Home  |  Królik  |  Papuga  |  Kanarek  |  Owczarek  |  Kot  |  Redakcja  |  Klub  | Kontakt       królik - lapin Królik - kaninchen Królik - Rabbit

   Home   Trunio   Galeria   Lokator   Wybór   Dom   Krewni   Oswajanie   Jadłospis  

Żywienie   Opieka   Choroby   Leczenie   Linki   Sałatki   Nowości   News   Literatura  

Forum o zwierzętach odpowiada lekarz weterynarii

>>>> WEJDŹ <<<<

Poradnik hodowcy - króliki.

KOMUNIKAT DLA OPIEKUNÓW Z KRAKOWA I OKOLIC


REKSVET Przychodnia Weterynaryjna

Kraków, ul Gdańska 31. Tel. 12 417 12 23

Poszerzamy nasze usługi o leczenie zwierząt egzotycznych.
Dietetyka żywienia, szczepienia królików i fretek, badanie kału i moczu, korekta zębów, interna, ortopedia gryzoni i zajęczaków.

Chirurgia m.in. królików,świnek morskich, gryzoni, fretek nie zapominamy o psach i kotach.

Badania internistyczne zwierząt.
Diagnostyka chorób zwierząt.
Badanie rtg zwierząt.
Usg zwierząt.
Ortopedia :
Diagnostyka i leczenie złamań kości, operacje osteosyntezy z użyciem gwoździ, śrub i płyt ortopedycznych, stosowanie stabilizatorów zewnętrznych, osteotomie korekcyjne najnowocześniejsze metody leczenia zerwania więzadeł kolana – w tym TPLO.

Czynne : Poniedziałek – Piątek od 9-19, sobota od 9-13. niedziela od 10-12.

Nasi specjaliści:
lek. wet. Paweł Krok, lek. wet. Adam Opalski, lek. wet. Maciej Janusiewicz,
lek. wet. Maria Sulimska, lek. wet. Anna KaczmarekPAMIĘTAJ ZANIM KUPISZ KRÓLIKA KUP KSIĄŻKE I PRZECZYTAJ
lub przeglądnij uważnie kilka dobrych internetowych stron


królik

Osoby które nie miały kontaktu z królikami przed podjęciem decyzji o zakupie zadają sobie pytanie, jakim zwierzęciem jest królik ?. Jeśli ktoś uważa, że królik jest zwierzątkiem okazującym na każdym kroku miłość do swego opiekuna, przybiega na zawołanie, jest wyśmienitym czyścioszkiem, nie gryzie mebli, nie posikuje dywanów, nie stara się dominować nad domownikami, siedzi całą dobę w klatce i jest z tego zadowolony, to mogę tylko powiedzieć, - tak myślące osoby będą bardzo rozczarowane. Właściwie to każde z tych pytań ma odpowiedź przeczącą, one uwielbiają spędzać czas poza klatką i to nie godzinę a minimum zalecam pięć godzin. Traktują swego opiekuna jak członka stada a nie pana i władcę. Potrafią swymi ząbkami przywołać do porządku, lubią być głaskane nie wtedy kiedy my chcemy lecz kiedy one mają na to ochotę.


króliki domowe

Królik jest postrzegany przez osoby dorosłe i dzieci jako oswojony i milutki. Większość rodziców poddaje się prośbom swych dzieci, kupując królika jako zwierzę domowe. Dziecko na ogół zawsze obiecuje, że zaopiekuje się nowym domownikiem, ale dzieci jak to dzieci nie zawsze dadzą radę opiekować się w sposób prawidłowy królikiem. Obietnice są niebawem zapomniane i troska o królika często spada na rodziców, a tym najczęściej brak czasu na prawidłową opiekę, taka sytuacja powoduje to iż królik żyje w osamotnieniu a jest to jednak zwierzę towarzyskie i nie tylko do szczęścia jest mu potrzebna miska. Królik nie zawsze docenia i toleruje podnoszenie i przytulanie, może walczyć, ugryźć lub skoczyć i podrapać, równie dobrze może zrobić sobie w czasie upadku krzywdę. Pamiętajmy, nie jest wskazane zakupić królika dla dziecka młodszego niż 8 - 10 lat (dla malutkich dzieci mogą one być wręcz groźne).


