłych linków.

  Im wyższy otrzymamy wynik Page Rank tym strona ma większą wartość. Pagerank nie jest wartością stałą, może on rosnąć, lub spadać. Aktualizacja tego rankingu jest przeprowadzana średnio raz na kwartał. Wartość pagerank uzyskiwana jest na podstawie wzoru:

  PR(A) = (1-d) + d (PR(T1)/C(T1) + ... + PR(Tn)/C(Tn))

  gdzie
  PR= PageRank badanej strony
  d= stały współczynnik (~0.85)
  c = liczba linków na stronie 1
  PR(T1)/C(T1) = PageRank strony 1 dzielony przez liczbę linków na tej stronie czyli tzw. przekazywany PageRank.


  Jak widać z powyższego wzoru, obok wartości PR na wartość przekazywanego PR ma też ilość linków wychodzących, np. przekazywany pagerank strony o PR=3 i jednym linku wychodzącym wynosi:
  3/1=3
  Jeśli zaś na tej stronie jest 30 linków wychodzących to wynik wynosi:
  3/30=0.1
  Jak widać ilość linków wychodzących ma bardzo duże znaczenie i dlatego linki z toplist i katalogów internetowych mają niedużą wartość.

  Jak Google liczy PR?

  W obecnym czasie Google Page Rank - jest jedynym wskaĽnikiem, który może dostarczyć informacji o popularności danej strony w wyszukiwarce Google i w innych wyszukiwarkach internetowych. Faktyczny PR jest obliczony przez Google w określonym czasie i używa skali od 0 do 10 punktów. Ale Google zwykle odświeża informację o Page Rank raz trzy miesiące i zaokrągla PR do pełnej liczby ( ~ 4,6 PR= 5).  Jak powiększyć PR Google dla naszej strony?

  Tabela poniżej ilustruje przybliżoną zależność PR twojej strony od ilości stron zdanym PR, które mają link do ciebie. Przyjmujemy nie więcej niż 10 zewnętrznych związków na każdej stronie.


  Ile linków od stron potrzebujesz oraz z jakim PR ==>

  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  Aby dostać dane PR musisz mieć tyle linków do siebie: ==>
  2
  101
  18
  3
  1
  1
  1

  1

  1
  1
  1

  3

  555
  101
  18
  3
  1
  1
  1
  1
  1
  1
  4
  3055
  555
  101
  18
  3
  1
  1
  1
  1
  1
  5
  16803
  3055
  555
  101
  18
  3
  1
  1
  1
  1
  6
  92414
  16803
  3055
  555
  101
  18
  3
  1
  1
  1
  7
  0.5 mil.
  92414
  16803
  3055
  555
  101
  18
  3
  1
  1
  8
  2.8 mil.
  0.5 mil.
  92414
  16803
  3055
  555
  101
  18
  3
  1
  9
  15 mil.
  2.8 mil.
  0.5 mil.
  92414
  16803
  3055
  555
  101
  18
  3
  10
  84 mil.
  15 mil.
  2.8 mil.
  0.5 mil.
  92414
  16803
  3055
  555
  100
  18


  Na przykład, aby dostać PR 7 to będziesz potrzebować co najmniej 3 linki od PR 8 albo pół tysiąca linków od PR 5 lub 92 414 linków z PR 2.

  Duplikat treści strony (ang. Duplicate content penalty)

  Często zdarza się, iż dana strona jest widoczna pod kilkoma adresami – np. firma kupuje domeny typu nazwa-firmy.pl, nazwa-firmy.com.pl i nazwa-firmy.com – wszystkie te domeny prowadzą jednak do jednej strony. Jeśli jest to zwykłe podpięcie domen do jednych i tych samych plików na serwerze, wyszukiwarki albo zaindeksują tylko jedną domenę, albo zaindeksują wszystkie, ale zostaną one ‘ukarane’, gdyż kilka identycznych stron pod różnymi domenami nie wpływa pozytywnie na jakość wyników wyszukiwania.

