Home  |  Królik  |  Papuga  |  Kanarek  |  Owczarek  |  Redakcja  |  Klub  |  Kontakt       królik - lapin Królik - kaninchen Królik - Rabbit

  • Home
  • Królik
  • Papuga
  • Kanarek
  • Gryzonie
  • Działka
  • Co nowego
  • Galeria  I
  • Galeria  II
  • Galeria  III
  • Mapa strony
  • Forum Trunia
  • Serwis Trunia
  • Zrób stronę
  • Przyjaciele
  • Literatura
  • Webcam
  • Zapytania
  • Redakcja
  • Lekarze
  • Ustawy
  • Banery
  • Humor
  • Ebook
  • Quiz
  • Linki
  • E-mail

  • Czy wiesz że:

    Beza - jeżeli ciasto z bezą na wierzchu posypiemy przed pieczeniem cukrem pudrem, to unikniemy jego kruszenia się podczas krojenia.

    Śmietana w zupie - śmietana dodana do zupy nie zwarzy się, jeżeli wcześniej wymieszamy ją z niewielką ilością soli.

    Dobry kucharz - zdaje sobie sprawę, że gotowanie i pieczenie przekazujemy w ręce naszych pań, do nas należy próbowanie.
    TRUNIO

       

    Przepisy na dobre potrawy






    Myli się ten kto sądzi, że znajdzie tutaj przepis na potrawkę z królika. Moja wspólna z Truniem propozycja to wykorzystanie nadmiaru pożywienia zgromadzonego dla królika, a należy pamiętać, że podajemy naszemu milusińskiemu tylko świeże produkty.







    Surówka jako najwyższe stadium rozwoju kulinarnego.

    Każdy posiłek należy rozpoczynać od surowych owoców lub warzyw. Nie następuje wtedy w organizmie leukocytoza, czyli mobilizacja białych ciałek krwi, co ma miejsce, gdy rozpoczynamy posiłek od gotowanych produktów. Surowy pokarm przygotowuje organizm na przyjęcie posiłku. Dzięki temu wzmocnieniu ulega odporność organizmu. Dla wegan powinna istnieć żelazna zasada: ponad 50% pożywienia powinny stanowić pokarmy surowe. Im więcej, tym lepiej. Twój organizm będzie silny i odporny, będzie lepiej funkcjonował. Zapomnij o anemii, dolegliwościach. Czyli tak jak nasze króliki. Druga ważna zasada: koniecznie zielone liście pełne chlorofilu. Pobudza on metabolizm, powstawanie czerwonych ciałek, poprawia wykorzystanie białka, wyrównuje ciśnienie, poprawia krążenie, leczy rany i dolegliwości. Reguluje proces spalania pokarmów. Dostarcza białka, witaminy A, B i C. Bez zielonych liści nie ma zdrowia.I to samo dotyczy króliczków, nie tylko woda i siano, ale zieleninka i warzywka i ziarenka a wtedy nasi milusińscy będą piękni o błyszczącym i połyskującym futerku, o spojrzeniu pełnym radości i zadowolenia.


    Surówka

    30 dag brokułów, jabłko, 3 łyżki koperku, ząbek czosnku,kilka gałązek natki pietruszki, sok z cytryny, cukier, pieprz i sól.


    Brokuły należy umyć, osuszyć i podzielić na rózyczki. Wlać majonez na drobno pokrojone różyczki i wszystko dokładnie wymieszać. Nie podawać do próbowania królikowi. Dodać roztarty czosnek, obrane pokrojone jabłko oraz koperek, starannie wymieszać. Przyprawić solą, cukrem, pieprzem i sokiem z cytryny. Wyłożyć na salaterkę, przybrać gałązkami z natki pietruszki i natychmiast podawać do spożycia. W przypadku złego samopoczucia po spożyciu, możemy sobie powiedzieć że jedzonko było nieświeże i bardzo dobrze że króliczek tego nie jadł.


    Chłodnik z buraka liściowego

    20 dag boćwiny, 1,5 l zsiadłego mleka, pęczek rzodkiewek (króliczek jada listki rzodkiewki) świeży ogórek,szklanka śmietany, koperek, szczypiorek, sos z kiszonych buraków lub zagęszczony barszcz czerwony, sok z cytryny, cukier, sól.