Większość kłopotów w czasie hodowli jest spowodowana błędami opiekuna, brak wiedzy z zakresu opieki, żywienia, są najczęściej przyczyną dolegliwości jakie występują, zapytania jakie otrzymuje pozwalają mi wyrobić sobie pogląd, że opiekunowie postępują według zasady "najpierw królik a potem co to właściwie jest i jak się z nim obchodzić" a szkoda, szkoda króliczków... Na wszystkie pytania dotyczące hodowli w domu królika miniaturowego postaram się podać na tej stronie odpowiedź, jednak jeśli nie znajdziesz materiału jaki Ciebie interesuje napisz na Króliczym Forum.


Jeśli jednak zapadnie decyzja o zakupie królika postaraj się o wybranie królika w sklepie który posiada króliki z fermy hodowlanej a nie od przypadkowych hodowców, królik powinien posiadać oznaczenie, najczęściej jest to tatuaż w uchu, to szalenie ważne aby królik był z hodowli prowadzonej przez ludzi posiadających doświadczenie oraz właściwe uprawnienia. O źle prowadzonym rozrodzie oraz o konsekwencjach takiego postępowania znajdziesz informacje poniżej.


Przeprowadzone badania na 62 kojarzeniach przez cztery pokolenia:


1. 18 kojarzeń losowych dało 4,41 % osobników z wadami budowy.
2. 9 kojarzeń między synem a matką dało 21,74 % osobników wadliwych.
3. 9 kojarzeń między ojcem a córką 43,9 % osobników wadliwych.
4. 9 kojarzeń między rodzeństwem 65,52 % osobników wadliwych.
5. 9 kojarzeń między półrodzeństwem 31,15 % osobników wadliwych.
6. 8 kojarzeń między potomstwem uzyskanym z doświadczenia pozycja nr. 4 dała 85,71 % osobników z wadami zasadniczymi.

(wg F. Joppicha) "Racjonalny chów królików" R. Kopański.
prawie wszystko o królikach...


Powracając do uczuleń a jest to sprawa bardzo ważna, należy przed zakupem królika mieć pewność iż nikt z domowników nie jest uczulony. Najczęstszym powodem zgłaszania chęci oddania królika jest tłumaczenie - moje dziecko jest uczulone. A przecież reakcja alergiczna może wystąpić także po spotkaniu ze świnką morską, chomikiem czy hodowlaną myszką. Zagrożeniem dla alergika są kanarki, papugi i inne domowe ptaszki, a nawet rybki w akwarium. Złota rybka co prawda nie wywołuje kataru, ale karmienie jej dafnią, czyli suchym pokarmem, może wzbudzić silną reakcje alergiczną. A tą najczęściej jest atak astmy lub katar sienny.


Rzadziej występuje reakcja skórna i zapalenie spojówek. Bywa, że pojawią się wszystkie. Przy czym nie jest konieczny bezpośredni kontakt ze zwierzątkiem. Alergeny zwierzęce są obecne w dywanach, obiciach mebli, zasłonach. W ciężkich przypadkach nie ma innego wyjścia - nie kupujmy króliczka... Warto jednak wiedzieć, że źródłem alergii nie jest sierść zwierząt, lecz ich ślina, martwy naskórek, wydzieliny gruczołów skórnych. JAKA RADA - należy do przesady dbać o czystość w mieszkaniu (używać odkurzacza ze specjalnym filtrem) usunąć z domu to w czym alergeny mogą być stale obecne np. puszyste dywany, wełniane pledy i aksamitne poduszki..


Przytoczę wypowiedź jednego z uczestników forum ;

Uwaga na sianko !!
Ja sam jestem alergikiem i to tzw. "konkursowym" :) czyli uczulony jestem na wszystko na co się mnie bada. Na sierść zwierzęcą też oczywiście jestem. Ale o ile psy, koty czasami mi szkodzą. To królik nie!!! Mogłem się do niego przytulać, spać w jednym pomieszczeniu - żadnych objawów. Nawet latem, gdy normalnie wszystko na mnie działa. Ale uwaga! Jak się trzyma w domu królika, to trzyma się też sianko. A jak wiadomo ono uczula. Dlatego ja nie kichałem po zabawach z królikiem, ale po nakładaniu mu siana do paśnika.