  Podstawowym założeniem tego systemu jest klasyfikacja stron internetowych według ich wartości, obliczanej na podstawie informacji takich jak:

  • wiek strony
  • czas na jaki domena została zarejestrowana
  • wiek treści
  • częstość dodawania nowej treści
  • unikalność treści
  • wiek linków do strony i ‘reputacja’ stron linkujących
  • częstość pojawiania się nowych linków do strony
  • częstość usuwania linków do strony
  • standardowe elementy ‘on – site’
  • treść linków zewnętrznych
  • negatywne punkty za ‘złe linki do strony’
  • negatywne punkty za nadmierną ilość słów kluczowych
  • dane zebrane z Google Toolbar i innych Ľródeł
  • IP serwera – porównianie z innymi stronami na tym serwerze (jakość stron)
  • Jakość serwera (uptime, szybkość ładowania stron)
  • linki z innych stron – czy z tego samego IP (klasy IP)
  • poprawność kodu HTML
  • ilość kliknięć w dany link pośród wyników wyszukiwania

  Nie można jednoznacznie stwierdzić, w jakim stopniu wymienione czynniki wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania – Google nie podają tego wprost, jednakże daje to już duże rozeznanie w sytuacji. Jak widać Google ‘lubią’ to co dobre dla zwykłego internauty – starsze strony najczęściej mają wartościową zawartość, jeśli ciągle istnieją, aczkolwiek liczy się też to, czy są one w jakiś sposób odświeżane. Ponadto, jeśli domena zarejestrowana jest na dłuży okres, świadczy to o poważnym podejściu właściciela domeny do strony. Stała częstotliwość pojawiania się linków do strony z kolei mówi, iż te linki pojawiają się w sposób naturalny (nikt ich nie kupuje), a jeśli strony na których te linki się pojawiają mają już dużą wartość oraz znajdują się na różnych serwerach, to dana strona musi być również ważna. Kwestie techniczne, takie jak poprawność kodu, czy też szybkość ładowania się strony wpływają na wygodę przeglądania strony przez użytkownika, więc Google zwracają również na to uwagę. W końcu dane zebrane z Google Toolbar czy z częstości kliknięć w dany link pośród wyników wyszukiwania pozwalają na lepsze wartościowanie strony, na podstawie tego co robią sami internauci. Jeśli, na przykład, z 10 wyników wyszukiwania, w jeden link użytkownicy klikają wyjątkowo często, znaczy to, że ta strona musi być lepsza od pozostałych, przynajmniej jeśli chodzi o jej opis w wynikach.  Odnośnie page Rank coraz częściej pojawiają się głosy iż jest on nie ważny nawet ten temat jest opisywany na forum pozycjnowanie;

  Zastanówcie się skąd się bierze PR i jaki ma wpływ (taka mała ścieżka):
  - PR jest wynikiem linkowania do witryny
  - Czym więcej linków z mocnych stron tym PR wyższy
  - Każdy link przekazuje jakąś część PR ze strony linkującej do linkowanej czyli przekazuje też moc
  - Czym witryna bardziej podlinkowana tym mocniejsza czyli łatwiejsza do wypozycjonowania (mniejsze szanse na filtr, ban)

  Wnioski:
  - PR nie ma bezpośredniego wpływu na pozycję - PR jest wynikiem pozycjonowania / linkowania
  - Strony z wyższym PR są częściej odwiedzane przez roboty (bo lepiej podlinkowane) czyli linki ze stron o wysokim PR dobrze robią też witrynom linkowanym
  - Linki ze tron z wyższym PR zostaną szybciej zaliczone bo robot odwiedza je częściej
  Pozycjonowanie stron rozpoczęło się wraz z rozwojem pierwszych wyszukiwarek internetowych. Webmasterzy dążyli do tego, aby ich strona pojawiła się jako pierwsza w wynikach wyszukiwania dla danego zapytania. Początkowo nie było to trudne, gdyż wyniki w wyszukiwarkach opierały się na analizie słów kluczowych podanych przez autora w nagłówku strony. PóĽniej, między innymi ze względu na łatwą manipulację słowami kluczowymi, wyszukiwarki zaczęły je ignorować, odwołując się bezpośrednio do treści strony.

  Ewolucja wyszukiwarek wywołała ewolucję pozycjonowania, przechodzącego przez wszelkie algorytmy binarne i wektorową analizę treści strony. Dopiero wyszukiwarki oparte na analizie topologii sieci, zliczające linki (takie jak Google), podniosły poziom trudności pozycjonowania stron. Zaawansowane algorytmy analizy topologii sieci wielu osobom wydawały się odporne na wszelkiego rodzaju próby manipulacji/modyfikacji SERP, jednak zjawisko Google Bomb, polegające na masowym dodawaniu na stronach linku ze wskazanym przez pomysłodawcę anchor-textem, pokazało drogę do łatwego modyfikowania indeksu.