    Boćninę oczyścić, opłukać, drobno pokroić, zalać wrzącą wodą z dodatkiem soku z cytryny, ugotować.Rzodkiewki oczyścić, opłukać, pokroić w plasterki. Ogórek umyć, obrać, opłukać, przekroić na pół i po usunięciu pestek, pokroić w paseczki. Mleko wymieszać ze śmietaną, roztrzepać trzepaczką, dodać wystudzoną boćwinę, rzodkiewki, ogórek, posiekaną zieleninę oraz przyprawy. Podawać dobrze schłodzony.



    Sałata po francusku

    2 główki sałaty, świeży ogórek, cebula, ząbek czosnku, 2-3 łyżki oleju, sok z cytryny, pieprz i sól.

    Sałatę podzielić na liście umyć, (jednego po osuszeniu można dać króliczkowi) ułożyć je na półmisku, posolić, skropić sokiem z cytryny, odstawić na godzinę. Następnie na sałatę ułożyć plasterki ogórka, posypać drobno posiekaną cebulą, zmiażdżonym czosnkiem, solą i pieprzem, ponownie skropić cytryną i polać olejem.



    Sałata w sosie winegret


    2 główki sałaty czerwonej, 2 łyżki soku z cytryny, 6 łyżek oliwy lub oleju sojowego, pieprz i sól.

    Sałatę umyć, osączyć, osuszyć, porwać palcami na kawałki. Z soku cytrynowego, oliwy, pieprzu i soli zrobić sos. Przed podaniem polać sałatę, delikatnie wymieszać.



    Sałata z ananasem i wiśniami


    2 główki sałaty, 2 krążki ananasa z puszki, 2 łyżki wiśni z konfitur, 4 łyżki śmietany, 4 łyżki białego wytrawnego wina, sok z cytryny, cukier, pieprz biały, sól.

    Sałatę czyścimy, płukamy, osączamy, następnie kładziemy ją na talerzykach. Ananas pokroić w kostkę, wymieszać z wiśniami, śmietaną, winem i przyprawami, wyłożyć na sałatę i dowolnie udekorować. Podawać bezpośrednio po przyrządzeniu.



    Sałata z jajami i śmietaną


    4 główki sałaty czerwonej, 2 jaja, pół szklanki śmietany, sok z cytryny, cukier, sól.

    Sałatę umyć,osączyć i osuszyć. Podzielić palcami, ułożyć w salaterce. Polać śmietaną przyprawioną cukrem, solą i sokiem z cytryny. Przybrać ćwiartkami ugotowanych na twardo jaj. Można też posypać zieleniną



    Seler naciowy duszony


    1 kg selerów naciowych, 2 łyżki oliwy lub oleju, szklanka bulionu, 2 łyżki masła, pół szklanki śmietany, pieprz, sól.

    Ogonki selerów po usunięciu liści opłukać , pokroić w kawałki długości około 1 cm, liście posiekać. Do rondla wlać oliwę, włożyć kawałki selera, podlać rosołem, dusić na ogniu do miękkości. Po odparowaniu rosołu dodać śmietanę, przyprawić solą i pieprzem. Wyłożyć na salaterkę, polać stopionym masłem, posypać siekanymi listkami.



    Cykoria liściowa


    3 główki białej oraz główka czerwonej cykorii, 10 dag szynki (to już z własnych zapasów) 10 dag żółtego sera, 2 mandarynki, 5 dag orzechów włoskich, 3 łyżki szczypiorku. Sos; szklanka kwaśnej śmietany, 2 łyżki majonezu, cebula, curry, pieprz, sól.

    Cykorie umyć i pokroić na nieduże kawałki, szynkę i żółty ser pokroić w zapałki, mandarynki rozebrać na cząstki, a orzechy i szczypiorek drobno posiekać. Następnie wszystkie składniki połączyć, wlać sos i starannie wymieszać.


    Cykoria liściowa II


    Cykorie także doskonale zestawiać z jajami i serem. Można ją gotować, dusić albo spożywać jako surówkę. Ze wspaniałej żółto-białej cykorii pozostaje bardzo niewiele odpadów. Środek jest czasami nieco gorzkawy, można go jednak bardzo łatwo usunąć. Przechowując w lodówce zachowa świeżość co najmniej przez tydzień czasu.

