Domowy Zwierzyniec królik - Ustaw jako stronę startową; królik - Dodaj do ulubionych królik - Kontakt z redakcją                  Home  |  Królik  |  Papuga  |  Kanarek  |  Owczarek  |  Redakcja  |  Klub  | Kontakt       królik - lapin Królik - kaninchen Królik - Rabbit
Powrót            Aspergillosis - łac.


Aspergiloza - jest nie zaraźliwą chorobą układu oddechowego i charakteryzuje się wytwarzaniem w płucach guzków o różnej wielkości. Choroba po raz pierwszy została opisana przez Schopplera w 1919 r. Występuje powszechnie i coraz częściej atakuje młode króliki. Schorzenie wywołuje grzyb kropidlakowy. Grzybnia zbudowana z nitkowatych, rozgałęzionych, wielokomórkowych strzępek.

Na szczytach strzępek wytwarzają się zarodniki konidialne. Zarodniki po wniknięciu do płuc wywołują martwicę tkanek i powstanie ziarniaków. Okres inkubacji choroby trwa od kilku do kilkunastu dni. Obserwuje się wypływ z nosa, duszność, kaszel, kichanie, biegunkę, niekiedy z nosa wydzielina krwista, dochodzi do wychudzenia i wyniszczenia. Leczenie nie jest opracowane, można próbować stosować nystatynę, Polifungin - Polfa z witaminami grupy B.


(opis "Choroby królików" Włodzimierz A. Gibasiewicz)

OPIS SKUTECZNEGO WYLECZENIA.

Asperligoze wykrył dopiero wymaz z noska i pyszczka uszatka. Musiałam się sama na niego uprzeć bo inaczej nie wiem jak by się to leczenie przeziębienia skończyło. I leczenie po wymazie trwało w sumie 3 tygodnie. Dostawał ketokonazol i hepatil osłonowo. Tabletkę ketokonazolu dzieliłam na 20 części (istne szaleństwo, ale czego się nie robi dla królisia a hepatil na 5 części. Dodam, że Niuniek ważył wówczas 1,6 kg, a dawka musi być odpowiednio dobrana przez lekarza. Sproszkowany lek podawałam najpierw w soczku (takim gęstym dla dzieci, żeby malucha dodatkowo nie stresować podawaniem leku ze strzykawki) a poźniej między dwoma cieniutkimi plasterkami banana. Przez 3 tygodnie oba sposoby królikowi zaczęły się nudzić ale jakoś dało radę go się przekonać i w końcu przestał psikać. Po paru miesiącach ciągłego kichania był zdrowy.



Alfabetyczny wykaz chorób jakie mogą zagrażać naszemu królikowi:
Aspergiloza Bąblowica Białaczka Brodawczakowatość Bruceloza Cheyletieloza Choroba Bornaska Choroba kleszczowa
Choroba motylicza Choroba motyliczkowa Choroby nie zaraźliwe Echinostomatoza E - cuniculi Enterotoksemia Fibromatoza
Gruźlica Grzybica drobnozarodnikowa Grzybica narządowa Grzybica strzygąca Grzybica woszczynowa  Inwazja pcheł
Kamienica nerkowa Kokcydioza Kolibakterioza Komary Listerioza Myksomatoza Niedobór witamin Nużyca Oczy Ospa
Pasożyty Pastereloza Pleśniawka Pomór  Pryszczyca Robaczyce nicienie  Robaczyce przywry Robaczyce tasiemce Rodencjoza
Ropnie Salmonelloza Skóra Stafylokokoza Streptokokoza Tasiemczyce Tężec  Toksoplazmoza Tularemia Wągrzyca Wirus PEDV Wścieklizna Wszawica Zakażenie adenowirusem RA - 1 Zapalenie jamy ustnej Zapalenie jelit  Zapalenie nosa