            4.11.1995 - 26.12.2004                                    20.11.2004 - 30.05.2007

Trunio lipiec 2004 r. Trunia styczen 2005 r.

     Trunio nr.2                                            Trunia nr. 3Panuje powszechne przekonanie, że rok życia psa odpowiada siedem lat życia człowieka, analizując średnią długość życia psa i królika należy jednak wysnuć inne wnioski. Tak naprawdę nawet dla psów nie jest to dokładne przeliczenie, a jak jest w przypadku króliczków, symulacja została wykonana dla orientacji opiekuna;

- 6 miesięcy życia królika odpowiada 15 lat życia człowieka,
- 12 miesięcy to około 25 lat życia człowieka,
- 3 letni królik to 33 lat dla człowieka,
- 5 letni królik to 49 lat dla człowieka,
- 6 letni królik to 57 lat dla człowieka,
- 7 letni królik to 65 lat dla człowieka,
- 8 lat królika to 73 lat człowieka,
- 9 lat królika to 80 lat dla człowieka,
- 10 lat królika to prawie 88 lat życia człowieka,

czyli pamiętajmy króliczka należy traktować w zależności od wieku nie wymagajmy aby 5 letni królik wykonywał szaleńcze biegi po mieszkaniu czy też skoki, należy go traktować jako 50 latka, a starszy królik wymaga z naszej strony wiele ciepła i spokoju.
Długość życia wybranych gatunków zwierząt:

szczur : 3 lata
mysz : 3-5 lat
królowa pszczół : 5 lat
mrówka robotnica : 5 lat
świnka morska : 4-5 lat
koliber : 4-5 lat
królik : 7-10 lat
zając : 7-8 lat
dżdżownica : 9-10 lat
lis : 9-10 lat
wilk : 9-10 lat
skowronek : 10-11 lat
wiewiórka : 10-12 lat
kukułka : 12-13 lat
wróbel : 12-20 lat
bażant : 15-16 lat
sarna : 15-16 lat
pingwin : 19-20 lat
łoś : 18-20 lat
kanarek : 10-24 lata
łabędź : 20-22 lata
tygrys : 20-22 lata
pijawka lekarska : 20-27 lat
bóbr : 20-25 lat
lew : 20-25 lat
dzik : 20-30 lat
bocian biały : 26-27 lat
jeleń : 28-30 lat
mewa : 40-44 lata
nosorożec : 40-45 lat
ropucha : 40-50 lat
gołąb : 40-50 lat
osioł : 40-50 lat
niedźwiedź : 40-50 lat
struś : 45-50 lat
orangutan : 58-60 lat
sowa : 60-70 lat
orzeł : 60-80 lat
papuga : 75-100 lat
krokodyl : 90-100 lat
sęp : 90-100 lat
karp : 80-150 lat
jesiotr : 100-150 lat
słoń : 100-200 lat
szczupak : 100-250 lat
żółw olbrzymi : 300-350 lat
Opis części odnośników w sekcji królik.

Trunio o tym jak wspólnie żyliśmy z Truniem w jednej "klatce".

Galeria kilka zdjęć, Trunio nr.1, obecny Trunio i jego przyjaciele, działka Trunia.

Lokator jaki właściwie jest ten królik, jak należy z nim postępować aby obie strony były zadowolone.

Wybór jaki króliczek ma zostać kupiony, mały czy duży, samiczka a może samczyk, na co należy zwracać uwagę przy zakupie, opis układu rozrodczego, rozmnażanie, ciąża, poród, opieka nad młodymi. Opisy króliczych ras, historia ich powstawania wraz ze zdjęciami.

Dom opis klatki, jej wyposażenie oraz kilka słów jakie warunki powinno się stworzyć królikowi w naszym domu.

Krewni pochodzenie, skąd do nas przybył, trochę historii o wędrówce po Polsce i Europie.