  Termin “pozycjonowanie” pojawił się ok. 2002 r, wcześniej funkcjonował anglojęzyczny “web positioning“. Pierwsze powszechnie znane “polskie” Google Bomb pojawiło się na przełomie 2003 i 2004 roku i polegało na linkowaniu ze słowem kluczowym kretyn adresu do sejmowej strony internetowej polskiego posła Samoobrony Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzeja Leppera, co w efekcie dało pojawianie się wspomnianej strony na czołowych miejscach w wynikach wyszukiwania w Google dla hasła “kretyn” (zwykle jako pierwszy wynik).akcja ta zyskała wielu naśladowców i podobne zjawiska można zaobserwować dla innych słów i wyrażeń, np. “ptasia grypa”, “złodzieje”, “pedał”, “siedziba szatana”, czy też “oszuści”.

  Kontrowersje

  Kontrowersje w pozycjonowaniu stron wynikają ze sposobów zdobywania linków prowadzących do stron - IBL oraz z nieetycznych technik stosowanych w pozycjonowaniu. Działania niezgodne z zaleceniami dla webmasterów przyjęło się nazywać spamem w wyszukiwarkach. Spam w wyszukiwarkach jest traktowany podobnie jak spam pocztowy, czyli elektroniczne wiadomości masowo rozsyłane do osób, które ich nie oczekują.

  W wyszukiwarkach stworzono specjalne strony na których można zgłaszać strony, które stosują nieetyczne metody pozycjonowania np. Google - report a spam result, w Polsce skuteczna okazała się akcja AntySPAMowa, mająca szeroki oddĽwięk w polskich wyszukiwarkach. Jednak w 2005 roku projekt został zakończony.

  Etyczne i nieetyczne techniki pozycjonowania W związku z ogromnym zainteresowaniem pozycją danej strony w wyszukiwarce zaczęto stosować różnorodne metody pozycjonowania m.in. takie, których nie akceptują twórcy wyszukiwarek lub nie są zgodne z zaleceniami dla tworzących strony gdyż “zaśmiecają” wyniki wyszukiwania. Te metody zaczęto nazywać nieetycznymi.

  Są to na przykład:

  * Duże nagromadzenie słów kluczowych
  * Słowa kluczowe niezgodne z treścią
  * Ukrywanie słów kluczowych, np. użycie tekstu w kolorze tła, umieszczenie na niewidocznym elemencie lub w miejscu zwykle nie oglądanym przez użytkownika.
  * Cloaking (ang. cloak - płaszcz) - serwowanie robotom wyszukiwarek (rozpoznawanych np. po adresach lub tzw. User agent) specjalnie spreparowanej wersji strony.

  Wykrycie stosowania takich technik może jednak przynieść odwrotny skutek - całkowitą eliminację strony z wyników wyszukiwania. Należy wspomnieć, że wiele metod ułatwiających użytkownikom poruszanie się po stronie i odnajdowanie informacji może przyczynić się do poprawy wyników w wyszukiwarkach.

  Niektóre przykłady to:

  * Wymiana linków i banerów ze stronami o podobnej tematyce, umieszczanie stron w katalogach tematycznych

  A więc szalenie ważną sprawą przy pozycjonowaniu strony jest zdobywanie linków, linki i jeszcze raz linki. Czasami aby zdobyć fajny link, (w dobrym miejscu) trzeba się nieĽle napracować.

  Linki ze stron z ważnych w internecie - brzmi to co najmniej podejrzanie, ale chodzi o bardzo prostą sprawę. Są to linki generujące ruch zamieszczone na bardzo dobrze znanych i odwiedzanych stronach potentatów internetu. Przykładowy link jako zwycięzca podium na Onecie w ciągu miesiąca powiększył ruch na mojej stronie o 1000 %

  Linki branżowe - linki na stronach o podobnej tematyce, odwiedzanych przez pewną grupę ludzi interesujących się danym zagadnieniem. W obecnym czasie można wywnioskować iż tego typu linku są dla strony najważniejsze. Mówi się w kręgach osób zajmujących się pozycjonowaniem, że względu na to iż google tępi katalogi precle i inne katalogi a zaczyna zwracać większą uwagę na tematykę strony na które są prowadzące do nas linki. Jednak aby dostać link tematyczny nasza strona musi zawierać wartościowe materiały.