    100 g cykorii zawiera:1,3 g białka, 0,2 g tłuszczu, 2,3 g węglowodanów, 5 mg witaminy C, różnego rodzaju minerały i tylko 16 Kcal (67Kj)

    SURÓWKA Z CYKORII:
    250 g cykorii 2 pomidory 2 pomarańcze (albo inne owoce), 50 g grubo posiekanych orzechów, 3 łyżki stołowe francuskiego sosu do sałatek, 1 łyżeczka do herbaty cukru, 1 łyżeczka stołowa soku pomarańczowego, drobno posiekana pietruszka. Po wykrojeniu rdzenia cykorię umyć i pokroić w cienkie plastry; pomidory podzielić na ćwiartki. Wymieszać w salaterce razem z cząstkami pomarańczy i orzechami. Francuski sos do sałatek wymieszać z sokiem pomarańczowym i cukrem. Posypać pietruszką. Odmiana: Zamiast cząstek pomarańczy można wziąć cienkie plasterki jabłka.

    CYKORIA NA GORĄCO Z SEREM I SZYNKĄ:
    4 główki cykorii, 4 plastry szynki, 100 g sera

    Cykorię zalać wodą tak, aby przykrywała ją do połowy i gotować przez 15 minut. Dodać sól, pieprz i nieco soku z cytryny. Cykorię przeznaczoną na surówkę pokroić w cienkie plastry. Cykorię ugotować i odsączyć . Każdą główkę z osobna owinąć plastrem szynki i ułożyć w żaroodpornym naczyniu. Posypać tartym albo przykryć pokrojonym w plastry serem. Zapiec w podgrzanym piekarniku albo na rozgrzanym rożnie.


    Zupa z sałaty rzymskiej


    Odmiany sałaty rzymskiej opisuję w dziale ŻYWIENIE, jest to przysmak dla futrzaka - oczywiście podajemy ją z umiarem.



    2 główki sałaty rzymskiej, 1,5 litra wywaru z kości i warzyw, 4 cienkie parówki, 2 cebule, 3 - 4 łyżki tłuszczu (masło roślinne, olej) 2 łyżki koncentratu pomidorowego, łyżka mąki, pół puszki sardynek, jajo, natka pietruszki, przyprawa do zup, pieprz, sól. Po tym zestawie widać jaki to rarytas, małżonka przygotowując te potrawy zapomniała że ja muszę to wszystko próbować - no i jest odpowiedź skąd te moje 100 kg wagi..



    Sałatę oczyścić, opłukać, usunąć grube nerwy, pokroić w paseczki, zalać wrzącym wywarem i ugotować. Parówki obrać z osłonek, pokroić w plasterki. Cebulę obrać, opłukać, drobno pokroić, usmażyć, dodać koncentrat pomidorowy, oprószyć mąką, ciągle mieszając chwile smażyć nie rumieniąc. Dodać do sałaty i parówek, gotować kilka minut, doprawić. Zupę rozlać na talerze, włożyć sardynki, cząstki ugotowanego na twardo jaja, posypać posiekaną natką pietruszki i natychmiast podawać.



    A więc do dzieła może coś ugotujemy.


    Sztuka kulinarna jest wtedy sztuką, gdy jest indywidualnym dziełem. Dla nas najważniejszy jest organizm. Każdy człowiek to inny organizm. Ja uważam że to samo dotyczy i naszych króliczków nie należy przykładać do nich jednej miary w ilości dawkowanej karmy.On ci powie, czy możesz łączyć owoce z jarzynami, czy możesz łączyć kwaśne ze słodkim. Jeśli wrócisz do natury, to ona ureguluje to, co do tej pory zostało zepsute przez cywilizację. Wielu przepisów tu nie znajdziesz, ale znajdzie je twoja wyobraźnia. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o potrawy z surowych warzyw i owoców.

    Zupy.