Oswajanie jak postępować z naszym ulubieńcem aby dalsze nasze współżycie układało się pomyślnie, co robimy w pierwszym okresie po przybyciu królika do domu, jakie powinno być nasze zachowanie, książki o króliczkach znalezione w internecie.

Jadłospis króliczy jadłospis na cztery pory roku. Spis wszystkich potraw które króliczek jada oraz wykaz tych których nie wolno mu jeść. Wykaz trujących krzewów i drzew. Wykaz trujących roślin doniczkowych. Skład granulatu.

Żywienie śniadanie, obiad, kolacja, parę zdań na co należy zwracać szczególną uwagę, aby nasz królik był zdrowo odżywiany. Przykładowe zestawy króliczej diety.

Opieka pielęgnacja króliczka, jak prawidłowo utrzymać zwierzątko w dobrej kondycji zdrowotnej, opis organów o których każdy opiekun powinien coś wiedzieć, - opis wyglądu zewnętrznego, budowa wewnętrzna i układ rozrodczy, pyszczek, czaszka, zęby, zdjęcia pokazujące sposób przenoszenia króliczka.

Choroby jakie zagrożenia czychają na malucha, czy należy szczepić i kiedy, skąd się wzięła myksomatoza, co to jest chiński pomór, oraz wiele innych opisów chorób.

Leczenie najczęściej występujące dolegliwości i sposób domowego leczenia, choroby wywołane złą pielęgnacją, brakami w pożywieniu, skąd zagrożenie chorobami wirusowymi, bakteryjnymi, grzybicznymi, dowiesz się tutaj czy możemy przenieść chorobę na królika i odwrotnie.

Linki adresy stron, banerki, strony miłośników króliczków, nie jesteśmy liczebnie mocną grupą ale nasza wiedza i doświadczenie przekazane na podanych przeze mnie adresach stron przewyższa niejeden fachowy podręcznik, spis obejmuje strony polskie i zagraniczne

Sałatki czy masz problem? posiadasz za dużo kupionej sałatki, poczytaj, podaje sposób na jej zagospodarowanie ku zadowoleniu właściciela i królika.

Nowości na stronie hodowla królika angorki, wykaz leków homeopatycznych, znajdziesz artykuły o żywieniu i chorobach napisane przez lekarzy z prasy zagranicznej oraz stron House Rabbit Society. Opisy leków i szczepionek. Porady Trunia jak królik powinien dbać o zdrowie swojego opiekuna. Czy zwierzęta mają uczucia?. Eksperymenty na zwierzętach (wiwisekcja), apel Animalsów, prawo i zwierzęta (ustawy). Artykuł o sterylizacji i kastracji. Tajemnice otaczającego nas świata roślin. Ciekawostki prasowe (co piszą o królikach).

Quiz czy znasz swojego królika, parę pytań z wiedzy o króliku.

Serwis Trunia pogoda, sms, hobby, turystyka, książki, gify, tapety, humor, biznes, krzyżówki.

Mapa stronypozwoli Ci zajrzeć w najskrytsze miejsca tej strony.Wyszukiwarka strony Trunia Forum Króliczka Trunia Zestaw kilku wyszukiwarek internetowych Napad na żywo - zobacz co zarejestrowała nasza kamera :) Podróż z królikiem do Kanady - jakie formalności winien wypełnić opiekun

Kalkulator dawek leków dla królika


Trunia maj 2005 r. Na naszej stronie znajdziesz opisy hodowli kanarka i papugi nimfy, testy dla stron www, adresy witryn na których znajdziesz porady jak wykonać stronę internetową, linki do internetowej prasy, polecam serwis Trunia, znajdziesz tam wiadomości z kraju i ze świata, prognozę pogody na dziś i na jutro, sprawdź czyje są dziś imieniny, wyślij SMS do przyjaciół w kraju lub za granice, są tu linki do stron w kategorii:   e-kartki, humor, mp3, światowe wyszukiwarki, tapety, co za darmo w sieci, kody pocztowe, ogłoszenia w Gazecie Wyborczej, redakcje dzienników oraz prasy specjalistycznej, gify, znaczki.