  Linki z .edu - linki z domen typu .edu .gov. O tym, że należą one do bardzo wartościowych znalazłem informacje w książce - Pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych - autorka Rebecca Lieb. Linki te podobno mają duże znaczenie ze względu na to iż domeny te są zastrzeżone dla pewnych instytucji, a zdobycie linka na stronie np rządowej (.gov) graniczy praktycznie z cudem. Linki na takich domenach mają podobno największą wartość.

  * Rezygnacja z nawigacji uzależnionej od dodatkowych technologii, np. Javascriptu lub Flasha lub ramek, poprawa możliwości poruszania się po stronie, użycie mapy strony
  * Usunięcie błędów (np. składniowych) z kodu strony
  * Optymalizacja kodu strony, usunięcie nadmiarowych znaczników HTML
  * Dobre opisanie elementów strony, np. tytułu strony lub treści alternatywnej dla grafiki
  * czytelne opisywanie odnośników (unikanie opisów typu “tutaj” albo “kliknij” na korzyść lepiej opisujących zawartość strony do której prowadzą)
  * Stosowanie “przyjaznych” adresów (np. http://domena.com/sklep/drukarki/laserowe/ zamiast http://domena.com/index.php?page=236&id=32)
  * Wyróżnianie ważniejszych słów (np. pogrubienie, podkreślenie), stosowanie nagłówków
  * Artykuł z linkiem do twojej strony


  W odróżnieniu od nieuczciwych metod pozycjonowania, tutaj można być pewnym, że te metody będą zawsze akceptowane przez wyszukiwarki, a ich stosowanie nie spowoduje eliminacji strony z wyników wyszukiwania.

  Terminologia

  * SERP - (ang. Search engine results position) - wyniki wyszukiwania w wyszukiwarce
  * PR - PageRank - matematyczny algorytm stworzony przez Google, na podstawie którego obliczana jest ważność znalezionych stron dla każdego zapytania a także liczbowy efekt działania tego algorytmu
  * Content - Zawartość stron/witryn: tekst, obrazki. Kiedyś obowiązywała zasada “Content is King” - czyli najważniejsza dla pozycjonowania na stronie jest jej zawartość/treść - content
  * Duplicate Content Penalties - Tworzenie kilku kopii jednego dokumentu lub strony, w przypadku kopii strony mówi się o mirrors strony
  * IBL - Inbound Links - Ilość linków wskazujących na dany adres pliku/strony www, najlepiej z odpowiednim anchor text-em
  * Index/indeks stron - Zbiór stron dostępnych w danej wyszukiwarce - stron zindeksowanych przez robota wyszukiwarki
  * Link exchange - Wymiana linków jest stosowana do podniesienia IBL pomiędzy stronami o wysokim PR
  * Link popularity - Wartość otrzymana dla zapytania (link:adres strony)
  * Naturalne linkowanie - Polega na rozpowszechnianiu w sieci linków do strony bez budowania specjalnych do tego celu stworzonych stron
  * OBL - Outbound Links - Ilość linków wskazujących na zewnętrzne adresy plików/stron www
  * Pozycjoner - Prawidłowa nazwa konsultant ds. pozycjonowania stron www/seo * TBPR Update - Toolbar PageRank Update - inaczej update PageRank
  * Update PageRank - Zmiana wartości publicznie dostępnej PR wskazywanej przez Toolbar Google
  * TB Program Update - Zmiana w oprogramowaniu odpowiadającym za sposób obliczania PR
  * GDPR Update - Google Directory Update - Zmiana wartości PR publicznie dostępnej w katalogu Google PR
  * Update IBL - Zmiana wartości dla zapytania (link:adres strony)
  * BL Update - Backlink Update - Zmiana wartości dla zapytania (link:adres strony)
  * Algo Update - Algorithm Update - Zmiana algorytmu odpowiadającego za rezultaty SERP  Źródło: wikipedia.org  Powrót      Home