    Ugotować zupę jest bardzo prosto. Wystarczy mieć wywar z warzyw, a nie mięsa, jeśli jakiegoś warzywa dodamy więcej, to uzyskamy odpowiedni rodzaj zupy. Zupę możemy wzbogacać kaszą, ryżem, makaronem razowym, płatkami zbożowymi, proteiną sojową, strączkowymi. Ważne, aby zupa była gęsta. Jeśli jest za rzadka, to możemy ją podprawić mąką zmieszaną z mlekiem sojowym. Szczególnie cenne zupy to grochowa, fasolowa, z soczewicy, kapuśniak, grzybowa, sojowa, z dyni, barszcz. Tutaj nie znajdziesz tych prostych zup, które nie wymagają żadnej filozofii, ograniczę się do przepisów, których gdzie indziej nie znajdziesz. Zupę na sam koniec wzbogacamy zieloną pietruszką, kiełkami, otrębami itp.

       Cebulowa.
    Zagotować wywar z warzyw. Cebulę (0,5-0,7kg), udusić na tłuszczu, zalać częścią wywaru i ugotować pod przykryciem, potem przetrzeć i połączyć z resztą wywaru. Zagęścić mąką z mlekiem sojowym, dodać przyprawy i zagotować. Dobra z grzankami.

    Cytrynowa z ryżem.
    Ugotować wywar z warzyw. Ryż dodać do wywaru i ugotować, dodać sok z cytryny (2 sztuki). Doprawić mlekiem sojowym.

    Fasolowa.
    Do wody dodać rozdrobnioną cebulę, ziemniaki, kukurydzę. Gdy ziem-niaki się ugotują, dodać fasolę ugotowaną oddzielnie. Przyprawić.

    Pomidorowa na zimno.
    Zmieszać litr soku pomidorowego z drobno pokrojoną cebulą i czosnkiem, oliwą, pokrojonymi pomidorami, papryką, ogórkami, szczypiorkiem, doprawić solą i sokiem z cytryny, zmiksować, odstawić na kilka godzin. Podawać z ryżem, makaronem.

    Zupa - gulasz.
    Na oliwie udusić cebulę i paprykę z odrobiną wody, zalać wodą, dodać gotowaną fasolę, kukurydzę, gotować kwadrans, pokroić pomidory, cukinię lub kabaczka, dodać i dalej gotować kwadrans, przyprawić.

    Zupa z dyni.
    Jest bardzo wartościowa; istnieją różne warianty tej zupy. Jeden z nich: pokroić drobno dynię lub pattisona, dusić w wodzie z dodatkiem cebuli i warzyw.. Mleko sojowe zmieszać z mąką, dodać do zupy, przyprawić, dodać olej, zagotować.

    Zupa ziemniaczana.
    Udusić cebulę, paprykę, czosnek na oleju i odrobinie wody. Zalać wodą, dodać pokrojone ziemniaki, pomidory, gotować około pół godziny. Do-prawić przyprawami, dolać sok cytrynowy, olej, zagotować.

    Pomidorowa na chłodno.
    Sok pomidorowy rozrobić z majonezem (3-4 łyżki), dodać posiekaną cebulę, sól, przyprawy, pietruszkę lub szczypiorek.

    Czosnkowa.
    Pokrojony czosnek podsmażyć na oliwie, dodać mąką (2 łyżki), wymieszać, zalać wodą, dodać przyprawy (bazylia, lubczyk), gotować 20 minut, wolno wlać sok cytrynowy.

    Grzybowa.
    Ugotować i pokroić grzyby, dodać podsmażoną cebulę, pokrojone ziemniaki, surowe namoczone śliwki, rodzynki, olej, przyprawy. Gotować do miękkości.

    Kukurydziana.
    Cebulę i czosnek podsmażyć, dodać warzywa (seler, cukinia) i podsmażyć, dodać wodę, kukurydzę, ziemniaki, gotować do miękkości. Przyprawić, dodać mleko sojowe.

    Z porów.
    Pokrojony por podsmażyć, osobno podsmażyć cebulę, dodać 3 łyżki mąki, wymieszać, dodać wodę, połączyć z porami, dodać ząbek czosnku, gotować 20 minut. Zmiksować, dodać przyprawy, olej, zagotować.

    Kapuśniak.
    Kapustę kiszoną ugotować, ziemniaki pokroić i dodać do kapusty, gotować. Cebulę usmażyć na oleju i dodać do zupy, dodać przyprawy.