Zgromadziłem na stronie w dziale

WEBCAM widoki z kamer internetowych z całego świata. Jeżeli masz swoje uwagi lub spostrzeżenia, znalazłeś błąd na stronie, bardzo proszę o info na e mail.Podstawowe informacje wstępne.

królik Królik europejski, Oryctolagus cuniculus, należy wraz z zającem (rodzaj Lepus) i amerykańskim królikiem cottontail (rodzaj Sylvilagus), do rzędu Lagomorpha, rodziny Leporidae. Króliki często są źle klasyfikowane jako gryzonie. Termin "gryzoń" jest synonimem Rodentia, jednakże odnosi się do zwierząt takich jak szczury, myszy i chomiki. Naturalny teren występowania Oryctolagus cuniculus jest ograniczony do kontynentu Europy i Północnej Afryki. Gatunek ten został przeniesiony do wielu części świata. W Brytanii króliki pojawiły się w średniowieczu, ale w większej liczbie dopiero w dziewiętnastym wieku. W Australii i Nowej Zelandii, gdzie znalazły idealne warunki klimatyczne i nie miały naturalnych wrogów, króliki rozmnażały się tak szybko, że po pewnym czasie stanowiły prawdziwą plagę.


Trunio wakacje 2004 r. Gatunek nigdy nie odniósł sukcesów w Północnej Ameryce, z wyjątkiem niektórych wysp, gdzie zadomowiły się dzikie króliki. W Południowej Ameryce dziki Oryctolagus spotykany jest wyłącznie w Chile. Przed erą chrześcijańską, w basenie morza śródziemnego, dzikie króliki występowały bardzo licznie. Możliwe, że "Hiszpania" jest fenickim określeniem półwyspu znaczącym "ziemia królików". Rzymianie zaczęli hodować króliki i zające w ogrodzonych pomieszczeniach, tzw. "leporaria" (które można porównać do średniowiecznych brytyjskich królikarni). Zające nie rozmnażały się w tych warunkach, natomiast króliki doskonale przystosowały się do nich, co przez wielu uważane jest jako początek oswajania tych zwierząt. Rzeczywiste oswajanie królików rozpoczęło się w późnym średniowieczu w opactwach, gdzie po raz pierwszy użyto klatki jako pomieszczenia do chowu.


Są dowody na to, iż po ostatniej epoce lodowej, która zakończyła się około 15 000 lat temu, króliki rozszerzyły swój obszar występowania na północ, przekraczając około 5000 lat temu pomost lądowy pomiędzy kontynentem europejskim a Wyspami Brytyjskimi. Początkowo nie utrzymywały się tam zbyt długo, gdyż nie były przyzwyczajone do gęstych lasów. Dopiero po normańskim podboju w 1066 roku króliki znowu pojawiły się na wyspach. Około 700 lat później europejskie króliki zostały przeniesione do Ameryki Północnej, gdzie doskonale sobie radzą. Trudno dokładnie określić kiedy pokazała się pierwsza barwna odmiana królików, biały królik został przedstawiony na obrazie Tycjana z 1530 roku, zatytułowanym "Madonna z królikiem".


W latach dziewięćdziesiątych królik stał się popularnym zwierzęciem w Stanach Zjednoczonych, od tego czasu podbił dalsze rejony świata. Dla ludzi pracujących w miastach przez większość dnia, królik stał się praktycznie jedynym zwierzęciem domowym. Psy wymagają dużo przestrzeni a królik będzie czuł się dobrze w mieszkaniu. Królik jest bardzo przyjacielski zwłaszcza jeśli jest u nas od małego.


kroliki

Ciekawostki.

Najmniejszy królik nie osiąga 1 kg masy ciała z kolei największą rasą jest Flemish Giant (olbrzym flandryjski) olbrzym belgijski, królik ten osiąga masę ciała powyżej 9 a nawet do 11 kg.

Króliki angorskie są doskonałymi producentami wełny, ich wydajność w stosunku do masy ciała jest wyższa niż u owiec - 0,2 kg na kg masy ciała w ciągu roku.

Króliki andegaweńskie, hodowane niegdyś w Belgii, dorastały do 1,5 m długości i mogły ważyć do 15 kg. Obecnie, gdy rasa ta wyginęła, olbrzymy belgijskie wymienione powyżej, uważane są za największą rasę na świecie.

Dwa górne siekacze ustawione są nie obok siebie a jeden za drugim, przednie górne i dolne siekacze nieustannie rosną i ścierają się wzajemnie. Górne siekacze, umieszczone z tyłu, nazywane są kołkami.


Na temat ras znajdziesz informacje w książkach:
"Racjonalny chów królików" Roman Kopański
"Podstawy chowu królików" Andrzej Frindt
"Hodowla zwierząt futerkowych" Władysław Herman
"Zasady hodowli królików" Stanisław Niedźwiadek
"Hodowla zwierząt futerkowych" Stanisław Jarosz


W uzupełnieniu wiedzy na temat ras pomogą poniższe linki:

Opis ras Rasy miniaturowe Historia powstawania ras Zdjęcia ras

Lista kontrolna stanu zdrowia naszego królika.


Regularnie należy zwracać uwagę na podane poniżej objawy chorobowe, które wymagają wizyty u WETERYNARZA. Dość często na króliczym forum opiekunowie zadają pytania - co robić w danym przypadku - jednak upływający czas ma niekorzystny wpływ na dalsze leczenie królika, dlatego przyjmijmy zasadę, jeśli wystąpi u naszego królika wymieniony objaw - najpierw pomoc weta, a potem post na forum ;


- duży spadek masy ciała
- próby gryzienia i piszczenie przy dotyku
- kończyny zgięte pod nietypowym kątem
- zaburzenia równowagi
- objawy paraliżu
- długo utrzymujące się drżenie
- stałe przebywanie w domku
- siedzenie godzinami w jednym miejscu
- nienaturalne leżenie na boku - spowolnione ruchy
- ślady krwi
- rany i strupy
- brak apetytu
- silne zwiększenie pragnienia
- sklejona sierść w okolicy odbytu
- śluzowaty kał
- biegunka, również z domieszka krwi
- długotrwałe zaparcia
- częste oddawanie moczu
- krew w moczu
- wypadanie sierści poza okresem linienia
- sierść matowa i zmierzwiona
- łysienie plackowate
- częste drapanie się
- zaczerwienienie skóry
- skóra pokryta strupkami
- obrzmienia, narośle
- ropnie
- łupież
- niezwykłe nachylenie głowy
- zwracające uwagę potrząsanie głową
- stałe drapanie się po uszach
- zewnętrzne lub wewnętrzne spękanie uszu
- spuchnięte powieki
- silnie łzawiące lub ropiejące oczy
- zmętnienie oczu albo zaczerwienienie gałek oczu
- krwawienie z nosa
- nagły wysięk z nosa, również ropny
- częste kichanie
- uporczywy kaszel
- obrzmienie warg
- silne ślinienie się
- zaburzenia w oddychaniu (gwałtowne oddychanie, zadyszka
- wzdęte ciało (powłoki brzuszne napięte)
- obrzmienie i zmiany w okolicach sutków i narządów płciowych


Lista zagrożeń z jakimi może spotkać się królik w mieszkaniu.

Często na króliczym forum opiekunowie zadają pytania - co robić aby mój królik był bezpieczny u mnie domu - zwróćmy szczególną uwagę na kilka podanych poniżej przykładów, masz swoje dodatkowe uwagi napisz lista jest do rozwinięcia ;


- nie zabezpieczony balkon,
- otwarte drzwi na balkon (taras, werandę) - tam gdzie może powstać przeciąg,
- naczynia z wodą stojące na podłodze,
- krzesła na kółkach,
- szklane drzwiczki w meblach,
- śliskie podłogi,
- kable elektryczne,
- trujące rośliny,
- inne zwierzęta domowe,
- środki chemiczne (proszki do prania),
- szczeliny pomiędzy ścianami a meblami,

Trunia i MisiuTop lista stron futrzakówPracujemy nad rozbudową strony w dzień i w nocy.

pracuśA jak nam nie wychodzi to...króliki

Powrót