    Pomidorowa z ryżem.
    Warzywa ugotować na wywar. Ryż osobno ugotować pół kilo pomidorów (lub koncentrat) ugotować z cebulą w wodzie. Przetrzeć je i dodać do wywaru. Dodać przyprawy, mleko sojowe, ryż, zagotować.

    Bigos.
    Kapustę kiszoną zagotować, dodać kapustę białą, razem gotować. Osobno gotować grzyby, dodać do kapusty, dodać też koncentrat pomidorowy. Cebulę zeszklić na oleju, dodać mąkę, zrumienić, rozprowadzić wywarem z grzybów i wlać do kapusty, gotować, doprawić przyprawa-mi.

    Z porów
    Kilka porów podsmażamy, dodajemy łyżkę mąki i dalej podsmażamy, dajemy to do wody lub wywaru z warzyw, gotujemy 25 minut. Dodajemy przyprawy. Podajemy z ryżem.

    Selerowa.
    Zetrzeć seler i podsmażyć na oleju, dodać do wywaru z warzyw seler, czosnek, przyprawy, gotować 25 minut.

    Fasolowa z jałowcem.
    Moczoną przez noc fasolę, pokrojone pory, liść laurowy, goździki, kilka ziaren jałowca gotować w wodzie około 1 godziny. Odstawić do przestygnięcia, dodać sól i pietruszkę, zmiksować i podgrzać na ogniu.

    Grochowa.
    Groch namoczyć w gorącej wodzie na 1 godzinę. Podsmażyć olej i czosnek, dodać przyprawy, ziemniaki, seler, groch, kminek, gotować 5 minut, dodać liść laurowy i wywar z warzyw. Gotować 40 minut. Odstawić, przyprawić, podgrzać ale nie gotować.

    Krem z kalafiora i migdałów.
    Ugotować kalafior rozdrobniony w wodzie, podsmażyć cebulę migdały i pokrojone łodygi selera na oleju (ok. 5m). Wlać do wywaru z kalafiora, gotować 5 minut, odstawić. Zmiksować, doprawić i podgrzać przed podaniem.

    Cebulowa.
    0,5kg pokrojonej cebuli, czosnek, marchew i rzepę dusimy na oleju. Dodajemy wywar z warzyw, sos sojowy, gorczycę, gotujemy 20 minut, dodajemy przyprawy i gotujemy 5 minut.

    Gumbo.
    Podsmażyć olej i czosnek, dodać paprykę, smażyć 5 minut, dodać pomidory, koncentrat pomidorowy i wywar z jarzyn. Gotować około 25 minut. Doprawić.

    Chłodnik z miętą.
    Dusić na oleju kapustę pekińską (zwykłą) i zielony groszek 10 minut. Dodać wywar z jarzyn, gotować 20 minut, ostudzić. Zmiksować, dodać miętę drobno pokrojoną, przyprawy. Na zimno - wstawić na 1 godzinę do lodówki. Na gorąco - podgrzać przed podaniem.

    Ryżowa.
    Obsmażyć na tłuszczu warzywa (seler, marchew, por), dodać 3 łyżki ryżu, smażyć dalej, posypać 2 łyżkami mąki, dodać wywar z warzyw, gotować pół godziny, doprawić mlekiem i przyprawami.

    Sojowa.
    Podsmażyć cebulę na tłuszczu, dodać mąkę sojową (1 łyżkę) i smażę) i smażyć dalej. Pokroić drobno pomidory, dodać je i zalać wywarem z jarzyn. Gotować 15 minut, dodać przyprawy, mleko, zwykłą mąkę, zagotować.

    Chlebowa.
    Podsmażyć cebulę na tłuszczu, dodać 3 kromki chleba pokrojonego w kostkę, 2 łyżki mąki, podrumienić. Dodać wywar z jarzyn, przyprawić kminkiem i solą, gotować pół godziny, dodać mleko sojowe.

    Ziemniaczana.
    3 łyżki mąki podsmażyć na patelni, dodać trochę wody i wymieszać. Wlać do garnka z wodą, dodać ziemniaki, przyprawy (kminek, majeranek), gotować pół godziny.

    Z kapusty.
    Podsmażyć cebulę na tłuszczu, dodać pokrojoną kapustę, podsmażyć, dosypać mąkę (2 łyżki) i smażyć dalej. Wlać wody, dodać ziemniaki, przyprawy, gotować pół godziny, doprawić mlekiem.

    Dania główne.


    Nie będziemy opisywać tradycyjnych dań. Pierogi, naleśniki, kluski itp. możesz robić w oparciu o inne książki. Chcemy skupić się na daniach oryginalnych, których przepisy trudno znaleźć w dostępnej literaturze, a należą do "szkoły wegetariańskiej". Weganina będą interesować głównie potrawy ze strączkowych, soi, zbóż. Pamiętamy o kiełkach lub pietruszce, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

    Bigos z jarzyn.
    Warzywa pokrojone w kostkę zalać małą ilością wody i gotować. Z tłuszczu i mąki zrobić zasmażkę, podprawić nią warzywa i dodać mleko sojowe, zagotować.

    Fasola z grzybami.
    Fasolę i grzyby umyć i namoczyć. Ugotować osobno. Pomidory pokroić cienko, podobnie grzyby i razem dusić w małej ilości wody. Połączyć z fasolą, dodać przyprawy. Zrobić zasmażkę, dodać do całości, zagotować.

    Kapusta z ryżem.
    Ryż i trochę grzybów suszonych ugotować. Kapustę ugotować osobno. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i zeszklić na oleju. Wszystko połączyć, dodać trochę mleka sojowego i przyprawy, zagotować.

    Ziemniaki duszone z jarzynami.
    Warzywa, pieczarki, ziemniaki pokroić drobno. Warzywa i pieczarki dusić, potem dodać ziemniaki, doprowadzić do miękkości. Zrobić zasmażkę, połączyć z potrawą, dodać przyprawy i mleko sojowe, zagotować.

    Naleśniki sojowe.
    Zmiksować soję namoczoną na noc (1 szklanka), wodę (1 szklanka), sok owocowy (1 szklanka) i płatki owsiane (1 szklanka). 2 łyżki oleju i sól, smażyć na patelni. Można dodać do masy drobno pokrojone owoce.

    Pieczeń ryżowa.
    Ugotowany ryż wymieszać z mlekiem, orzechami, rodzynkami, odrobiną soku z cytryny, miodem i solą, piec około 45 minut w temperaturze 200°C.

    Kotlety.
    Można je robić z wszystkiego. Z dyniowatych, strączkowych, zboża, soi; podajemy przepisy jedynie na te kotlety, które nie sposób znaleźć w książkach wegetariańskich. Można je panierować w otrębach, kiełkach, mące razowej.

    Z jęczmienia.
    Ugotowany jęczmień zmiksować z podsmażoną cebulą, czosnkiem. Do-dać zmielone orzechy, przetartą marchew, przyprawy, bułkę tartą, mleko sojowe. Wymieszać wszystko, uformować kotlety. Piec w piekarniku lub smażyć.

    Z soi.
    Ugotowaną soję przepuścić przez maszynkę, wraz z cebulą, czosnkiem, bułką grahama namoczoną w gorącej wodzie. Dodać przyprawy, sól, mąkę ziemniaczaną i razową, uformować kotlety i upiec.

    Z fasoli.
    Ugotowaną fasolę przekręcić przez maszynkę, dodać wodą, płatki owsiane, uduszoną cebulę, przyprawy. Upiec.

    Z soczewicy i ryżu.
    Ugotować soczewicę i ryż, połączyć z pokrojonymi pieczarkami, cebulą, przyprawić, piec w piekarniku.

    Ze słonecznika.
    Słonecznik przepuścić przez maszynkę, dodać duszoną cebulę, startą marchew, wodę, sok pomidorowy, sól; upiec.

    Z płatków owsianych.
    Cebulę udusić na oleju, dodać płatki owsiane do wrzącej wody i odstawić na 10 minut. Uformować kotlety i piec.

    Kasza jaglana z warzywami.
    Udusić paprykę, cebulę, grzyby na oleju, wymieszać z ugotowaną kaszą jaglaną, dodać orzechy, słonecznik, przyprawy.

    Pieczona soczewica.
    Ugotowaną soczewicę wymieszać z cebulą, czosnkiem, orzechami, mąką z pełnego przemiału, olejem, przyprawami. Piec godzinę, polać sosem pomidorowym albo keczupem.

    Kotlety pszenno-owsiane.
    Pszenicę (pół szklanki) zalać wrzątkiem w termosie i odstawić na kilka godzin. Płatki zalać wodą, przepuścić przez maszynkę, przyprawić, dodać cebulę, pieczarki, jeśli masa jest za rzadka - dodać mąkę. Formować kotlety, otoczyć otrębami, upiec.

    Kasza z grzybami.
    Kaszę (dowolną albo ryż) ugotować, cebulę podsmażyć, udusić z grzybami, wymieszać z kaszą, przyprawić.

    Kotlety z kaszy jaglanej.
    Ugotować kaszę jaglaną, płatki owsiane, dodać dowolne kiełki, 3 łyżki mąki pszennej, trochę wody, przyprawy. Wymieszać, uformować kotlety, upiec.

    Pieczona soja.
    Ugotować soję, zmieszać ze startymi warzywami (marchew, cebula, seler), dodać tartą bułkę, sól, olej, piec przez 45 minut w temperaturze 200°C.

    Kotlety z pszenicy.
    Ugotować pszenicę i kaszę kukurydzianą, zemleć, dodać mąkę pszenną lub jęczmienną, cebulę podsmażoną, przyprawy. Wymieszać, formować kotlety, upiec.

    Krokiety orzechowe.
    50g pszenicy namoczyć na noc i ugotować, dodać zmielone orzechy lub migdały i słonecznik, olej, wymieszać, dodać startą marchew, cebulę, trochę wody. Dodać przyprawy, mąkę owsianą lub pszenicę, sos sojowy, wymieszać, uformować kotlety i usmażyć.

    Krokiety z fasoli.
    200g ugotowanej dowolnej fasoli mieszamy z podsmażonymi pieczarkami, czosnkiem i kminkiem, posypanymi mąką pszenną (2 łyżki). Mieszamy, dodajemy przyprawy, wstawiamy do lodówki na kilka godzin. Formujemy krokiety.

    Ryż po indyjsku.
    Podsmażyć na oleju cebulę, kolendrę, kminek, imbir, kurkumę. Dodać namoczony (1 godzina) groch, ryż. Zalać wodą i sokiem z cytryny, dodać pokrojone pomidory, gotować do miękkości, posolić.

    Krokiety z tofu.
    Ugotować kaszę jaglaną¸ zmiksować z tofu i sosem sojowym na pastę, dodać rozdrobnione migdały, przyprawy. Zostawić w lodówce, formować krokiety, panierować, usmażyć.

    Naleśniki z brokułami.
    Usmażyć naleśniki.
    Nadzienie: gotować brokuły 5 minut, podsmażyć cebulę, dodać czosnek, kminek, smażyć 5 minut, dodać brokuły, smażyć 2 minuty, polać dowolnym sosem, doprawić.
    Dynia pieczona.
    Dynię obrać, pokropić na kawałki, skropić olejem i ziołami. Piec w piekarniku, podlać wodą w miarę potrzeby.

    Dynia duszona z cebulą.
    Pokroić dynię na kawałki, podsmażyć z cebulą, dusić pod przykryciem z odrobiną ody, dodać przyprawy. Mogą być także pomidory.

    Peperoniata.
    Cebulę podsmażyć, dodać paprykę, dynię, pomidory, czosnek, ziemniaki (3-4), dodać przyprawy i dusić do miękkości.

    Fasola z pomidorami.
    Ugotować fasolę, podsmażyć cebulę, dodać czosnek i pokrojone pomidory, razem podsmażyć, połączyć z fasolą, dodać przyprawy, gotować 5 minut, dodać łyżkę mąki kukurydzianej.

    Ryż z dynią.
    Obsmażyć na tłuszczu cebulę, dodać dynię pokrojoną, smażyć razem 10 minut. Wlać pół szklanki wody, dodać ryż, dusić pod przykryciem, przyprawić. Można dodać także groszek.

    Gulasz grzybowy.
    Suchą kostkę sojową zalewamy wodą, dodajemy przyprawy. Po odsączeniu podsmażamy na oliwie, wraz z cebulą i pieczarkami, dusimy z odrobiną wody dodajemy koncentrat pomidorowy, przyprawy, zaprawiamy mąką, mlekiem.

    SMACZNEGO....
    Powrót